HAARLEMSCH Eerste Blad. No 51 Achttiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM, van WOENSDAG 24 Juni 1896. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 IÏLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. I'rijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen by De erven Loosjes, te Haarlem. BUYSSE (CYRIËL) Mea Culpa...geb. 2 90 ORAANDIJK (J.) Gids voor Haarlem en Omstreken. Derde druking. 0.40 DEVEN1ER (Dr. Cb. M. v Platonische Stud ëaing. ƒ2.90 geb 3.25 GOUW (J. ter) Amsterdarnsche verbalen ing. 1.60 K.LOOS (W Veertien jaar Literatuar- Geschiedenis. 18801893 2dln..ing, 4.50 OUIDA. Haar erfdeel ing. 0.10 STEMPEL Jr. (A. v. dSchat van praktische Handelskennis...ing. 0.50 "WAGNER (C.) Eenvouding. 1.90 geb. 2.50 Baitenlandsche nieuw verschenen werken. LOUIJS (PIERRE) Aphroditeing. 1.90 FüNESTüCK. (Dr. M.) Naturgeschichte des Pflanzenreichs L. 1 Volstandig in 40 L. k0 35 LUTZ (K. G I)as Buch der Schmetter- linge, L. 1. Volstandig in 20 L a.0.35 Scherr. lllnstrierte Geschichte der Wilt- lilteratur L. 1. Volstandig in 20 L k 0.55 Bovenstaande werken zyn voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes Gemeenteverslag over 1895. Bevolking. Aan het Verslag over 1895 door B. en W. dezer gemeente den Raad aangeboden, ontleenen wij het volgende. De totale bevolking bedroeg op 31 December 1895 60320 zielen. Het aantal geboorten was 1900, 951 jongens en 949 meisjes. Overleden zijn 1071 perso nen. Er werden 403 huwelijken gesloten. Acht kinderen werden minder geboren dan in 1894 en 74 personen meer zijn overleden. De sterfteverhouding was 1 op 19s. Echtscheidingen werden ten getale van 17 inschreven. Verkiezingen. Het getal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal bedroeg 2826, voor Provinciale Staten 2821, voor den Gemeenteraad 2816. In de vacature in den Gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van Dr. D. de Haan werd voorzien door de ver kiezing van den Heer J. Winkler, in die door het bedanken van den Heer O. Prins Sr. door den Heer H. F. van Thiel en in die ontstaan door het bedanken van den Heer T. Figee door de verkiezing van den Heer G. E. L. Hijmans. De periodiek aftredende Leden werden allen herkozen. Bij elk der verkiezingen kwam ongeveer de helft der kiesgerechtigden op. In 1895 hadden plaats 19 openbare Raadsvergaderingen en 4 met gesloten deuren. Het college B. en W. onderging eene verandering door het overlijden van den Heer Dr. D. de Haan, in wiens plaats benoemd werd Mr. De Haan Hugenholtz. De Raad stelde vast eene verordening betreffende het oprichten van tapijt- klopperijen, twee belasting verordenin gen, die op de armenverzorging enz. Het Gemeente archief bevindt zich in gunstigen toestand. Op behoorlijke be waring en uitbreiding wordt voortdurend acht geslagen. Geldmiddelen. De rekening en verant woording der gemeente wees aan ontvangst f 1.278.187.53 uitgaaf /1.177.984,48s batig saldo 100.203.04s, welk sal do is toe te schrijven aan meerdere buitengewone inkomsten. Het bedrag der gemeenteschulden was f 2.694.060, oorspronkelijk /3.297.200. De verplichte jaarlijksche aflossing is ƒ52.000 en het gezamenlijke te betalen rentebedrag ƒ84.642. Het bedrag der aanslagen voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen was 303.685.31s. Gemeente eigendommen waren in onder houd bij aanbesteding. Voor het voormalig postkantoor in de Smeestraat was nog geen bestemming gevonden. De nieuwe Stads Apotheek werd in den loop van het jaar in gebruik genomen. In de Oranjeboomstraat werd een hulp-bureau van politie opgericht. De torens, welke het eigendom zijn der gemeente worden onderhouden in eigen beheer. Aan het uurwerk op de Amsterdarnsche poort werden uur- en minuutwijzers aangebracht. Het orgel in de Groote Kerk bleet in revisie en stemming als vroeger. De Directeurswoning van H.B. School werd met de school vereenigd. De Leidsche Vaart en de Amsterdarn sche Vaart waren bij aanbesteding in onderhoud. De oppervlakte der gemeente bedraagt thans 653,0804 