een opzichter en Zondagswerk alleen als het noodig. Nu is staken altjjd op 't kantje af willekeur, maar te Schiedam scheen het •wel niet anders te kunnen om tot beter toestand te gerakende directie gaf nooit gehoor aan billijke klachten, zij werden ingebracht door een tusschen- persoon en op die wijze beantwoord, de loonen waren zeer laag bij een hoog getal werkuren, overwerk werd slecht betaald en willekeurig uitgegeven en een ongecontroleerd credietselsel werkte ongunstig op het financieel van den werkman. Als dit nu alles waar is ja, dan is staken het eenige dat rest. Nu heeft echter de directie van de Apollofabriekzich uitgesproken, indirect, volgens de eischen van den tijd" door middel van een reporter, die zich bij die directie meldde om opheldering in veel wat duister was. Bij lezing van het relaas blijkt ook hier, dat veel over drijving plaats heeft. Men is van ge voelen, dat de arbeiders ook hier sterk zijn opgezweept, doch de gelegenheid werd aangeboden om onder gunstiger voorwaarden het werk te hervatten. Omtrent den gedwongen winkelnering blijkt, dat die bestond, doch in 't belang der werklieden, hoewel toch enkele mis bruiken van tijd tot tijd aan het licht zijn gekomen. Indien de werklieden willen kunnen zij den arbeid hervatten. Na wat geschar rel over het verschil in de wederzijdsche loonlijsten is bet verder uitvechten der kwestie in handen gesteld van een com missie uit de werkstakers. De Chineesche grootkanselier Li Hoeng Tsjang bewoonde de eerste verdieping van het hótel des Indes te 's Hage. Alle appartementen ter zijner beschik king waren gemeubileerdopdeEuropee- sche wijze, doch deze behoeft niet onder te doen voor die van eene vorsten woning. Voor Zondag stond op het programma een rijtoer naar het Huis de Pauw. Behalve aan den Haag wordt ook een bezoek gebracht aan Rotterdam en Amsterdam In laatstgenoemde stad wordt eene diamantslijperij bezichtigd benevens de marinewerf. Zaterdag, bij de aankomst in de residentie hadden de Chineezen op hun tocht door de stad veel bekijks. De kanselier was getooid met het bekende gele vest en de pauwenveder. Na de noodige officieele visites en tegen visites had Maandag middag het "bezoek plaats aan onze koninginnen te Soestdijk. Bij deze gelegenheid werd H. M. namens den keizer aangeboden een kostbaar geschenk bestaande uit zeld zaam oud porselein en Chineesche zijde. Onder de personen wien door Li Hoeng Tsjang audiëntie werd verleend, behoort de chef van een bankiershuis in de residentie, met wien hij een lang durig onderhoud had. Uit eene naamteekening in het vreem delingen boek van het hotel des Indes te 's Hage, bleek, dat de Chineesche staatsman den leeftijd van vier en ze ventig jaar bereikt heeft. In Duitschland schermutselt men na het bezoek aan Bismarck gebracht, dat van de zijde van den Chineeschen gezant te Berlijn wordt tegengesproken, ter wijl Li Hoeng Tsjang zelf er geen antwoord op geeft of laat geven, wat de twee oude heeren te samen bespraken. Bismarck laat onk het door de bladen medegedeelde gesprek niet weerspreken, zoodat men er van denken kan wat men wil. Inmiddels blijkt, dat de beide hooggeplaatste Chineezen ook al geen dikke vrienden zijn. De gevolgen van het bezoek aan Duitschland schijnt men niet zeer hoog te stellen en zullen dus de ten behoeve daarvan gemaakte onkosten wel geld in 't water geworpen zijn. Het bezoek van den Chineeschen Rijkskanselier aan de Koninginnen te Soestdijk heeft in goede orde plaats gehad, maar dat te Amsterdam is wel wat in het water gevallen, zijnde door een misverstand de marinewerf onbe zocht gebleven, terwijl voor het diner bij den burgemeester bedankt werd, waarschijnlijk door vermoeidheid van den uitgenoodigde, die blijkbaar nogal op zijn gemak gesteld is. De diamant slijperij is bezocht en het watertochtje evenals het dejeuner in het Amstel hotel heeft plaats gehad. Natuurlijk werd in een toost de band in herinnering