HAARLEMSCH \o. 70 Wereldkroniek, Eerste Biacl. No." 62. Uitgave van SE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG Augustus 1896. Mei. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. TSLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Generaal Gunner, indertijd een ver trouwd vriend van Keizer Maxiir.iliaan van Mexico, die hem opdroeg Keizerin Charlotte veilig over de grens te brengen, staat nu te New York terecht wegens oplichterij De generaal werd in de Vereenigde Staten boekhandelaar en hij verdiende eerst goed geld. Maar later leed hjj groote verliezenhij geraakte meer en meer achteruithjj ging failliet, en door zijn geldelijke moeilijkheden kwam hij tot het bedrog, waarvoor hij nu terecht staat. Te Binghamton in den Staat New- York is dezer dagen tengevolge van een groot schandaal door het gerechtshof een vonnis vernietigd, waarbij een zekere Rachel Elisa Thurston, die in November jl, Whitneys Point haar man vergiftigde, door het assissenhof werd ter dood ver oordeeld. Het strafproces van Rachel Thurston veroorzaakte in Mei jl. in het geheele graafschap Broomé een le vendige sensatie. Geen enkel direct be wijs werd tegen de beklaagde ingebracht en niemand geloofde dat zij zou worden veroordeeld. De uitspraak van de ge zworenen, die haar schuldig verklaarde aan moord onder verzwarende omstan digheden, maakte dan ook de algemeene, verbazing, gaande. Weldra vernam men dat de gezworenen tijdens de beraad slaging een aanzienlijke hoeveelheid whiskey hadden' gebruikt en men be weerde zelfs, dat enkelen hunner zwaar beschonken waren, dat deze ontdekking in het graafschap een enorm schandaal veroorzaakte. Door een onmiddellijk ingesteld onderzoek werden deze ge ruchten bevestigd, zoodat het hof niets anders overbleef, dan het onder deze omstandigheden gewezen vonnis te ver nietigen. De veroordeelde is hierdoor nog niet vrijgesproken, doch haar zaak wordt opnieuw bêhandeld. Toen Li Hung Chang Peking verliet, heeft hij naar verteld wordt, alles mee genomen wat hij op reis noodig zou hebben, zelfs als hij stierf. Hij heeft niet alleen een docter bij zich maar ook een lijkkist. Deze kist is een meesterstuk van Chineeschen arbeid, rijk voorzien van gouden figuren en edelgesteenten. Zij kost 13000 pond sterling. Twee personen van het gevolg van Li Hung Chang hebben niets anders te doen dan deze kist te bewaken. Wanneer de Chineesche onderkoning zich lang genoeg in een stad ophoudt om daar kamers te betrek ken, wordt de kist altijd geplaatst in een kamer naast zijn slaapvertrek. Er is te Parijs eene actrice, die de haar toebedeelde rol niet kon spelen, omdat volgens het oordeel van haren diiecteur haar mond te klein is om de letter s in al hare verbindingen goed te zeggen. Om deze reden kreeg zij eene rol, waarin het er zoo niet op aankwam, maar waarvoor zij beleefd bedankte. Gevolgen, aanklacht van den directeur en eisch van schadevergoeding. Doch de dame met dien kleinen mond stelde mede haar aanklacht en eisch tot schadevergoeding. In deze zaak deed de rechter deze week uitspraak. Zjj luidde, geen der partijen zijn elkander iets schuldig. Er is te Berlijn bericht ontvangen dat den 23 Juli de Duilsche kanoneerboot litis in de nabijheid van het Sjantoen- voorgebergte door een typhoon is over vallen en vergaan is. Slechts tien per sonen zjjn gered, al de officieren, be halve de betaalmeester, die aan wal was, zijn omgekomen. In de Italiaansche wijk te Zurich vallen gedurende de laatste dagen ern stige ongeregeldheden voor. Men is zeer gekant tegen de Italiaansche werklieden, die in zekeren zin de werkloonen druk ken waarbij nog komt een moord