H.A. Aan het wetsontwerp betreffende eene grensregeling met de gemeente Heem stede werd weinig bjjval geschonken in Maart 1896 berichtten Gedeputeerde Staten, dat zij naar aanleiding van de uitgebrachte rapporten hadden besloten aan het ontwerp thans geen verder ge volg te geven. Met het rijk werd eene ruiling aan gegaan. Hierbij ontvangt het Rijk een gedeelte van het Harmenjansveld voor het bouwen van een huis van bewaring; de gemeente het bestaande huis van be waring in eigendom met twee daaraan behoorende woningen benevens bijbe taling van ƒ13100. In 1895 genoot de gemeente wegens verhuurde gebouwen en gronden en in recognitie gegeven gronden eene som van 18436,44. De wandelplaatsen, parken en de Hout zijn bij de gemeente in onderhoud. De openbare verkoop van boomen en hak hout besomde 2394.60. Het blad bracht ƒ581.50 op. De bloemkweekerij was in goeden staat. Voor nieuwen aanplant van boomen was de voorraad in de Boomkweekerij bijna voldoende. De Hertenkamp bevatte 7 bokken en 24 reeën. De visch wateren waren verpacht voor f 949 per jaar. Wordt vervolgd). Ticeede Kamer. In de zitting van Donderdag was ingekomen een wets ontwerp, houdende algemeene regels betreffende het Waterschapsbestuur. Goedgekeurd werd, na toelichting door den Min. van Buitenl. Zaken, het ont werp tot bekrachtiging der additioneele schikking betreffende de internationale overeeenkomst omtrent het goederen vervoer op de Spoorwegen. Goedgekeurd werd verder een ontwerp van den onder- handschen verkoop van drie kribben in de Maas onder Nederhemert. Bij het ont werp tot verbetering van de Vecht in Overijsel en tot herstel van de werken van het kanaal van Coevorden naar de Vecht wenschten de hreren van Alphen, E. Smit en Roessingh verkorting van den uitvoeringstijd. De heer A. van Dedem maakte eenige opmerkingen betreffende de kapaciteit der benedenrivier. De heeren Zijlma en Smeenge drongen aan op ruimen steun voor verbetering van kleine riviereneerstgenoemde bepleitte vooral de Groningsche belangen van dien aard. De Min. van Waterstaat enz. verzekerde gaarne elke poging te willen ondersteunen tot verbetering van kleine rivieren zoo mogelijk zal de uitvoering bespoedigd worden ook voor Groningen zou de Min. gaarne pogingen tot ver betering der waterwegen steunen. De Min. ontving dankbetuigingen voor zijne welwillendheid, en het ontwerp werd zonder stemming goedgekeurd. Daarna interpelleerde de heer Cremei over de nieuwe sluis te Ymuiden. Hij herinnerde aan de vertraging in de voltooiing der nieuwe sluis ten gevolge van den diepe ren slagdorpel, wellen in den sluiskom en sluishoofden, en anderen oorzaken. Thans zijn alleen nog niet gereed de toegangskanalen tot de sluis, en alles wijst op het gereedkomen dit jaar van de sluis, en toch zeide Spreker, bestond er groote ongerustheid daaromtrent bij belanghebbenden, en die vrees werkt verlammend en schaadt de groote belan gen van handel en scheepvaart. Spreker richtte daarom tot den Minister de vraag Bestaat nog gegrond vooruitzicht, dat de nieuwe sluis te Ymuiden in het laatst van dit jaar in gebruik gesteld zal kunnen worden De Minister van Waterstaat enz. antwoordde, dat ook hij de vertraging zeer betreurde, dat met elektriesche beweegkracht proeven zullen worden genomen, doch dat in elk geval met de gewone deuren geschut zal kunnen worden. Wat de toegangs kanalen betreft, zooals de aannemer werkte, kon het werk niet op tijd voltooid worden. Maar nu hetrijk krachtig is opgetreden, kan zonder onvoorziene omstandigheden gezegd worden, dat daar vóór het einde van dit jaar geschut zal kunnen worden door groote schepen, al is het werk ook niet geheel afgewerkt. De heer Cremer betuigde zijn dank voor de toezegging, en daarmeê was de interpellatie afgeloopen. Aangenomen werd verder het ontwerp tot nadere wijziging van de militaire pensioenwet bij de zeemacht, na een kort debat tus- schen de heer Guyot en den Min. van Marine. Verder werd behandeld de spoorwegaanleg bij Anjer {Java) met zijtakken Daar Tangerang