gebracht welke Nederland en China ten opzichte van den handel sinds eeuwen verbond en de diensten van Nederland aangeboden, voor 't geval China die soms mocht noodig hebben, maar deze tiraden zullen den slimmen ouden heer wel bekend zijn. Het schijnt den ouden heer in ons rustige Nederland nogal mee te vallen. Hij maakte de opmerking, dat men hem waarschijnlijk door de vruchtbaarste streken geleid hadden, het kostte een der heeren uit zijn gevolg, die reeds vroeger ons land bereisd had, eenige moeite hem aan het verstand te brengen, dat dit niet het geval was. De Chineezen roemen de lieftalligheid van onze Koningin. Met de stadsgrachten, bizonder in den Haag, toonden zij zich minder ingeno men. Ook te Rotterdam waar Li Hoeng Tsjang Woensdagochtend arriveerde, was heel wat drukte en had de Chinee- zenoptocht heel wat bekijks. Ook hier scheen de indruk, dien hij van ons land kreeg, niet minder dan elders. Tegen half twee werd afscheid genomen en de gast vertrok naar België. Of het bezoek voor den handel wel vruchten zal afwerpen, daaraan twijfelt mendit zal veel van den Nederlander zelf af hangen. Beter is men te spreken over de politieke verhouding welke er naar veler menig op zal vootuitgaan men maakt dit op uit de bijzondere inge- genomenheid die Li betoonde met de aangename ontvangst bij onze Koning- Te Haarlemmermeer is aangebracht een jongentje van 8 jaar, dat eenige dagen geleden door een paar stoelen- matters te Noordwijkerhout werd ont voerd. Op aangifte der moeder is het kind aan de stoelen matters te Hilver sum ontnomen en onder politie toezicht naar Haarlemmermeer gebracht, om het aan zijne in deze gemeente ophoudende moeder terug te geven. HAARLEM 10 Juli 1896. Het concert van de Grenadiers en Jagers, Dinsdagavond in de Sociëteit „Vereeniging" gegeven, heeft veel be langstelling mogen ondervinden, dank zij het muzikaal genot, in den regel aan zulk een uitvoering verbonden en het prachtige zomerweder, dat na den war men dag op dien avond oud en jong naar een zitje in de openlucht deed verlangen. Schier geen plekje van den tuin bleef onbezet. Het programma bevatte een achttal stukken, die zich voor het grootste deel, doelmatig gearrangeerd, wel leenen voor eene uitvoering door harmonie. Bij We- bers Invitation a la valseeven als bij Beethovens Egmond-Ouverture, miste men noode den milden klank van violen en cellen, die uiteraard door de houten- blaasinstrumenten, met het oog op de duidelijkheid en den klank slechts ge brekkig vervangen kunnen worden. De opera-fantasieën spannen meestal de kroon, vooral bij deze Kapel met hare uitmuntende solisten en hare ensembles, die alles wat de opera gezelschappen ten onzent doen hooren, in de schaduw stel len. Carmen van Bizet en niet minder Wagners Lohengrinwaarin bij de Gre nadiers en Jagers hetax-rangeerend talent van Dunkier blijft voortleven, vonden een aandachtig, onverdeeld gehoor. De overige nummers van het program ma waren, Braulmarsch (Hamerik) Les Girondins (Litolf), Balletmuziek uit La Reine de Saba (Gounod), Bilder aus dem Norden (Hofmann) en Berceuse van Si mon. Na een aanhoudend applaus gaf de heer v. d. Linden, wetend hoezeer hij daarmede zij n hoorders aan zich verplicht, het 'Wilhelmus van Nassouieen (oude zetting) ten beste. Natuurlijk werd de grootsche, indrukwekkende vertolking van dit nationale lied met geestdrift ontvangen; het was dan ook een mooi slot van den «Grenadiers avond", die door de leden der sociëteit steeds op lioogen prijs wordt gesteld. De beminnaren van harmonie-muziek kunnen Zondag a. s. profiteeren van de Kapel uit Bergen op Zoom (dir. Bouman) welke dan in het Park van het Bronge bouw uitvoeringen geeft. De muziek van het 3e Reg. Inf. staat hier goed aangeschreveneen druk be zoek mag dus worden verwacht. Tengevolge van gebleken afwijkingen is de controle aan het Brongebouw ver scherpt. Men zorge voorzien te zijn van het diploma, ten einde