een groote som gelds geboden is om naar Amerika le komen, ten einde daar voorlezingen over Zuid Afrikaansche zaken te houden! Uit Batavia wordt bericht dat een groot getal personen, veel grooter dan gewoonlijk, zich heeft aangemeld om deel te nemen aan het onderwijzers examen, en dit niettegenstaande ieder in Indië weet, dat er zeer wenig kans bestaat op eene benoeming aan gouver- nementsscholen. Het zal er ten laatste nog op uitloopen, dat Nederland zijn onderwijzend personeel betrekt uit Indië, in plaats van andersom. Blijkens de aanvragen is in Holland de onderwijzers markt niet overvoerd en zijn in den regel voor de steden aanbiedingen genoeg, maar het platteland, dat meestal geen gelegenheden aanbiedt voor verdere studie, heeft tegenwoordig nogal moeite om, zelfs tegen betrekkelijk goede jaarwedden geschikt personeel te krijgen, heel anders dan voor enkele jaren toen het ruime aanbod de salarissen deed lager worden. Volgens een bericht uit Atjeh moet het met de gezondheid van Toekoe Oemar niet bijzonder goed gesteld zijnmen spreekt van volslagen krankzinnigheid, 't Zou jammer zijn voor den man zelf, maar het zou misschien een stap nader brengen op den goeden weg als ons Indisch leger niet meer met dien uiterst onbetrouwbaren Atjeher te rekenen had. Men weet, dat zijn invloed op zijne landgenooten groot was, doch deze moet thans aan 't tanen zijn, nu hij van dorp tot dorp door de onzen achtervolgd wordt en hij door velen zijner aanhangers wordt in den steek gelaten. Er gingen nog geruchten, als zou het legerbestuur onderhandelingen hebben aangeknoopt met een ander inlandsch hoofddit wordt tegengesproken, en wel op grond, dat, blijft men handelen naar de bedoelingen van generaal Vetter, er slechts ten opzichte van de inlandsche hoofden sprake kan en mag zijn van onvoorwaardelijke onderwerping aan ons gezag en dit schijnt de eenige weg om in Atjeh goede resultaten te verkrijgen. Slechts krachtsbetoon en zeer beslist optreden houdt men voor de eenige middelen die in deze kunnen baten. In den Haag was men niet tevreden over de laatste zoogenaamde miniatuur kermis in het Voorhout, omdat er soms ongehoorde wanorde heerschte. Om deze reden zal het aantal draaimolens enz. te plaatsen ter gelegenheid van den ver- jaardig van H. M. de Koningin zeer be perkt worden, terwijlsommige vermake lijkheden, als koekkramen, schiettenten, schommels en andere, welke een grooten toeloop veroorzaken, geweerd zullen worden. Op deze wijze hoopt men de kermis van één dag fatsoenlijker te doen zijn. De zaak der Doelwij k, het Nederlandsche schip dat voor Fransche rekening wapen naar Abyssinië dacht te brengen en opgebracht is, houdt nog veler aandacht bezig. De lastgever beroept er zich op, dat hij als Franschman zooveel geweren mag vervoeren als hij wil, maar de Ita- liaansche regeering is dit niet met hetn eens. Inmiddels is eene zoogenaamde prijscommissie benoemd, die zal uit te maken hebben in hoeverre eene oorlogs- bezending contrabande is. Het Nuts departement Edam heeft daartoe in staat gesteld door den steun van andere departementen dezer Maatschappij besloten, een borstbeeld van Jan Nieuwenhuijzen te plaatsen in den voorgevel van het Stichtingshuis aldaar, bij gelegenheid van het aanstaan de eeuwfeest van dit departement. Onder de melkverbruikers te Veendam is eene werkstaking uitgebroken omdat de boeren hunne melkprijzen hadden verhoogd. Men zal zich nu behelpen met gepasteuriseerde ondermelk, afkomstig van eene stoomzuivelfabriek tot de boeren weer de