In Duitschland mogen voortaan de hotelhouders op hunne uithangborden niet meer laten schilderen „Hotel Keizer Wilhelm" zonder toestemming des Kei zers. Vóór die toestemming wordt ge geven neemt het civiele Kabinet eerst nauwkeurige intormatiën over den be trokken hotelhouder bij de politie van zijne woonplaats. Van enkele zijden wordt aangedron gen op het geven van schadevergoeding aan de bloedverwanten van hen die schade ondervinden door den militie plicht van hunne zonen. Dat werkelijk ook om deze reden den diensttijd van een militieplichtige voor vele gezinnen een lijd is van veel ontbering, van veel strijd om die kwade dagen te boven te komen, weet ieder, die begrijpt in hoe vele gezinnen de bijdrage van den mi litieplichtige meer een bepaalde behoefte dan eene instrooiing is. Ook om deze reden is de militaire dienst steeds een schrikbeeld in de gezinnen van den klei nen man en dat de militiewet uit dien hoofde niet populair is, kan niemand verwonderen. Nu behoort altijd een wet zoo ge ring mogelijk en in elk geval gelijk matig te drukken. In hoeverre de mi litie wet aan dezen eisch voldoetis meer malen uiteen gezet, doch dit een en ander te saam genomen, vindt men het nog zoo dom en onbillijk niet, als in sommige gevallen schadeloosstelling werd verleend, te meer daar het geld, hiertoe uitgegeven, voor een zeer groot deel zou terugvloeien in de beurzen van hen, van wie het afkomstig is n 1. de belastingschuldigen. Eén geval, dat voor een twintigtal jaren plaats had, in deze, moge hier eene plaats vinden. Het gezin bestond behalve de ouders uit zes kinderen. De oudste der jongens viel in de loling en reeds onmiddellijk gaf dit eenige stremming in den gere- gelden gang der huishoudelijke zaken omdat de jongere kinderen in de huis houdelijke kosten nog niets konden bijdragen en men die van den soldaat nu miste. Nog zal men de theorie ver kondigen, dat men ook een eter minder telde, doch de praktijk leert, dat in groote gezinnen als hier bedoeld, dit op de uitgaven weinig van invloed is, zoo ook hier. Het gezin ging achteruit en leed fatsoenlijk armoede. De milicien maakte het goed. Toen hij in dienst trad had hij even de maat voor soldaat, doch de omstandigheden in den dienst, de betere voeding, de geregelde oefeningen in de open lucht veranderden den tengeren knaap in een volwassen man. Deze lichtzijde had haar schaduwkantna afloop van den dienstijd werden de terzijde gelegde burgerkleederen aangepast en alles te kort, alles te nauw. Werk was voor den jongen knappen man dadelijk te vinden, maar geld voor anderen kleèren niet. Nieuwe zorgen voor het dood eer lijke gezin. Ja, de jongen had even goed buiten den dienst uit de kluiten kunnen wassen, maar dan had hij nieuwe kleeren kunnen verdienen. Toch kwam er een andere garderobe, later, wij niet zeggen ten koste van hoeveel moeielijkheden en ontberingen en waarvan elk der leden van 't gezin een deel droegalles moest inverdiend. Het geval staat in 't geheel niet op zich zelfhet komt menigvuldig voor en ook dit werkt niet mee om de mili tiewet populair te d >en zijn. Laat or.s niet meenen, dat de meer der bemiddelde die zijne zonen moet afstaan voor den dienst gelijkmatig ge troffen wordt. Ieder die weet, wat er in 't gezin van den fatsoenlijken kleinen burgerman omgaat, ieder die weet hoe daar gerekend moet worden om fatsoen lijk te blijven en niemand tot last te komen, zal de pogingen toejuichen van hen, die trachten in sommige gevallen door den Staat de geslagen wonden, zij het ook gedeeltelijk, te heelen. Te Lommei, Limburg kon men dezer