HAARLEMSCH Eerste Blad. 144- met AMSTERDAM. van WOENSDAG 19 Augustus 1896. Nieu ws bericL ten. So. 67 Oitgave van DE ERVEN LOOS)E\ Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. ÏÏLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post ,40. Lfzonderlijke nommers 3 centen per stuk. l'rijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijknog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aatt- trage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. MEADE (L. F.) Annie Forest. Een ver haal voor een Meisjeskostschool. Uit het Eogelsch duor Rosa Met 4 platen. geb. ƒ1.90 MEADE (L. F.) Toch overwonnen. Be werkt Laar het Engelsch door A. C. Kuiper. Met 4 platengeb 1.90 OFF EL (EGMOND v.) Bloei. Met ver sieringen van den schrijver ...ing. 1.50 SCH.OBËRT (H Mev.ouw Diana, .ing 0.10 Verslag van het Kerktlijk Congres voor Hervormden gehouden te Amsterdam op 1 November 1895, in Maisjn Stroucken ing. 3.90 Buifceolandsche nieuw verschenen werken. KERVILLE (H. CADEAU DE) Les vieux arbres de la Normandie Etude bota- nico-bistoriquegeb. «11. WEHNER (A Die Clocke. Ein Symbol menschlicher Vereinignnging. 1.05 Bovenstaande werken zgn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Een brutale roofaanval is Maandag in een hotel te Brussel gepleegd. Een Rus, OurosKoff genaamd, die daar sinds eenige dagen logeerde, ging Zondag avond uit, in gezelschap van twee Duit- schers, met wie hij toevallig kennis had gemaakt. Maandagmorgen, toen Ouroskoff nog te bed lag, kwamen die heeren terug. Zij werden, als vrienden van den Rus, naar diens kamer gebracht, en daar, terwijl de een den logeergast vasthield en hem belette te schreeuwen, door zocht de ander diens koffer en kleede ren en stal al het geld, dat hij bij zich had 600 roebel. Daarop ver lieten de Duitsche heeren zeer bedaard het hotel. Eerst een kwartier later kwam Ouroskoff, die bewusteloos was gewor den, weer tot bezinning en kon hij om hulp roepen. De roovers zijn nog niet gevat. De Japansche Regeering heeft beslo ten, een eigenaardige hulde te bewijzen aan de nagedachtenis der Prinsen Arisugawa en Kitashiia, die in den jongsten oorlog tegen China sneuvelden. Zij zal namelijk postzegels met de beel tenis dier gevallen helden in omloop brengen. De eerste uitgifte van die postzegels is op 13 September bepaald. Het Hof van Rouaan heeft thans in hooger beroep het vonnis bevestigd, waarbij prof. Lombroso, de vermaarde Italiaansche criminalist, en zijn uitge ver Ulrico Hoepli, te Milaan, schuldig worden verklaard aan letterdieverij, op aanklacht van den Franschen schrijver Crepieu Jamin, die beweerde, dat brok stukken uit een werk van hem door Lombroso in zijn boek Graphologia overgenomen zijn, zonder het noemen van de bron. De schadevergoeding in eerste instantie 2500 fr. is echter door het Hof- tot 500 fr. verminderd. De modekleur voor het haar der dames in Engeland is thans het donkerbruin, dat men in Titiaan's schilderijen meestal aantreft. De gouden lokken, die te voren in de mode waren, verdwijnen snel en maken voor donkerbruine plaats. In verband daarmede neemt de vraag naar henna, de kleurstof, berrii uit de bladeren van de henna plant (Lawsonia Alba) sterk toe. En paar jaar geleden werd er weinig of niets van ingevoerd, en tegenwoordig bedraagt de invoer duizenden ponden sterling. Men is bij Balaklawa druk bezig met het zoeken naar de Engelsche en Fran- sche oorlogschepen, welke gedurende den Krimoorlog, in een geweldigen storm aldaar, bij den ingang der haven, zjjri gezonken. Met een dier schepen, Prince- Regent, moet een som van f 3.600.000 zijn gezonken, en ook andere schepen hadden groote sommen gelds aan boord. Herhaaldelijk heeft men al getracht die schatten van den bodem der zee naar boven te halen. Een Amerikaan- sche, een Fransche en een Noorsche expeditie