Spreker achtte zijne bedenkingen onover komelijk. Hij zou vóór de amendementen stemmen die verbetering aanbrengen, maar bij eindstemming zullen ze waar schijnlijk geen invloed op zijne stem hebben, tenzij die amendementen het geheele stelsel der wet mochten omver werpen. In deze zitting is de „Hinderwet" zonder hoofdelijke stemming aangeno men, nadat het amendement van den heer Veegens, Vrijdag ingezonden, door de Reg. was overgenomen. Woensdag was de heer Rutgers van Rozenburg de eerste spreker bij de voortzetting van het algemeen debat over de Kieswet. Hij wees op de vertlouwde belangstelling en konstateerde, dat alle voorspellingen, twee jaar geleden gedaan betreffende de gevaren van verwerping van het toen aanhangige ontwerp, niet zijn uitgekomen De kunstmatige agita tie van 1894 heeft tot niets geleid, en ook nu heeft eene nieuwe poging tot agitatie schipbreuk geleden in Amster dam. Spreker is volstrekt nog niet ingenomen met kiesrechtuitbreiding en verwacht er niets van dan teleurstelling en slechter opkomst van kiezers. Maar nu eenmaal het volk is opgewekt ten gunste van uitbreiding van kiesrecht en rust verlangt, wil Spreker medewerken, mits de Grondwet niet worde aangetast. Hij is sedert lang principieel voorstander van stemplicht en stemdwang. Reeds in Athene werden bij verkiezingen de poorten der stad gesloten. Dat gaat nu niet meer, doch Spreker is volkomen bereid voor een praktiesch daartoe strekkend voorstel te stemmen, zij het dan ook een korrektief. Hij bracht den Minister hulde voor wat men zijn halstarrigheid heeft gelieven te noemen, maar wat slechts een bewijs is, dat de heer van Houten noch links, noch rechts heeft omgezien. Spreker achtte de grieven tegen het ontwerp, ongegrond, ontkende, dat het enkel census kiesrecht zou geven en noemde de vrees voor kiezersteelt en ontkiezering onbillijk of kinderachtig. Zijne bezwaren zijn: gemis aan straf bepalingen tegen valsche opgaven van loonen en huren, de splitsing der ge meentenook 's Ministers onderscheiding in zake de bedeeling. Zijn hoofdbezwaar geldt de overgangsbepaling: art. 161 is voor hem tot dusver een onoverkomelijke hinderpaal. Mocht zijn opinie blijken op misverstand te berusten, dan zal hij vóór stemmen doch anders tegen, zij het ook met groot leedwezen, daar dit ontwerp hem voorkomt te zijn het minst in strijd met 's Lands belang. De heer Mees achtte de uitspraak der kiezers van 1894 wel degelijk van gewicht als af keuring van het ontwerp van 1894, maar meent dat zij vrij laat het kies recht thans te regelen zooals men 't het best oordeelt. De bezwaren tegen den belastinggrondslag bestreed Spreker, en hij betoogde dat de liberale partij zich nooit verbonden heeft, in geen geval belastingbetaling als kenmerk te be schouwen. Die grondslag is bovendien niet de eenige in het ontwerp. Ook de woninghuur kan het recht geven, een recht, dat voor velen van belang is. En wat het Spaarbankboekje betreft, steeds heeft men aan het bezit waarde toege kend; waarom dan niet als het met het kiesrecht in verband wordt gebracht. Spreker verklaart zich te zullen verzetten tegen alle verzwakking der pozitieve kenteekenen, maar hij waarschuwde hen die meenen, dat dit ontwerp nog te ver gaat, voor de gevolgen eener verwerping. Met den Min. was hij het eens, dat juiste berekeningen niet te geven zijn. Spreker vroeg alleen, of de kenteekenen billijk zijn. Is dit het geval, dan zegt hij wat het aantal kiezers betreftAd- vienne que pourra De heer van Karne- beek verklaarde zich voor ruime uitbrei ding, mits het staatsbelang niet geschaad en de Grondwet niet geschonden worde. Het stelsel van den Min. keurde hij goed, maar de uitwerking levert groot bezwaar, vooral wat betreft de regeling van den woningeisch, die z. i. te ver gaat; den leeftijd, dien hij te laag vindt, en de regeling van het gemeen te kiesrecht. Tegen pogingen om de uitbreidingen nog grooter te maken, waarschuwde Spreker den Minister. De heer Kuyper wensclüe