het overlijden van Z. M. den Schah van Perzië. ïDe ambassadeur had de droevige mededeeling Vrijdagavond negen uur ontvangen, zonder eenige bijzonderheid over den aard van de gebeurtenissen. Eerst te middernacht is bij de ambassade een uitvoeriger telegram ontvangen, meldende, dat de Souverein een wande ling was gaan maken in den tuin van den moskee, zich ongesteld had gevoeld en plotseling was gestorven. Het was half éen in den achtermiddag." In verband met de werkstaking der bootwerkers te Rotterdam heeft de Bur gemeester alle samenscholingen ver boden. Inmiddels vond de politie zich niet in staat alleen eventueele wanordelijkheden het hoofd te bieden, om welke reden de mariniers aangewezen werden om te patrouilleeren. Ook te Schiedam en te Maassluis werd door Rotterdammers pressie op dé bootwerkers aldaar uitge oefend. Tot heden is van wanordelijk heden niets voorgekomen. Er is besloten niet het werk te hervatten voor en aleer alle patroons de ontworpen loon regeling zullen aanvaard hebben, doch er werd opgewekt tot het handhaven van orde en rust. Toch werd op de meeting Zondag gehouden, er op gewezen, dat ieder die zich verklaard had voor werk staking en desalniettemin aan het werk ging, aan den lijve zou gestraft worden. Hoe dit laatste te rijmen is met de vermaning om ruslig te blijven, zal misschien niemand begrijpen, zelfs de stakende bootwerkers niet. Niettegenstaande de bewering dat nergens goedkooper en vlugger wordt gewerkt dan te Rotterdam, schijnen er toch plannen te bestaan om elders de schepen te doen lossen. Door den Raad der gemeente Renkum is in zijne jongst gehouden vergadering vastgesteld eene verordening op het venten, en thans is aan de algemeene politieverordening toegevoegd: dat het voortaan verboden zal zijn voorwerpen of waren, van welken aard ook, hetzij op of aan den openbaren weg, hetzij aan de huizen te koop aan te bieden of te venten, zonder voorzien te zijn van een bewijs van vergunning, afgegeven door den burgemeester. Ook is het verboden tusschen zonsondergang en zonsopgang op den openbaren weg hetgeen ten verkoop wordt aangeboden luidkeels aan te prijzen of te koop aan te bieden. Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste '25 of liech tenis van ten hoogste zes dagen. De vaststelling van deze verordening was vooral noodzakelijk geworden om de toenemende vermomde bedelarij krachtig tegen te gaan. De kassiersfirma B. te Bolsward, staak te dezer dagen hare betalingen. Een der firmanten vertrok met de noorderzon, de justitie stelde een onderzoek in en thans is door haar de aanhouding van dien firmant gelast. Vrij zeker is deze firmant naar België gevlucht. Een Bolzwarder van geboorte, die nu te Rozendaal woont, had pas het bericht van de catastrophe in de dagbladen gelezen of hij zag bedoelden firmant in een hotel te R. zitten. Hij ■waarschuwde terstond de politie, doch deze kon B. niet aanhouden, wijl daartoe toen nog niet door de justitie last gegeven was. De firma is thans in staat van failli- sement verklaard. Vooral de kleine bur gerij behoort tot de slachtoffers. Een hunner had bij de firma f 22,000 staan, waarmede hij eerstdaags zijne hypothecaire schuld hoopte af te lossen; een ander had er f 18,000 staan, van welke rente hij met zijn gezin leefde. Een boer was gelukkiger. Hij had er ƒ7000 staan, die hij een week voor de staking der betaling inde. Tot lid van het bestuur van den Noorder IJpolder is gekozen de heer Mr. N. G. Cnoop Koopmans, te Haar lem, en tot bestuurslid van den Houtrak- polder de heer G. van der Beek, te Heemstede. J.l. Woensdag werd de nieuwbenoemde burgemeester der gemeente Wijk aan Zee, den heer Jlir. G. S. Bureel (tevens burgemeester van