Eerste Blad. No. 59. Achttiende Jaargang. abonnementsprijs: yan WOENSDAG 22 Juli 1896. Nieuwsberichten. Citgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 IÏLEPHOONNUMMER TT A A Jj* TWr Cj f» TT TELEPHON1SCHE VEEBINDINS 144 XI ür Xjl XX XJ «ül XXL O KJ XI met AMSTERDAM. iimimud Per drie maandenf—,25. verschijn!: franco p. post ,40- Prijs per Advertentie van 1—5 regels 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentim wordm aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BERG (H. v. d.) Edward Jenner en zijn tijd, benevens de geschiedenis der vac cinatieing.. 0.60 KEMP (P. H. v. d.) Dipanegaia. Eene geschiedkundige Hamleltypeicg. 2.50 KRU1JS (M. H. v '1) Volksliederen-album bevattende de meest gebruike ijke Inter nationale Volksliederen, voor Harmonium Piano of Orgeling. 1. SCHULTZ (J.) Collette's avontuur. Geil. lustreerd door E. Bagardgeb. «- 2.90 Buiteulandsche nieuw verschenen werken BITTER (E.) La familie et la jeunesse de J. J. Ronsseau1.90 APATHY (S.) Die Mikrctechnik der thie- rischen Morphologie4.95 BUSSE (Dr. M Transvaal unddie deutsch- englischen Bezithungen. Die Aegypti- sche Pr age0.55 ELSTER (O.) Prinzeasin Ilseing. 1.95 GöRNER (N.) Unser Prinzeszchen. .ing. 2.60 KIRCHNER BOLTS ÜAUSEN. Atlas der Krankheiten und Beachadigongen nnserer landwirtachaftlichen Kulturpflan- zen lte Seriegeb. „6.50 LEHMANN NEUMANN, Bakteriolo- gie. 2 Bde--geb. 9.75 LUCAS (S.) Graf Gaschin 3 Bde. iog. - 5.85 RENESSE (A. v L. KARUS. Krank- hei'.en der landwirthachaftlichen Kul- turgewachse und deren Verbütung... 0.00 RIB BERT (Dr. HUGO) Lehrbach der pathologischen Histologieing. 7.80 M'CALL THEAL (G.) The Portuguese in South Africageb. 3.90 Bovenstaande werken zgn voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes Het Engelsche Hoogerhuis heeft in derde lezing de wet aangenomen, waarbij het huwelijk tusschen een weduwnaar en de zuster zijner eerste vrouw geoor loofd is. In Engeland toch was tot nu toe zulk een huwelijk, hetzij de weduwnaar kinderen had af niet, absoluut verboden. Li Hung Chang is in België even goed ontvangen als hier te lande. In zijn Chineesohe redevoeringen, waarin sprake was van de uitmuntende relatiën tusschen België en China, had de onderkoning gelegenheid wat meer schijn dan waarheid aan deze beleefd heidsbetuigingen te geven. De koning toch was nog als kroonprins in China geweest. In het antwoord werd gezegd, dat de indrukken, die Z. M. op deze reis ontvangen had, uitstekend geweest waren. Vrijdag bezocht Li Hung Chang vol gens het programma Antwerpen en de artilleristenschool van Brasschaet. In de sacristie van de kerk te Seilham, in het zuiden van Frankrijk, heeft het volgende voorval plaats gehad. Juist was de priester, een grijaard van 83 jaren, bezig de biecht van een der pa rochianen te ontvangen, toen plotseling een man, iemand van 85 jaren, uitriep „Nu zullen we eens afrekenen". De priester verzocht hem heen te gaan, waarop de rustverstoorder een revolver te voorschijn haalde en een schot op den priester loste. Deze deed door een hevigen slag tegen den arm van zijn aanvaller het schot afwijken. Gebelgd over het mislukken van zijn poging, bracht de aanvaller zijn slachtoffer met den revolver eenige slagen op het hoofd toe, waarop hij de vlucht nam. De wonden van den priester zijn echter niet ernstig. Het is gebleken meermalen voorge komen te zijn dat uit Engelsche havens oorlogsmaterieel naar Cuba werd uitge voerd. Op verzoek der Spaansche regee ring laat Engeland daar thans tegen waken. Ook te Hamburg en Parijs moeten Cubaansche gezanten doende zijn tot het aanschaffen en binnensmok kelen van oorlogscontrabande. De aanstoker van den moord op den shah van Perzië houdt zich op te Kon- stinopel. De Perzische diplomatie is nu reeds sedert eenigen tijd doende den dader van de Turksche regeering op te eischen, maar dit is haar tot heden niet mogen gelukken. Als document