Nieuwsberichten. jj en W. en neemt het den Heer Tlii mans nie' 'n dank af dat deze zich 'tlaat r'*°* ^et gemeentebestuur de bela-°rirl c'ei vrouw niet behartigt. De T_er Stolp wenscht de subsidie. De Heer .riijmans breidt zijn voorstel uit met de bedoeling om een jaar toetestaan onder voorwaarden door B. er. W. testellen. Voorstel B. en W., niet toestaan, wordt aangenomen met 4 stemmen tegen. Den 14 en 15 Juli houdt de Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hier hare algemeene vergade ring. In navolging van hetgeen vroeger geschiedde, vraagt thans de Afdeeling Haarlem een subsidie, want er zal bij die gelegenheid een groot waterfeest zijn en daar kunnen allen van genieten; redenen te over om bij den gemeenteraad aan te kloppen. B. en W. wenschen hiervoor f 300 te besteden. De Heer Hijmans is er tegen. In Stemming wordt voorstel B. en W. aangenomen met 12 tegen 9 stem men. Met de Maatschappij tot exploitatie van Staal waterbronnen was eene regeling getroffen betreffende het gebruik van het product der bron door on en min vermogenden, in diervoegen, dat ieder, in deze categori gerangschikt, mits voorzien van eene verklaring van een alhier praktizeerend geneesheer, twee maal per dag kosteloos aan de drinkhal water kan gebruiken op uren aan de goedkeuring van B. en W. onderworpen. De desbetreffende regeling werd goed gekeurd. De Heer Kruseman wenscht eenige wijziging, doch deze wenschte de Raad niet. Op de gebruikelijke voorwaarden wordt aan den Partikulieren Arbeidsraad voor bouw en aanverwante vakken een lokaal in den Doelen ter beschikking gesteld. De Raad besluit tot opruiming van de pomp staande bij het perceel No. 1, Wolstraat Zij bevatte zeer slecht water. De heeren Giebels en Van Servellen beklagen zich in een met redenen om kleed adres over den hoogen huurprijs van gemeentegrond bij hunne perceelen aan de Kinderhuisvest en vragen den prijs te brengen van 35 op 10 ets. B. en W. en de Commissie van financiën zijn gunst'g gestemd voor de verminde ring. De Heer Hijmans vraagt nog eenige inlichtingen, die namens de Comm. van financiën door den Heer Kruseman ge geven worden, waarna voorstel B. en W. wordt aangenomen. De rekening van het St. Elisabeths Gasthuis, aanwijzende aan ontvangst een bedrag van f 71396.40, waaronder 40000.gemeentelijke subsidie en sluitende met een voordeelig saldo groot ƒ758 51® wordt goedgekeurd met de bepaling, dat dit saldo als eerste post van ontvangst zal worden gebracht op nieuwe rekening. Na nog eenige op merkingen van den Heer Klein betreffen de het betrachten van zuinigheid, wordt1 de rekening goedgekeurd. De Raad benoemde tot leden der Commissie voor de bezwaarschriften de Heeren Sabelis, Sneltjes, Tjeenk Wil link, Leupen en van Thiel tot onderwijzer 3e klas aan School lett. B. den Heer de Heer te Haarlem tot lid van het Burgerlijk Armbestuur den Heer J. Geldorp, aftredend lid tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs den Heer U. J. K Versfeit tot lid der Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum den Heer J. B- A. M. Westerwoudt. Toen werd voor kennisgeving aange nomen het Verslag over April van den Opzichter over de gasverlichting, waar na de vergadering wordt gesloten. Tweede Kamer. Dinsdag werd de be handeling van de Kieswet voortgezet en wel allereerst over het aangehouden art. 76, bepalende, dat de kiezer den naam van den kandidaat kan aanduiden op zijn stembiljet door een streep of een kruis. De heer Farnecombe Sanders stelt voor, slechts één teeken (er aan duiding toe te laten, n.l. het kruis. De heer Michiels van Veruinen had he. liefst het Belgiesch stelsel tamponstempel) zien aangenomen, maar hij stelde als am. voor, te bepalen, dat de kiezer met gen potlood zwart make een wit stipjen geplaatst in een vak vóór den naam van den kandidaat zijner keuze. De heer Hintzen deelde mede, dat de Komm. van Rapp. het am Sanders eene verbetering achtte, maar het am. Michiels het meest aannemelijk vond De Min. van Binnenl. Zaken