Wereldkroniek, Eerste Blad. \o. 69 No: 60. Ditgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 XI XI XI X\» Ju JJ ITi \J XX met AMSTERDAM. Mei. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. N ieu wsberi cb t en TILEPHOONNUMMEK TT A A TD J L1 J%/| iLl TELEPHON1SCHE VERBINDING mmïïimiM ABONNEMENTSPRIJS: ZATERDAG 25 Juli 1896. VERSCHIJNT- Per drie maandenf ,25. VERSCHIJN P: franco p. post ,40. Pr^s per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond Aftonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeiing. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. In het Gallicische dorp Barjas hadden dieven, om den geestelijke aldaar te kunnen bestelen, bommen onder diens bed gelegd. De ontphffing richtte groote schade aan, maar de geestelijke bleef ongedeerd, hoewel hij nog gelegenheid had op de dieven te schieten, maar zij ontsnapten. Te Neuwied werd hartelijk feest ge vierd ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den Prins en Prinses von Wied, de laatste is zooals men weet de dochter van Prins Frederik, oudoom van H. M. Koningin Wilhelmina. Het huwelijk was voltrokken den 18 Juli 1871. Ook bij ons te land heeft men den gedenkdag niet onopgemerkt laten voorbijgaan verschillende deputaties van Nederlanders zijn te Neuwied aange komen, met zich brengende geschenken welke getuigden van veel hartelijke deel neming. Het Ha'61. ontving het volgend parti culier telegram uit Neuwied: „De Duitsche keizer heeft den prins Von Wied bij gelegenheid van zijn zil veren huwelijksfeest benoemd tot Ridder van den Zwarten Adelaar en den erf prins Von Wied tot Ridder der 3e klasse van den Rooden Adelaar met de Kroon." Door C. F. Burger te Zwickau is, naar in de Nijverheid uit het Hannover Gewer- heblatt wordt overgenomen, patent ge nomen op een inrichting om den rook, van groote vuurhaarden afkomstig, uit te wasschen en ze daardoor van roet en zwavelig zuur te ontdoen. De toestel bestaat uit verscheiden buizen, wier aantal zich regelt naar den omvang van den vuurhaard en waardoor onder zekere drukking staand water (b. v. het water van een stadswaterleiding) wordt geperst De inrichting wordt in het achterste ge deelte van den oven even voor het bin nentreden van den rook in den schoor steen aangebracht. Uit een onderzoek van het afstroomende water is gebleken, dat zijn gehalte aan zwavelzuur en roet- deelen zeer aanzienlijk was. De inrichting kan zonder groote kosten en zonder eenigen misstand te veroor zaken, op alle vuurhaarden van belang rijken omvang toegepast worden. Waar het systeem tot dusver in gebruik werd genomen, te Glauchau, Zwickau, Crossen enz., heeft het in elk opzicht bevredigende, ja verrassende resultaten opgeleverd. Vooral is het van groot nut gebleken voor bakkerijen en brood- en meelfabri- ken, die door haar rook- en roetversprei- ding veel hinder aan haar omgeving berokkenen. Uit de omstreken van St. Petersburg meldt men van hevige boschbranden. Den snellen, bijna niet tegen te houden voortgang van het vuur wordt geweten aan den veenachtingen bodem. Een groot aantal soldaten is opgeroe pen om zooveel mogelijk den voort gang van het vuur te beletten. Gelukkig heeft de Chernaya-rivier, die door het district loopt, het vuur eenigszins tegen gehouden, anders zou er een catastrophe zijn ontstaan, waarvan men zich geen voorstelling kan maken. Twee dagen lang was het vuur on beperkt meester toen viel er een zware dauw, waardoor de vlammen werden 1 neergeslagen, en een zware rook ont stond, die over St. Petersburg neerdaal de. Zoodra de dauw was opgetrokken, barstte het vuur met nieuwe woede los in het dichte geboomte. Alleen een hevige regen zal hulp aanbrengen, de