oude prijzen hebben ingevoerd. Te Maastricht zullen Zondag 30 Augustus a.s. internationale wielerwed strijden voor dames worden gehou den. Tot de mededingsters behooren o.a. mejuff. Solange en Lutreille, Londen Monhaiw en Reilo, Parijs; De Daeie, BrusselValdo, Antwerpen, enz. Dit zijn de eerste wedstrijden voor dames, die in ons land zullen plaats hebben. Te Achlum zijn bij de afgraving der groote terp op Sopsum dezer dagen weder tal van voorwerpen gevonden, die vroeger tot huishoudelijk gebruik moeten gediend hebben. Een rood steenen pot, geheel gaaf en van een fatsoen, zooals ze thans nei gens meer gemaakt worden, was van buiten geheel zwart, kennelijk door de herhaalde aanraking met het haardvuur. Een kleiner potje met één oor had zeker voor drinknap gediend. Verder zag de correspondent der L. Ct. nog een stuk van een fraaie beenen haarkam, een koperen sleutel van vreemd model, een beenen spoel, met nog andere kleinig heden. 1 Een beenen spijker zal zeker wel geen uitpluizer geweest zijn, daar de tabak eerst in het midden der 46e eeuw in Europa werd ingevoerd. Eenige dagen geleden werd de ge meente Sluis bezocht door enkele vreem delingen. Twee dezer, een heer en dame zagen een 3jarig kind, dat zij mede namen om daarvoor eenige versnape ringen te koopen. Met den tram naar Heijst vertrokken zij evenwel spoedig uit de gemeente, ook nu het kind, een dochtertje van een metselaar, medene mende. Gelukkig kwam dit den vader nog juist bij tijds ter oore. Hij sprong op den tram en nam natuurlijk zijn kind terug, dat overladen was met koeken. De vreemdelingen vertelden dat zij van plan waren geweest, het kind spoedig terug te brengen. Bij den Chinees Bij King Bo op Kra mat Gantong is, schrijft de Soerabajaache couranteen werkplaats van valsch geld ontdekt. Spionnenberichten hadden de aan dacht van den controleur van politie op dezen vriend gevestigd. Van zijn aan vankelqk plan om zelf den man te over vallen, moest de heer Thomas afzien wegens ongesteldheid. Daarom gaf hij zijn opdracht aan den Wedono kotaen den politie oppasser Djati. Zondag-nacht tegen één uur, toen het feest in den Stadstuin in vollen gang was endege- heele politie in dien omtrek gewaand werd, begaven beiden zich naar de aan gewezen woonplaatst. Djati bespiedde de woningen bemerkte dat daar vuur brandde, In overleg met den Wedono klopte hij zachtjes aan en noemde zich, collega van Lassem, de bekende smokkelplaats. Dat werkte uit muntend, de bewoner opende zijn deur behoedzaam, maar hij werd onmiddellijk aangepakt door Djati, die zich nu in zijn ware gedaante voorstelde. Een pan netje stond op het vuur met gesmolten metaal. Eenige vormen, gesneden in kajoe gaboes voor guldens en halve guldens werden gevonden, benevens 15 nagemaakte gulden, 14 halve gulden stukken en 10 kwartes, eindelijk aan echte munt een gulden, een halve gul den en een dubbeltje. De Chinees is terstond in hechtenis genomen, zijn huis gesloten en verzegeld. Bij een huiszoeking, later gehouden, zijn nog enkele kleinigheden op de fa bricatie betrekking hebbend gevonden. De man ontkent alle schuld. Te Heerenveen, een vlek van ongeveer 5000 inwoners, zal spoedig nog een nieuwe courant worden uitgegeven. Er verschenen te Heerenveen reeds drie bladen. Naar dien maatstaf zouden binnen Haarlem acht en veertig plaatselijke bladen moeten verschijnen, doch geluk kig voor de menschen die al dat nieuws zouden moeten doorworstelen is dit het geval nog niet. HAARLEM 21 Augustas 1896. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de commissie voor de a.s. kinderfeesten werden de resultaten be kend gemaakt van het bezoek, dat door de heeren C. Eekhout, II J. Visser, F. H. Smit, A. J. v. d. Steur, G. v. Gas teren, J. G. Martin en H. v. Breemen Hz. is gebracht aan verschillende maat schappijen en winkeliers hier ter stede, ten einde toezegging te verkrijgen van kostelooze levering van eet en drink waren voor de tractatie in de scholen en op de stoombooten. Die resultaten mogen inderdaad verrassend heeten en leveren wel het bewijs, dat men alge meen instemt met het goede denkbeeld der Commissie, den koninginnedag in de eerste plaats te maken tot een feest dag voor alle schoolgaande kinderen. Op de lange Ijjst der gevers komen voor de Haarlemsche Brood- en Meelfa briek, de broodfabriek „de Volharding" de broodfabriek van den Heer Cohen, de Korenschoof, de Haarl. Melkinrichting Eigen Hulp, en verder de Heeren Van Tubergen, Bakker, Ramakers, Baggerman, Sipkes,Bentinck,van Outers- terp, Boon, de Jong, Houtman, Seelig, Mastwijk, Rooijers, van Gasteren, H. J. Daudeij, Eeltjes, Hartel, Donnée, Kalb, van Thiel, Pietersen, van Gestel, D, Meereboer, Stam, J. Veth, de Hoog, v. d. Most van Spijk, Sacrè, Smoren- burg, Lamp, Vermeer en Seuter. De commissie voor de afdeeling «Kin derfeesten" werd op bedoelde vergade ring aangevuld met de heeren W. Bus en A. Beernink, welke laatste, met het oog op de uitgebreide werkzaamheden aan het uitvoerend comité als 2den Secretaris werd toegevoegd. Verder werden commissies aangewe zen voor den boottocht, het bezoeken der scholen, enz. In het algemeen loopen de zaken in deze afdeeling goed, zoodat mag worden verwacht, dat bij gunstig weer de kinderen veel pret zullen hebben. Naar wij vernemen zal ook het korps gezamenlijke meeldragers aan den op tocht deelnemen. De tentoonstelling der werken van Dr. P. J. H. Cuypers, welke die op het Museum van Kunstnijverheid alhier gehouden wordt, zal weldra tot het verledene behooren. De teekeningen en beeldhouwwerken in ijzer en hout, al deze oorspronkelijke ontwerpen, modellen en werkstukken, die van een eigenaardig en veelzijdig talent getuigen, zullen na 1 September niet meer in het Paviljoen Welgelegen tentoongesteld zijn. Ofschoon Dr. Cuypers als bouwmees- ster grootsche werken heeft tot stand gebracht, omvat de thans tentoongestelde verzameling uitsluitend werken welke be trekking hebben op het kunstambacht, waarin hij sedert veertig jaren werkzaam is en waarvan hij vooral op het gebied der religieuse kunst als de baanbreker in ons land kan worden beschouwd. De reproductiën van de Goud- en Zilverwerken, meesterstukken, die in de verschillende landen hunnen oor- sprong vinden en de meest verschillende technieken der goudsmidskunst verte genwoordigen, welke op de vorige ten toonstelling te Buda Pest waren ten toongesteld, zijn thans in het Haarlem sche Museum in hun geheel ter bezich tiging gesteld. Op de Millinium ten toonstelling, die op het oogenblik in Pest gehouden wordt, vinden wij de meeste dezer prachtige werkstukken weder terug in de Historische afdeeling, alwaar zij in eene nabootsing van de Middeleeuwsche burcht Vjaden Hunijad, het stamslot van Mathias Corvinus in Zevenbergen, zijn ondergebracht De kostbare verzameling is een geschenk van Wijlen Z. M. Koning Willem III aan den Chef der Firma der Koninklijke Utrechtsche Zilvertabriek en werd door den Heer Anton Begeer welwillend ter expositie afgestaan. De Levensverzekering Maatschappij „Utrecht" deelt in hare rekening en Verantwoording de