Spanje gaat opnieuw leenen voor het onderdrukken van den opstand op Cuba. De Duitsche keizer werd te Ruhort verwacht bij de onthulling van het ge- denkteeken voor Keizer Wilhelm I. We gens eer.e lichte keelaandoening is echter op raad van de geneesheeren van de reis afgezien, doch de keizerin zette nu vergezeld van prins Heinrich de plech tigheid luister bij. Door den Service des monuments his- toriques d'Algérie zijn de bouwvallen van het oude Numische Thamugadi blootgelegd onder leiding van den ar chitect Albert Ballu, aan wiens bericht het volgende ontleend is. Timgod, het oude Thamugadi, ligt in het departement Constantine, niet ver van het oude Lambessa, en was de kwartierplaats van het beroemde derde legioen. Om de onrustige Berber stammen in bedwang te houden was een sterke militaire post noodzakelijk, en daarom bouwde keizer Trajanus in het jaar 100 n. C. deze stad, die een bloeitijd van vier en een halve eeuw gehad heeft. De veldtocht van Belisarius maakte een einde aan dien bloei, want de inwoners deden hetzelfde wat in 1812 de Russen gedaan hebbenzij verwoest ten zelf hun eigen steden, opdat de veroveraars er zich niet vestigen kon ken. Zoo is ook Thamugadi ten onder gegaan, en onder het slik dat van de bergstroomen omlaag gespoeld werd, en onder het woestijnzand dat de sirocco voortdurend aanvoerde, bleef de stad meer dan 12 eeuwen bedolven. En nu het weer opgegraven wordt, blijkt het dat de stoutste verwachtingen niet te hoog gespannen waren. Met het volste recht kan men hier van een Afrikaansch Pompeji spreken. In 't kort zij hier slechts gewezen op een triomfboog van drie poorten, ver sierd met standbeelden. Op het forum, een groote basilica, verschillende maga zijnen, een gevangenis, een vergader plaats voor het stedelijk bestuur, een tempel gewijd aan de overwinning, en een groot aantal voetstukken van stand beel len. Verder een theater dat ruimte voor 4000 personen bevatte, en prachtige thermen, waarin de badinrichtingen nog volkomen te herkennen zijn. Waterleidingen, stadspoorten, begraaf plaatsen, voorsteden en woonhuizen, alles is aanwezig. Uit den vroeg-christelijken tijd dag- teekenen verschillende kerken, rijk ver sierd met mozaïek en beeldhouwwerk, en een groote citadel. Alle straten zijn goed geplaveid en vertoonen evenals te Pompeji wagensporen. Tot heden is dit het eerste voorbeeld dat een stad uit den Romeinschen kei - zertijd in zulk een wonderbaarlijken volkomenheid bewaard gebleven is. Voor al als tegenhanger van Pompeji, waar veelal Grieksche invloeden hebben ge golden, is deze ontdekking van een be langrijkheid die niet hoog genoeg aan geslagen kan worden. De Brusselsche timmerlieden sta ken. Dinsdag heeft men getracht den twist bij te leggen, maar het is niet gelukt. Ongeregeldheden hebben niet plaats. Er werd ook getracht de timmer lieden te Laeken tot staking over te halen, men slaagde daarin niet. De patroons hebben een vergadering gehouden, om te beraadslagen wat hun te doen stond. Besloten werd, dat het bestuur zich naar den Gouverneur der provincie zou begeven om dezen uitleg ging te doen van den stand van zaken. Het blijkt, dat de staking niet on verwacht komt. Reeds vier maanden was zij aangekondigd, doch de werklie den zien thans, nu de werkzaamheden in het bouwvak toenemen, de kans schoon. Tevens wordt verzekerd, dat ingeval de staking niet binnen enkele dagen ge ëindigd is, ook de slotenmakers, glazen makers enz. gedwongen zullen zijn het werk neer te leggen. Lihoengtsjang is Donderdag op Os borne door koningin Victoria ontvangen. De gezant heeft daarna te Portmouth de vloot geïnspecteerd. Jameson en zijn medeplichtigen zitten als eerste-klasse gevangenen in de ge vangenis van Holloway. Velen schijnen te meenen, dat zij daar eigenlijk voor hun pleizier zitten. De heer Willoughby vertelt het anders in een telegram aan een zijner vrienden: „Wij mogen geen bezoeken ontvangen, geen