menschelijke hulpmiddelen baten hier niet. Ook te St. Peterburg hebben tel kens belangrijke branden plaats. Te Keulen kreeg een handelsreiziger, die juist van de reis was teruggekeerd, fwist met twee broeders, wien hij ver weet dat zij valsche munters waren. De man is door de beide broeders dood geschoten. De politie, die onmiddellijk een onderzoek in de woning der daders instelde, vond daar een aantal valsche twintigmarkstukken. Het is bemoedigend eens te mogen vernemen, dat althans één gedeelte der groote maatschappij er in één opzicht de zelfmoord niet op achteruit gaat. Professor dr. Georg van Mayr te Straatsburg heeft een statistiek der zelfmoorden inDuitschlandsamengesteld, loopende over de laatste tien jaren. Volgens de statistiek wijst het jaar 1888 het kleinste en absolute aantal aan het geheele getal zelfmoordenaars beliep 9400, waarvan 1967 vrouwelijke. In 1885 bedroeg het aantal 10,191, j tegen 11,126 in het jaar 1894. In beide jaren kwamen op de 100,000 personen t 22 zelfmoordenaars voor. Ook de ver houding tusschen vrouwelijke en man nelijke zelfmoordenaars is nagenoeg stationair gebleven. Tegen 100 manne lijke waren er 25 vrouwelijke, welk getal in 1890 tot 28 klom. Uit deze statistiek blijkt, dat het aantal zelfmoor den volstrekt niet zoo schrikbarend toeneemt en gelijken tredt houdt met den aanwas der bevolking. Te Sulingen wierp, tijden de afwezig heid der moeder, een achtjarig knaapje petroleum in de kachel, waardoor een ontploffing ontstond. De kleeren van bet kind vatten vuur, dat zich ook mededeelde aan de kleertjes van zijn twee kleine zusjes. De drie kinderen zijn levend verbrand. Volgens het Japansche blad Yuschin Nippo heeft een vroeger lid van het japansche parlement, met name Hiyania, de dochter van een hoofdman der wilden in de bergen van Formosa gehuwd. Het echtelijk geluk duurde echter niet lang. De jonge dame schrikte namelijk zóo voor het tikken van een klok, die haar echtgenoot in de echtelijke woning had opgehangen, dat zij op de vlucht is gegaan. Tevergeefs heeft haar man haar aan het verstand trachten te brengen, dat dit tikken een zeer onschuldig iets was; de jonge vrouw geloofde aan bovenna tuurlijke krachten en was niet te be wegen weer naar haar woning terug te keeren. Volgens de China Gazette bevin den zich 80 000 Japanners op Formosa en maar twee Japansche vrouwen. Men doet allerlei pogingen om de Ja pansche meisjes te bewegen naar For mosa te trekken. Hoe gevaarlijk het is bier te drinken na kersen, en in het algemeen vruchten gegeten te hebben ondervond dezer da gen een jongmensch te Bischweiler bij Straatsburg, die er darmkoliek van kreeg, tengevolge waarvan hij, naeene mislukte operatie, binnen een paar uren overleed. Het fraaie monument van het graf van Prins Frederik van Oranje, dat onlangs door de Friso uit Italië naar ons land werd overgebracht, is van Willemsoord naar Delft vervoerd en daar thans in den Nieuwe Kerk ge plaatst. Het gedenkteeken is van de hand van den beroemden Italiaanschen beeld houwer Canova en werd vervaardigd op last van de ouders van den Prins. Het nieuwe Mannlichergeweer, model 1895, dat in het Oostenrijksche leger wordt ingevoerd, voldoet zeer goed. Er zijn reeds 150,000 stuks aan de soldaten uitgereikt. Het nieuwe geweer verschilt vooral in gewicht van het vorige. Het is bij zonder licht. Het weegt niet meer dan 3.3 kilogr. en het oude model woog 4.4 kgr. De loop is geheel van hout omge ven, zoodat hij beschut is tegen de na- deelige gevolgen van schokken ofstooten. Het kaliber van 8milimeter is hetzelfde gebleven. Zoo kan men dezelfde patronen behouden en de twee geweren kunnen zeer goed gelijktijdig worden gebruikt. Zooals