Nieuwsberichten. In September zou in Montenegro het tweehonderdjarig bestaan der dynastie Petrowitsch Njegosch gevoerd worden. De feestelijkheden zijn echter een jaar uitgesteld, omdat de voorbereiding van de ontvangst der gasten nog niet ten einde is gebracht en om tevens gelegenheid te hebben den koning van Servië een schit terende ontvangst te bereiden. Naar men mededeelt, zal de verjaar dag van H. M. de Koringin op het Paleis te Soesdijk slechts in kleinen kring gevierd worden en blijft alzoo het galadiner achterwege. De gewoonte maakt zorgeloos. Dit kon Dinsdag opgemerkt worden bij acht werklieden te Rotterdam. Terwijl zij hun werk verrichtten aan de spoorlijn nader de de trein uit Dordrecht. Als niet de op het perron aanwezige personen het achttal hadden gewaarschuwd, zouden zij waarschijnlijk allen overreden zijn. Amsterdam schijnt tot de gezondste hoofdsteden van Europa te behooren. Er stierven in 1895 op elke duizend personen 17,2 tegen 18,8 te s' Graven- hage en 20,2 te Rotterdam. Slechts Frankfort en Stockholm hadden gunsti ger cijfers n.l. 17,1 en 17. Moskou en Lissabon daarentegen hadden 35,6 en 31,1. Een twintigjarige dochter van welge stelde ouders te Terhorne mengde dezer dagen glasgruis onder het voeder der koeien van iemand met wien zij niet op goeden voet stond. Natuurlijk werden de beesten ziek en dit gaf aanleiding tot onderzoek, waardoor men tot boven genoemde ontdekking kwam. Dat de zaak zal vervolgd worden is duidelijk. Uit Batavia wordt bericht, dat Toekoe Baid met zeven zijner partijgenooten door onze troepen is gevangen genomen en van andere zijde, dat hij zich aan kolonel Stemfoort heeft overgegeven. Men schrijft uit het Zuid-wester kwar tier (Gr.): Ruim 3 weken geleden klaagde men hier algemeen over de aanhoudende droogte, zoodat het drinkwater voor het vee op sommige plautsen op meer dan een uur afstands moest gehaald wor den, thans echter is de algemeene jere miade: „och, dat er droogte kwame!" Het is nu dag aan dag regen. Het weêr is guur, en de weilanden, nu van water ruim voorzien,smachten naar wat warmte. De haver staat gemaaid, »in hokken" op den akker, maar kan niet ingehaald worden door de natte en loopt groot gevaar geheel verloren te gaande beste kracht van het stroo gaat te loor (althans »het lekkere," als veevoeder is er af) en het zaad begint uit te wassen Ook de aardappels, welke nog overal gerooid moeten, gaan in hoedanigheid niet vooruit. De Alter courant deelt het volgende mede Als tragisch typisch mag vermeld wor den, dat op degrootelandbouwtentoon stelling te Dwingelo jl. Woensdag den geheelen dag een man en vrouw stonden om klemmen voor mollen te verkoopen, om hun artikel ingang te doen vinden, en een versierde struik bjj zich hadden, waaraan een aantal doode mollen hingen, dienzelfden dag gevangen. De mol, den trouwen en onmisbaren vriend van den landbouwer, wordt op een lanbouwfeest den dood aangezegd I Typischmaar treurig! Liever verdrijve men de mollen, als men ze op velden en tuinen ongewenscht acht en dit kan men doen door de molshoopen te slechten en aan den in gang der gemaakte loopgraaf een lap te steken, gedrenkt met petroleum of kool- teer en dit zet men voort tot de mol verdwenen is. Men bedenke voorts dat de mol geen planteneter is. Dat hij in het vuur van zijn insectenverdelgend werk soms de haarwortels van een plant vernielt, zal niemand het beestje ten kwade kunnen duiden; als zelfs een mensch een goed werk verricht, bederft hij wel eens iets dat goed is. Er is de laatsten tijd veel gedaan om de kleeding van de militairen van af den graad van sergeant-majoor te ver fraaien. De coupe is verbeterd, de grondstof van betere qualiteit en bij de Infanterie zal de gele uitmonstering die spoedig onfrisch wordt door de meer stemmige en sterkere roode zijn vervangen. De halssnoeren en sabelkwasten van de onderofficieren