uit den Belgischen verkiezingsstrijd kan men beschouwen een dezer dagen in een clericale kies- vereeniging rondgedeeld biljet, omgeven door zwarten rand en waarboven een nar met een beker in de hand was afgebeeld. De inhoud van dit biljet is het volgende De liberale valschen bond, de slaven- ploeg Help U Zelf of de deur uit, den duivel en zijn vrienden, de roode slaven en ander slonpentrekkers en al de blauw slaven uit al de wijken, alhoewel jong geboren door de kiezing en in blauw busselen gehuld, laten in volle galop en per draad weten dat hunne goed zakkige Volksbedriegers na een dood strijd van 91 uren, den 5 Juli in hun vuiligheid gestikt zijn. De lijkplechtigheid zal plaats hebben i op 6 dezer. De hoeken van het baarkleed zullen gehouden worden door Jan van Raaize- waaijk, Delvaux den Hatelijke, Trees van Hoboken en Absolon Pekdraad. De vooruitstrevende schoelies zullen hun met stokken volgen. Dat hun Kadaver in vrede rotte R. 1. P. De Baarmissen zullen in den knoei- sluis te Austruweel plaats hebben. Men stelle zich echter niet voor, dat alleen van clericale zijde zulke lieflijk heden de wereld ingezonden worden de liberale vereenigingen geven hun politieken tegenstanders in deze niets toe. Gelukkig de noordelijke Nederlan ders, die niettegenstaande dikwerf voor komenden strijd, tot heden altijd beleefd genoeg waren om hunne politieke te genstanders althans te eerbiedigen. Vrijdag vierde Megelien Leunis te Zaamslag haar honderdsten verjaardag. Zij is nog in het volle genot van alle geestvermogens, alleen het gezicht is er in de laatste jaren aanmerkelijk op verminderd. Van hare 13 kinderen zijn nog 8 in leven, waarvan de oudste 74, de jongste 55 jaar is. Aan de buitenmuren der openbare school te Tjum (gem. Franekeradeel) hebben dezen zomer 29 paren zwaluwen hunne nestjes gebouwd. Beschermd door de schooljeugd, onder leiding van het onderwijzend personeel, gaan deze vo gels ongestoord hun gang en storen zij Zich niet aan de spelende kinderschaar in hunne nabijheid. Wanneer een jong vogeltje uit een der nesten valt, wordt hij onmiddelijk weer in het nestje gebracht. Dat is anders en beter dan het span nen van electrische draden zooals in zuidelijk Frankrijk. Naar men mededeelt, zal de Heer Orelio zich voor het aanstaande seizoen niet opnieuw verbinden aan de Neder- landsche Opera, doch heeft zich bereid verklaard er gastrollen te vervullen. Het doel schijnt zich meer vrijheid te ver zekeren om bij concerten op te treden. Onder het opschrift „Kinderhandel in Engeland" leest men in de Oprechte Haarlemsche Courant het volgende: Een geneesheer, die in het lot der verwaarloosde kinderen in Engeland groot belang stelt, nam onlangs eene proef, welke tot tegenhangster dienen kan van die andere, waarbij een zijner collega's er zonder moeite in slaagde ettelijke poppen als kinderlijkjes begra ven te krijgen, zonder dat, naar de uit drukking luidt, er een haan naar kraaide. Hij plaatste in eene courant eene advertentie, zijn verlangen te kennen gevende om een zeer jong kindje aan te nemen. Behalve eenige brieven van oplichters, die kinderen aanboden mits hij vooraf wat geld zond, ontving hij een brief van eene vrouw te Birming ham, waarin deze schreef: „Persoonlijk heb ik op 't oogenblik geen kind te missen, maar een van mijn buren die niet schrijven kan en er zeven heeft, zou u voor 5 pond st. een meisje van 20 maanden of een jongen van drie jaren willen afstaan." Iemand uit Londen schreef: „Deze is dienende om u mede te deelen, dat ik moeder ben van vijf kinderen en dat ik wel genegen zou zijn om mij van den jongste te ontdoen, een bengel die naar de vier jaar loopt. Maar voorat moet ik natuurlijk weten hoeveel ge mij voor den kleine geven wilt, die wezenlijk heel aardig is. Ant woord s. v. p. terstond, omdat er andere aanbiedingen kunnen komen." Het volgende kwam uit Manchester. „Mijnheer, tot mijn ongeluk heb ik