om de alinea's afzonderlijk te behande len, en de stemming eerst na afloop van de behandeling van het geheele artiekel te laten volgen. Een voorstel van den heer Goeman Borgesius ook door den heer Kuyper bestreden om dadelijk over de amendementen er zijn er al 25! bij elke alinea te stemmen, was verworpen met 66 tegen 20 stemmen. Het eerst kwam nu in behandeling de eerste alinea: toekenning van het kiesrecht aan mannelijke Nederlandsche ingezetenen boven de 25 jaar, aange slagen over het laatst verloopen dienst jaar in ééne of meer Rijks direkte belastingen, en die het verschuldigde uiterlijk 1 Maart voldaan hebben. En voorts aan niet aangeslagenen, als zij als gezinshoofden of alléén wonende op 31 Januari sedert 1 Aug. van het vorige jaar bewonen krachtens haar eenzelfde huis of gedeelte daarvan tegen een zekere minium huurwaarde, vastgesteld voor de verschillende gemeenten in een af zonderlijke tabel; of krachtens eigendom vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 30 kub. meter. Het eerst kwamen nu in behandeling de amende menten betreffende den leeftijd. Het eerst lichtte de heer Travaglino zijn amendementen toe, om den leeftijd van 25 te veranderen in 28 jaar, omdat op laatstgenoemden leeftijd meer waarbor gen te vinden zijn voor geschiktheid. De heer de Boer stelde voor 25 in 23 te veranderen. Toen kwamen de amen dementen betreflende de grondbelasting. De heer Bastert lichtte het zijne toe, om de geëischte minimum-grondbelas ting van ƒ1 te veranderen in ƒ3. Hij vond den sprong van f 10, zooals nu, tot 1 wat kras. Volgens Spreker betrof het hier kategorieën van personen, die feitelijk eigentlijk niets bezitten, en in sommige kleine gemeenten des winters nog bedeeld worden. De heer Lely lichtte het am.-Borgesius c.s. toe, om kiesbe voegdheid te verleenen ook aan hen, die 24 maanden in gebruik hebben gehad eenzelfde gebouwd eigendom, waarvan de grondbelasting minstens ƒ1 bedraagt. Spreker betoogde, dat dit am. past in het kader der wet, daar deze afzonder lijke groepen voorstelt los van elkaar, zoodat de toevoeging van een nieuwe groep het geheel niet verbreekt. Even zeer valt het am. binnen de grenzen der Grondwet, en het kenteeken is gemakkelijk te bewijzen, ook met het oog op de overgangsbepaling. De heer Drucker lichtte toe het am.-Borgesiusc s. om kiesbevoegdheid niet te onthouden aan hen, die tusschen 1 Aug. en 31 Januari éénmaal zijn verhuisd. De ver dediger betoogde, dat men door dit in de wet op te nemen de onbillijkheid zal doen verdwijnen, dat het kiesrecht af hankelijk wordt van den huisheer, die kan dwingen tot verhooging der huur, of de huur kan opzeggen, waardoor dan de kiezer zijns ondanks het kiesrecht verliest. Hetzelfde Kamerlid lichtte ver volgens toe het am.-Borgesius c.s. om de minimum huurprijzen in de tabel met */5 te verminderen. Hij betoogde dat de gestelde cijfers niet overeenkomen met den feitelijken toestand, en dat huurprijzen, die niet in de personeele belasting vallen, toch nog genoeg wel stand aantoonen voor 't bezit van kies recht. Er zullen nu een groot aantal goede woningen vallen buiten de tabel van het ontwerp, en vele gevallen zullen voorkomen, dat de gezeten werkman geen kiezer kan worden. De cijfers, in het am. voorgesteld, zijn dezelfde, soms nog iets hooger, dan in het bekende am.