HAARLEMSCH Wereldkroniek, No. 61 Eerste Blad. led. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. No 44 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG K E O N I E Nieuwsberichten üitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHOONNUMMER TELEPHON 1 SCH E VERBINDINQ met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommcrs 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De Raadsvergadering van Woensdag ■werd door al de leden op vier na bijge woond. Van de mededeelingen noteeren wij, dat het contract met Mevrouw Van der Vliet, terrein voor waterleiding en schietbanen, geteekend is. De Heer H. W. E. Struve verzocht en verkreeg eervol ontslag als lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, onder dank voor de bewezen diensten, en Mejuffrouw M. C. H. Uzuret als onderwijzeres aan de opleidingsschool voor meisjes. In de vorige vergadering was besloten tot aanhouding van het voorstel om bij de op te heffen stedelijke begrafenissen wachtgeld toe te kennen aan de onder opzichters var. dien tak van dienst. De kwestie was toen of en in hoeverre deze gemeenteambtenaren waren. De Commissie voor de pensioenen adviseerde thans in bevestigenden zin. De Raad besloot in dien geest. Gedeputeerde Staten hadden enkele bedenkingen op de in te voeren regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel der openbare scholen, wat betreft de verhoogingen. Door eene wijziging door B. en W. voorgesteld en door den Raad goedgekeurd, scheen aan het bezwaar tegemoetkomen. De Heer Hijmans wenschtedatook in dezede Schoolhoofden zouden gehoord worden, en ook de Heer Willink had bezwaar. De Heer Waller beantwoordde. De Heer Bijvoet wenschte en verkreeg ook van den Heer Waller nog eenige ophel deringen en zoo gaf dus de schijnbaar onbeduidende wijziging nog aanleiding tot heel wat discussie. Het was te voorzien, dat de gemeente binnen een niet te lang tijdsverloop zou behooren over te gaan tot den bouw van eene School waar kosteloos onder wijs wordt gegeven. Om te voorzien in de vele aanvragen tot plaatsing was reeds een hulplokaal gehuurd. Thans bereikte de vergadering een voorstel in dien gee t, met dien verstan de, dat zoodra het nieuwe gebouw gereed js, daaraan den naam te geven van Koslelooze School Lr. C, en de bestaande School Lr. C aan de Leidsche vaart te veranderen in eene tusschenschool, omdat de Tweede Tusschenschool aan het Geldeloozepad ook al weer niet meer voldoende is voor de behoeften van dat kwartier. Tevens stelden B. en W. voor, de oprichting te doen plaatsen op het terrein aan het Heerenhek en verzoeken machtiging tot het verrichten van het II noodige om in afwachting van de be noeming van een hoofd, te voorzien in de leiding van het onderwijs aan de nieuwe Schooi. Opgemerkt zij nog, dat aan den Raad was ingekomen een bezwaarschrift tegen den schoolbouw aan het Heerenhek. De Heer Bijvoet verlangde te weten, of er van eene vroeger besproken ver- eeniging van opleidingsscholen voor meisjes en jongens nog iets kon komen, waarop de Heer Waller antwoordde. De Heer Klein zou op die school ook willen laten betalen en vindt de plaats der school heel ongeschikt, want de toe komstige leerlingen wonen geheel niet in die wijk, dien wij bovendien bederven. En dan, waarom de nieuwe Schooi een kostelooze en geen Tusschenschool. Verder zou de Burgerschool in het Proveniershuis wel in de eerste plaats een nieuwe plaats moeten hebben. De Heer Sneltjes zou het onderwijs in vrije en ordeoefeningen willen doen vervallen, maar de Heer Waller maakte Spreker opmerkzaam, dat het een ver plicht vak is. De Heer Roog wenschte