negen kinderen. Ik zal gaarne zien dat gij er een of twee aanneemt; meer, zoo ge wilt. Ik ben zelfs volkomen be reid om u het geheele zootje tegen den zelfden piijs over te doen." Een menigte brieven kwamen in van tusschenpersonen, makelaars in kin deren, van wie sommigen belangstellend naar den smaak des adverteerders vraag den en kindertjes toezegden volgens be stelling. Eene dame zond photographieën op keur. Al deze papieren zijn den mi nister van Binnenlandsche Zaken in han den gesteld. Men schrijft uit Utrecht: Op het Buurkerkhof zeker een der oudste pleinen van Utrecht is men dezer dagen, bij den herbouw van een perceel aldaar, gestooten op een volslagen „knekelhuis", dat de over blijfselen van een duizendtal menschen bevatte en nauwelijks door de steenen schors bedekt werd. Een zestal wagen ladingen zijn naar de gemeentelijke be- graafplaatst overgebracht. Het overige heeft men laten zitten, omdat de bouw meester slechts zooveel ruimte in deze massa van menschenbeenderen heeft ge maakt, als hij voor zijn doel noodig oordeelde. De Midd. Ct. maakt melding van een practische aanwending van den automaat voor de verstrekking van duinwater, zooals die door den Heer P. Polet, den directeur van de gemeentelijke gasfa briek en duinwaterleiding te Middelburg is gevonden en in werking gebracht. Het instrument, 't is altijd nog maar een model ziet er hoogst een voudig uit en heeft den vorm van een omkaste pomp. In het bovendeel ervan is een raampje aangebracht, waarin, wanneer het toe stel gevuld is, het woordje „vol" voor komt, terwij eronder de volgende ge bruiksaanwijzing is te lezen: »Zet den met duinwater te vullen emmer onder den uitloop, en zie of het aan den voorkant achter glas aange brachte pijl op „vol" staat. Is dat niet het geval, dan wacht men een oogenblik. Plaats het aan de voorzijde aanwezige handeltje naar rechts; werp één cent in de aan den zijkant aanwezige sleuf: draai het handeltje snel van rechts naar links en men bekomt een emmer duin water." Het groote nut, het groote gemak en het groote voordeel, dat deze duinwater automaten hebben, springt direct in het oog als men bedenkt, hoe men thans zonder kostbare buizenleiding op ver schillende plaatsen den inwoners gele genheid geven kan om voor een luttel bedrag, I cent per 10 liter, elk oogen blik van den dag zich van zuiver water te voorzienhoe nu ook de armste van deze onderneming kan profiteeren, ter wijl ook de exploitatie der waterleiding er mede vooruit gaat. Wanneer wij nog melden, dat de auto maat registreert de hoeveelheid water, die verstrekt is en zoo dus controle op de kas uitoefent, gelooven wij voldoende aangetoond te hebben dat de nieuwe vinding van den heer Polet, van groot algemeen belang is. Men deelt mede, dat te Amsterdam op dit oogenblik drieduizend diamant slijpers zonder werk zijn wegen sslap- heid in de diamant-industrie. Nu meent men, dat hiermede ook in verband staat de verplaatsing van dezen tak van nij verheid tengevolge van de werkstakingen. Bij de Schiedamsche werkstaking was sprake van gedwongen winkel nering als iets hatelijks en verarmend voor den werkman. Thans, nu de sta king tot het verleden behoort, zonden de gezamenlijke werklieden in een plaat selijk blad een schrijven, waarbij ver klaard wordt, dat gedwongen winkel nering niet bestond. Ook werden in den strengen winter van '90 '91 de steenkolen beschikbaar gesteld tegen 50 ets per mud en ook andere levensbe hoeften van goede kwaliteit warer. be schikbaar. Wonderlijk en onbegrijpelijk is het, dat in de stakingsvergaderingen enkel sprake was van de minder goede eigen schappen van de directie der fabriek, ter wijl van hetgeen door haar geschiedde in het belang harer werklieden geheel niet werd gerept. Onder de werklieden aan eene sigaren fabriek te Zwolle is eene werkstaking uitgebroken naar aanleiding van een

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1