nam het laatstgenoemde am. over en daarna werd art. 76 goedgekeurd. Goedgekeurd werden ook artt. 88—91 met de door de Reg. aangebrachte wij zigingen. Het nieuwe art. 92 (de uitslag der verkiezingen vastgesteld op den vol genden dag 9 uur, werd goedgekeurd. Even zoo artt. 93 125, met de aangebrachte wijzigingen. Een am. vandeheerLucasse op art. 126, om Arnemuiden, over te brengen van het kiesdistrict Goes naar het kiesdistrict Middelburg, werd, nadat de Min. en Komm. van Rapp. verklaard hadden, daartegen geen bezwaren te hebben, aangenomen met 68 tegen 6 stemmen. Artt. 127130 werden goed gekeurd. Evenzoo nadat de Min. eenige door den heer Mark .y gevraagde inlich ting gegeven had, artt. 131—147. Art. 148 Strafbepalingenwerd goedgekeurd. nadat de Min op verzoek van den heer Willinge eenige wijzigingen had aange bracht. Een am van den heer v. Karne- beek op art. 149 strafbaarstelling van een opzettelijke valsche opgaaf door patroons werd na eene korte woordenwisseling met den Min. aangenomen met 62 tegen 16 stemmen. Het nieuwe art. 149bis, voorgesteld door den heer Hintzen (om ten hoogste 3 straf te bedreigen tegen het weigeren van inlichtingen door de patroons) werd door den Min. over genomen en daarna goedgekeurd. Art. 150 (ten hoogste ƒ100 boete tegen be stuurders van inrichtingen van welda digheid, die niet of niet behoorlijk vol doen aan de voorschriften, vervat in art. 23 en 21) gat aanleiding tot eene korte woordenwisseling tusschen den Min. en den heer Heemskerk. Artt. 150155 werden daarna goedgekeurd. Op voorstel van den Voorzitter werd, na eenige woordenwisseling, waaraan de heeren Donner, Bool en Rutgers van Rozenburg deel namen, vastgesteld, welke ontwerpen aan de orde zouden zijn na de Kieswet Door den heer van Gennep werd voor gesteld na art. 155 een nieuw art. in te voegen, bepalende een gevangenisstraf van ten hoogste 3 maanden tegen hem. die eene candidatenlijstinlevert, wetende, dat ze onderteekend is door niet kiezers, en legen hem die, wetende geen kiezer te zijn, zoodanige lijst onderteekent bij kandidaatstelling. Na een vrij uitvoerig debatbestrijding door de heeren Heems kerk en Bastert, en door de Komm. van Rapp. bij monde van den heer Rinck, en nadat de Min. verklaard had de beslissing over het am. aan de Kamer over te laten, hoewel hij het overbodig vond, voegde de heer van Gennep er bij: gevangenisstraf of geldboete van hoog stens ƒ120, terwijl hij tevens eischte, dat die onbevoegde handteekeningen het aantal zouden reduceeren tot beneden 40, werd het am. aangenomen met 61 tegen 28 stemmen. Art*. 156158 werden goedgekeurd Op art. 159 (lijsten van de instellingen van weldadigheidnam de Min. over een am. van de Komm- van Rapp., van formeeleh aard. Het art. werd daarna goedgekeurd. Besloten werd de artt. 160 en 161 gezamentlijk te behandelen. In die artt. waren vervat de overgangsbepalingen, dat het oud- personeel blijft gelden tot dat het nieuwe zal zijn ingevoerd en ook kiesrecht verkregen zal worden, wanneer men in het personeel is aangeslagen, maar in gebreke is te betalen. Door den heer Gerritsen werd toegelicht een door hem en den heer de Boer voorgesteld amen dement, om wegens aanslag van het bestaande personeel geen kiesrecht toe te kennen in 1897, maar te vergemak kelijken de formaliteiten om op de kiezerslijsten te worden gebracht. Spre ker betoogde, dat als art. 161 verviel, kiesrecht en uitbreiding in 1897 zeer gering zou zijn, daar alle overige ru brieken behalve het personeel geen wezentlijke uitbreiding verschaffen. De heer Veegens bestreed het amendement. In de zitting van Woensdag kwam de heer Zijp op tegen den bewering van den heer Gerritsen dat, als art. 161 vervallen mocht de kiesrechtuitbreiding onbeduidend zou zijn. Hij beriep zich o.a. op Enkhuizen, waar veel meer kiezers zouden komen, ook al Verviel art. 161. De heer de Beaufort (Amsterdam) be toogde, dat art. 161 in strijd is met de Grondwet, omdat het wanbetalers tot kiezers maakt evenals