beproefden het, maar zonder goed gevolg. Het gelukte de Noorsche, onder Martens, den Prinse-Regent te zien op den bodem der zee. Maar toen was de tijd van haar vegunning verstre ken en die werd niet vernieuwd. Thans heeft een Russische Maatschap pij het werk ondernomen, met behulp van een nieuw uitgevonden onderzee- sche machine. Zij werkt ijverig voort; maar het zoeken naar het geld kost geld. Er werd al 65.000 roebel voor de on derneming uitgegeven, zonder de bijzon dere giften mee te rekenen, welke de Czar er voor liet schenken. Op zijn jongste reis door Noorwegen heeft Koning Oscar, toen aan een der ontvangststations een arbeider in de voorste rijen staan bleef met gedekten hoofde, dezen den hoed afgeslagen. Deze handhaving der Koninklijke Majesteit heeft in Noorwegen wel geen bepaalde afkeuring, maar toch eenig opzien verwekt, vooral daar aangeno men kan worden, dat de man niets be- leedigends bedoelde, maar waarschijnlijk uit verlegenheid of onhandigheid vergat den hoed af te nemen. In ieder geval weet hij en anderen nu hoe het behoort. De Belgische bladen van Vrijdagavond bevatten over den brand van den St. Pieterskerk te Ostende nog telegrammen welken wij hier laten volgen Een verschrikkelijke brand heeft heel de bevolking op de been gebracht. De groote kerk van Ostende staat in vuur en vlammen. Het vuur heeft in eenige minuten een vervaarlijke uitbreiding genomen. Het dak is reeds door het vuur vernield en ingestort. In de buurt der kerk vluchten de bewoners met alles wat zij kunnen meenemen. De brand is om 12 uren begonnen. Arbeiders werkten aan den kerktoren en het is bijna zeker, dat de een of ander brandende stof op het dak der kerk is gevallen en den brand veroor zaakt heeft. Door de hoogte van het gebouw is het bijna onmogelijk het vuur te be strijden. Alleen de vier muren van het kerk gebouw waren nog blijven staan. Ook de groote toren begon te branden de kleine was reeds door het vuur vernield. De brandweer werkte met onverpoos den ijver om de nabijstaande gebouwen tegen het vernielend element te vrijwaren. Zij werden in hun pogingen bijgestaan door de politie, soldaten en burgers, doch het gevaar nam niet af. Van de Stint Pieterskerk, is de brand overgeloopen naar de omliggende huizen. In de kerk bevond zich de grafsteen van wijlen koningin Louisa Maria, de eerste koningin der Belgen. Al de kerkelijke zaken zijn gered. Men schijnt echter den ondergang van het gebouw uit een bouwkundig oogpunt niet te betreuren. De schade raamt men op tweehonderd en twintigduizend francs. In de Annalen des k.k naturhisto- rischen Hofmuseums, Bd. X, geeft de heer Franz Heger verslag van een reis, door hem ondernomen tot het bezich tigen van ethnographische musea. Ach tereenvolgens bereisde hij Italië, Frank rijk, Engeland en Nederlandhij bericht welke verzamelingen hij er aantrof en in welk opzicht deze uitmunten of de aandacht verdienen. Maar nergens trof hij toestandeD aan als te Leiden en Heger weet geen woorden genoeg te vinden om zijn ver ontwaardiging uit te drukken over den jammerlijken toestand, waarin zich daar de ethnographische verzamelingen be vinden. Toch ging Heger aan den arbeid, maar hij moest na acht dagen zijne pogingen opgeven. Hij betreurt dit des te meer, wijl de verzamelingen zoo zeld zaam rijk zijn en hoopt dat zijn nood kreet zal" doordringen tot de Neder- landsche regeering. President Kruger's kleinzoon, luite nant Eloff, vertoeft nog steeds in Enge land en was de gast op een feest maal te Wigan, waar hij het woord voerde. De Transvaal zeide hij in die toespraak wilde zich geenszins van Engeland scheiden, maar gaarne een drachtig met de Britsche Regeering arbeiden. Maar zoolang de Heer Cecil Rhodes de overheerschende factor blijft in de Britsche Zuid Afrikaansche poli tiek, zullen de Boeren argwanend en