dagen twee bedelaars zien die per fiets hun handwerk uitoefenden. Men schrijft uit Rouveen, Overijsel Het groote aantal muizen dat zich in het voorjaar op onze akkers en wei den vertoonden en veel kostbaar gewas van kiem en wortel beroofde, is voor onze boeren een ware plaag geworden. Thans, nu de tijd vau oogsten daar is en de ledige schuren op nieuwen aan- ij voer wachten, kan de berokkende schade eerst recht overzien werden. Vooral de rogge heeft geducht geleden. Sommigen beweren, dat de oogst nog niet het vierde bedraagt van die vorige jaren Doch ook het grasland, de haver- en aardappelvelden mochten niet van schade verschoond blijven. En nog zijn de lastige dieren in te grooten getale aanwezig, zoodat onze boe ren zaaien en planten met de verdrietige gedachte„Wat zal er van terecht komen? 't Schijnt, dat deze streken voor muizenkolonies uitstekend geschikt zijn althans muizenplagen kwamen in vroe gere jaren hier dikwijls voor. Zoo weten ouden van dagen u nog te verhalen van een groote plaag, die !i in de jaren 1831 en 32 deze gemeente heeft geteisterd. Het moet toen zoo erg geweest zijn; dat hel gemeentebestuur, met het oog op een krachtige verdelging, voor elke honderd doode muizen, een kwartje beloofde, en werkelijk met succes, want in den winter van '32 op '33 werden in 't geheel 19 550 muizen bij het gemeentebestuur aangeboden. Het Weekblad Kani-Ubelangerivan 7 Augustus, onder medewerking van het Handels-Informatiebureau Van der Graaf en Co. te Rotterdam bevat o.a. eene zeer lezenswaardige beschrijving van de Victoriabron te Oberlahnstein bij Ems en van verschillende andere door den heer Rommenhöller opgerichte ondernemingen, alles opgehelderd door goed geslaagde afbeeldingen, mede van belang, omdat ook Nederlandsche kapi talisten bij die ondernemingen nauw betrokken zijn. Behalve het bekende Victoria-water wordt ook nog genoemd de inrichting der Koolzuurwerken en besproken de vorming van het vloeibare koolzuur, dat in gesmeed ijzeren cylinders de wereld ingaat en derhalve overal bekend is. De soldaat Langeveld, in de maand September van het vorige jaar bij gele genheid van de manoeuvres te Zeist ver mist, is Zondag dicht bij de Duitsche grens gesnapt en als deserteur opge zonden. Men zal zich herinneren, dat de ver dwijning van dien soldaat heel wat gemoederen in beweging heeft gebracht. Zijne bewapening is gevonden en zijn lij k zocht men te vergeefs. Harde woorden aan het legerbestuur zijn er gevallen en het heette of men zich het lot van den armen soldaat maar niet aantrok. Natuurlijk vermoedde niemand waar hij gebleven was, daar had de slimmert wel voor gezorgd. Dat niet alle mevrouwen hun dienst meisje als een huisplaag beschouwen en er nog zijn, die al 't mogelijke doen om om haar te behouden, daarvan leverde Vrijdag een bewoonster van het Koningsplein in Den Haag een bewijs. Zij sloot n.l. haar dienstbode, die in een andere betrekking zou gaan, in haar kamertje op. Het meisje riep echter uit het raam een besteller aan, om aan den nieuwen dienst te gaan vertellen, waarom zij niet kon komen. De man deed zijn boodschap en door tusschenkomst van de politie werd later het meisje in vrij heid gesteld. De vrouw beweerde haar te hebben opgesloten „uit vrees dat zij anders zou zijn weggeloopen." HAARLEM 18 Augustas 1896 De feestcommissie voor den Ko ninginnedag ondervindt van alle zijden groote blijken van sympathie. De meeste der hier ter stede gevestigde corporatiën en vereenigingen hebben hare medewerkingop den feestdag zeiven reeds toegezegd of verleenden financieelen steun. Van