eenvoudige bouw. De Heei Willink vond het bezwaar tegen de plaats der school niet zoo erg, maar wenschte de plaats niet wegens de omstandigheid, dat de leerlingen er geen van allen wonen en vindt het Leidsche plein het beste. De Heer Bijvoet vindt dit ook en roept den Heer de Breuk op, die mededeelt, dat de archi tecten geen bezwaren hadden tegen het Leidsche plein. De Heer "Waller lost de bezwaren tegen het Heerenhek op. De Heer Stolp wijst er op, dat de Commissie van Fabricage zich verklaard had voor het Leidsche plein als zijnde daar het bouwterrein minder waard voor de toekomst van Haarlem, dan die aan het Heerenhek. De Heer Klein gaf het nog niet op wat de plaats betreft. Het voorstel van B, en W. omtrent de plaats in stemming gebracht viel met vijf stemmen vóóreen voorstel van de Heer Bijvoet, om het Leidsche plein te bepalen, werd toen aangenomen met vijf stemmen tegen. De Heer Waller wil nu het verdere deel van het voorstel uitstellen tot de volgende vergadering, waartoe de Raad besluit. Over de kosten van het gebouw sprak nog de Heer Roog in verband met het bouwen van een lokaal voor gymnastiek onderwijs aan de nieuwe school. Weer de brug over de ringvaart van de Haarlemmermeer. Wij brengen niet in herinnering den loop van deze kwestie; alleen, dat van de zijde der Haarlemsche neringdoenden met woord en daad op de vernieuwing van de brug is aangedrongen en dat de Haarlem mermeer, die evenzeer groot belang heeft bij de brug, er zoo goedkoop mogelijk trachtte af te komen. Voorgesteld wordt thans tot dezen brugbouw f 17000 be schikbaar te stellen, doch niet voor de bijdrage van een derde in deze kosten zal zijn toegezegd en door Haarlemmer meer 1000, te voldoen in tien jaarlijk- sche termijnen van 100, zal beschik baar zijn gesteld de toegezegde bijdrage, toegestaan door belanghebbenden zal zijn gestort in de gemeentekas. B. en W. wenschen tevens machtiging tot bestendiging van de bestaande veerpont. De Heer Tjeenk Willink wenschte nog een redactie verduidelijking ten opzichte van het onderhoud, dit, als amendement, werd aangenomen en ver volgens het geheele voorstel, zoodat de brug vernieuwd wordt. Van de overbrugging van de Ringvaart kwam de Raad met een sprongetje omdat de schoolzaak tusschen de bruggen zaak werd behandeld tot die van den Spoorwegovergang aan den Kruisweg, een werk dat de Spoorweg-Maatschappij blijkt te willen doen uitvoeren, zij het dan ook niet op de meest gewenschte wijze, en wel door het maken van een houten brug die ƒ3000 of 4000 ot zoo zal kosten. De Raad van Toezicht wenscht te weten, of de gemeente Haar lem hiertoe ƒ1500 a ƒ2000 wil bijdragen, doch eerst hebben B. en W. geïnformeerd in hoeverre het vroeger genoemde plan tot vernieuwing van het Station door gaat, wat in ontkennenden zin is beant woord. Voorgesteld is de helft in de kosten bij te dragen. De Kamer van Koophandel, wier advies in deze blijkt te zijn, toestaan, wenscht de brug niet te ontraden, doch zou bezwaar hebbenals het mocht blij ken dat met het gereedkomen van de brug de slutboomen aan den overweg meer dan thans reeds zouden gesloten zijn. De Vereeniging van Industrieelen Kooplieden, waar de zaak ook ter sprake is gebracht, is van meening dat Handel en Nijverheid met dezen brugbouw niet zal gebaat zijn en wijst er op, dat herstel van de bezwaren alleen kan verkregen worden door omlegging der spoorbaan buiten de gemeennte. Daar dit werk door den voorgestelden houten brug weer zal worden vertraagd, verzoekt zij den Raad de gevraagde subsidie niet toe te staan. De Heer Beynes vraagt het woord in dezehij zet den toestand uiteen en maakt