HAARLEMSCH No 53 Ditgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 1 Juli 1896. Nieuwsberichten. TÏLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Aftonderlij te nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BRUNA (G.) Over de onwaarheid der Nederlandsche Hervormde Kerk..ing. 0.35 BURNETT (F. H.) Louisianaing. 1.90 geb- 2.50 FELTZ (Mr. G. W. Baron v. d.) Ge schiedenis van de Wet op het Faillisse ment en de surséance van betaling. Ie deeling. 6.25 HOEVEN (Dr. A. v. d.) Lambert ten Kate. De „Gemeenschap tussen de Got- tische spraeke en de Nederduytsche" en zijne onuitgegeven geschriften over klankkunde en versbouwing. 2.25 KLOOS (WILLEM) Veertien jat» r liter a- tour-geschiedenis 18801893. 2 dln.. ing. 4.50 geb. 5.25 De Kieswet van 1896, gelijk zij is aan genomen door de Tweede Kamer der Stat en-Generaal met de daarbij beboo- rende tabellen en een alp h abet isch re gister ing. 0.50 MICH AË LIS (J. H.) Eenige denkbeel den omtrent 's Lands weerbaarheid ing.'/ 0.40 MULLER MASSIS (C. M. J.) Sport, Gymnastiek en Schooling. 0.50 NES (W. van) Een geestelijke en maat schappelijke woekerplant of de stichting van Generaal Boothing. 0 60 OPPREL (Dr. A Het dialect van Oud- Beierlanding. 2 75 RUTGERS (W.) Handleiding tot de ver eenvoudigde spelling met lijst van alle daagse basterdwoordeniDg. 0 10 SCHIMMEL (H. J.) S ujeur Semeyns. Met illustration van Charles Rochus- sen, J. Hoy nek v. Papend recht en E Witkamp, Afl. 1, compl. in 20 afl a 0.45 SCHOENBECK (RICHARD) Gebruik en verzorging van het gereden paarding. 0.76 VETH (Prof. P. J Java, Geographisch, ethnologisch, historisch 2de druk. Be werkt door Joh. F. Sne leman en J. F. Niermeijer. Iing. 6.25 VLIEGER (A. DE) Een maand te Je ruzaleming. 0.50 WAGNER (C.) Eenvoud. Uit het Fransch vertaalding. 1.90 geb2.50 WATTEL (H. M. J.) Beknopte schets der Nieuwe Kieswet zooals zij is aan genomen door de Tweede Kaïter der Staten-Generaaling. *0.25 Buiteolaodsche nieuw verschenen werken. APSTEIN (Dr. CARL) Süsswasser- planktou. Methode nnd Resultate der quanlitativen Untersnchung. Mit 113 AbbilJungening. 4.70 KOELLIKER (A.) Handbi ch der Gewebe- lehre des Menschen, IIing. *15.60 AVARD (A.) Tbérapeutique gynécologique geb. 2.20 Bovenstaande werken zijn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes. Gemeenteverslag over 1895. Nieuwe Straten. De Raad stelde in 1895 zes plannen vast tot bebouwing van terreinen. Onder deze behooren drie co 5peratieve bouwvereenigingen.Volgens de flieuwe regeling komen alle kosten voor bestrating, verlichting en rioleering ten laste van de eigenaars der terreinen. In een paar gevallen werd door ruiling eene rooilijn verbeterd in één geval moest hiervoor tot aankoop van grond besloten worden. Op verschillende punten binnen de gemeente werden op verzoek der eige naars de stoepen vervangen door trottoirs. De kosten hiervoor beliepen zonder de liardsteenen trottoirbanden 698.37. Het onderhoud der bestratingen wordt uitgevoerd door werklieden in dienst der I gemeente. De verstrate oppervlakte bedraagt 63044.09 M2 terwijl voor reke ning der gasfabriek, duinwatermaat schappij en particulieren nog werd ver straat 3401.12s M. De puin- en grintwegen bevinden zich in goeden staat, ten behoeve dier wegen werd besteed 1873.28 aanschelpenen grint. Ter vervanging van open goten door overdekte riolen zijn gelegd 530 Meter portland-cementriolen. Het gewone on derhoud der riolen eischte ƒ5171.60. Het onderhoud der pompen was in besteding voor ƒ475'sjaars. Drie stads pompen werden in 1895 opgeruimd. De uitgaven voor bagger werken belie pen ƒ2490.43. De wallen waren in aanbesteding voor ƒ2062 per jaar, het onderhoud der bruggen voor ƒ4230, en de verf werken der bruggen voor ƒ821 'sjaars. Het onderhoud der Haarlemmersluis te Spaarndam eischte 137 87s. Ter verruiming van de Groote sluis besloot de Raad hiervoor aan Rijnland 180000 