namens de kleine fraktie, waartoe hij behoort, het standpunt kort te precizeeren. In beginsel is zij tegen dit ontwerp, evenals tegen het vorige, omdat het op een staatsbegrip is gegrond dat zij niet belijdt. Zij acht alle recht en gezag van Staat en volk afkomstig van God, en daarom is zij gekant princi pieel tegen volkssouvereiniteit, tegen algemeen stemrecht en tegen regeer macht bij het volk, maar vóór huis manskiesrecht, vóór het sociale en organiesche kiesrecht. Rationeel, be weerde Spreker, ware Grondwetsher ziening in onzen geest. Maar daarop bestaat geen kans. De vraag wordt: waar de stringente eisch van het beginsel niet te bereiken is, welke moet dan de houding van Spreker en zijn geestver wanten zijn tegenover het bestaand art. 180 der Grondwet. Wij mogen en moeten eischen, zeide hij, dat voor- zooveel het artieke! aangaat, de hoogere beginselen niet worden veronachtzaamdI dat de regeling formeel deugdelijk zij, en dat het beginsel konsekwent worde doorgevoerd, niet te eng. In die opzichten nu, beweerde Spreker, wekte het ontwerp teleurstelling. Hooger element in het ontwerp ontbreekt, o.a. ten aanzien van gezinshoofden Het stelt het materieele, het monetaire op den voorgrond en de rest is slechts ornament. De regeling is niet deugdelijk wegens opneming van de gemeenteraadsverkie zingen, ofschoon de gemeenteraden zijn bestuurskollege, omdat de latitude van invloed voor administratieve macht zeer groot is, zelfs zóó, dat het de vraag is, of de wet werkelijk regelt, en die rege ling niet aan de administratie is over gelaten. De zelfstandige beschikking over het kiesrecht wordt voorts gegeven aan andere dan de kiezers en de voorwaarden die gesteld zijn, geven aanleiding tot de grofste onbillijkheden. De regeling is bovendien te eng. Spreker eischte niet, dat zij zoover gaat als de Grondwet toelaat, na het gebeurde in 1894, maar de Reg. moet in haar eigen stelsel zoover gaan als zij kan, en dat doet zij niet. Het ontwerp heeft onder de arbeidersbevolking groote teleurstelling gewekt. Men beroepe zich niet op de bestaande stilte in het land. Na de inspanning in 1894 heeft de bevolking willen afwachten wat deze Regeering zou doen. Het pleit voor de arbeiders bevolking, dat zij zich stil en rustig heeft gedragen, en dit mag niet ten haren nadeele worden uitgelegd. Sympathie met het ontwerp bestaat niet. Spreker en de fraktie, tot welke hij behoort, willen medewerken tot verbetering, en de eindstemming voorbehouden. De Min. van Binnenl. Zaken begon met in een uitvoerig betoog uiteen te zetten, dat het tegenwoordig ontwerp voortvloeit uit de historie; dat hij met zijn voorgangers in de algemeeneinschrijving van limiet overeenstemde, doch dat het verschil liep over schriftproef als bewijs van kennis en belangstelling, en over uitsluiting alleen van bedeelden. De Min. staat voor ruimer uitbreiding van geschikten en betere uitsluiting van ongeschikten. Hij is opgetreden ten gevolge van de verwerping van de techniek zijns voorgangers, en wegens den steun, die hij kon verwachten, zoowel van zijne geestverwanten als van anderen, speciaal van de Katholieken, die zich allen verklaard hadden voor ruime uitbreiding van kiesrecht, en die van een korrektief geen woord repten. De Min. betoogde verder, dat in de omstandigheden sedert 1894 niets is verandert wat aanleiding zou kunnen geven om het ontwerp te veranderen. Verwerping zou een ernstigen politieken strijd kunnen veroorzaken. De Min. zeide dit, zonder eene machtiging tot intrek king in den zak te hebben, en zonder eenige verbintenis met ambtgenooten te hebben aangegaan.Aan 'dit ontwerp kan in hoofdzaak niet worden getornd. De techniek is zoo goed mogelijk, tenminste als men niet totmisbruiken aanleiding kan geven. Verminkende amendementen kan de Min. niet aannemenkorrektieven ook niet, als ze hem beginselen opdringen, die hij niet wenscht, zooals stemplicht, waaronder hij nooit zijn naam zal zetten. Herhaaldelijk wees de Min. er op, dat