HAARLEMSCH Eerste Blad. No: 69 Ditgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van WOENSDAG 26 Augustus 1896. Nieuwsberichten. TILEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. M franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BIELEN (ALB) Leiddraad tot de studie van de geschiedenis der Nederlandsche Letterkundeing. 1.00 DISSEL (A. v.) Opgaven en Wenken ten dienste van kandidaten voor de Duitsche akte, de belastingen, de posterijeD, enz. ing. 1.50 KEMP (Mr. C. M. v. d.) Ontwikkeling van het recht betrekkelijk de Kanton gerechten I. 4e Druk..ing. 2.00 MEULEN (W. H. TER) Het bergen der schatten uit de „Lutine"ing. 0.60 Buiteolandsche nieuw verschenen werken. ALLA1S (A.) On n'est pas des hoeufa.ing. 1.90 CLARETIE (J.) Brichanteau. Comédien. ing. 190 DELPIT (E Coeur de'9Uing. 1.90 LENOTRÈ (G.) Paris rdvolutionnaire. Nouvelle edition illusfréeing. 1.90 SASSENAY (LE MARQUIS DE) Les derniers mois de Murating. 1.90 THEURIET (A.) Josetteing. 1.40 Bibliothek der Unterhaltung und dts Wissens. Jahrg. 1897 Bd. Igeb. 0.50 Meine Reise durch die Schweiz. Sammlung von 720 pliotographischen Ansichten der Schweiz. Vollstiindig in 20 Lieterungen von je 36 Ansichten, d0.40 Bovenstaande werken zyn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes. Een kunststuk moet verricht zijn door de Europeesche Donau commissie. On der haar toezicht is het water aan den ingang van de haven van Sulina in den tijd van twee jaar gebracht op eene diepte van 24 voet in plaats van 20 voet. Daardoor kunnen alle schepen in de haven zelf laden en behoeven zij een deel der lading niet meer in de open zee te ontvangen. Alsof Spanje nog niet de handen vol genoeg had aan het beteugelen van den Cubaanschen opstand, heeft men nu de minder aangename ontdekking gedaan, dat ook de Philipijnsche eilanden zelf bestuur wenschen en zich eene mach tige partij heeft gevormd om dit doel te bereiken en dat in een tijd dat de Spaansche financiën door den oorlog op Cuba reeds sterk worden beproefd. De samenzwering tot afscheiding van Spanje schijnt zeer uitgebreid te zijn. Verschillende verdachten zijn al gear resteerd. De Amerikaansche dokters, of liever de geneeskundige pers, is nog al inge nomen met de thans in de groote steden geplaatste straatautomaten,waaruit men, door een Amerikaansche cent in de gleuf te doen, geneesmiddelen tegen alles en nog wat kan ontvangen. Dit zou nu alles heel mooi zijn, als het geneesmiddelen eischende publiek tevens in staat was den aard zijner ongesteldheden te kun nen vaststellen en men weet, dat daaraan wel wat ontbreekt. En als nu de per automaat aangeboden middelen nog maar onschuldig waren, maar dat is ongeluk kig het geval niet. Hoe dus de pers, en wel de geneeskundige pers, genoegen kan hebben met het zelf dokteren van het geheel onbevoegde publiek begrijpt men niet en een en ander doet ver moeden, dat men het in de nieuwe wereld ook in deze niet al te nauw neemt. Vijftig jaar geleden, toen de photo- graphie in wor Jing was, had een Fransch- man een idee van de uitvinding van den phonograaf. Er zal nog eens een tijd komen, voorspelde hij, waarin 't den mensch zal gegeven zijn het gesproken woord op te vangen en te bewaren, evenals thans (voor vijftig jaar) de ge legenheid bestaat om de beeltenis van iemand op eene voor het licht gevoelige plaat over te brengen. Hoelang sommige uitvindingen op zich kunnen doen wachten, blijkt aan de tele foon. Niettegenstaande elk bij onder vinding weet, dat de geluidstrillingen zich gemakkelijker voortplanten, naar mate de geleidende stof veerkrachtiger is, was de toepassing van deze waarheid aan de laatste tijden voorbehouden. En toch, als kinderen vermaakte men zich mer. zich reeds met het vérspreken,door middel van een sterk gespannen koord. De wilden legden zich reeds voor eeuwen met het oor aan den grond om ver ver wijderde geluiden waar te nemen. Toch was het niemand in de gedachte gekomen metalen draden door de lucht te spannen