mm v tot een asyl voor katten, hetgeen haar in Beieren's hoofdstad den bijnaam van Katzen-Baronin bezorgde. De bekende schrijfster, weduwe vaneen ritmeester, bereikte den leeftijd van 62 jaren. Van haar romans werden eenigen voor het eerst in de Garterilaube opgenomen. De Burgemeester van Moskou heeft dezer dagen aan de in de hoofdstad vertoevende ambtgenooten en raadsle den een feestmaaltijd aangeboden. Bij die gelegendheid deelde hij mede, dat de Keizerin hem tienduizend roebel had gezonden ten behoeve van hen, die door de bekende ramp ongelukkig zijn geworden en dat de Keizer dit bedrag met nog tienduizend roebel had ver meerderd. Dadelijk gaf een raadslid ook tien en een ander vijfduizend roebel, de verdere gasten brachten mede vijf duizend bijeen en een der heeren stelde een hem toebehoorend huis beschikbaar tot huisvesting van veertig vrouwen met kinderen, die bij de ramp hun ver zorgers hadden verloren. De regeering van Japan heeft op For mosa den verkoop en het gebruik van opium toegestaan, doch onder beperken de bepalingen en zulks niettegenstaan de het gebruik in Japan zelf streng gestraft wordt, 't Schijnt vreemd, dat de regeering hiertoe gekomen is, maar in hoofdzaak is het omdat onder het bestuur van China het gebruik in 't geheel niet werd belemmerd en de overgang van gebruik tot geheel verbod voor den Formosaan al te sterk zou zjjn. Onder de posten van ontvangst der Japansche begrooting wordt de ver moedelijke bate van den verkoop ge raamd op drie en een half millioen. Door de Parijsche politie is uit de handen eener verwoede menigte gered een anarchist, die in sterke bewoordin gen anarchistische aanslagen en denk beelden aanprees. Hij mocht van geluk spreken; het volk was zeer ontstemd en hadden zijne natuurlijke vijanden hem niet tijdig ontzet, stellig zou hij het er niet levend afgebracht hebben. De Globe een der conservatieve Lon- densche avondbladen, valt de Nederlan ders zeer heftig aan, op grond, dat op onze kusten garnalen worden gevangen en ingemaakt, die dan later als Engelsche garnalen naar Engeland worden gezon den en verkocht. De garnalen van Southport zijn beter en daarom klagen de inwoners van Southport, dat de goede naam hunner garnalen in gevaar komt, wanneer minder goede Nederlandsche onder hun vlag in Engeland ter markt worden gebracht. Het Londensche blad vindt in deze klacht aanleiding om heftig te keer te gaan tegen de „-Hollanders, die nog niet tevreden, dat zij den Engelschen in Zuid Afrika zooveel mogelijk kwaad berokkenen, maar die nu ook den eeuwen ouden roem der Engelsche gar nalen gaan ondermijnen." Zooals men zal bemerkt hebben, haalt het Engelsche blad aardig de zaken door elkaar. Maar dit behoort zoo tot de taktiek der tegenwoordige Engelschen, die voor een groot deel nog maar niet kunnen hebben, dat Engeland niet in alles nommer één is. De Engelsche oud premier Gladstone is geen Turkenvriend-, Ziehier een zin snede uit een brief aan een zijner vrien den: Mijne meening aangaande de Turksche regeering, gelijk zij tegen woordig in de wereld optreedt is dat zij de grootste geesel voor de menschheid is en de grootste schande voor den godsdienst, den Mahomedaanschen inbegrepen die men op het oppervlak der aarde vinden kan. Te Pretoria maakt men zich onge rust over Engelsche troepenbewegingen aan de Transvaalsche grens. Er liepen geruchten, dat reeds eene botsing tusschen Engelschen en Boeren had plaats gehad. Inmiddels heeft de Trans vaalsche regeering besloten de vier lei ders van het hervormings comité te Johannesburg vrij te laten tegen eene boete van vijf en-twintig-duizend pond, terwijl zjj bij niet betaling voor vijftien jaar zullen verbannen worden. De daders van den aanslag te Bar celona zijn nog niet gevonden en inmid dels is op een dorp nabij die stad een nieuwe aanslag gepleegd, die wel veel schade aan gebouwen veroorzaakte, doch geen slachtoffers maakte. Naar men verzekert neemt de anar chistische beweging in Spanje zeer toe. De voornaamste leiders der anarchis ten zijn spoorloos verdwenende gewone loop in zaken als deze. Van zwaluwen kan men volharding leeren. Te Druten werden verleden Maan dag de brandspuiten beproefd, waarvan tevens gebruik gemaakt werd tot het wegspuiten van zwaluwnesten aan den toren der katholieke kerk, omdat zij al daar verontreiniging veroorzaakten. Dinsdagmorgen reeds vroeg waren echter de zwaluwen opnieuw bezig om hunne nesten, welke geheel vernield waren, weer op te bouwen en waren zelfs reeds voor een