Beverwijk), vanaf de grens der gemeente door eene eerewacht van 40 ruiters feestelijk ingehaald. Omstuwd door een talrijke menigte begaf men zich naar en door het ver sierde dorp, aan welks begin een prach tige eerepoort was opgericht en onder aanbieding van kostbare bouquetten door de schoolkinderen een welkomst lied werd gezongen, en ten slotte naar het zoowel uit- als inwendig versierde Raadhuis, waar de Bever wij ksche Har moniekapel zich liet hooren. De her Bickhoff, wethouder, over handigde hier, in het bijzijn van den gemeenteraad, het ambtsteeken, waarna de burgemeester met eene uitvoerige dankbetuiging het voorzitterschap aan vaardde. Door de langdurige droogte heerscht op tal van plaatsen gebrek aan goed drinkwater of wordt dat van elders aangevoerd. Landbouwer, veehouder en tuinier verlangen mede zeer naar regen; inde IJpolders vertoont zich, als een gevolg van de droogte, de gevreesde koper worm, die de met beetwortelen en haver bezaaide velden aantast: reeds is men genoodzaakt verschillende lande rijen opnieuw te bezaaien. In sKennemerland" heerscht in de hyacinthenvelden de nieuwe of zwarte ziekte, waardoor op tal van velden het aangetaste lof is of wordt afgesneden, om daardoor den bol te behouden, die echter veel in waarde verliest. In de laag gelegen polders onder Haarlemmerliede en Sloten wordt dage lijks buitenwater ingelaten en tracht men door hoogen waterstand den gras- groei te bevorderen. Ds. Heeringa, van Sebaldeburen, zal 14 Juni e.k. te Houtrjjk en Polanen zijne intrede doen; deze gemeente is sinds October 1S92 vacant. HAARLEM 15 Mei 1896. Gisterenmiddag is in het Park van het Brongebouw de zomercampagne, wat de te geven muziekuitvoeringen betreft, aangevangen. Het muziekkorps van 7e Reg. Infan terie van Amsterdam, onder directie van den heer Joh. Zaagmans genoot de onderscheiding, de uitgebreide serie concerten te mogen openen. De opkomst der abonnees de oude van verleden zomei versterkt met vele nieuwe was zeer talrijk, dank zij het heerlijke zomerweder. De schoone ligging van het Park, nu prijkend in heerlijken lentedos, mocht opnieuw de aandacht trekken en de oogen openen voor het natuurschoon, dat in onze onmiddellijke nabijheid in zoo ruime overvloed te vinden is. Het programma van de muziekstuk ken was voor eene matinee een beetje j te klassiek. De AkademiscJie Fest Ouverture van Brahms, de overture Mignon en meer andere nummers van dien aard geven voor harmonie weinig suecès. In het algemeen verdienen meer populaire zaken, dansen, volksliederen, militaire marschen en dergelijke stukken bij tuinconcerten de voorkeur. Voor dit eerste concert was door den uitgever, den heer J. C. Peereboom aan de abonnees een nummer toegezonden van de Bad Courant, zooals deze in dit seizoen zal verschijnen. Het redactioneele gedeelt is daarin aanmerkelijk uitgebreid en ontleende, wat dit nummer aangaat, zijne belangrijkheid aan een artikel, waarir. de badarts, de heer Dr. K. Prins, nogmaals een lans breekt voor het Staalbad Haarlem, in het bijzonder voor de geneeskracht van het staalwater. Die geneeskracht het zij hier ter loops opgemerkt wordt reeds luide geroemd door vele van de honderden bezoekers, die geregeld iederen mor gen de Drinkhal komen bezoeken De aangename vorm waarin de Bad- Courant thans verschijnt en niet minder de belangrijke inhoud, door de redactie toegezegd, zullen de abonnees doen be sluiten, zich de volgende nummers te verzekeren. Het Bestuur der sociëteit Vereeni- ging heeft voor de leden der sociëteit de navolgende concerten genoteerd. Van het Gemeentelijk Muziekkorps: 16 Mei 22 Juni, 20 Juli, 27 Juli en 24 Augus tus; van het 8e Reg Infanterie;Arnhem) 29 Juni; van het 4e Reg. Infanterie (Leiden) 17 Augustus; van de Kon. Mil. Kapel Reg. Grenadiers en Jagers 7 Juli. De kermisvoorstellingen zullen plaats hebben op 3, 4, 5, 8 en 9 Augus tus, terwijl een Kinderfeest zal worden georganiseerd op Maandag 31 Augustus. Als een bewijs, dat tegenwoordig in onze gemeente met goed gevolg strijd wordt gevoerd tegen de baldadigheid der jeugd, kan worden vermeld, dat door de recherche der straatpolitie in de vier maanden van haar bestaan niet minder dan 180 vervolgingen zijn ingesteld. Gelijk men weet zijn vier beambten van politie indertijd tol rechercheurs voor den dienst op straat aangesteld en het mag aan dezen flinken maatregel worden toegeschreven, dat de straat schenderij minder wordt. Hopen wij dat met kracht het beteu gelen er van zal worden volgehouden Aan het Verslag over 1895 van de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid is het volgende ontleend. Het aantal klachten, bij de Vereeniging ingebracht, was geringer dan een jaar te voren. Wanneer die het Bestuur aanleiding geven de tusschenkomst van het Dagelijksch Bestuur der gemeente in te roepen, was dit in den regel be reid aan tot hem gerichte bezoeken te voldoen. Zoo werd eene verbeterde afvoer van water in de Meesterlottenlaan ver kregen en de bestrating verlegd, terwijl het Verslag nog eenige gevallen mededeelt, waarin de medewerking van het Gemeentebestuur op verzoek van de Vereeniging schadelijke toestanden wist op te heffen. In het laatst van 1895 werd hier ter stede opgericht eene Maatschappij tot verbetering der huisvesting van minver mogenden, die zich ten doel stelt, om alle3 te doen wat, met betrekking tot de woning, strekken kan om den ge zondheidstoestand in de gemeente te verbeteren. In overeenstemming met het Reglement der Vereeniging werd be sloten deze Maatschappij te steunen door haar, ter bestrijding der kosten harer oprichting, eene bijdrage van ƒ100. aan te bieden. Blijkt uit het voorafgaande, dat de Vereeniging in het geloopen jaar naar de mate harer krachten en niet zonder vrucht heeft gewerkt, zoo blijft het toch te betreuren, dat nog veel ongedaan moet blijven, omdat zij nog te weinig de medewerking onder vindt, waarop zij vermeent bij zoovelen te mogen rekenen. De Vereeniging telt 14 Donateurs en 54 Leden. De ontvangsten bedroegen 643.64», de uitgaven ƒ762.88. 1.1. Woensdag namiddag ten 5 ure had een 9 jarige knaap, .1. Inpijn, het ongeluk spelende in de Bakenessergracht te vallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door den werkman W. Smit, wonende Rollandstraat, die dadelijk gekleed te water sprong en het kind heeft gered. In de plaats van den Heer H. C. F. Fundter is tot adjunct Inspecteur van politie alhier benoemd de heer F P. van der Laan, thans klerk bij de politie alhier. Door de rechercheurs Verkerk en van Halst zijn 4 knapen van 10 tot 14 jaren aangehouden, die door middel van braak 12 Tennisballen hadden ont vreemd uit eene bergplaats van de Haarl. Tennisclub, gelegen op een land aan den Schotersingel. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, zullen a.s. Zondag de ver luchte muziekwerken, affiches en illustra ties van het Weekblad »le Chambard" nog tentoongesteld zijn. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERE VFHSVHAl FINQ. Van 1 Nov. tot 15 Mei hebben zich de vol» j gende personen aangemeld: 1 voor costnumnaaister. 28 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 16 voor loopknecht. 50 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. I voor kantoorbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor waschvroaw. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 15 Mei zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 9 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 1 voor waschvrouw. 