om het doel volkomen te be reiken, wat trouwens ook alleen mogelijk was doortoepassing en hulp van de elektriciteit. De reusachtige toepassing van deze na tuurkracht zelve heeft men natuurlijk niet kunnen vermoeden, niettegenstaande de Grieken reeds voor drie duizend jaren bekend waren met de wrijvings electri- citeit, opgewekt bij den barnsteen en de electrische vonk bekend was bij ieder, die onder gunstige omstandigheden de haren van een kat met een droog voor werp streek. Lang reeds voordat Frank lin den bliksemafleider uitvond, kende men geleiders en niet geleiders der elek triciteit, maar dat die wetenschap later dienst zoude doen bij het vérspreken (telefonie) en vérscbrijven (telegrafie), had zelfs de beste opmerker niet kunnen denken, evenmin als aan het omzetten van elektriciteit in warmte (elektrisch licht) of in beweegkracht (elektrische motoren). Het opbewaren van elektriciteit om te gebruiken voor geval men het noodig had, is zelfs eene uitvinding van den allerlaatsten tijd. Een eigenaardig vaartuig, een schip op wielen, is Woensdag te St. Denis van stapel gelaten. Dat schip, naar zijn uitvinder Ernest Bazin genoemd, wordt door zes groote wielen over het water voortbewogen. Het glijdt niet, maar rolt over het water, met groote snelheid; men verwacht 18 a 22 knoopen per uur (een knoop 1852 Meter). Het vaartuig, dat een zeer zonderlingen vorm heeft, is geheel van staal, 40 Meter lang, 11.80 M. breed en 180,000 kilogr. zwaar. De wielen zijn 10 Meter in mid denlijn. De Ernest Bazinthans nog onvoltooid wordt te Rouaan voltooid en van zijn machines voorzien. Daarna zal men er proeven mee nemen omstreeks 20 October op zee, om te zien of der gelijke nieuwe vaartuigen bruikbaar zijn. Is het nut bewezen, dan zal men zeker ook gaan denken aan de eischen van het schoon, want het schip op wielen ziet er, naar de afbeeldingen te oordeelen, alles behalve sierlijk uit. Het denkbeeld van een schip op wielen of rollen is niet oorspronkelijk van Bazin. Een onzer landgenooten, Prof Huet, te Delft, heeft indertijd herhaaldelijk het plan van zulk een vaartuig geopperd en besproken. Het rollende schip heeft bij zijn tocht op de Seine naar Rouaan zeer goed voldaan en men heeft de beste verwach tingen van den proeftocht op zee. Bazin, die al heel wat uitvindingen gedaan heeft, vooral op het gebied van scheepsbouw, is een man van 70 jaren. De sultan van Marokko heeft ook al te kampen met rebellie in zijn landen wel met een partij die gaarne een broe der des sultans, een zeer dweepziek man, wil ten troon verheffen. Om dit onmogelijk te maken is de prins ver bannen en zijn verschillende gouverneurs gevangen genomen. Men bericht zelfs dat er vier vermoord zijn. Omtrent het Spoorwegongeluk bij Jumette in België verneemt men nog, dat de ramp te wijten was aan een baanwachter, die tijdelijk dienst deed als wisselwachter, omdat deze ongesteld was. Men vermoedt dat de baanwachter overwerkt was door te veel verschillende diensten. Reeds twee personen die bij de ramp gewond werden zijn aan de gevolgen overleden. Een vreeselijk spoorwegongeluk, zoo leest men, dat verleden week nabij At lantic City voorgevallen is, heeft einde lijk de aandacht der Amerik. spoorweg directies gevestigd op het gevaarlijk hardrijden, waarmede de machinisten zich inlaten. De plaats waar het ongeluk gebeurde, is een baan ter lengte van 75 mijlen, waar de rails der Pennsylvania Railroad en die der Reading Railroad vlak naast elkander liggen, en herhaaldelijk is het reeds voorgekomen, dat de machinist van den eenen trein niet kon velen, dat die van den anderen hem voorbijreed en zoo beiden de levens hunner passa giers in de waagschaal stelden in een gevaarlijke race. Hoewel spoorwegongelukken lang geen zeldzaamheid zijn in Amerika, en er zelfs veel meer voorvallen dan het groote publiek ooit te weten komt, was het op die plek nog altijd goed afgeloopen. Voor eenige dagen echter zou een excursie- trein den wissel passeeren, toen