opmerkzaam, dat de vraag uitgaat van den Raad van Toezicht en de Spoorweg maatschappij en gelooft dat het noodig is, B. en W. zich in overleg stellen met genoemden Raad, om zoo noodig te komen tot aanleg van de brug, zoo mogelijk tot iets beters. De Heer Willink zou de zaak opnieuw willen stellen in handen van B. en W. De Voorzitter stelt zich van dit overleg niet veel succes voor, hoewel hij niet twijfelt aan de welwillendheid der Spoorweg directie. De Heer Van der Mersch vroeg nog het woord naar aanleiding van de breedte der brug, wij zouden voorloopig kunnen volstaan met eene van 2.8 Mr. De Heer Beynes zet den geheelen toestand nog nader uiteen en wijst er op, dat slechts op de door hem bedoelde wijze eene goede oplossing kan ontstaan. De Heer Van Lennep wenscht de zaak thans te verdagen. Dit voorstel in behandeling gesteld werd aangenomen. In behandeling komt een voorstel tot het overnemen van gronden tot open bare straat bestemd van de Bou wvereeni- ging „Door Eendracht saaamgebracht" en tot het maken van bestrating rioleering en verlichting. De Vereeniging valt nog in de termen tot het betalen van 50 pCt. der te maken kosten en heeft dan te betalen 7288.50 eene even groote som komt dus voor rekening der gemeente. B. en W. vragen thans aan ƒ15270, en dit bedrag wordt toegestaan. Een plan van J. Kuit tot bebouwing van een hem in eigendom behoorend stuk grond in den Zuiderpolder, wordt onder enkele nadere bepalingen goed gekeurd. Het bouwen van twee woningen in de Minnebroedersteeg, ongeveer een halve meter hoogerdan de verordening bepaalt, wordt toegestaan na eenige besprekin gen evenzoo wordt goedgekeurd eene voorstelde ruiling van grond aan de Kennemerstraat, De Wed. W. de Roo wenscht den Raad den haar het vorige jaar verleenden onderstand van ƒ6.per week voor dit jaar te continueeren, waarop gun stige beschikking volgt. Heeren Commissarissen der Stads Apotheek berichten, dat alsnog drie rekeningen ten laste dier instelling zijn ingekomen ter grootte van 77.49. Het College verzoekt die nota's alsnog be taalbaar te stellen, waartoe de Raad besluit. Ter voorziening in de betrekkingen van gemeente-archivaris en bibliotheca ris, opengevallen door het overlijden van den Heer Mr. A. J. Enschedé, dragen B. en W. thans voor resp. de Heeren C. J. Gonnet en J. W. Enschedé, als zijnde de aangewezen personen. Tevens wordt voorgesteld aan elk dier betrek kingen te verbinden eene jaarwedde van ƒ300.Na stemming worden beide Heeren benoemd op de genoemde jaar wedden en hun teven ontslag verleend uit de tot heden door hen vervulde betrekkingen bij het gemeente archief en de bibliotheek dezer gemeente. Op zijn verzoek wordt benoemd tot makelaar in mobilaire goederen de Heer H. A. Balabréga. Benoemd werden de Commissies tot de loting en van onderzoek der Schut terij nl. de Heeren Van Styrum en Krol en tot plaatsvervangers de Heeren Klein en van Lennep voor de eerste; de Heeren Enschedé en Sabelis en tot plaatsvervangers de Heeren Cnoop Koopmans en Stolp voor de tweede Commissie. Het Verslag omtrent het eindexamen der Burgeravondschool wordt aangeno men voor kennisgeving. Na nog het Gasverslag over Maart mede voor kennisgeving te hebben aan genomen, had eene zitting met gesloten deuren plaats. Na heropening werd de heer dr. Buckmann benoemd tot gemeente-genees heer met 14 stemmen voor, 2 tegen en 9 in blanco; daarna werd na de gebrui kelijke rondvraag de vergadering ge sloten. Tweede Kamer). Het debat over art. 1 der Kieswet is Donderdag aangevangen. Vooraf werd goedgekeurd het voorstel des Voorzitters

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1