door een Italiaan op een Zwitser gepleegd. De politie meende de orde hersteld te hebben, doch Dinsdag is er een huis, bewoond door zeventig Italianen, zoo goed als geheel vernield en de bewoners op de vlucht gejaagd. Op de politie werd geschoten. De hoop der Franschen, een bezoek te zullen ontvangen van den czaar, kan wel eens blijken ijdel te zijn, want in een reisbericht der keizerlijke familie wordt alleen gesproken van een bezoek aan den keizer van Oostenrijk en aan het Deensche hof. Doch ook te Berlijn had men gerekend op den czaar en dat, is dus ook mis als het bericht waarheid bevat. In den gemeenteraad van Mechelen i is besloten tot bepalingen omtrent maxi mum werktijd en mimimum loon bij het uitvoeren van gemeentewerken. Het onderwijs in de Russische taal wordt naar men mededeelt, in Bulgarije, Montenegro en Servië verplichtend ge steld. Te Bordeaux is een individu opgepakt dat de gewoonte had zijn jonge vrouw en kind, wanneer hij uitging, in een kamer op te sluiten, waarvan zelfs de vensters stevig waren vastgemaakt. In vier jaar was de vrouw slechts een hoogst enkele maal, onder het oog van haar man, in de buitenlucht geweest. Hij haalde zelf haar eten en bracht haar dat. Het kind was ziek gewordenmaar beiden waren zoo bang dat zij zelfs geen P98'nf? gedaan hadden om uit hun slaver nij te worden verlost. De rechtbank te Breda heeft onlangs uitspraak gedaan in een proces tusschen twee echtgenooten. De vrouw had den man aangesproken tot betaling van kleedgeld, waarvoor zij f 450 per jaar meende te kunnen vorderen. De recht bank besliste echter overeenkomstig de beweringen van den gedaagden man, dat de vordering niet gegrond was op de wet, daar het beheer der gemeen schap berust bij den man, in strijd met welke bepaling de vrouw niet het recht mag verkrijgen, over een deel der gemeenschap naar willekeur te beschik ken. Zelfs al had de vrouw overeen komstig haar eisch geld verkregen, dan nog zou de vrouw voor de besteding van het geld den bijstand van haar man moeten inroepen, want zonder hem mag zij toch geen verbintenissen aangaan. En ook het beroep op art. 162 B. en W. gaat niet op, want de man is wel verplicht zijn vrouw het noodige te verschaffen, maar daarvoor geld en een jaargeld uitkeeren, dat be hoeft hij niet. De eisch werd afgewezen. Omtrent het bestaande tekort in de Alkmaarsche gemeentekas ten gevolge van de handelingen van den vorigen gemeente ontvanger, werd in de laatste raadsvergadering door B. en W. voor gesteld om nogmaals de tijdelijke leening van f 60000 bij de Nederlandsche bank te verlengen. Het raadslid de Heer de Groot vroeg of dit tekort niet door Burgemeester en Wethouders uit eigen beurs zou worden aangevuld, hetgeen hun moreele plicht zou zijn, daar toch eigenlijk het kas tekort een gevolg is van hun nalatigheid, doch het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Men schrijft aan de Nederl. uit Vlaar- dingen De resultaten, die de haringvisscherij tot. op heden oplevert, zijn allesbehalve rooskleurig te noemen. Treurig is het wanneer men een blik werpt op de anders in dit seizoen gevulde havenkaden, daar het er uitziet als ware het iederen dag Zondag. Vele kuipersgezellen loopenledig daar hunne patroons een afwachtende houding aannemen met het laten ma ken van nieuw fust, om eerst te zien of zij wel hunnen voorraad van de hand kunnen doen. Als men nagaat dat er tot op heden is aangevoerd pl.m. 1400 ton tegen pl.m. 29000 in Ao. Po. en in het geheel met de overige plaatsen resp. 22344 ton, tegen 41774 in 1895, dan ziet men alras, dat dit verschil geen kleinigheid is. En wat zal het nog geven wanneer de vloot, die