-v. d. Kaay. De heer Willinge lichtte nu toe het door hem en den heer Hou wing voorgestelde amendement, om voor alle gemeenten in de 9de klasse der tabel den huurprijs van 1 tot ƒ0.80 te verlagen, welk am. zou vervallen, indien het am.-Borgesius mocht worden aangenomen. De heer Pyttersen ver dedigde een door hem en den heer van Deinse voorgesteld, sub amendement op het am.-Borgesius, om de huurwaarde van ƒ1, in 't algemeen te verminderen tot f 0,80, maar tot ƒ0,85, 0,75 of ƒ0,65, al naar mate het inkomen vari eert tusschen ƒ325 en f 275. De heer van Karnebeek lichtte zijn am. toe, om den huurprijs overal (behalve in de gemeenten der laagste klasse, waar voor door de Reg. een hooger cijfer is aan genomen) gelijk te stellen met de be lastbare huurwaarde volgens de nieuwe regeling der personeele belasting. De heer Kuyper verdedigde het door hem en 4 andere leden voorgestelde amen dement, dat bedoelt als grondslag aan te nemen gezinshoofden en inwonenden, en als kenmerk aan te nemen voorziening in eigen onderhoud, blijkens huur vol gens de huurwaarde der tabel, bewoning van een huis, ƒ1 grondbelasting en bewoning van een vaartuig van 20 M3. Spreker noemde dit am. een partij kenmerkend am. in breeden zin. De hoofdzaak van het am. is het fiskale beginsel in het kiesrecht, dat door de Reg. weder is ingehaald, terzijde te stellen, en over het antirevolutionair beginsel van gezinshoofden te doen beslissen. De heer Smeenge lichtte zijn am. toe, om kiesrecht toe te kennen bij bewoning van vaartuigen van 20 kub. meter, in plaats van 30. De Heer Hesselink van Suchtelen gaf de redenen op, waarom hij het am. onderteekend had, om den leeftijd op 23 jaar te stellen. De lieer Van Gijn verklaarde, dat hij behoorde tot hen, die niet overtuigd zijn van de groote wenschelijkheid der uitbreiding van het kiesrecht. Idealen zijn zeer goed om te worden geuit, maar verwezenlijking van alle ware niet gewenscht. Vrees voor uitbreiding van kiesrecht heeft Spreker niet; hij zou zelfs algemeen stemrecht willen, met hoogeren leeftijdgrens als korrektief. Of hij al dan niet met het am. Travaglino zal meegaan zal hij laten afhangen van 's Ministers verklaring. De heer Pijnap pel betoogde, dat het am. Kuyper het ideale als vlag bezigt, maar wel degelijk ook het matetieele geld huldigt. Geld is ook maatstaf van loon en woning gebruik, evenzeer als van belasting betaling. HAARLEM 29 Mei 1896. De vereeniging tegen het mishan delen van dieren alhier hield Dinsdag avond hare jaarlij ksche ledenvergadering ter afdoening van eenige huishoudelijke werkzaamheden. Door den secretaris, den heer A. Beer- nink werd een verslag uitgebracht over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. De trekhonden kwestie in de provincie en de gemeente en het optreden van de vereeniging in deze aangelegen heid worden in dat verslag uitvoerig besproken. Van de gedeputeerde Staten worden in de a s. zomervergade ring voorstellen verwacht ten opzichte van de minimale grootte der honden, welke als trekkracht mogen worden gebruikt. Wat de gemeente betreft mo gen weldra betere toestanden worden te gemoet gezien. Bij besluit van 27 Nov. des vorigen jaars is de kom der gemeente door ged. Staten aangewezen. In die kom, d. i. het bebouwde gedeelte, zullen, naar de vereeniging hoopt, na de uitvoering der voorbereidende maat