HAARLEMSCH \o. 64 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 50. 144 Citgave van PE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang van ZATERDAG 20 Juni 1896. $ed. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDlls met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. l'rijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. Een Jubileum. De heer Chr. P. W. Kriens, Luitenant Kapelmeester van het Gemeentelijk Muziekkorps, vierde Maandag zijn 25 jarig jubileum als toonkunstenaar. Vele bewijzen van waardeering en sympa thie mochten hem daarbij geworden, zoowel van de zijde van particulieren als van zijn leerlingen en oud-leerlingen. Bij het feestconcert, Dinsdagavond in verband met dit jubileum in de sociëteit „Vereeniging" gegeven, maakten onder scheidene corporaties en vereenigingen van de gelegenheid gebruik, den heer Kriens in het openbaar hulde te brengen, voor wat hij, in het bijzonder voor de stad onzer inwoning, op muzikaal gebied heeft tot stand gebracht. Achtereenvolgens betraden heeren Commissarissen van het Muziekkorps, de Feest-commissie voor dit jubileum geconstitueerd, het Bestuur der sociëteit Vereeen i ging", de mannen-zangvereeni- ging „Crescendo", en de letterlievende vereeniging „Cremer" het orkest, om onder het aanbieden van geschenken en lauwerkransen van hunne deelneming blijk te geven. In den loop van den avond groeide het aantal kransen nog belangrijk aan en gewerden den jubilaris de on- dubbelzinnigste bewijzen van groote ingenomenheid. Het concert slaagde uitstekend, dank zij de goede krachten, welke daarvoor hunne medewerking hadden toegezegd. Voor de gewenschte afwisseling was zorg gedragen, zoodat in weerwil van het omvangrijke programma de uitvoe ring met aandacht ten einde toe werd gevolgd. De solo-voordrachten van den heer Kriens, waarin deze opnieuw bewijzen gaf van zij n hoog standpunt als uitvoerend kunstenaar, verwekten een storm van toejuichingeneveneens werden de orkeststukken met voldoening aange hoord. Voegt men hierbij de flink voor gedragen Koren van de Mannen Zang- vereeniging „Crescendo",de geacheveerde zangnu m mers van Mevrou w Meysenheim het muzikale vioolspel van den heer Hofmeester uit Amsterdam, de waardige vertolking van eenige liederen dooi den heer Schelling uit Utrecht en de weloverwogen klavierbegeleiding van den heer van Breemen, dan zal do vermelding, dat het concert rijk was aan muzikaal genot, geen nader betoog behoeven. Woensdag, bij de gewone muziekuit voering in den Hout, gaf de heer Kriens naar aanleiding van een daartoe geuit verlangen, eveneens een solo ten beste. Door een duizendhoofdig publiek, dat dicht opeengepakt om de muziektent stond geschaard, werd het schoonespel aangehoord, en aan het einde met een luid handgeklap beloond. Niet het minst zal deze eigenaardige, spontane hulde, verhoogd door de aanbieding van een lauwerkrans, den kunstenaar hebben getroffen. Wij voegen bij de vele bewijzen van sympathie, dezer dagen den heer Kriens geschonken, den wensch dat de omstan digheden er toe zullen leiden, dat de bekwame musicus voor onze stad be houden zal blijven en de crisis, waarin het Muziekkorps thans verkeert, zich ten gunste van het Korps zal oplossen. De ontbinding van de met zorg en kosten gevormde Kapel zou een ongerief schep pen en eene leegte achterlaten, welke dieper zouden worden gevoeld, dan men nu, oppervlakkig geoordeeld, vermoedt. B. KRONIEK. Met den aanvang van de Raadsverga dering waren veertien Heeren niet aanwezig, doch langzamerhand vermin derde dit getal tot vijf. Iin de zaal was het geducht warm tegen halt vier constateerde de Voorzitter precies 80 F, wat waarschijnlijk den Heeren aanleiding gaf om niet te rooken. Volgens mededeeling van den Voorzit ter komen den 24 dezer de voorstellen