zjjn van veel sierlijker model, en wat vooral heeft bijgedragen tot de verfraaiing is dat de z.g. roode chevrons voor zes-, achtien- en dertig jarigen dienst zijn vervangen door zeer nette gekroonde letters W van kemels- garen- of metaaldraad, welk op den linker bovenarm worden gedragen. Thans is bij het 7e regiment infanterie eene compagnie op proef gekleed in een geheel nieuwe uniform, waarbij o. a. de halssnoeren en schouderpassanten zijn vervallen en eene roode kraag en zwarte pompon is ingevoerd. HAARLEM 28 Augustus 1896. Het vastgestelde plan voor de feestviering op 31 Aug. e.k. is als volgt Des morgens om acht uur worden door 12 trompetters van het Stedelijk Muziekkorps, op den eersten omgang van den grooten toren het Wilhelmus en eenige koralen geblazen. Te half negen komen ongeveer 2000 kinderen uit de hoogste klassen der verschillende scholen op de Groote Markt te zamen, waar zij onder leiding van den heer W. Robert en met medewer king van het stedelijk orkest, eenige liederen zullen zingen. Vervolgens begeven deze kinderen zich tegen 10 uur naar de Kaasmarkt, van waar zij op zes stoombooten vertrekken om tot circa 12 uur een tocht te maken naar Spaarndam en naar de Cruquius. De overige schoolgaande kinderen worden inmiddels op de scholen onthaald. Des middags te half drie uur heeft een groote optocht plaats, waarvan de te nemen weg alsnog nader zal worden bekend gemaakt. Van 68 uur des avonds hebben met welwillende medewerking van personen en vereenigingen gratis uitvoeringen plaatst in den Schouwburg, de Vereeni- ging, de Kroon, Felix Favore en den Doelen, waarvoor de kaarten nog Zater dag 29 dezer namiddags van 122 uur en 's avonds van 810 uur aan de ver schillende lokalen verkrijgbaar worden gesteld. 's Avonds om 8 uur concert op de Groote Markt door het orkest van de Amsterdamsche schutterij, opgeluisterd door zanguitvoeringen van de Koninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap" en de Liedertafels «Crescendo" en Haar lem's Zanggenot." Gelijktijdig groote illuminatie van het Stadhuis en de Dreef. Nadere bizonderheden vermeldt de Ofiicieele Feestgids, die door het Comité bij de firma Johs. Enschedé Zonen Zaterdagavond wordt uitgegeven. De Buitensocieteit en het Brongebouw geven dien avond concerten. De weg, die door den optocht zal worden gevolgd is aldus: Aanvang: terrein de Phoenix, Park laan, Kenaupark Zuidzijde, Manegebrug, Nieuwegracht, Jansstraat, Groote Hout straat, Dreef, om de fontein heen, Kleine Houtweg, Baan, Raamsingel, Wilhelmi- nastraatZijlstraatBarteljorisstraat, Kruisstraat, Kruisweg, Stationsplein. Hier wordt de stoet ontbonden. Naar wij vernemen heeft de firma C. de koning Tilly, fabrikant van Haar lemmerolie alhier, welwillend aan de Feestcommissie van den Koninginnedag een vuurwerk aangeboden. Natuurlijk heeft de Commissie dit in dank aanvaard. Het vuurwerk zal des avonds worden afgestoken op het gras veld voor het Paviljoen. Het was gisteren voor de vrijwil ligers van Spuit No. 10 een onvergete lijke avond. Was het reeds een buiten gewoon feit, dat op het convocatiebiljet de woorden „natte exercitie" waren vervangen door „vergadering," nog meer werd de verwachting gespannen, doordat ten ongeveer negen ure de vergadering werd vereerd met een bezoek van de vier leden van den staf der Haarlemsche brandweer. Maar hoe hoog de verwach ting ook gespannen was, geen der vrij willigers had zeker zulk een hulde ver wacht als hun op dezen avond te beurt viel. Door den Commandant, den Heer L. Sabelis Jr., werd hun een banier aangeboden, vervaardigd door mevrouw Sabelis en hare dochters. Dit vaandel, dat op een paarsen achtergrond, behalve de woorden: vrijwilligers, spuit No. 10, het Haarlemsche wapen en het jaartal 1896 draagt, hangt aan een straal pijp, waaraan tevens de beide medailles der corporatie bevestigd zijn. In korte, maar