regelen onze zeer gunstige politie veror deningen weder gelden en iiet aanspan nen van honden vóór de kar een grief van velen, ook van hen die buiten de ver eeniging staan verboden worden. Var. den steun, welke de vereeniging ondervond bij de stichting van een as- phijxiatietoestel wordt in het verslag met erkentelijkheid melding gemaakt. In het begin van Juni zal bedotlde in richting kunnen worden geopend. De uitreiking van diploma's aan jeug dige dierenvrienden had in den loop van het jaar geregeld plaats. Twee geschriftjes tot bescherming van de vogels van de hand van Dr. H. J. Cal- koen werden in groote getale verspreid. De premie van 2.50, toegekend voor het opmaken van proces verbaal wegens dierenmishandeling werd in 1895 elf maal toegekend. De vervolgingen be troffen min of meer ernstige gevallen van mishandeling, eenmaal net vervoer van voor den landbouw nuttige vogels. In het Bestuur der vereeniging kwam geen verandering. Den heer H. Remmers werd voor de vele en goede diensten het eerelidmaatschap aangeboden. Aan het einde van het verslag wordt een beroep gedaan op den verderen sfeun van alle dierenvrienden, opdat het aan het Bestuur mogelijk blijve, met kracht tegen dierenmishandeling op te treden. De heer R. Eekhout gaf in de ver gadering van Dinsdag verantwoording van het linantieel beheer. Tot leden van het Bestuur werden herkozen de h,h. H. Remmers en Dr. H. J. Calkoen. Bij de bespreking van enkele punten werd gewezen op de treurigen toestand, waarin vele paarden van de vrachtrijders verkeeren, welke uit de omliggende gemeente onze stad binnenkomen. Hoe wel erkend moest worden, dat de ver eeniging daaraan weinig zal kunnen veranderen, werd besloten, de aandacht van de Burgemeesters der betrokken gemeenten op de zaak te vestigen. Ten slotte werden wenschen geuit tot al- geheele afschaffing van het gebruik, honden tot trekdieren, te bezigen zooals o. a. te Amsterdam, Utrecht, Zutphen en andere steden van ons land is ge schied. Ook het gebruik van kreupele paarden moest, meende men worden verboden. De dilettanten vereeniging „Muzi kale Vriendenkringonder leiding van den heer K. F. van Maas Jn. gaf giste renavond eene uitvoering in de bovenzaal van de sociëteit Vereeniging." Wij hadden gelegenheid het eerste deel van het programma te hooren. De vier nummers, daarin gespeeld, waren wel instaat de meening te versterken, dat er bij deze dilettanten ijver en toewijding bestaat voor de beoefening van de muziek en tevens dat de kring in den heer Van Maas een goeden leider bezit. De bezetting was minder voltallig dan bij vorige uitvoeringeneen paar houten blaasinstrumenten zouden geen weelde geweest zijn. Het gemis aan klankvolheid werd evenwel vergoed en ongetwijfeld was die ruil in het voordeel van den hoorder door meer duidelijkheid in de voor dracht en door zuiverder spel, dan vroeger wel eens te hooren werd gegeven. De marsch waarmede het programma werd geopend, de daarop volgende concert-ouverture en niet het minst de nummers onder 3 a en b, Traumerei (Schumann) en Menuett (Boccherini) maakten door voordracht en zuiverheid een zeer goeden indruk. In Andreas Ilöfers Tod waren enkele instrumenten minder goed op dreef. Het orkestje werkte blijkbaar naar den smaak der aanwezigen, althans er werd met aandacht geluisterd, zoodat en de heer Van Maas