brieven, mo gen niet rooken, krijgen geen spiritua liën. Zeg dit alsjeblieft aan de couranten." Aan de Banque de France werden in 1852 voor het eerst vrouwen aangesteld, ten getale van twaalf. Thans bedraagt haar aantal 269. Het loon, dat in den aanvang slechts 2 a 3 frcs. daags bedroeg, is nu veel hooger en klimt op naar anciënniteit. Als zij pas in functie treedt, ontvangt de geëmployeerde gemiddeld fr. 3 30 per dag; na 3 jaar fr. 3.85; na 6 jaar fr. 4.40; na 9 jaar fr. 4.95; na 12 jaar fr. 5.50; na 20 jaar fr. 6.05. De werkdag begint om 9 en eindigt om 6 uur, met een uur tusschenruimte voor den lunch, In het geheel genomen is de gewone werkdag dus 8 uur; moet er overgewerkt worden, dan be taalt men de meerdere uren naar ver houding van het loon. Uit een pensioenfonds, door de directie bijeengebracht, wordt den beambten na 20 dienstjaren een pensioen uitgekeerd van 400 frs, na 25 jaar 500 frs, na 30 jaar 600 frs. In Frankrijk heeft onlangs iemand zijn wijnleverancier een proces aangedaan wegens het leveren van wijn op fust, waarvan de hem toegezonden monsters van superieure qualiteit waren, doch toen de wijn gebotteld was, bleek deze niet drinkbaar. De rechter, ten einde raad, liet de wijn onderzoeken door een scheikundige en deze bevond, dat sommige bestanddeelen van deflesschen, als potasch, soda en lijm in den wijn waren overgegaan en dezen ongeschikt voor het gebruik hadden gemaakt. In plaats van tegen den leverancier van den wijn, is nu een proces aanhangig tegen den fabrikant van de flesschen. Eenige dagen geleden zond een Brus selsche dame haar zoon naar Londen om een bedrag van 60000 francs te innen. Op zijn terugreis had de jonge man de dwaasheid het pakje, waarin zich het geld bevond, in het netwerk van den trein naar Brussel te leggen en het daar te vergeten! Onmiddellijk stelde hij pogingen in het werk om het verlorene terug te vinden en hij is daarin geslaagd. Het geld is te Ninove in den trein gevonden. Onder de bewoners van de Sinaï- woestijn (Arabiê) komt geen longtering voor. Dat meent de physioloog Prof Max. Verworn, uit Jena, in de Aledizini- sche Wocliensclirift met zekerheid te kunnen verklaren. Hij heeft in de zes maanden van zijn verblijf op het schiereiland Sinaï onge veer 300 patiënten behandeld. Nagenoeg iedereen, wien het een of ander scheelde kwam bij hem; want de mare van zijn verblijf was door de rondtrekkende Be- douïen genoegzaam verspreid. En onder al die patiënten was geen enkele long lijder. Uit dat feit maakt de professor de gevolgtrekking, dat de Sinaiwoestijn een beter herstellingsoord voor borstlijders dan die van Italië en de Riviera zou zijn, in zooverre dat zij aan den 'voor- naamsten eisch het ontbreken van tuberculose onder de bewoners vol doet. In andere opzichten is zij echter niet als herstellingsoord aan te bevelen. De reis er heen b.v. gaat met groote bezwaren gepaard. Er is geen geregelde verbinding tusschen Egypte en Tor. Om er te komen, moet men een reis van 6 of 7 dagen per kameel doen of met een Sambuk, een Arabische zeilboot, gaan waarbij men gevaar loopt, bij ongun- stigen wind, dagenlang te moeten ver toeven in een vuil en ongemakkelijk vaartuig. Daarenboven zouden de patiënten zich daar in de woestijn slechts zeer bezwaar lijk kunnen verschaffen wat zij noodig hëbben. Tegen de oogluikend in Zuid-Frankrijk toegelaten stierengevechten verheffen de Fransche dierenvrienden opnieuw hun stem en wel op eene wijze die het tegen woordige ministerie niet aangenaam zijn kan als b. v. b. gezegd wordtDit zoo genaamde vooruitstrevende ministerie zet ons vele eeuwen achterwaarts en voert ons terug naar de ergste tijden van bar- baarschheid. Ook de parlementsle len, die bij de vertooningen niet ontbieken, krijgen er geducht van langshunne wijze van doen wordt kiezervrees van de ergste soort genoemd. De werkstaking in de gieterijen te Rijssel zouden geëindigd zjjn, als niet het werklieden