29 voor werkvrouw. 2 voor snélper8draaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1^ voor witter. f voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuii. Inlichtingen kunnen dagelij ka van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BUROEKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 8 Mei. B. Gulp en S. de Leeuw. B. Zein- straen J.W.Nieuwenliuizen. 13 Mei. A. Ver meer tn A. Iraanse. J. Th. Dijkmensen J. M. Jansen. H. Kaestner en P. de Grasff. P. J. Barihel en C. Weijers. J. Rejacken C. B. de Graad' S. JJRijbroek en J M. E. Snoek. J van Dartelen en MAE. Francois. J. W. Verhagen en G. A. M. Leeman. ft. Singer en C. vanPruissen. J. Boogaard en C. van der Peppel. F. Damen en M. van der Vaart. GETROUWD. 12 Mei. W. J. Pont en C. Peereboom. 13 Mei. J. van 't Hof en F. Mauritz. J. van den Berg en G. Ruurda. A. J. van Beem en J. A. van Riet. L. W.N. WitteenJ.M. J. Sanou. W. üitmar en M. M. van der Horst. J. de Goede en T, J. Ylstta.H. Koele- meijer en A. Koster. J. H. Somersen W. van Keulen. H. N. de Zwaan en M. C. Jansen. T de Vries en G. Romeijn. H. B. Dijk- mans en H. Vester. A. J. Ves er en M. Kamp. F. J. van 't Vlie en E. M. Slinger land. G. J. van 't Vlie en H. Cornet. W. Kollerie en S. M. Schrijers. R. van Balen en S. Henning P. E. J. de Vries en M. Wij- ker. J. W. Piers en W. M vanNorde. B. JOpdam en AM. F. Sleeman. C. L. J. Jansen ea Y. Bellaars. B. Willemse en M. de Graaf. J. Langeveld en P. Meijs. J. Burger en J van Waarde. JF. Breijer en J Rieselaar. W. van den Bosch en G. J. van der Laan. P. F. Spsor en A. Kaler GEBOORTEN. 7 Mei. J. Koppen geb. Boon d. A. Th. Truijens geb. van der Dussen d. 8 Mei. O. M. Wesselius geb. de Raad z. A. E. Huls- boech geb. Kuiken z. J E. M. Horning geb. Dobbez. J. G. Leonhard geb. Vermaakd. 9 Mei. J. M. Klooster geb. van Rooden d. C. Hoogvelt geb. Zonneveld z. 10 Mei. G. Kleefman geb. Hazelaar d. Th. Veld- meijer geb. Piek z. T. C. Versteeggeo Kals- beek d. W. Sipltes geb. Wingelaar z. 11 Mei. Th. W. Prins geb. van der Spek d. Ij. Kramer geb. Vos z. W. de J ong geb. Witlam d. C. F. A. Hessels geb. Martin d. '2 Mei. C. Koene geb. Loosd. J. E. van Langeveld geb. Blad d. MDam geb. Metze- laarz (levenl.) 13 Mei. C M. van der Kuijl geb. van der Aar z. OVERLEDEN. 6 Mei W. Ljistng 78 j. Mae'ten van Heems kerkstraat. 8 Mei. J. Adelaar 56 j. Witte Heerensteeg. M. Mossinkoff geb. de Klerk 72 j. L. Margaretbastraat. F. J. Bollerman 7 m. z. Baljuwslaan. 10 Mei. H. W. Hoolf 49 j. M. van Heemskerbstraat. J.de Wit 3 j. Jansstraat. F. H. Dekker 1 m. d.Spaarn- damsckenweg. J. W. A. Be nema 7 m. d. Z. Polderstraat. 11 Mei. S. Fransman 1 m. d. Drosse traat. C. Stam 13 d. z. Z. Polder straat. K. H. F. Laag 1 m. z.Warmoesstraat. M. J. F. Boers 5 m. d. Palmstraat. H. J. Barend 7 m. z. Baljuwslaan. 12 Mei. H. M.. Dekker 4 j. d. Oranjestraat. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 11 Mei 1896. Witte tarwe f 5.50. 5.90. Rogge v 3.75. 3.80. Haver 3. VEEMARKT 13 Mei 1896. AangevoerdPrijs 10 Koeien ƒ140.— 190.— 2 Pink 60. - 51 N. Kalveren 6.14. 86 Schapen 13.23. 194 Lammeren n 10.13. 6 Paard. KAASMARKT van 13 Mei 1896. Verkocht 33 stapels, uitmakende3789 kazen, wegende 7399 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ24.— ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier op Dinsdag .9 Mei 1895, des namiddags van X2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. i Wie Schöbu leuchtet der Mor gensternG. Flirgel. 3. Sonate No. 9Kheinberger. a. Praludium. b. Fuge c. Fantasie und Finale. 4. OffertoireGuilraant. 5. Aria uit 't Oratorium Elias .Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2