huurkiezers, die de personeele belasting niet hebben be taald. Het am. Gerritsende Boer zou daaraan niet te gemoet komen. Spreker gaf den Min. ernstig in overweging art. 161 terug te nemen, daar anders velen bezwaar zouden gevoelen om vóór de wet te stemmen. De heer Vermeulen bleef ook art. 161 volkomen ongrond wettig achten, en ook hij gaf den Min. in overweging het art. terug te nemen. Het am. nam z(jns inziens het bezwaar niet voldoende weg. De heer de Boer lichtte het am. nader toe, en betoogde, dat het was een eerlijke poging, om bij zekere kans van verwerping van art. 161 de verkiezingen in 1897 te doen geschieden volgens den geest van het ontwerp. De heer Hintzen kwam op tegen de berekeningen van den heer Gerritsen als onjuist, en tegen het am., dat grooten administratieven omslag zou teweeg brengen. Hij deelde mede, dat slechts één lid van de Komm. van Rapp. art. 161 niet ongrondwettig had geacht, en dat de meerderheid der Komm. aan neming van het art. niet geraden achtte, daar zelfs het vermoeden van ongrond wettigheid niet mocht bestaan. De Komm. was eenparig vóór behoud van art 160, maar de meerderheid advizeerde den Minister art. 161 terug te nemen. De Min. van Binnenl. Zaken wees er op, dat de ovei gangabepalingen slechts voor ééne verkiezing zullen werken, daar invoering van het nieuwe personeel met 1 Januari zal worden voorgesteld. De Min. had getracht het kiezerspersoneel niet tweemaal op nieuw saam te stellen, nu eenmaal de nieuwe wet op het per soneel niet vóór 1 Januari kan worden ingevoerd. Hij ontkende ten sterkste, dat uitbreiding volgens deze wet onbeteeke- nend zou zijn en wees er op, dat een aantal van 60.000 wanbetalers weinig invloed zal hebben. De Min. nam, met het oog op de aanneming van art. 160 waaraan hij, hechtte. Het am. Gerritsen de Boer wilde laatstgen. art. doen ver vallen, en dus de ambtshalve op de lijst gebrachte kiezers, doen verdwijnen, om ze daartegenover met ingewikkelde for maliteiten weer op te nemen. Rekenende op de aanneming van art. 160 nam de Min. art. 161 terug, maar met de ver klaring er bij, dat, mocht art. 160 niet worden aangenomen, hij opdeintrekking van art. 161 zou terugkomen. De heer Gerritsen trok nu het door hem en den heer de Boer voorgestelde am. in, daar het doel vervallen was, n.l. de aanne ming van art. 161 te verzekeren. Art. 160 werd goedgekeurd, en evenzoo artt. 162 en 163. Het kieswetdebat was nu afgeloopen. De eindstemming werd be paald op Vrijdag half twee. Aangenomen werden een achttal nat u- ralizatie-ontwerpen. Het wetsontwerp tot uitbreiding van het maximum van het personeel der rechtbanken 2de klasse te Breda en te Roermond werd fel bestreden door de heeren Heemskerk en de Savornin Lohman, als onnoodig, en verdedigd door den heer Willinge en de Min, van Justitie, terwijl de hee ren van Basten Batenburg, Mutsaers en Smits van Oyen aandrongen op herstel van de opgeheven rechtbanken, speciaal te Eindhoven. De Min. van Just, verzekerde, dat na aanneming van het ontwerp nog een ernstig onderzoek zou worden ingesteld. Het ontwerp werd aangenomen met 41 tegen 40 stemmen. Het ontwerp tot wijziging der jachtwet tot betere bescherming van kievieten en nachtegalen werd goedgekeurd. Daarna werd behandeld de suppletoire Justitie begroting tot aanbouw van een nieuw reehtsgebouw te 's Gravenhage in de Hofstraat. De heer Goekoop verdedigde de verbouwing van het bestaande rechts gebouw, als veel meer ruimte gevende en 160,000 goedkooper. De heer Conrad achtte de vergelijking onjuist en beval 's Ministers plan aan, als beter voldoende aan alle eischen, terwijl de verbouwing van het bestaande gebouw lapwerk zou zijn De Minister van Justitie vereenigde zich met dat gevoelen. Het wetsontwerp werd ten slotte verworpen met 54 tegen 19 sternen. Heden werd het Kieswet-ontwerp aangenomen met 56 tegen 43 stemmen. In de Engelsche troonrede was in het vooruitzicht gesteld een onderzoek naar de Afrikaansche gebeurtenissen, doch nu dit uitbleef is