gedeelte daarmede gereed Wijl de brandspuiten te Druten slechts eenmaal in het jaar beproefd worden, hebben de zwaluwen nu kans, dat hunne woningen ongehinderd kun nen worden opgetrokken. Gisteren werd er brand ontdekt in de oude batterijen aan het fort »de Liede" die uit veenachtigen grond zijn opge worpen en thans door de droogte door de minste aanraking met vuur spoedig branden. Een veertig infanteristen waren heel vlug op het terrein en onverwijld werd begonnen met het graven van een geul om het brandende gedeelte ten einde den verderen voortgang te stuiten kort na de militairen kwam ook de brand spuit uit Halfweg, die daarop dooreen gedeelte der manschappen werd bediend. Na aldus en onder toezicht van twee kapiteins, infanterie en genie een zestal uren te hebben gewerkt was het vuur bedwongen. HAARLEM 23 Juni 1896. Na voorloopige besprekingen van eenige heeren werden uitnoodigingen verzonden om toe te treden tot eene Commissie met het doel om den verjaar dag van H. M. Koningin Wilhelmina op 31 Aug. e. k. en in volgende jaren feestelijk te vieren. Aan die uitnoodiging werd door 72 heeren gevolg gegeven. Maandag had de eerste vergadering dier Commissie plaats. Het Bestuur werd gevormd door de Heeren: Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Voor zitter; Mr A. W. Thöne, Vice Voorz; W. C. de Vos, Secretaris; Ed. de Lanoy, Penningmeester; en H. van Breemèn Hzn, Mr. H. P. 't Hooft, Mr. F. A. Bijvoet, G. E. L. Hijmans en Jan Merens, leden. De commissie splitste zich in 4 af deelingen, als Financieele commissieS. J. Graaf van Limburg Styrum, Voorz. en Mr. G. C. Everwijn Lange, Secr. Commissie voor muziek en zanguit voeringen W. Robert Voorz. en j. C. Peereboom Secr. Commissie tot het houden van een optocht, voor verlichting en versiering: Mr. A. A. Land Voorz. en A. Koolhoven (Bloemendaal) Secr. Commissie voor volksvermaken en kinderfeesten: Dr. H. L. van Linden van den Heuvell Voorz., M. Sterk Onder- voorz., Mr. Joh. Spoor Ie Secr., Mr. W. van Hulst 2e Secr. en Vincent Loosjes Penningm. Hel bureau van den Secretaris van het Bestuur is Spaarne 98. Den Heer Jhr. Mr. J. W. M. Schorer verklaarde zich bereid als beschermheer en de Heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden om als eere-voorzitter op te treden. De 12de Jaarlijksche Vergade ring van den Raad van Bestuur van het Koloniaal Museum alhier is gehouden op Zaterdag 13 Juni 1.1. onder voorzit terschap van den heer J. T. Cremer. In die vergadering is medegedeeld het jaarlijksch verslag over 1895, dat spoe dig in druk zal verschijnen, en zijn de rekening van 1895 en de begrooting voor 1897 goedgekeurd. Tot Voorzitter is herkozen de heer Cremer, tot lid der Commissie de heer P. J. van Houten. De Heer Dr. M. Greshoff, als scheikundige van het Museum aangesteld in 1896, is benoemd tot Onderdirecteur; aan den heer H. Veen is de titel verleend van Entomoloog van het Museum. Na afloop der Vergadering, te 2 uur, is door den heer F. M. Knobel, -Minis ter-Resident van Nederland en China in de Rotonde van het Paviljoen een voordracht gehouden over zijne reis van Pekin door Mongolië en Siberië naar Europa, in Maart April 1.1., voor een zeer talrijk gehoor, waaronder vele da mes en belangstellenden uit andere ste den. De heer Cremer leidde deze voor dracht in met de opmerking dat de Nederlanders in het belang van hunne Koloniën ook een oog moeten houden op wat in andere landen op het gebied van handel en verkeer voorvalt, vooral in de groote Aziatische rijken. Onze voorvaderen hadden daarin ruimer op vatting. In verband met de door de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" te Haarlem uitgeschreven prijs vraag verzoekt het Bestuur nog eens in herinnering te brengen, dat de compo- sitiën uiterlijk vóór 1 Juli 4896 franco worden ingewacht aan het adres van den Secretaris, den heer T. C. Niephaus te Haarlem. Vermoedelijk in den nacht van 1.1 Zondag op Maandag zijn uit eene be nedenwoning thans dienende toe berg plaats van rijwielen gelegen aan de Koksteeg, drie rijwielen ontvreemd zijnde de merken Cleveland No. 61323, Hobaart en Daisy Bell, de twee eerst- genoemden het eigendom van den Heer D. Peil, Heringa en laatstgen. van den jongeheer Beelaerts van Emmichoven bij dien Heer inwonende. Door middel van een valschen sleutel heeft men zich toegang verschaft, daar geen braak is waartenemen. Weldadigheid naar Vermogen. Sedert de laatste opgave bij den Voor zitter nog ontvangen van A. de P. f 25. voor jongens en kostelooze school C. en onderwijzeres opleidings school voor meisjes, allen 2e klasse. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WEltR VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 22 Juni hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costunmnaaiater. 42 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 18 voor loopknecht. 51 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor kant orbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 2 voor waschvroaw. 2 voor mangel werk. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 5 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 1 voor schoenmaktr. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor 1 tterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 22 Juni zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk 1 voor kruideniersbediende. 10 voor loopknecht. 1 \oor vlechtwerk. 31 voor waschvroaw. 3 voor werkvrouw. 1 voor noodhu'p. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. I voor kltedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VERGADERING van den Raad dei Gemeente Haarlem, op het Raadhuis, op Woensdag 24 Juni 1896, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek eervol ontslag onderwij zeres school C. '2. Voortzetting behandeling voorstel B. en W.W. met nader voorstel, vermeerdering aantal scholen voor lager onderwijs enz. 3. Voorstel B. en W.W. goedkeuring van een ontwerp voor den aanleg van eene duinwaterleiding voor deze gemeente. 4. Id. goedkeuring bestekken en tee- keningen bouwen sluis te Spaarn- dam. 5. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzers 2e Opeidingsschool Postkantoor Haarlem- OP GA FF van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft van Mei 1896, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden temggevraaqd. Brieven. A. L. Lense, AmsterdamT. de Grasif, Everts, beiden Arnhem; C. Oudtjans BussuraN. Bonten, Dordrecht; v. Gibe v. d. Pais, Gouda; M. J. Firda, P. Ludlage, Kurs, allen'a Gravenhage; M. v. d. Berg, Haarlem; J. Walda, HilversumWed. C. Zonneveld, Rotterdam; Mr. J. C. de Koning, v d. Horst, beiden Utrecht; Keur, Zandvoort; C. J. v. Kerkhof? Gladpooljes? Van Spaarndam Brandeis te Gastel. Briefkaarten. Veer, W. Visser beiden Amsterdam; M. Serne 's Gravenhage, J A. v. Roozenbeek, idem; T. N. Bosch Buitenland. J. Tiseler, Algiers Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks uitgezonderd des Zondags; van s' middags 11 tot luravoorde eigenaars terug te bekomen zijn. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen Een vernikkelde dop (paardje) van een inktkoker. Een zilveren sigarenpijp. Een zilveren vingerhoed (defect). Eene defecte flacon met zilveren dop. Terug te bekomen aan het bureau van den Hoofd Opzichter der gemeente Reiniging (Harmenjans- weg). Een dop van een kinderwagen. Een heerenhandschoen. Eene parapluie. - Een gouden ring. Een houten en een ijzeren hoepel. - Een armband. Eene schaar. Eene dames ceintuur. Eene geit. Een pet. Eenige sleutels. VEEMARKT 17 Juni 1896. AangevoerdPrijs 1 Koe ƒ140.— 3 Vette Kalveren 20.35. 24 N. Kalveren 10.13. 22 Schapen 13.20. 40 Lammeren 11.16. 8 Paarden. KAASMARKT van 17 Juni 1896. Verkocht 90 stapels, uitmakende 9363 kazen, wegende 22889 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ23 Markt van 22 Juni 1896. Boter. Aangev. 170 verk. 107 KG. L. pr. 1.00, H pr. 1.10 p. KG. Biggen. Aangev. 74 verk. 62 stuks. L. pr. ƒ4.—H. pr. ƒ7.— p. stuk. Schrammen. Aangevoerd 98, verkocht 83 stuks. L. pr. f 9.— pr. 16 p. st. Aardappelen. Aangev. 393 verkocht 317 H.L. L. pr. ƒ0.80, H. pr. ƒ4.50 p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 22 Juni 1896. Paardehoonen f 4 75. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 21 Juni, 's avonds ten 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KRIENS. PROGRAMMA. 1. "Anf der Bastei". MarschWerner. 2Ouverture -Das Goldene Kreuz".Brull. 3Cavatic e 4. Bouquet de l'Opera" Fantaisie. Panne. 5. Ouverture - Zampa''Herold. 6. Wienerblut." WalzerStrauss. 7. Spanasche DansMoszkowsky. 8. Ballet de l'opéra »Les Vépres Siciliennes"Verdi. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 Juni 1896, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en Fuga ..Saint-Saëns. 2. LargoHandel 3 («-ModeratoJ. A v Eyken. (b- Andante. 4. Choralvorspiel und Fnge Joh. Brahma. 5. Ave MariaSchubert. BRONGEBOUW- Donderdag 25 Juni SOIRÉE, Gemeentelijk Muziekkorps, 8 uur. w

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2