de machinist twee treinen in woedenden vaart zag voortstuivende eene, de Reading-express, kwam recht op zijn trein af, inplaats van te stoppen. Klaarblijkelijk had de machinist van den express niet gerekend op den ex cursie-trein, die tusschentijds reed, en het signaal niet bijtijds gezien had om een botsing te kunnen voorkomen. De loco motief liep in den eersten wagen van den excursie trein, de machinist, die de schuld van het ongeluk is, is dood en met hem op zijn minst negen en-veertig passagiers. Als men geloof mag hechten aan de berichten, dan zou eerstdaags te wachten zijn eene nota van de mogendheden betreffende Kreta, waarin zal medege deeld worden, welke concessies voor dat eiland worden noodig geacht. Of de sultan er zich aan zal storen en mis schien zal antwoorden zoo iets van Bemoeit U met Uw eigen zakenik zal voor mijne zorgen, is wel te denktn, want de groote heer is sterk in zijne zwakheid. Hij weet precies hoever de mogendheden gaan kunnen met het uitoefenen van pressie op zijne regee ring, maar tot op zekere hoogte gekomen, zal hij de aandacht vestigen op zijne schuldeischers en die zitten in ruime mate door geheel Europa. Van een en ander zijn de Kretensers in kennis gesteld en hun tevens aange zegd, dat zij de sympathie van Europa zouden verbeuren, wanneer zij niet de voorwaarden aannemen, welke voor hen zullen verkregen worden, terwijl bij ver zet aan Turkije vrij spel zal gelaten worden op het, eiland. Men gelooft wel, dat Kreta zich hiernaar zal schikken. Aardappelboeren te Pont TAbbé had den ruzie met de opkoopers omdat deze geen drie francs wilden betalen voor vijftig kilo. De boeren kregen hun zin; zij hielde een weerspannigen opkooper zoolang boven het water waarin zijn schuit lag tot hij toestemde in den eisch van drie francs. Van een verbazingwekkende zelfbe- heersching bij vreeselijk lichamelijk lijden gaf dezer dagen een spoorwegar beider blijk, die op het rangeer-empla- cemeDt van den spoorweg te Postdam door een rangeertrein gegrepen en zoo on gelukkig overreden werd, dat zjjn rechter arm boven aan het schoudergewricht van zijn romp werd gescheiden. De ongelukkige bezat zooveel tegenwoor digheid van geest, dat hij zijn afgereden arm opraapte om er mede naar het dienstbureau van het station te gaan, waar hij zelf van het onheil kennis gaf. Hij werd onmiddellijk voorloopig ver bonden en onder geleide van twee mak kers naar het ziekenhuis gebracht. De Amerikanen zijn van plan, een prachtige brug te bouwen over den noordelijken arm der Hudsonrivier. De brug zal natuurlijk van metaal zijn. De pijlers zullen bijna tweehonderd meter hoog zijn, terwijl de fundeeringen 42 meter diep in den grond worden gelegd. De enorme boogwijdte der pijlers ver oorlooft aan de grootste vaartuigen, in grooten getale en met volle zeilen de brug te passeeren. Een menigte spoor lijnen, die te New-Jersey City eindigen, zullen op deze brug over den Hudson worden aangelegd, die dagelijksch ge passeerd zal worden door ongeveer dui zend treinen. De onkosten worden ge raamd op f 180.000.000. Nu de renstal en stoeterij van wijlen baron Hirsch in Engeland verkocht is, kan men eerst berekenen hoeveel hij in Engeland heeft nagelaten. Men schat zulks op I6V2 millioen gulden. Nu is dit Engelsche gedeelte slechts een klein ge deelte van 't geheele reuzenvermogen. Men schat dat baron Hirsch in 't geheel heeft nagelaten 250 millioen gulden. Van Steenbokfontein, distrikt Rusten burg, komt het bericht van het overlijden van mevr. Pieter de Plessis. De overle dene was 77 jaren oud, was een zuster van den Staats president en heette Mar- garetha. Op 17 jarigen leeftijd huwde zij haar overleden echtgenoot en laat 170 kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen achter. Thans is de heer Kruger de eenige overgeblevene van zes broeders en zusters. Het Engelsche blad Answer is gemach tigd te verklaren, dat President Kruier

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1