en de Leden van den kring met voldoening op de uitvoering mogen terugzien. Men verzoekt ons te melden dat niet alleen alle Repetities van het Mu ziekfeest van Toonkunst, maar ook de Uitvoering van ,1e Chant de la Cloche" op Zaterdagavond 6 Juni en het kunste naars Concert op 7 Juni des namiddags ook voor niet Leden der Maatschappij tegen betaling toegankelijk zijn. (Zie de Feestgids). In de vergadering van aandeelhouders in de Haarlernsche Tramway Maatschap pij, Dinsdag gehouden, werd verslag uitgebracht over het dienstjaar 1895/96. In 1895 werden vervoerd 652.665 passagiers, zijnde 13.441 meer dan een jaar vroeger, wat een meerdere ont vangst veroorzaakte van 877. Het aantal paarden bedroeg 35. Aan voeding enz. was per dag en per paard noodig geweest 68.3 cent, welk cijfer in het vorige jaar 93 bedroeg. Aan herstelling der stallen werd uit gegeven f 921,77', terwijl een plan tot uitbreiding van de wagenloods in behandeling is. Onderhoud, vernieuwing en aanmaak van nieuwe rijtuigen eischte 2096.10, arbeidsloon ten behoeve der paarden 1134.55, ten behoeve van den dienst 36.040.36, waaronder aan arbeidsloon 16.234.03. Het winstcijfer beliep f 10 165.82'en zou verdeeld worden als volgt; ƒ7865.82' aan afschrijvingen; ƒ300 aan het on dersteuningsfonds; 2000 aan dividend zijnde 2°/a In verband met het maken van den nieuwen weg was een grootere som als kasgeld wenschelijk, vandaar de dividendbepaling op 2% in plaats van 4%. Den gunstigen toestand der Maat schappij was in niet geringe male te danken aan de ijverige bemoeingen van den Heer J. H. van Oyen, wien in het verslag een hartelijk woord van waardeering werd gewijd. Het personeel gaf alle reden tot te vredenheid. Het aanleggen van nieuwe rails en van het nieuwe lijntje naar het Bron gebouw is opgedragen aan den Heer J. Schotel te Rotterdam, met welk werk in September of October een aanvang zal gemaakt worden. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, heeft de verzameling Email werken eene nieuwe organisatie onder gaan. De verschillende soorten werden met de grondstoffen en de wijze van bewerking in ééne vilrineondergebracht, zoodat het geheel zeer leerrijk is en gemakkelijk te overzien. Zondag is de toegang vrij. De Heer Vincent d'Indy, uit Parijs, componist van »Le Chant de la Cloche" heeft de uitnoodiging van het afdeelings bestuur van Toonkunst aangenomen om het Tweedaagsch Muziekfeest en Kun stenaars Concert op 5, 6 en 7 Juni a. s. te komen bijwonen. 3URGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 32 Mei. A. J. Clausing en E Bouman. 27 Mei. H. Boks en R. M. Rouctae-t. G. A. ij. Moser en J. W. van Ake. B. F. Seliaen en A. C. Schilt nan. A. M.Zeijle- maker en S. Matheij. C. E. Splinter en H. E. Gerrilsen H. A. de Nieuwe enD.de Winter. G. G Feije en P. van Lierop. GETROUWD. 27. Mei. J. Dirks en C. D. Witte. B. Gulp en S. de Leeuw. - J de Leeuw en R. Goud smit. D Zeins'raen J.W.Nieuwenhuizen.— M. Vermeer en A. Imanse. -— J. Th. Dijkmans en J. M Jansen. H. Kae-tncrenP.deGrasff. J. W. Verhagen en G. A. M. Leeman. S. J. J. Rijbroek en J M. E. Snoek. J. van Dartelen en M. A. E.Franfois. 28 Mei. F. Danen en M. van der Vaart. P. J. B&rihel en C. Weijers. J. Peschar en J. E. van der Steur. GEBOORTEN. 