het ontwerp in het land gunstig is ontvangen, dat overal in openbare ver gaderingen tot aanneming is geadvi seerd, waaraan hij de rust in het land toeschrijft. GelachBelangrijke veran deringen kan hij niet beloven tot sa menwerking is hij bereid. Hij hoopt ook, omdat vele belangrijke hervormingen wachten, dat dit ontwerp zal worden aangenomen, zoo min mogelijk veranderd. De heer Goeman Borgesius kwam op tegen de rede van den Min. die zeer ingenomen is met zijn eigen ontwerp, feitelijk zou willen dat alle amendemen ten wegbleven, waarschijnlijk omdat hij geen kans ziet, de détails van het ontwerp te verdedigen. Vooral kwam Spreker op tegen de insinuatie, als zou Spreker en zijne vrienden eigentlijk strijden proforma, maar indedaad te vreden zijn met het ontwerp. Dinsdag 19 Mei voortzetting. Het Journal des chambres de Commerce bevat een rapport van den heer Le Lorrain, president der Fransche Kamer van Koophandel in Nederland, vooral door de groote concurrentie met Duitsch- land. Door hun hard werken en lage prijzen weten de Duitschers overal hunne con currenten te verdringen, zoodat ver-1 scheidene artikelen als piano's, papier, handschoenen luxe artikelen enz., die vroeger uit Frankrijk werden ingevoerd, thans uitsluitend uit Duitschland betrok- worden. De schrijver verwijt zjjn landgenooten, dat ze zich niet genoeg inspannen en moeite doen, om nieuwe handelsbetrek kingen te openen. Wel is Frankrijk 't schitterendst op tentoonstellingen verte genwoordigd, doch daar blijft het bij en nieuwe betrekkingen komen daaruit niet voort, dépots of succursalen worden niet opgericht. Daar Nederland voor alle artikelen een uitstekend land is, raadt hij aan, het land te bezoeken en te bereizen, om den smaak en de behoeften van de bevolking beter te leeren kennen, want dit juist is de oorzaak van Duitschlands succes. Waarschijnlijk zullen te Reichenbach in Silezië alle weverijen gesloten worden. De wevers hadden gestaakt; er was een overeenkomst gesloten tusschen patroons en gezellen, maar toch hebben 500 werklieden aan de fabriek der gebroeders Cohn den arbeid weer neer gelegd. De fabrikanten hebben nu allen besloten, niet langer te laten werken. Er is beweerd, dat alleen de Joodsche godsdienst niet bij de kroningsfeesten van den Russischen keizer zou worden vertegenwoordigd. Thans wordt uit St. Petersburg het tegendeel bericht. Drie rabbies, één uit St. Petersburg, één uit Moscou en één uit Warschau, zullen de plechtigheden bijwonen. De vredes-onderhandelingen van Italië met Menelik zijn afgebroken, omdat deze buitensporige eischen deed. De Italiaansche regeering zal alle pogingen in het werk stellen om de in vrijheid stelling der gevangenen te ver krijgen. De minister wil in geen geval Ery threa verlaten. Deze regeering heeft even als de vorige regeering generaal Bal dissera het recht gegeven, om eventueel Adigrat te ontruimen. In het dorp Finkum, Friesland, was bij een der ingezetenen inbraak gepleegd. Vermist werd honderd zestien gulden. De vermoedelijke dader werd gearres teerd en tot bekentenis gebracht. Het geld had hij verborgen onder eene broedende kip. De Rotterdamsche bootwerkers staken nog steeds het werk. De Schutterij en de Koninklijke Scherpschutters Ve!rek ken verschillende posten om bij alle gebeurlijkheden gereed te zijn. Behalve het uiteenjagen van troepjes opgeschoten knapen hebben geen wanordelijkheden van beteekenis plaats gehad. Vergade ring op vergadering van beide partgen wordt gehouden, tot heden zonder goeden uitslag. Een der hoofden van de werkstaking is gearresteerd wegens het uiten van bedreigingen. Men vertelde, dat het plan bestond om honderd boot werkers van Londen te doen komen, doch dit plan schijnt voorloopig niet door te gaan. In hoeverre de werkstaking zal blijken in het belang van den Rotterdamschen haniel te zijn, is niet na te gaan. Voor speld wordt, dat de scheepvaart in elk geval zal afnemen, nu het feit bestaat dat moeielijkheden in den weg zijn