teleurstellingen te voorkomen. Aan het Verslag over 1895-1896 der Christelijke Werkverschaffing onder beheer van Patrimonium ontleenen wij het volgende. In de maanden December 1895 tot Maart 1896 werden aan 212 werk zoekenden arbeidskaarten uitgereikt, doch na onderzoek omtrent gedrag, huiselijke omstandigheden, oorzaak van werkloosheid enz. werd aan 141 per sonen een werkkaart uitgereikt, waar van door 123 werklieden werd gebruik gemaakt. Tien pei'sonen hadden inmid dels werk bekomen en acht lieten niets van zich hooren. Onder deze is de klasse der losse werklieden vertegenwoordigd met 56 personen. Bedoelden 123 arbeiders werd werk verschaft gedurende 1132 dagen. De weekstaten wijzen aan dat van 6 Decembei 1895 tot 15 Februari 1896 het getal personen aan de inrichting geplaatst steeg van 3 tot 43 en van den laatsten datum tot 4 April steeds afnam. De ontvangsten bedroegen ƒ2280.82; de uitgaven met inbegrip van een saldo, op nieuwe rekening te brengen, waren daaraan gelijk. Het uitbetaalde werkloon bedroeg ƒ1653.09. De brand in de werkloods op het Phoenix-terrein heeft de werkzaamheden niet doen staken; dadelijk werd een ander lokaal betrokken in de Twijn- derslaan en toen dit wegens gebrek aan ruimte niet meer geschikt bleek, werd in de Wai-moesstraat een pakhuis ge huurd, dat in vele opzichten aan de behoefte voldoet. Op 31 Maart 1.1. werd de verkooping gehouden van de ver werkte goederen. Zij bracht ƒ208 45 op. Eenig klein brandhout bleef onver kocht tengevolge van het vergevorderd seizoenopruimen tegen minder dan den gewonen prijs mocht de commissie niet, getxouw aan den regel van niet te concurreeren met handeldrijvenden of neringdoenden. Indien onze plaatsruimte toeliet nog andere gegevens, dan de x-esultaten, boven genoemd, onder de aandacht te brengen van hen, die zich niet met doel en strekking der „Christelijke Werkvexschaffing" hunnen vereenigen, dan zoude dit aan de hand van het Verslag gemakkelijk genoeg zijn. Doch Pever raden wij de lezing van het stuk zelf aan. Het is hiertoe in vele opzichten belangi-ijk genoeg. In zake de door de Koninklijke Liedertafel »Zang en Vriendschap" uit geschreven prijsvraag voor het beste Mannenkoor k Capella, zijn 22 compo sities ingekomen, waarvan er echter 3 buiten mededinging zullen moeten blij ven, omdat niet voldaan is aan art. 6 van het reglement, waarbij sprake is van 2 ex. van elke compositie. Deze 3 inzenders toch hebben slechts één ex. ingeleverd. Voor den len Oct. 1896 zal bekend gemaakt worden, welke de bekroonde compositie is. Woensdagmiddag werd de in richting tot het dooden van dieren door gas, gelegen aan den Phoenix-weg, be- zocfit door den Burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, den Wethouder Mr. A. C. Waller en den Secretaris Mr. C. M. Rasch. In tegenwoordigheid van deze heeren werden drie honden gedood, twee inge bracht door de politie en één door een inwonei' dezer gemeente. De inrichting en de snelle werking van het Asphyxiatie toestel werden ten zeerste geroemd en de wensch uitge sproken, dat velen in het belang der dieren er gebruik van zullen maken. Het Bestuur van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren was tegen woordig, ten einde genoemde deputatie van het Dagelijksch Bestuur te ont vangen. Voor de kermisvermakelijkheden in de sociëteit «Vereeniging" is geën gageerd het specialiteiten gezelschap van den heer. Muller te Amsterdam. Dit gezelschap geeft thans met veel succès voorstellingen in den Parkschouw burg. Voor niet-leden der sociëteit zal er, evenals de vorige jaren, ruimschoots gelegenheid zijn, op daarvoor vastge stelde avonden, entrée te bekomen. In da lokalen van de school voor Kunstnijverheid, zullen van Zondag 12 tot Maandag 27 Juli de teekeningen en werkstukken der leerlingen tentoonge steld zijn. Verder is op het terrein van het Museum van Kunstnijverheid ten toongesteld de bronzen Klok, af komstig van den Beschuittoren te Wormerveer. Zondag is de toegang vrij. BURttËULiJHE STAND. ONDERTROUWD. 