hartelijke woorden reikte de comman dant de banier over. nik hoop," zeide hij o. a. „dat deze banier moge strekken als bewijs, hoezeer de commandant der Haarlemsche brandweer sympathieseert met spuit No. 10 en hare bemanning en dat zij u tevens een spoorslag moge zijn, om onzen gemeenschappelijken vijand, het vuur, te bestrijden." De Kaptein van spuit No. 10, de Heer H. J. D. Daudey, bedankte den commandant in welgekozen bewoordingen, terwijl hij de vrijwilligers op zijne eenvoudige maar goedronde wijze aanspoorde, ook in het vervolg zich die hooge onderschei ding waardig te maken. Het slot zijner redevoering „Leve de Commandant!" werd door de vrijwilligers met uitbundig gejuich ontvangen, terwijl eene „hulde aan de lieve handen, die deze prachtige banier vervaardigd hebben," ingesteld door een der vrijwilligers, met een driewerf hoera begroet werd." Als banierdrager werd aangesteld de Heer Joh. F. van der Vaart. Ook de andere leden van den staf bleven dezen avond niet achterwege, want bij monde van den commandant werd aan de feestcommissie van Spuit No. 10 een couvert overhandigd als te gemoetkoming in de te maken kosten op 31 Aug. a.s. Dat hierop eendonde rend applaus volgde, behoeft zeker geen betoog. Hulde aan den commandant, die zich in korten tijd bij alle vrijwilligers zoo bemind wist te maken! Hulde aan de overige leden van den Staf, die toonen, zooveel belang te stellen in het corps vrijwilligers en zijne ver richtingen Hulde ook aan den Kapitein Daudij, die steeds alle krachten inspant, om de eer van „de Tien" hoog te houden! Het was gisteren voorde vrijwilligers van Spuit No. 10 een onvergetelijke avond. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal Zondag tentoongesteld zijn de gedreven zilverwerken, ingeko men op de prijsvraag van het D. A. Thiemefondsuitgeschreven door het Bestuur van de vereeniging ter bevor dering van de belangen des boekhandels. De tentoonstelling Dr. Cuijpers zal dien dag voor het laatst tentoongesteld zijn. De Heer P. van Looy opent eerst daags den nieuwen cursus voor teeken- onderwijs, vroeger gehouden in de Witte Heerensteeg, thans op het Klein Hei ligland. Zelf goed teekenaar, bezit de Heer Van Looy bovendien in zeer voldoende mate de gave van onderwijzer te zijn, iets wat slechts na jarenlange ervaring wordt verkregen, zooals dan ook het bijzonder nette werk der leerlingen voldoende aantoont. Voor aankomende letterschilders is deze cursus mede zeer aan te bevelen de Heer Van Looy mag ook in dit opzicht een specialiteit genoemd worden. BUBUEBLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 26 Aug. J. H. Zeestraten en C. Drommel. P. H. J. van Beek en M. E. Hetem. 27 Aug. J. Tkvan Gasteren en W. Snoek Prilé. P. E. Bulters en A. K. Voorting. H. A. Bolleurs en M. B. Groenevelt. J D. van Biezen en A. M. Sloof. P. J.E. D van de Rivière en S. A. Puf kus. H. van Santé en J. Rigter. GETROUWD. 25 Aug. J. N. Seijfïardt en A. Koning. 26 Aug. I. van den Berg en H. Sabelis. A. K. J. de Witte en C. van der Kommer. S. Koome en K. Boerendans. H. W. de Vos en M. .1. van der Kroft. E. Heemskerk en WM. G. van der Putten. P. Valbracht en P. E. Spanheim. J. C. Claassen en J. A. Kot ten. 27 Aug. J. JHoogeboom en E. Kazen- broot. J. Moonen en M. W. E. Heere. J. Kuijper en S. Kuiper. GEBOORTEN. 19 Aug. D. M. Peper geb. Baruehd. H. Plantje geb. Langevoort d. K. W. C. Ken- zen geb. Grand z. 29 Aug. M. van Rijn geb. Klooster z. J. Wempe geb. de Wilde z. C. J. Groeneveld geb. de Rooij d. J. Bakker geb. van Leeuwen z. 21 Aug. J. M. Takken geb. de W ilde d C. van Bilderbeek geb. Koenderink d. 22 Aug. J. Keljzer geb. Eind hoven d. C. Bogaert geb. van Santen z. J. J. Boom geb. Rosbach d. N. Erisgeb. Heijloo z. W. van der Aart geb. Visser z. J. de Graai geb. Bouwman z. C. Jansen geb. Booms d. D. Baas geb. Ammers z. G. Horsmeier geb. Drupsteen z. 2 S Aug. E.van den Bogaerdt geb. Derr z. E. J. de Munnik geb. Steenken z. F. Hoogkamer geb. Brussel d. J. H. Hamer geb. Antvelink z. C.de Gooijergeb.Tamboerz. 