de verschillende belanghebbenden kreeg de Commissie voor den avond van den 31 en gratis beschikking over de navolgende lokalen„de Vereeniging," „de Kroon," de Schouwburg, de Doelen en Felix Favore, waar van 68 uur door dillettanten vereenigingen, tooneel voor stellingen of concerten zullen gegeven worden. Deze zullen voor ieder toeganke-1| lijk z\jn op daarvoor van te voren tot een beperkt aantal gratis verkrijgbaar te stellen toegangskaarten, waarover nader zal worden bericht. Van stadswege zullen, wanneer er geen verandering in het voorloopige plan komt, de geheele Dreef en het middelste gedeelte van het gtadhuis langs al zijn lijnen geïllumineerd worden. De Commissie voor de Kinderfeesten op den 31 Augustus heeft besloten de feestelijkheden voor de kinderen op dien dag te doen bestaan in 1° een zanguitvoering op de Groote Markt, door de leerlingen van de twee of drie hoogste klassen van elke school, met instrumentale begeleiding, onder leiding van den heer W. Robert 2° een boottocht voor dezelfde kin deren van Haarlem naar Spaarndam, terug raa- de Crucquis, en weder naar Haarlem en 3° een traktatie op bescheiden schaal voor de overige kinderen der scholen. Nadere bijzonderheden en de te zingen liederen zullen in het officieele feest programma worden vermeld. De heer W. Bus was zoo welwillend voor den boottocht vier zijner stoomboo- ten gratis ter beschikking te stellen. In de onlangs gehouden algemeene vergadering der „Vereeniging van Kan toor- en Handelsbedienden voor Haarlem en Omstreken" hadden o. m. de volgen de benoemingen plaats Ingevolge Art. 11 der Statuten werden gekozen tot leden der Commissie van Bijstand, de Heeren Jan Smits C.Jzn., firma A. Drost en Zoon, Jhr. F. Teding van Berkhout, Directeur der Haari. Bankvereeniging, Dr. H. D. Tjeenk Willink, W. C de Vos, firma G. de Vos en Co., allen alhier en Jhr. J. B. van Merlen, te Heemstede, welke allen zich bereid verklaren in deze Commissie zitting te nemen. Door het bedanken van de Heeren J. Bes en B. Schendstok als leden van het Bestuur, werden gekozen de Heeren G. D. van Wengen, alhier en G. Althu- sius te Heemstede, die zich deze benoe ming lieten welgevallen Nog werden 8 nieuwe candidaten voor het gewoon lidmaatschap voorgesteld, terwijl door het Bestuur kennis werd gegeven dat door hen 3 jongelieden als buitengewoon lidwaren aangenomen. Zij die nog als lid wenschen toe te treden kunnen invullingsbiljetten daartoe bekomen bij den Secretaris, den Heer J. A. Aukes, Ged Oudegracht No. 128. Zaterdag had onze gemeente door het vlaggen van vele ingezetenen ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, een feestelijk aanzien. Gedu rende de geheele week was de kerk in de Jansstraat feestelijk versierd. Zaterdag werd door den bisschop, bijgestaan door verschillende geestelijken, een mis opge dragen. De receptie was zeer druk bezocht. De SI. Cf. meldde het Kon. besluit, waarbij Mgr. C. J. M. Bottemanne, bis schop van Haarlem is benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau De aandacht wordt gevestigd op de aankondiging van den Heer E. F. Bruynsteen, betreffende den aanvang van zijn piano-cursus op 1 September a s. Bij al de gelegenheden tot muziek onderwijs mag zeker de cursus van den Heer Bruynsteen, als die van een degelijk onderlegd en smaakvol musicus, wien tevens de gave der mededeeling niet is ontzegd, eene belangrijke aanwinst heeten. Tegen den bierhuishouder van der H. wonende Leidschestraat, is procesver baal opgemaakt ter zakê het tappen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WE ltK VERSCHAi FING. Van 1 Nov. tot 17 Aug. hebben zich de vol gende personen aaDgemeid: 1 voor costuumnaaister. 