bij te dragen, mits de Staat hiervoor 60000 bijdroeg. Dit bedrag is bij de staatsbegrooting toegestaan, zoo dat de uitvoering van het werk is ver zekerd. Ten opzichte van de Gemeentereiniging vermeldt het Verslag het volgende De directie bleef in dezelfde handen met 86 arbeiders. Aan arbeidsloon is betaald 39404.43s. De gebouwen ver- keeren in goeden staat evenals het materieel; een nieuwe schuit met roef werd bijgebouwd, terwijl al het nieuwe werk en de herstellingen geschieden door eigen werklieden. Het onderhoud aan wagens, karren, schuiten en wissel tonnen met bij behooren eischte met inbegrip van de werkloonen ƒ747481. Gedurende 1895 zijn in dienst geweest 25 paarden. De paardendienst kostte 6697.57. Bij het ophalen van haardasch en vuilnis was de stad verdeeld in 12 kringen. Aangevoerd waren 2201 schui ten en 25275 karren met asch, vuilnis, grond en puin en 428896 tonnen, per dag werden 1410 tonnen verwisseld. Straatbesproeiïng had plaats van 6 Mei tot 5 October. Het opruimen van sneeuw eischte 1940.90s. De opbrengst van verkochte mest, enz. was ƒ25930.56 zijnde 4135 be neden de raming. Straatverlichting. Het aantal lantarens was 1253. De kosten beliepen voor straatverlichting met inbegrip van de jaarwedde van den opzichter en onder houd enz. 25074,19. Aan boeten voor onvoldoend branden betaalde de gasfa briek 117.50 en aan recognitie voor grondgebruik 559.94. De Brandbluschmiddelen bevonden zich in goeden staat. Op de buizen der waterleiding bestaan 187 brandkranen. Op de Gemeente-begraafplaats werden in 1895 ter aarde besteld 827 lijken, waarvan 42 door stedelijke lijkbezorgers, hierbij zijn begrepen 38 lijken van armen. De inkomsten der begraafplaats waren ƒ8915.25. Medische politie. Al wat in verband staat met de reiniging van de straten, we gen en wateren der gemeente, geschiedt door en voor rekening der gemeente zelve. Vijfmaal werd in 1895 het stoom gemaal te Spaarndam in werking ge steld tot waterverversching binnen de gemeenie. Straatbesproeing had in den zomer geregeld plaats. De gezondheidstoestand was in 1895 gunstig; geen der besmettelijke ziekten behoefde epidemisch verklaard te worden. Ter ontsmetting van huizen waar besmettelijke ziekten geheerscht hadden, werd uitgegeven f 71.36s. In de geneeskundige armenvorzorging werd op de gewone wijze voorzien. Ter zake overtreding der verordening tot regeling van toezicht op de prostitutie werden opgemaakt 33 processenverbaal. Het keuren van levensmiddelen be paalde zich tot het slachtvee, het vleesch en spek bij de slagers voorhanden en de visch op de markten aangeboden. Enkele runderen, paarden en varkens benevens eenig vleesch en spek werd afgekeurd. Eene afzonderlijke gezondheidscom missie bestaat hier niet. De genees kundige armencommissie is echter be voegd tot het doen van voorstellen in verband met de volksgezondheid. Gemeentepolitie. Eenige agenten van politie werden benoemd en ontslagen. Het getal rechercheurs is gebracht op acht. Ter vervolging zijn door den commis saris van politie aan den officier van justitie ingezonden 877 processenverbaal en ter zake van overtreding van polit ie- verordeningen zijn opgemaakt 1680 processen-verbaal, waaronder 503 we gens dronkenschap. Op 31 December 1895 waren hier van kracht 201 vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein het vergunningsrecht bracht op 16240,621/2, of f 80,80 gemiddeld per perceel. Brandweer. De heer D. E. L. van den Arend verzocht eervol ontslag als com mandant van het corps brandblusschers en zulks niettegenstaande de pogingen om hem op zijn verzoek om ontslag te doen terugkomen. In zijne plaats werd benoemd de Heer L. Sabelis Jr. In 1895 hadden 38 branden plaats. Zesmaal hebben de klokken geluid. Bij ieder der branden was spuit 10 en de slangenwagen der politie aanwezig. Voor de politie werd uitgegeven 62224.68s voor de brandweer/7535.11s (Wordt