betreffende de gemeentelij ke waterleiding in behandelingheelt Dr. van Royen ontslag gevraagd als leeraar aan de H. H. S.,en is aangekocht voor het Museum eene schilderij van Steen uit het legaat van den Heer van Broekhuy.se. Zooals men weet, had de testateur eene andere bedoeling met deze schenking, doch de aankoop was geschied met toestemming der erfgenamen. Eene opmerking deze betreffende van den Heer Van Thiel werd beantwoord door den Voorzitter. In verband met het Raadsbesluit om in plaats van het bouwen van eene koslelooze school aan het Heerenhek eene Tusschenschool te bouwen aan het Leidsche Plein, werd thans ter goedkeu ring aangeboden een plan voor die nieuwe school hierbij ook rekening houdende met een beschouwing van den Heer Roog om hetgymnastiek-onderwijs daar te doen plaats hebben in een afzonderlijk lokaal, in plaats van op de corridors. Een plan, zonder afzonderlijk lokaal, werd ter goedkeuring aanbevolen. De Heer Klein heeft eene opmerking, die door den Heer Waller wordt be antwoordt. Omtrent het plan dat aan bevolen was thans in behandeling, voert de Heer Roog het woord in verband met zijn plan, maaktopmerkzaam.dat het wat duurder zal zijn, 450, maar wijst nog op andere besparingen als stelsel C. (plan Roog) wordt gevolgd, in cijfers gebracht zou plan C. goedkoop zijn. De Heer Waller deelt mede, dat het houden der gymnastiek-oefeningen nog nimmer aanleiding heeft gegeven tot klachten voor er dezer dagen de aandacht op werd gevestigd. Bovendien is één lo kaal toch niet voldoende voor twaalf loka len, als de oefeningen vallen moeten riiet bij het begin of het eind der schooltijden. Ook de bezuiniging door weglating van kasten is denkbeeldig. Nog even vraagt de Heer Roog het woord om den laatsten Spreker te beantwoorden, er op wijzende dat één lokaal werkelijk voldoende is. De Heer Klein vindt ook een afzonderlijk lokaal beter en bovendien is plan O slechts in schets, waardoor men er niet over kan oordeelen. De Heer Roog wil er nog op wijzen, dat zijn plan werkelijk eenige honderden guldens besparing zal opleveren. De Heer v. d. Mersch zou een schets plan van stelsel Roog noodig oordeelen, j dus uitstel. De Heer Waller wil liever geen uitstel, het zou kunnen zijn, dat hier de zuinigheid de wijsheid bedroog. De Heer Roog vraagt voor de vierde maal het woord, en stelt een amende ment als volgt: goed te keurenschetsplan G in zooverre, dat een uitgewerkt plan dan den Raad worde voorgelegd. De Heer Willink stelt nu voor, voor plan B te lezen C en de Heer Stolp wenscht het schetsplan C. Ook de Heer Bijvoet wil uitstellen. Voorstel Stolp komt in behandeling, en worilt aangenomen met acht stemmen tegen, dus uitstel In de laatste Raadsvergadering, men zal het zich herinneren, werden B. en W. uitgenoodigd zich nogmaals tot het Spoorwegbestuur te wenden in zake de overbrugging van de spoorwegovergang aan den Kruisweg. Hetzelfde voorstel van toen was op de agenda van Woensdag geannonceerd en menigeen meende hieruit te mogen opmaken dat èn de Heer Beijnes èn de Heer Hijmans wel wat al te optimistisch gestemd waren omtrent een gunstigen uitslag. Een nieuwe motie van den Heer Beijnes wil thans de gevraagde som toestaan, doch tevens overleg met het spoorbestuur. De Heer Beijnes verklaart, dat zijne bedoeling is het voorstel B. en W. in principe aan te nemen, doch wil gaarne eene conferentie met belangheb benden tot verkrijging van iets beters en dan aan B. en W. overlaten hoe te handelen. De Heer Macarè voert het woord en vindt er iets ontmoedigends in, dat na een en twintig jaar werkens geen betere resultaten zijn verkregen, zet de ge schiedenis uit een, wat betreft verbete ringen. De in 1883 benoemde raads commissie heeft een plan Telders tot stand gebracht, dat algemeen bijval vond en dat de