bekend is organiseeren de Bel gen een Zuidpool-Expeditie, die onder leiding van den Heer Gerlache, een Belgisch luitenant ter zee, zal staan, en waarvoor alles bijna gereed is. Het schip, waarmede de expeditie zal ondernomen worden, heet Belgica. De bemanning bestaat voornamelijk uit Noorsche zeelieden en harpoeniers, maar van de drie verantwoordelijke officieren zijn twee Belgen. Drie Belgische geleerden hebben be langeloos op zich genomen mede te gaan, maar er is in geheel Belgie geen zoöloog te vinden die in staat is diepzeepeilingen te doen en er wordt daarom thans in de Engelsche, Fransche en Duitsche wetenschappelijke bladen een beroep op de geleerden gedaan om in deze leemte te voorzien. Onlangs werd bericht, dat Tunis, het zwarte paard van generaal Boulanger, dood was. Maar thans verhaalt een be richtgever van le Matindat hij het ver maarde paard ontdekt heeft bij een snor der. Een vijftigjarig vrouwtje, dat nog nooit in den spoortrein was geweest, moest voor een porseleinfabrikant te Potsdam per spoor naar Neu BabeLberg, met een bezending porselein. Zij nam plaats in een coupémaar toen de trein in vaart was, werd zij doodsbang. Zij viel herhaaldelijk biddend op de knieën en gilde van angst, als er een andere trein voorbij snorde. Den terugweg legde zij liever te voet af„Dat is eens, maar nooit weer zei ze tot haren patroon. Te Kopenhagen is een jonge boer gearresteerd en beboet, omdat hij voor de tweede maal zich aan het koninklijk paleis vervoegde om prinses Thyra, de dochter van den kroonprins, ten huwelijk te vragen. Den eersten keer had de commissaris van politie het bjj eene ernstige terechtwijziging gelaten. Er zijn onaangenaamheden in het geldvorstenhuis Vanderbelt, zoo bericht men men uit New-York. De zoon van Cornelis Yanderbilt moet.doorzijn vader onterfd worden, omdat hij tegen diens wil getrouwd is met Miss Wilson, een dame, die niet alleen elf jaar ouder is dan hij (zij telt 33 jaar), maar een bloedverwant van de Delmonts. de groote tegenstanders der Vanderbilts is, en wier vader bovendien „maar" 15 millioen dollars (ƒ37,500,000) bezit. Te Kopenhagen zou op de Holmen, een terrein bij de haven een hospitaal voor marine soldaten worden gebouwd. De grond daar bleek echter bij 't op graven zoo verontreinigd te wezen, dat het terrein werd afgekeurd en de inge nieurs last kregen, de gegraven kuilen weer dicht te laten werpen. Twee mannen, daarmede belast, begaven zich in de gaten en kwamen niet terug. Men ging hen zoeken en vond beiden dood, gestikt, door de uit den bodem opstij gende dampen. De Londensche politie zal nieuwe seintoestellen invoeren, waardoor de agenten zich in telephonische gemeen schap kunnen stellen met het bureau, waartoe ze behooren. Er worden op niet te groote afstanden langs den openbaren weg telephonen geplaatst in kastjes, waar van ieder dienstdoende politie agent een sleutel heeft. Zij kunnen zoo met hun bureau spreken en orders ot hulp vragen zonder hun post te verlaten. Tot dusver hebben de Londensche agenten alleen de ook hier gebruikelijke seinfluitjes. Dezer dagen zoo meldt het Han delsblad is een belangrijke verduis tering ontdekt ten nadeele van de Nederlandsche Bank. Bij de inventarisa tie van de nalatenschap van iemand, den 28 Juni jl. te Dordrecht overleden, bleek, dat een bedrag van 123000 bij de Nederlandsche Bank was opgenomen tegen afgifte van wissels, voorzien van valsche handteekeningen. Een nauwlet tend onderzoek is onmiddellijk ingesteld. Te Zaandam was, naar wordt mede gedeeld, een oude apotheker gestorven. Na zijne begrafenis kwam de familie lot de ontdekking, dat de oude heer

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1