onrustig blijven. De ware verantwoordelijkheid voor den inval van Jameson en diens gezellen ging de Heer Eloff voort treft niet den dokter en diens makkers. Wat de verlangde hervormingen be treft, dus besloot Kruger's kleinzoon, die zullen verleend worden, wanneer de tijd gekomen is. Maar geen volk kan dulden, dat het den schijn hebbe, als liet men zich door een gewapenden opstand vrees aanjagen. Als voldoende zeker bericht men thans, dat de keizer aller Russen in September te Parijs komt. Het wordt dan nu ook werkelijk tijd dat Frankrijk, d. w. z. Parijs, zich tot het merkwaardige tijd stip begint voor te bereiden. Men spreekt van plannen, waarbij alle vroegere feeste lijkheden in het niet zullen verzinken. Revues, galavoorstellingen, bals, illumi naties, alles te gering, te klein, te min voor den eenigen man voor wien Frank rijk oogèn heeft, voor den keizer aller Russen. Een passagierstrein uit Parijs, van de Orleans-spoorwegmaatschappij, is bij zijn aankomst te Toulouse bij deurwaar- dersexploit in beslag genomen. De spoorwegmaatschappij was door de Rechtbank van koophandel veroordeeld fot het betalen van 441 francs voor het beschadigen van een vat mosterd. Zij weigerde te betalen, omdat zij in hooger beroep kwam. Maar de deurwaarder stoorde zich daaraan niet en legde be slag op de locomotief en de wagens van den trein, ter gezamenlijke waarde van 400,000 fr. De trein zou nu in het openbaar aan den meestbiedende verkocht moeten worden. Maar het zal waarschijnlijk niet daartoe komen. In de laatste vergadering van de Academie voor geneeskunde te Parijs werd mededeeling gedaan, dat het een Fransch geneesheer was gelukt een geval van pest te genezen met een anti pest- serum. Een gruwelijk geval deelt men mede uit Grenoble. Toen Vrijdag ochtend de stoker den vuurhaard van den locomotief opende, vond hij dien gevuld met asch en menschenbeenderen. Bij onderzoek bleek, dat de man, die in den- „riit de wacht bij de locomotief had gehad, verdwenen was; zijn kleeren vond men in het station. Blijkbaar is die man vermoord en heeft men het lijk in den vuurhaard willen verbranden. Men denkt, dat jaloezie in het spel is. Wegens het wassen van Donau en Inn vreest men in Oostenrijk voor overslroomingen. Op een paar trajecten van de eerste rivier is de bootdienst reeds gestaakt en de spoorweg is in de nabijheid van Salzburg onberijdbaar en gedeeltelijk vernield. Verschillende landerijen staan diep onderwater en bijna alle bruggen zijn daar door de stroom weggesleurd. Nu weer wordt medegedeeld, dat de wapenen aan boord van de Doel wijk van Riga en van daar naar Rotterdam zijn gezonden. De naam der firma op de kisten vermeld schijnt men niet thuis te kunnen brengen. Het moet een feit zqn dat de veloci pede afbreuk doet aan den handel in luxe artikelen vooral in Amerika. De kleine man ontzegt zich daar, zegt men, alle kleine uitgaven ten einde een wiel te kunnen koopen. De modisten zjjn het er over eens, dat in het goede seizoen veel minder in hare zaken omging dan andere jaren. De rijtuigen- verhuurders klagen ook en wijten den achteruitgang van hunne zaken aan de fiets. Reeds zijn gevallen bekend, dat houders van equipages werden afgeschaft omdat de jongelieden geen liefnebberij meer hadden in paarden. De hiermede in verband staande handel in paarden moet ook niet floreeren. Men gaat zelfs zoo ver, te beweren, dat het gewone voertuig, het rijtuig, heel spoedig alleen zal ge bruikt worden door gebrekkigen en door hen die te traag zijn om de beenen te gebiuiken in dienst van het voertuig onzer eeuw. Volgens het oordeel der matigheidsmannen is de velocipede een vijand der alcohol; wielrijdeneridrank misbruik gaan niet samen, zegt men en als dit waar is bestaat er reden genoeg om tevreden te zijn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1