syndicaat twee fabrieken had aangewezen, waar het werk niet hervat zou worden. De patroons wilden met deze bepaling geen genoegen nemen en de staking blijft voortduren. De geruchten van eene verloving van den kroonprins van Italië met prinses Helena van Montenegro houden aan. De czaar moet zijne toestemming tot dit huwelijk reeds gegeven hebben. Men leest van een Amerikaansch schip, dat aangevallen werd door walvisschen, de schroef boot Seminale. Door de schroef was een walvisch gewond geworden. Toen het dier bloed begon te spuiten schoten vijf andere dier zeemonsters toe, zwommen met kracht op het schip toe en deden het van achteren naar voren schokken en trillen, waardoor de pas sagiers van den voet geraakten en in de kajuit alles werd dooreen geworpen. Toen de walvisschen den ongelijken strijd na vier aanvallen hadden opgegeven, was het zeewater over eene groote uitge strektheid van bloed rood gekleurd. Aangezien echter bijna elk jaar in de Amerikaansche bladen, de meest ongewo ne verhalen van zeemonsters voorkomen, die men dan ook gereedelijk rangschikt tot de geheel verdichte mededeelingen, is het misschien met het bovenstaande bericht ongeveer hetzelfde, het is er tenminste vreemd genoeg toe. In verband met de kwestie der Maas- trichtsche glasslijpers en hun bestuurs leden, deelt, men aan het Centrum een voorbeeld mede van het gevaar voor hen, die zich aan het hoofd plaatsen eener „samenzwering" ter verbetering van den toestand. Een paar jaar geleden besloten de beambten eener hier gevestigde maat schappij eene poging te doen om zekere grieven door hunne directie uit den weg te doen ruimen. Zij kwamen rustig en wel bijeen ter bespreking en ter for muleering van hun verlangen. Alles ging doodkalm en doodfatsoenlijk in zijn werk en men kwam overeen, dat één hunner voorzien met de noodige volmacht, zich bij de directie zou vervoegen en de wen- schen der beambten kenbaar maken. De oudste der beambte, die ook bij de directie in een goed blaadje stond, be lastte zich met die zending en volvoerde zijn taak op de beste wijze. De directie zag de gegrondheid der grieven in en gaf aan de ontevredenen hun vollen eisch. Op hetzelfde oogenblik werd evenwel de man, die de kat de bellen had aangebonden, ontslagen. Deze, die zulk een wraakneming niet had kunnen vermoeden, trok zich zijn ontslag zoodanig aan, dat hjj na drie dagen tobben overleed. Het verhaal van het gebeurde, waar aan destijds geen ruchtbaarheid werd gegeven, waarschijnlijk doordien de be zrokkenen geen werklieden of onderwij- ters waren, zou niet volledig zijn, in dien wij verzuimden er bij te voegen, dat na den tragischen dood van den «Belhamel" zij, die van zijn optreden het profijt hadden, diens weduwe en kinderen niet gedachten. De rijksveldwachter van Mijdrecht zou van rijkswege een paar nieuwe schoenen ontvangen en ontving eene reisorder om dat schoeisel te Breda te gaan passen, althans zoo bericht men. Te Rozendaal is weer een Belgische kikvorschen jager op de vangst geweest. Men berekent dat hij ruim tienduizend kikvorschen heeft gevangen, want zijn buit bedroeg vier en dertig manden ieder met twaalf trossen van vijftig stuks. Zij worden gezonden naar Brus selsche en Parijsche restaurants. Naar de L. G. verneemt, is of wordt door de agenten van politie te Maastricht aangedrongen op verbetering hunner positie, vooral met betrekking tot hunnne pensioenregeling. Die regeling laat nog steeds op zich wachten. Ook de telefo nisten in de politiebureaux vragen ver meerdering van traktement. Dit trac- tement bedraagt thangs 27 per dag van 7 uren. Dat die bezoldiging voor eene verhooging vatbaar is, zal wel doorj niemand worden tegengesproken. I Uit Amsterdam komt het bericht van den dood des bekenden musicus Henri I Bosmans. Op veertig jarigen leeftijd overleed deze aldaar aan eene sleepende ziekte. In de muzikale wereld zal de dood van den heer Bosmans met diep leedwezen