gelegd tot het lossen van schepen. In den Haag geschieden tegenwoor dig in het bouwvak wonderlijke dingen. Dezer dagen merkte een politieagent weer iets zeer eigenaardigs in deze op; men legde eene fundeering, doch de steenen werden zonder kalk op elkaar gelegd, alleen de bovenste laag werd bestreken. Deskundigen verklaren, dat zulk werk geen stand kan houden, maar de bouwondernemers werken zulken bouw in de hand. Toch bestaat er in de residentie een bouwpolitie, die na de laatste treurige ondervindingen be treffende ingevallen huizen en muren zeer zeker thans de revolutiebouwers wel wat nauwer op de vingers zal zien. Naar het Bbl. verneemt, heeft de heer J. Bruinwold Riedel den gemeen teraad van Amsterdam verzocht hem ontslag te verleenen als lid der Plaat selijke Oommissie van toezicht op het lager onderwijs. In zijn schrijven aan den Raad zegt de heer B R., dat „na de (Maandag in besloten vergadering) gevallen be slissing, waarbij de PL C. heeft besloten geen vi ouwen als leden der commissie toe laten, de maat der teleurstellingen, welke hij als lid en eerste-secretaris heeft ondervonden, vol gemeten is." Uit Maastricht wordt nog gemeld, dat herhaalde pogingen door de R. K. geestelijken dezer stad bjj de firma P. Regout Co. aangewend, om alle werkstakers weder in dienst te nemen vruchteloos zijn gebleven. Er is zelfs in de fabriek bekend ge maakt, dat, wanneer de stakers binnen twee dagen den arbeid niet hebben hervat zjj in het geheel niet meer zullen worden toegelaten. Twee arbeiders, die getracht hadden veldarbeid in de naburige provincie Groningen te vinden, keerden onver richter zake terug. Onderweg gingen beiden aan den weg, onder het dorp Engwierum, liggen slapen. Een hunner had een bedrag van 450 bij zich. Bij zijn ontwaken miste hij dit bedrag. Tehuiskomende, deelde hij zijn vermoe den aan de politie mee, en het leidde tot de ontdekking dat zijn kameraad dit bedrag hem in den slaap had ont vreemd. De dader heeft bekend en is reeds in handen der justitie HAARLEM 19 Mei 1896. Zondagmorgen werd in de socië teit »de Kroon" het nationaal Kegel concours met de daaraan verbonden Kolf- en Biljartwedstrijden geopend. De heer D. H. Blok, voorzitter van de kegelclub „de Kroon", welke vereeni- ging de wedstrijden heeft.uitgeschreven opende de samenkomst met eene toe spraak, welke beantwoord werd door den beer F. A. Donnée, bestuurslid der sociëteit. Omstreeks 12 uur ving het eerste deel van den strijd aandaarvoor zijn wat het korps-kegelen betreft niet minder dan 27 clubs (Juniores), wat het biljart aangaat 13clubsingeschreven, Tot eene beslissing kwam het niet, aangezien de wedstrijden op 31 Mei worden voortgezet. De organisatie van het concours werd algemeen geroemdde concertzaal, waarin de wedstrijden worden gehouden is smaakvol versierd. Op voorstel van den directeur der gasfabriek zal in de Asphyniatieinrich- ling, door de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren alhier te openen, een munt gasmeter worden geplaatst. Door middel van deze meters kan de toevoer en de gebruikte hoeveelheid gas nauwkeurig worden gecontroleerd. Het Bestuur hoopt de inrichting te kunnen openen op Dinsdag 2 Juni a s. De Raad van beheer van het Staalbad Haarlem, heeft de welwillend heid gehad aan het Atdeelingsbestuur van Toonkunst alhier te berichten, dat bij gelegenheid van het Muziekfeest alle Leden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst op vertoon van hun diploma met ééne dame toegang hebben tot het avond concert op Zondag 7 Juni a.s. in het Brongebouw. "Weldadigheid naar Vermogen. 15 Mei ontvangen bij den Voorzitter van een onbekende met bijvoeging van W. n. V. ƒ100.en van W. S. ƒ5. makende met voorgaande ƒ4310. Bovengenoemde ƒ100.was p.p. be zorgd Statenbolwerk 32, en door den geadresseerde, die vermoedde dat de gift bestemd was voor „Weldadigheid naar Vermogen" aan den Voorzitter dier vereeniging ter hand gesteld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2