gemeente vier ton zou kosten, doch dit leed schipbreuk op linancieele bezwaren. De Spoorwegmaatschappij trok zich terug en nieuwe plannen ontstonden. Nog eens werden de onder handelingen opgevatHaarlem zou f 250000 bijdragen. Tot heden is ant woord op dit aanbod niet ontvangen van de Maatschappij en van een latei- plan is niets gekomen. Nog een later plan vond geen genade bij den Raad van toezicht op de Spoorwegen, omdat de belangen van Haarlem niet genoeg waren in het oog gehouden. Het thans in behandeling zijnde plan is echter van dien aard, dat de gemeente in het algemeen niet met het plan mag méé gaan. Haarlem behoort nu te trachten de hulp van den Staat in te roepen. Rechtstreeksche inmenging der Ilooge Regeering alleen kan dienstig zijn. Het voetbrugje, heden voorgesteld, maakt overigens voor onze gemeente een droe- vigen indruk. De Heer Beijnes voert nog het woord, zou willen in contact te komen met den Raad van Toezicht en wenscht ook hierom zijn voorstel, aangenomen te zien. De Heer Willink zou het na de be langwekkende voordracht van den Heer Macaié wenschelijk vinden, dat de Heer Beynes zijn voorstel introk. De Heer Beynes trekt zijn voorstel in omdat voorstel Macaré beter is en niet omdat het belachelijk is, zooals hjj meende, dat de Heer Willink het noemde. De heer de Breuk geeft nog eenige toelichtingen en komt tot het resultaat dat werkelijk het bruggetje grootere plannen niet in den weg staat; bovendien zal een groot publiek er mee gediend zijn. De Heer Macaré stelt nu eene motie ten doel hebbende de beslissing aan te houden en zich inmiddels tot de Hooge Regeering te wenden. De Heer Stolp motiveert zijn stem tegen voorstel Macaré. De Voorzitter is mede niet voor dit voorstel doch prees voorstel B. en W. aan. De Raad besloot nu zich tot de Regeering te wenden. In stemming komt voorstel tot aanhouden van voorstel B. en W.; het wordt verworpen met 16 tegen 10. Voorstel B. en W. tot toestaan van ƒ2000 in stemming wordt aangeno men met 17 tegen 9 stemmen. Het primitief kohier der plaatselijke directe belasting over 1896 werd door B. en W. ter vaststelling aangeboden. Het wijst aan 8281 aanslagen meteen beschreven inkomen van ƒ12817100. Door de vermindering van de 19 laagste klassen wordt het belastbaar inkomen teruggebracht tot ƒ8134990.— het bedrag der aanslagen is ƒ317264.51. (De percentage is naar dien maatstaf iets hooger dan 3.9%Het wordt vastgesteld. Vastgesteld werden een staat tot af- en overschrijving uit den post publieke werken en twee staten idem uit-zien post Onvoorziene uitgaven. De Bank van Leening werkt met o.a. een gemeentekapitaal, dat volgens Com missarissen dier Instelling bijna ƒ7000 te groot is en dus weer onder beheer der gemeente kan gebracht. Een voorstel om dit bedrijf kapitaal met genoemd bedrag te verminderen en de vrijvallende som als buitengewone ontvangst te doen strekken in mindering het bedrag eener eerlang te sluiten geldleening alle kleintjes helpen, ook waar het geldt eene som van negen en een halve ton welke in den eersten tijd zal noodig zijn voor de gemeentewaterleiding werd aan genomen. De Wilhelmina Naaischool verzoekt een subsidie uit de gemeentekas van 375.per jaar. B en W. zijn er niet voor, hoezeer de Inrichting hunne sympathie bezit. Zij zeggen dat soort gelijk onderwijs wordt gegeven aan de gemeentelijke herhalingsschool en ook het Bestuur de Kookschool is vroeger een subsidie geweigerd. DeHeerHijmans wijst er op, dat het Onderwijs aan de herhalingsschool niet aan de eischen kan voldoen wil de subsidie wel toestaan. Ook de Heer Willink wil het offer ten behoeve van de aanstaande huis vrouw brengen. De Heer Krol is niet voor het verleenen van subsidie. De Heer Waller verdedigde het voorstel

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1