worden vernomen. Ongetwij feld mag zijn heengaan een onherstel baar verlies heeten voor de kunst. Als cellist nam Bosmans eene eerste, zoo niet de eerste plaats in. Bij Kamermu- ziek-uitvoeringen trad zijn heerlijk talent in het schoonste licht en het is vooral op dit gebied, dat zijn heengaan het meest zal worden gevoeld. Een reeks van jaren werkte de heer Bosmans mede bjj de séances van den heerSchlegel en ook op de programma's van den heer Joh. Steenman kwam zijn naam dikwijls voor. De Bachvereeniging telde hem on der hare eereleden. Bosmans ontving zijne opleiding aan de Kon. Muziekschool te 'sGravenhage in welke stad hij in 1856 werd geboren. Op 17-jarigen leeftijd werd hij aange steld als solo cellist in het orkest van Bekker te Groningen. In 1879 vestigde hij zich te Amsterdan waar hij in onder scheidene betrekkingen werkzaam was. Van af 1886 is hij gehuwd geweest met de bekende pianiste Sahra Benedicts. HAARLEM 11 Augustus 1896. Over het algemeen heeft de Haar- lemsche kermis het, wat het weêr betreft, niet bepaald slecht getroffen. Zoo van tijd tot tijd een buitje legt het stof vast en frischte werkelijk het ker misterrein opniemand zal beweren, dat dit niet noodig was. Het kwam ons zoo voor, dat de poli tie, behoudens enkele kleine stoornissen, zooals ook in gewone tijden wel plaats hebben, onverhinderd in staat is geweest, de orde bij al de drukte te handhaven, hoewel de dienst gedurende de kermis- week veel van het personeel eischte. Vrijdag werd in den schouwburg ge geven Het spookhötel, blijspel in drie bedrijven, een allerzotst stuk, soms eene verwarring van personen en toestanden, waarin de toeschouwer den kluts kwijt raakt, maar door en door vermakelijk en afgespeeld op eene wijze die zeer te loven was. De zaal was uitverkocht, iets wat ook bijna Donderdag had plaats ge had bq de opvoering van de Fabrieks baas. Van Lier had met de klucht Hoe ouder hoe gekker steeds succes. Basch gaf Vrijdagavond de laatste voor stelling reeds, doch niet omdat hij had te klagen, integendeel, de tent was ge durig goed bezet. Zoo tusschen de buitjes door was er veel circulatie op de straten en pleinen. Op enkele punten zooals Oude Gracht tusschen Raak.s en Drossestraat was de vrije passage meermalen in den avond volkomen belemmerd. De dubbele rij, ten ten en wagens, zoude daar gaarne gemist wordende Nassaulaan biedt nog ruimte genoeg. De nachten gaven niet veel aanleiding tot klachten, enkele ver dwaalde troepjes kermishouders, die een gepast uur van thuiskomen niet kennen of hebben, maakten soms nog wat ru moer, doch na twaalven scheen men er algemeen genoeg van te hebben. Iets waaraan men zich weder gedurende deze kermis ergerde, was het bijzonder groote getal knapen en meisjes, dat onbeheerd rondliep op een tijd, dat zij al lang behoorden te bed te zijn. Dat voor hen op de kermis veel gevaar bestaat, zal niemand betwisten. Of hiervan de oor zaak is verzwakking van het ouderlijk gezag, onverschilligheid omtrent het lot der kinderen, of het denkbeeld dat om den kinderen zelfstandigheid te leeren, men ze behoort vrij te laten om door 's levens dik en dun om te modderen, daarover is men het nog niet eens. En zelfs dan zou men het bedenkelijk vinden de kinderen bloot te stellen aan de ker- misproef. Men schijnt in het laatste twintigjarig tijdvak in deze de vrijheid van handelen voor het jongere geslacht minder te beperken dan wel met het oog op de publieke belangen wenschelijk is. Velen verkeeren in de meening dat men zich in deze zal te beklagen hebben. De nacht van Zondag op Maandag had een, naar de omstandigheden, kalm verloop. Zondag waren door de treinen wel veel vreemdelingen, met name Am sterdammers aangevoerd, doch toen in den vooravond regenbui op regenbui een regentje voor den geheelen avond voorspelde trokken velen, die daarop niet gerekend hadden naar Amsterdam

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2