men aanstaande week ver wacht, invalt. Men gewaagt zelfs van eenige schepen, die even als de anderen, ongeveer acht weken uit zijnde, slechts 70 a 80 ton aan boord hebben. Het is wel te hopen dat er uilkomst komen zal. Voor de reederijen ziet het er niet minder treurig uit, wanneer men weet, dat het wekelijksche loon aan de equipage ongeveer ƒ90 bedraagt. Dit weekgeld (wat nog gelukkig is voor de zeelui) wordt alleen door de schepen van hier en enkele van elders uitgekeerd. Op de Scheveningsche vloot vaart men, zooals dit genoemd wordt: op deel, dat is op percenten van de bruto besomming. De prijzen der haring zijn heden niet hoog, in aanmerking genomen de weinig aanvoeren. Zij varieerden gisteren voor goede volle haring van 13.75 tot f 13 75 per tonmaatjes haring 9 50 tot 8.75. Het is te hopen dat, mocht de vloot gezamenlijk invallen, deze prijzen zullen blijven, dat echter niet waarschijnlijk is, daar Duit chland nog niet van wal steekt en ook met het inkoopen de zaak niet vertrouwt en een afwachtende houding aanneemt hoe de markt loopen zal. De qualiteit der haring is over het geheel bevredigend en liefhebbers van het Hollandsch zeebanket kunnen hun hart ophalen. Klaagt men te Amsterdam over de driestheid van de dieven, ook te Rotter- dam is de toestand niet veel beter daar ontrukte een twaalfjarige bengel aan een bakkersjongen een zakje met centen, de bestolene zette hem na, maar werd in het houden van den dief door drie sjouwers verhinderd. In de zelfde stad is op klaarlichten dag uit eene woning een spiegel gestolen en uit een winkel een vierhonderd eieren. Het laatste geval had 's nachts plaats. Te Compascum dreigt een veenbrand eenige te veld staande korte korte turf- hoopen in brand te steken. De veen achtige bodem staat over eene uitge- srektheid van eenige bunders in brand en blusschen is niet mogelijk, tenzij een langdurige regen te hulp komt. Te Gendringen is een zeventigjarig man verbrand te bed gevonden. In verband met de omstandigheden waar onder het geval plaats had, werden twee personen in verhoor genomen, doch bevinden zich thans weer op vrije voeten. Verdacht van het plegen van onze delijke handelingen met een achtjarig meisje, op den publieken weg, is naar het huis van bewaring overgebracht P. v. d. Z. te Haarlemmermeer. Te Spaarndam is tot onderwijzeres benoemd Mej. H. J. Lugten te Haarlem. HAARLEM 31 Juli 1896. Reeds begint onze stad het jaarlijks wederkeerende kermis uiterlijk te ver- toonen. Alle Singels bezet door vaartuigen inhoudende kermis materieel, al het kermisterrein bedekt door bouwstoffen voor de tijdelijke woningen dergenen die hun karig toegemeten deel gedurende acht dagen hier trachten te winnen. Typisch volkje, die kermisreizigers,overal thuis, beleefd waar 't kan, ruw waar 't noodig blijkt verkregen rechten of vermeende aanspraken te kunnen doen gelden, eenvoudig in doen en laten en over 't algemeen dood eerlijk. Werkelijk, de kermisreiziger zal de bevolking eener kermishoudende gemeente niet demo- raliseerende schuld ligt bij het kermishoudende publiek zelf, als er dingen plaats hebben, die niet zoo geheel in den haak zijn. De felle tegenstanders van de kermis hebben dit jaar gezwegen. Zou men eindelijk van die zijde de inzichten gaan deelen van hen, die meenen, dat de kermis, als gaandeweg aan innerlijk verval lijdende, in beteekenis afneemt en de langzame doch zekere afbrokke ling zelfs niet door gemeenteraadsbe sluiten af te wenden of te bevorderen is? Bovendien geeft het gedurig beknib belen van den duur der kermis, bij hen, die meenen dat de kermis aan

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1