en Weltevre den. De heer Bahlman bestreed den aanleg met het oog op den financieelen toestand van Indië. De Minister van Koloniën betoogde, dat de lijn niet wordt aangelegd uit financieel oogpunt, maar om Bantam, tot dusver een stiefkind, tot ontwikkeling te brengen. Het ontwerp werd aangenomen met 60 tegen 6 stem men. Bij de regeling der werkzaamheden werden, na afloop van de onderwerpen aan de orde, aangewezen voor behande ling eenige kleine ontwerpen, konklu- zieën op verslagen en de huishoudelijke raming. De Voorzitter stelde voor, daarna de Suikerwet te behandelen. De heeren v. Kerkwijk en Pijnacker Hordijk dron gen op uitstel aan. De Voorzitter liet de beslissing over zijn voorstel aan de Kamer over, en daarna werd het verworpen met 53 tegen 16 stemmen, zoodat besloten is de Suikerwet niet te behandelen. Nog werd in deze zitting goedgekeurd het wetsontwerp tot bekrach tiging der Prov. heffing in Limburg. Daarna was aan de orde het ontwerp, tot verandering der grens tusschen Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoe- terwoude, waar tegen de heer Donner zijne bezwaren ontwikkelde, die door den heer Bool bestreden werden. Zaterdag verdedigde de Min. van Binnenl. Zaken het ontwerp tot grens regeling van Leiden. Hij betoogde, dat die grensregeling is in 't belang van den bloei en de ontwikkeling van Leiden. De heeren Donner en Heemskerk vol hardden bij hunne bezwaren, vooral hierin bestaande, dat op de afwijkin gen van het oorspronkelijke plan de gemeenten niet waren gehooid. De heer Drucker en de heer Rutgers van Rozenburg verdedigden het ontwerp, dat door den heer A. Mackay werd bestreden, omdat zijns inziens het toegevoegde grondgebied veel te groot was. Nadat de heer Heemskerk gere pliceerd en de Min. geantwoord had, werd het ontwerp aangenomen met 65 tegen 23 stemmen. Nog werden goedge keurd de onteigeningswet voor den aanleg van een weg te Nijmegende suppletoire begrooting op Hoofdst. V {Binnenl Zakende suppletoire begroo ting {nationale schuld) nadat de Min. van Fin. beloofd had, nadere inlichtingen te zullen geven betreffende de nieuwe leeninghet ontwerp tot beschikbaar stelling van gelden voor Marine voor 1896 het ontwerp tot verhooging voor 1896 van de Veslingbegrooting, na ver dediging door den Min. van Oorlog naturalizatie ontwerpen van J. Kalb en 7 anderen, terwijl de beslissing over dat van de Wed. Dufrêne-Slootmaeekers werd aangehouden, nadat de Min. van Just, verklaard had, niet te weten, of de aanvraagster zich wederom hier te lande zal vestigen; en daar er nog kwestie is, of zij haar Nederlanderschap verloren heeft. Goedgekeurd werden ook een paar konkluzieën, het Schoolverslag 189394, en het verslag over 1894 van de Rekenkamer, na een korte woorden wisseling tusschen den heer Farncombe Sanders en den Min. van Fin. Daarna werd de vergadering verdaagd tot lys uur. Om IV2 uur precies werd de zitting heropend. Aan de orde was toen de tweede lezing der Kieswet. De verschil de wijzigingen in een aantal artiekelen, voorgesteld door de Komm. van Rapp., werden achtereenvolgens kortelijk toe gelicht en goedgekeurd.— Toen had de stemming plaats. De Kieswet werd aangenomen met 56 tegen 43 stemmen. Vóór de wet hebben gestemd 34 liberalen, 14 Katholieken en 8 anti revelutionairen, tegen stemden 23 liberalen, 11 Katho lieken en 9 anti-revolutionairen. Naaf loop der stemming werd Komitó gene raal gehouden tot vaststelling der huis houdelijke raming. Daarna is de Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Te München is dezer dagen overleden barones Francisca von Reitzenstein- Remmersdorf, die zich als romanschrijf ster onder het pseudoniem Franz von Remmersdorf in Duitschland een goeden naam verwierf. Behalve auteursroem, verkreeg de barones ook vermogen, daar zij den hoogsten prijs trok uit de Weener loterij. Toen bouwde zij in 1882 te München een groot huis, dat zij naar het voorbeeld der Engelsche gravin Mary de la Torre, liet inrichten

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1