21 Mei. M. E. Scholten geb. Verbeek z. J. Takken geb. Hepp z. A. van Dijk geb. Tisselaar z. G. M. Smit geb. van der Pol z. 22 Mei. A. O. R sekrans geb. Rietveld z. A. Lijnzaad geb. Zoetd. C. M. Roemer geb. Kors d. G. C. van der Erf geb. Monkel z. A. Rijkeaberg geb. Everout d. A.M. van der Reep geb. Hois'é z. 23 Mei. H. N emöller geb. Seheeper d. M. A. Kroon geb. Zonne veld z. 24 Mei. A. Kloet geb. Koorn z. C. M. Rootlieb geb. Sabeez. W. van Velzen geb. Terhorstd. M. Vallentgoed geb. Metz a. A. H. H van Hemert geb Gansd. U. van Amerongen geb. van der Ruijl d. Tb. Huijboom gqb. Rakx z.C. F. de Vries geb. Moesd -- K. Snel geb Koster z.flevenl.) 25 Mei. C A. Meijer geb. van Tellingen d. A. Vreeoegoor geb. Brondgeest d. A. M. C. Brummelaar geb. Handgraaf d. E. van Wees geb. Derks z. L. van Bruggen geb. Ruijgrok d. K. H. Klets geb. Schoen maker z. M. E. Niemann geb. Bijster z 26 Mei. A. Smit geb. van den Haakd. A. Edel geb. Eelman d. M. Arons geb. Diessel d. A. Kruijenaar geb. Bruijn d. 27 Mei. A. C. Schornagel geb Prinsen z. M. C. Scholte geb. Krabbe z. C. M. van Kampen geb. Kennik d. J. Hendriks geb. Jonker d. E Prang geb. de Jager d. C. S eetskamp geb. van der Vliet d. 28 Mei. JKitsero geb. de Vlies d. OVERLEDEN. 21 Mei. G.L. Alders 13m.d.Oranjeboomstraat. J. van Geijlswijk 2 m. d.Spaarne. —22 Mei. J. van Brus-el geb. Soelaart76j. Bakenesser- gracbt. C. H M.Steffens 16 dg d An'onie- s'raat L. Heijboer 3 m. d. Beeksteeg. C J. de Graaf65j. burgwal.— 23 Mei.J. M.A. Borst 11 m. z. Spasme. P. Tromp 3 m. z. Spaarne. M. J. Beters 4 dg. d. Antome t aat. C. D. B-emer 7 i. z. Bu'gwal. 24 Mei. L. A. de Kleiu geb. Koek 77 j Gas'buissingel. E. M. van Praag geb. SIuij erman van Loo 66 j. Dreef. 2> Mei. C. Tuijn geb Ruifrok 72 j. Oranieboom8traat. A. 11Houwaart 7 m. d Schoterweg. 26 Mei M. Haamans 14 m. z. Bu-gwal 27 Mti. Dr. E Moll 82j KI. Houtstraat. J. Zwaan geb. Somers 92 j Smedestraat. J. Bingergeb. Emnk 61 j.Zijl- weg. A.Verkru'ssen 11 j.d Jan Steenstraat. MUZIEKUITVOERING iü deD Hout op Zondag 31 Mei des namiddags van 21/,4 ure, door het Gememtelijk Muziek korps onder directie van deu Luitenant-Kapel meester Jeu heer O. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1. -Friedenfeier." MarschWieprecht. 2. Ouverture -Giralda"Adam 3. -Acclaration." WalzerWaldtenfel, 4. Fantaisie snr l'opéia -La tille du Régiment.". Dooizetti. 5. Overture •Banditenstreiche"..Suppé 6. „Bolero le Muletier"Sou'hworth. 7. Fantaisie de l'opéra-La Juive". Halcvy. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN MUZIEKUITVOERING op Zoadag 31 Mei 1896, dea avonds te 7% uur door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luiteoant-Kapefmeesler den heer C. P. W. KRIENS. PROGRAMM A 1. Marach aus des Oper „RienzF'tVagner. 2. Overture „Cosi pan Tutti"...Mozart. 3. Carmen Sylva WalzerIvannovëe. 4Grande Fantaisie l'Etoile du Nord"Meyerbeer. 6. Italiaanse!» OuvertnrePerdrotte. 6. Grande Fantaisie anr dea motifsde Pupera „Hamlet"Thomas. 7. a. Melodie célcbreRubinstein. b. Parade militaireMassenet. 8Entre-act et ballet de l'opera Lc CidMassenet. ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 2 Juni 1895, des nsmiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Melodie.Guilmant. 3. Sonate No. 2-S. de Lange. a. Mae toso. b. Andante c. Allegro con fuoco. 4MelodieRheinberger. 5. Elsa's Brautzug zum MUnster.Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2