8 Jul!. J. H. Hetem en E. A. de Nijs. W. de Boer en E. de Leur. GETROUWD. 7 Juli L. A. Houbaeren A S. M vnn Buchem. 8 Juli. J J ongerden en E. de Bell. WP.van der Struijf eu W. van der Graaf. J. Timanca M. C de Graaf. C. Sokman en L. C van der Linden. P. Michel en E. de Graaf. N. van den Be g en J. H. Dernison. - C. Slingerland en J. Miezerus. -- J. E. van Doorn en A. van Gennip. R AkerslootenJ.van Diepenboseh. GEBOORTEN. 2 Juli M Schouten geb. Sligtenhorst d. S. de Klerk geb Scboutez. R. Misset geb. de Jong z. J. P. Snelgeb.Niestend. 3Juli. E. de Maaker geb. van Es z. M. van Vloten geb. Las.'cbuit d. A C J. Barlhel geb.de Haan d. S H. Vetb geb. El ms d. 4 Juli. H. Verdonk chot geb Meulenbrock d. J. Bruijns geb. van Looij z. A van der Lende geb. Klos z. 5 Juli. A. W. Sonnenans geb. Hamers z. Th. Kroon geb. Heemskerk z. M. Tb. Suurendonk geb. Voortman z. J. Hartman geb. Thepend. M. A.Oxsenergeb. Kockekoren z. M. Merks geb. Heijblok z. 6 Juli M. van Maris geb. Henneke d. G. Buijs geb. Lap z. P. Weinstein geb. Sapire z. 7 Juli. A. C. van der Steur geb. Riech- mann z. M. A. H. van der Veldegeb.de Groot d. G. Ottenbros geb. Zwart z. T. Kuijer geb Bakker d. N. Sikman geb. Bakker z. 8 Juli. E\ M. Henneken geb. Kniest z. G. Zomerdijk geb. Willemse d. Tb. Tb. Pbilippo geb Sala z. C. Hoek geb. Logtenberg z. C. M. C. van Gasteren geb. Zweeres d. 9 Juli. P. J. Scheerder geb. Burgers d. OVERLEDEN. 1 Juli. J. A.Overbeek 1 m. z. Korte Spaarne. M. M. Benraad'19 j. Spaarnwouderstraat. 2 Juli. A. Quist 1 m. d. Gaslbuislaan. A. J. Claassen 1 m. z. Bakenessergracht. J. Scberpenbuijsen 71 j Ged. Raamgracht. 3 Juli. A.Th. Wexterman7m.d.Kampe straat. A. deJoDg40j. L. Vlaming-traat. —4 Juli. A. J. Negrijn 60 j KI. Houtweg C. H Bol ler '27 dg. d. Tuinstraa'. J.van Wort82j. KI. Houtslraat. A. Cluist 1 m. d. Gasl buis laan. A. H. van Nellesteijn eeb. van Hees 84 j. Wagenweg. K. J van der Gaag 78 j. Gr. Hout-kast. 5 Juli J. Sierveldl7 dg.d. Iloeren-luge!. 6 Juli. J.G. M. Kr onbj z. Kenaustraat. E. GigeDgack geb. Lanooij32j. K. Wijngaardstraat. E. Madaraszgeb.de Koning GO j. Papentoren vest. 7 Juli. A Jan sen 521. Vooruitgangstraat. 8 Juli. D. Slebos 3 j. z. Spaa-nwouderstraat. M A.Hoeksema 48 j. Anegang. G. Semp 67 j. Hagestraat. VEEMARKT 8 Juli 1896. AangevoerdPrijs 1 Koe 200.— 22 N. Kalveren 8.13. 24 Schapen 12.20. 2 Paaiden. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 12 Juli de9 namiddags van 2t/o4 ure, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant-Kapel meester den heer C. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1-Fahuengruss Marsch Sabro. 2. Concert-ouvertureMassenet 8. -See me" Dance-PolkaSalomon. 4. -Fackeltanz"Meyerbeer. 5. O iveitnre -Le Muletier". .Aubir. 6. -Georgini." Polka Mazurka.Burald. 7. Finale de 1'opera -Vittoly Pi- aany"Peri. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". MUZIEKUITVOERING op Zondag 12 Juli 1896, des ,avonds te 8 uur door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luiteuant Kapelmeester den heer C. P. W. KRIENS. PROGRAMM A. 1Marche de l'opéra ,1e Propbète".Meijerbeer. 2. Ouverture „P.écioca"Weber. 3. -La Viennoiae," valseCzibulka. 4. Grande Fanlaisie de l'opera -Ca-meo"Bizet. 5. Ouverture -Tantalusqualen"Suppé. 6Eutr'act et aire de ballet de l'opéra -le G'id"Massenet. a. Entre-acte. b. Andalouse. c Aragonaise. d Aubade(mou- vement de marche) e.Madriléne. 7. Loreley ParaphraseNeswadba. (Voor Harmonie bewerkt door Kriena 8. Grande Fantaisie «la Traviata".Verdi. ORGELBESPELING in de Groote- ot St.. Bavokerk alhier op Dinsdag 14 Juli 18S6, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaC. F. Hendriks. 2. Koraal-AndanteJ. C. Bastiaana. 3. SonateKrausse. a. Allegro moderato. b. Adagio. 4. Adagio uit 't VioolconcertMendelssohn. 5. Fluit-CöDcert le detlRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2