2tAug A.Rijbroek geb. Vos z. J. Bijnsdorp geb. Caris z. S. de Haan geb. Duiker z. A. C. de Graaff geb. Nieuwenhuizen z. C. J. J. Assendelft geb. Slakhorat d. G. Droog geb. Klaarbergen z. C. J. H. van Anraad gèb. Wassinkz. A. M. van Staveren geb. vanHilloz. 25 Aug. M. Muller geb. Bijnsdorp d. J. Merkenstein geb. Noorman d.C. Hogendoorn geb. Groe neveld d. W. C. Kroonsberg geb. Teunisse d. M. G. Hessels geb. Tit a. S. O. Smit geb. Kievit z. M. Klaver geb. Traksel d. (levenl.) 26 Aug. E. M. van Gennip geb. Nijssen d. Tb. Konings geb. Teuling z. E. van der Tol geb. van Leeuwen z. J. M. Jansen geb. Labberté z. 27 Aug. C. A. M. Ketelaar geb. Scherpenhuiizen d. OVERLEDEN: 19 Aug. M. E. M. Teeuwen 8 m. d. Sehoter- weg. P. Th. Duin 55 j. Gr. Heiligland. H. Brand geb. Spruit 37j.Spaa'nwouderstraat. 20 Aug. G. Voetelink 6 d. d. Leliestraat. J. A. Hof kes 6 m. z. Ridderstraat. 21 Aug. fl. J. Renaud geb. van Zuijdam 64j.Leegh- waterstraat. C. van Loon geb. Elfering 76 i. Zomervaart. 22 Aug. W. Akersloot 54 j. Kerkbifstraat. 23 Aug. J. J. Ie Noble geb. van Eeden 71 j. Botermarkt. E. Haak J4j. Gast huisvest.MTijssen geb. Booms 40 j. No-' dorstlaan. M. J. Bosman 5 m.d Spaarn- woudersi raat. -- 24 Aug. C. S. van der Zeeuw geb. Bijster 36 j. Dam traat. J.Moerbeek 80 j. KI. Houtstraat. 25 Aug M. M. W. Pennink geb. Maas van Oudeland 74 j. Smede- straat. JW. Martin 27 j. Groendaalsteeg. J. J. van Nieuwenhuizen 6 j. d. Leidsebe straat. 26 Aug. B. Kuipers geb. Oasterbaan 65 j. Wiihelminastraat. J. Th. Durge 21 d. z. N. Kruisstraat. 27 Aug. J. M. Stecher 58 j. Voortingstraai. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen en terug te bekomen aan het bureau van den Hoofd opzichter der gemeente reiniging Harmenjansweg: Een zilveren vork. Twee zilveren lepeltjes. Een horlogeketting. Een hond. Een goud oorbelletje. Een lorgnet. Een R. C. kerk boekje. Een vrouwenmuts. Een hondenhalsband. Een slagersboekje. Een gouden medaillon. Een brei kous met breinaalden. Een broche. Eenige sleutels. Markt van 27 Aug. 1886. Aardappelen. Aangev. 510 verk. 417 HL. L. pr. 2.H. pr. f 3 00. p. H. L. Appelen. Aangev. 85 verk. 49 H.L. L. prijs f 5.H. pr. f.8 Peren. Aangev. 243 H.L. verk. 143 H.L L. pr. 2.50. H pr. f 5.p. H.L. Snijboonen. Aangev. 771 manden verk. 771 manden. L. pr. /0.55 H. pr. ƒ1.20 p. mand Seereboonen. Aangev. 893 manden verk. 893 manden. L. pr. f 0.25. H. pr. 0.90 p. mand. MUZIEKUITVOERING ia den Hoat op Zondag 30 Ang. des namiddag* van 21/24 ure, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant-Kapel meester den heer C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. »In Union is Strength." Marsch Stalter. 2. Ouverture „The Ruler of Spi rits'' Weber. 3. „Die Odaliske." Mazurka. .Faust. 4Fantaisie aus der Operette Don na Juanita"Suppé. 0. Ouverture de ConcertMassenet. 7. -Specialberichte." WalzerCzibulka. 7. Fantaisie de l'operette „La Vie parisienne"Offenbach. BRONGEBOUW. Zondag 30 Angustus, MATINÉE. half drie en SOIREE 8 uur, door het 3e Regiment In fanterie, (Bergen op Zoom.) Maandag 31 Augustus, SOIREE, half acht uur, door het 4e Regiment Infanterie, (Leiden.) Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". MUZIEKUITVOERING op Zondag 30 en Maandag 31 Aug. 1896, des avonds te 8 uor door het Gemeentelijk Muziek korps, onder directie van den Luitenant-Kapel meester C. P. W. KRIENS. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 1 September 1896 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert No. 3Handel. 2. Choral Fantaisie No. 3F. Lux. 3. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Ree. et Finale. 4CommunionGigout. 5Aria Jerusalem" (uit Paulas)Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 8