dit Maandag in het Hoo- gerhuis in herinnering gebracht. Lord Kimberley achtte de houding der Regeering in deze geenszins correct. Het voortdurend uitstellen van het on derzoek, zeide hij, maakte eene zeer slechten indruk, 's Lands aanzien had door Jameson's inval veel geleden, en men had recht te weten welk deel der schuld in deze aan de Chartered Com pany kwam. Zoolang dit niet geschied was, voegde Rosebery er bij, lagen het Ministerie, ja geheel Engeland, onder ernstig vermoe den van medeplichtigheid met de Com pany, een vermoeden, dat moeilijk met goede gronden wederlegd kon worden. Eene onschuldige en machtige Regeering zou geen oogenblik hebben laten voorbij gaan om zich voor de wereld te recht vaardigen Op dit alles werd door Lord Selborne en den Markies van Salisbury slechts tot bescheid gegeven, dat het proces tegen Jameson eerst moet zijn afgeloopen. Het gevaar van te slapen met een valsch gebit, is opnieuw gebleken uit een ongeval te Brussel. Daar is een man gestikt door zijn valsch gebit, dat hem gedurende zijn middagslaapje in de keel schoot. Men deed in het Sint Pie tersgasthuis groote moeite om hem te redden, maar alle pogingen bleven vruchteloos. In een dertiental fabrieken te St. Petersburg is plotseling het werk ge staakt De werklieden gedragen zich rustigzij vragen loonsverhoogjng en algemeene verbetering van hun toestand, vooral in sanitair opzicht. Alle voor zorgen zijn genomen om wanordelijkhe den te voorkomen. In de stadswijken waar geen arbeiders wonen bemerkt men van de werkstaking niets. De eigenaar van acht nieuw gebouwde panden te Rotterdam heeft van het gemeentebestuur aanzegging ontvangen om die huizen te doen afbreken, angezien ze niet gebouwd waren in overeenstem ming met de gemeentelijke verordening. De bewoners zijn tevens namens het gemeentebestuur aangemaand om te verhuizen, maar deze zijn niet van plan aan dezen eisch te voldoen. Men vraagt te Rotterdam of het ge meentebestuur eerst, nu de huizen voltooid en bewoond zijn, heelt bemerkt, dat de bouw niet in den haak was, of waarom de eigenaar eerst thans en op deze wijze werd in kennis gesteld met het bouwen in strijd met de verordening. HAARLEM 19 Juni 1896 - Dezer dagen werd ten huize van Mevr. André de la Porte, Staten Bolwerk, de algemeene vergadering gehouden der Haarlemsche Kookschool. Wegens voort durende afwezigheid om gezondheids redenen van de presidente, Mevrouw de Clercq Van Weel, deelde Mevr. 't Hooft— Visser, vice-presidente, den loop mede der werkzaamheden van het afgeloopen jaar. De toestand kan niet ongunstig ge noemd worden. Het getal leerlingen zoowel van dames als van dienstboden was grooter dan het vorige jaar. De cursussen van de me sjes uit de volksklasse, die financieel gesteund wer den door het Huarlem-che Nutsdepar- tement vonden zeer veel bijval. Met 1 September werd als directrice der school benoemd Mej. Metelerkamp, die in het vorige jaar haar diploma behaalde te Amsterdam. Met Augustus wordt de school ver plaatst van de Nieuwe Gracht naar de Öophiastraat 14 en zullen ook behalve in koken, lessen worden gegeven in strijken enz.; primo September beginnen de cursussen. Daarna werd aan de financieelecom missie, bestaande uit Mevrouw Rethaan, geb. Van Bijnkershoek van der Koog en Mevrouw Van Manen, geb. Van Tricht, dank gezegd voor bet nazien der rekening. De kas sluit dit jaar met een klein saldo, hetgeen voornamenlijk is te danken aan de soil ée van 13 Januari; door die opbrengst werd de schuld van het vorige jaar gedekt. Daar de piesidente om gezondheids redenen had bedankt en de penning- meesleresse onze stad gaat verlaten, moest in deze vacaturen worden voor zien. MevrouwTemmink geb van Hemert, werd tot presidente en Mevr. Doeff geb. Schimmelpenninck Van der Ooye tot penningmeesteresse benoemd. Beide da mes waren zoo welwillend de benoemin gen aan te nemen. Met dankzegging aan de aftredende leden werd de ver gadering gesloten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2