45 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 23 voor loopknecht. 1 voor koetsier. 51 voor los werkman. 2 voor smid 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 6 vooc breiwerk. 2 voor waschvroaw. 2 voor mangelwerk. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 7 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor wiiter. 1 voor kleedermaker 2 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor 1-tterzelter. 1 voor voorslager. 1 voor broodbakker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 17 Aug. zijn de volgende per sonen geplaatst 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 12 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 3 voor waschvro'iw. 35 voor werkvrouw. 1 voor noodhu'p. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. I voor khedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand® aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, hue Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit Isantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd! voor onbekende personen, gedurende de tweede helft van Juli 1896, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. H. Vermeulen, Smit, Cosack en Co. L W. de Jong, A. Fondae, allen Amsterdam. A. L. Groe- nendaal,. 's Gravenhage; v. d. Willigen. Haarlem; J. Heer nans, Haarlemmermeer; G. Renting. Lei den Hinges Rotterdam; SrhifF Sneek;J Boom stra, Trie*jerk; J. Boelhouwer, R. Petersen G. H. Tak Briefkaarten. Dr Essing, K. v. Faasseo, J. Zwaaf, E deVos, J. Snijders, Van Praag, allen AmsterdamN Zee, Bussum; L B. Paerl, Haarlem; A. Mathijien Buitenland. M. C. v. Hattem, Bnenos-AijresH. Schwertz, Mississippi j C. Schroder, Nenenahr; wed. J. P. Tannay, TwikheimG. Hatton, Parijs. Markt van 17 Aug 1896. Boter. Aangev. 128 verk. 128 KG. L. pr. f 120. H. pr. ƒ1.30 p. KG. Biggen. Aangev. 116 verk. 116 st. L. pr. 4 H. pr. 6. p. st. Schrammen. Aangev. 84 verk. 84 st. L. pr. 8.H. pr. 11.p. st Aardappelen. Aangev. 267 verk. 267 HL. L. pr. 2.—. H. pr. 3p. H. L. Appelen. Aangev. 60 verk. 48 H.L. L. prijs ƒ7.—. H. pr. ƒ.10 Peren. Aangev. 248 H.L. verk. 191 H.L L. pr. 2.H pr. ƒ5.50. p. H.L. Snijboonen. Aangev. 1079 manden verk. 1079 manden. L. pr. ƒ0.60 H. pr. ƒ0.90 p. mand Heereboonen. Aangev. 570 manden verk. 570 manden. L. pr. 0.40. H. pr. 0.90 p. mand. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 17 Aug. 1896. Witte tarwe f 6.10. 6.15. liogge 3.50. 3.70. Iiaver 3.30. Gerst 4. Paardeboonen 5. Groene erwten 7.25. 7.75. Gapucijners 7.25. 7.75. Karwijzaad 11.10. per 50 K.G. MUZIEKUITVOERING inden Hout op Woenrdag 19 Aug.'savond» ten 7y2 uur, door het Gemeentelijk Muziek- kor, s onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KRIENS. PROGRAMMA. 1. -Marche de Cortege"Kriens. 2. Ouverture „Oer KönigsHeute- nant"Tittl 3Sch wiedeliedchen'Eilenberg. 4. Hommage a Sappe Fantaisie.Godfrei. 5. Ouverture "Stradella"Flotow. 6Plappermaulchen SaloustuckEilenberg. 7. -Carmen Sylva''WalzerIvanovici. 8. „Le Réveil du Lion"Kontsky. BRONGEBOTJW. Donderdag 20 Augustus SOIREÈ. 'savonds acht uur, te geven door het Gemeentelijk M uziek- korps. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. BaVokerk alhier, op Donderdag 20 Aug. 1896, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 3..Kersbergen. 2. Andante uit de sonate Palhéti- qtieBeethoven. AiDgio"6 (U'' SonatejJ Rheinberger 4. MelodieGuiimant. 5. Aria uit de MessiasHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2