vervolgd). Het beginsel van minimum-loon heeft in Belgie twee overwinningen behaald; in den Brusselschen gemeenteraad en in de Kamer, doch het vond zoowel van liberale als van clericale zijde be strijding. Alweer is het op Creta niet in den haak; allerhande akelige berichten om trent roof en moord door Turken en Cretensers. Rusland en Frankrijk hebben de Turksche regeering thans den raad gegeven, den opstand te dempen door vreedzame concessies te verleenen. De troepen, door den Sultan afgezonden om den opstand te dempen, klagen over zeer ongeregelde betaling van soldij en slechte verzorging en men zou haast meenen, dat de toestand zoo wordt ge houden, om de stemming van den soldaat nog meer te verbitteren tegen de men schen die niet genegen zyn, zich naar het regeeringsstelsel der Turksche over- heersc'ners te schikken. Het is te voorzien dat onder den beslaanden toestand aan beide zijden nog veel bloed zal vergoten worden, wat natuurlijk het prestige van den Sultan in het overig Europa niet zal verbeteren. Was reeds geruimen tijd op Kreta de spanning groot tegen het Turksche bestuur, de verhoudingen nemen steeds toe, te meer daar thans Oostenrijk, Rusland en Frankrijk zich in de kwestie doen hooren en bij de Porte aandringen op staking der vijandelijkheden, alge- meene kwijtschelding van straf voor de jongste ongeregeldheden, bijeenroeping van den landdag en benoeming van een christen gouverneur. Nog wordt mede gedeeld, dat in het Grieksche leger een zoo sterke verontwaardiging tegen de Turken op Kreta heerscht, dat scher mutselingen tusschen Turken en Grieken slechts met moeite worden tegengehou den. Waar zoo alles de Turken in den weg staat om nog langer hun stelsel van uitzui gerij en barbaarschheid toe te passen, zal er misschien nog wel eens een tijd komen, waarin zij de wrange vruchten ervan zullen plukken. Omtrent het vinden van nog andere geredden van het Engelsche schip Drum mond Castle is tot heden niets vernomen, zoodat waarschijnlijk al de opvarenden op twee na zijn omgekomen. Het denkbeeld van aanvaring behoort uitgesloten waarschijnlijk is het schip op een rif- gestooten en toen langs een steile klip neergegleden, althans men zegt, dat het schip dertig vademen diep ligt. Reeds zijn eenige lijken aangespoeld. Tal van gissingen zijn omtrent de oorzaak der ramp reeds gemaakt en het staat te bezien of een in te stellen onderzoek die wel aan 't licht zal brengen. Naar men bericht zijn Duitsche offi cieren uitgenoodigd tot hervorming van het Chineesche leger en zou keizer Wilhelm zich nederleggen bij het ver trek van officieren van verschillende wa pens om tot dit doel in China werkzaam gesteld te worden onder den Duitschen kolonel Liebert. Waarschijnlijk is een en ander al een uitvloeisel van het langdurig verblijf van Li Hoeng Tsjang te Berlijn. In Spanje komt eene anarchistenwet in behandeling. Volgens deze wet worden alle misdrijven, gepleegd met ontplofbare stoften, berecht door krijgsraden. Daders en deelnemers worden met den dood gestraft en samenzweerders met verban ning. Waarheen verbanning schijnt de wet niet te bepalen en dat mocht toch wel, want geen natie neemt vriend schappelijk op, diegenen die eene andere uitstoot. De wet zal vier jaren van kracht zijn en dan nog kunnen verlengd worden. Pastoor Kneipp, de bekende water- geneeskundige uit Wörrishofen, wordt in September te New York verwacht. Hij zal daar op verzoek van de Kneipp Verein lezingen houden over zijne ge neeswijze en er persoonlijk patiënten in behandeling nemen. De vorige week is door de universiteit te Chambridge het eere doctoraat ver leend aan den Nederlandschen Oud- hoogleeraar Mr. F. M. C. Asser en aan Professor M. J. de Goeje te Leiden. Tot dusverre was slechts aan een Nederlan der deze eer te beurt gevallen n.L aan Professor F. C. Donders te Utrecht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1