volgende gegevens mede. Ongerekend de herverzekerde bedragen was op 1 Januari 1896 bij de Vennootschap verzekerd vooreen bedrag van f 37.316.578,15, aanwijzende eene vermeerdering van ƒ1.868.116,805 en het aantal deelhebbers bedroeg 550054> Door de architecten Roog en Van den Ban werd Maandag bij onderhandsche inschrijving aanbesteed: het bouwen van eene kleine villa in het Bloemendaalsche Park. Ingeschreven werd door: A. G. Capteyn, Haarlem, 7200. B. Zuithof en Zn., Haarlem, 7000. Giebels en Servellen, Haarlem, 6975. S. P. Rijnierse, Overveen, 6980. J. J. v. Scheyndel, Haarlem, 6640. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHAiFINO. Van 1 Nov. tot 25 Aug. hebben zich de vol* gende personen aangemeld: 1 voor costuumnaaister. 46 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 24 voor loopknecht. 1 voor koetsier. 51 voor los werkman. 2 voor smid 6 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. I voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 7 voor breiwerk. 1 voor loopjongen. 1 voor machinist 1 voor pakhuisknecht. 5 voor waschvrouw. 2 voor mangelwerk. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor strijkster. 8 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. 1 voor broodbakker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 25 Aug. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbedieude. 12 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 4 voor waschvrouw. 1 voor strijkster. 36 voor werkvrouw. 1 voor noodhulp. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand* aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestunr te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 24 Aug- 1896. Boter. Aangev. 493 verk. 151 KG. L. pr. 120. H. pr. ƒ1.30 p. Ki. Biggeii. Aangev. 161 verk. 139 st. L. pr. 4 H. pr. 6.50. p. st. Schrammen. Aangev. 73 verk. 73 st, L. pr. 8.H. pr. 11.50 p.st Aardappelen. Aangev. 342 verk. 342 HL. L. pr. 2.—. H. pr. 3 50. p. H. L. Appelen. Aangev. 130 verk. 97 H.L. L. prijs 5.—. H. pr. ƒ.8 Peren. Aangev. 539 H.L. verk. 421 H.L L. pr. 2.H pr. ƒ5.p. H.L. Snijöoonen. Aangev. 1243 manden verk. 1243 manden. L. pr._ ƒ0.50 H. pr. ƒ1.20 p. mand Heereboonen. Aangev. 681 manden verk. 681 manden. L. pr. ƒ0.30. H. pr. ƒ0.90 p. mand. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 24 Aug. 1896. Witte tarwe f 5.75. 6.—. Rogge v 3.50. 3.55. Haver 2.87' 3.—. Gerst 3.80. 4.50. Groene erwten 5.75. 7.50. Bruin mosterdzaad 15.25. 15.50. Karwijzaad v 10.90. per 50 K.G. MUZIEKUITVOERING inden Hout op Woensdag 26 Aug.'savonds ten 7Vs uuri door het Gemeentelijk Muziek korps onder direotie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch au? der Oper "Rienzi". .Wagner. 2. Ouverture „Tancredi''Rossini. 3Twee Spaansche dansenMoskowsky. 4. Fantaisie de l'opéra „Carmen".. .Bizet. 5. Ouverture "Titus"Mozart. 6. Caroavalsbilder." WalzerStrauss. 7a. Intermezzo de l'opéra -Cavalléria Rusticana"Mascagni. b Marche Iodienne.Sennelick. 8Fackeltaoz"Meyerbeer. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 27 Aug. 1896, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN, met welw. medew. van den HeerJoli.C HockJr., Violoncel, uit Aci sterdam. PROGRAMMA. 1. Preludium-en FugaJ. S. Bach. 2Sonate. (Cello)Corelli. 3. Adagio-Mailly. 4. Phantasie (uit de Sonate)....J Rheinberger. 5. a. Andante. Manu. b. Tranmerei. Schumann. BRONGEBOUW. Donderdag 27 Augustus SOIREÈ, 's avond9 acht uur, te geven door het Gemeentelijk Muziek korps.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2