Wereldkroniek, Eerste Blad. No: 72. Ditgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 11 JljL H JL\» JJ JU UJL O V-/ XX met Amsterdam. abonnementsprijs: yan ZATERDAG 5 September 1896. verschijnt- Per drie maandenf ,25. tverschijn i: Hel Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? UT o. 75 Nieuwsberichten. ix1/ e ph oonnummeb TT f\ A jE3 g jj1 |t/r g* i5 tslephon1sche v1rbindin8 ADVERTENTIEBLAD i franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag-en Vrijdagavond. Jdhonderlljke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. Advertmtiën worden aangenmnm tot dinsdag eft vrijdag des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. van de is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij jde ebven loosjes, te Haarlem. BERKEN (T. v.) Meidorensgeb. 1.25 FIEDEL DIJ (Dr. C. E.) De zorg voor het kind in het eers.te levensjaar, .ing. *0.60 Bnitenlandsehe nieuw versohenen werken. BOISTEL (A.) Nouvelle flore des Lichens pour la determination facile de ces plan- tes. Avee 1178 figuresing. 8.05 GRAND-CARTERET (JOHN) Les Alma- nachs frai^ais. Bibliographie-iconogi aphie des almanachs, annuaires, calendriers, chansonniers, états, etrennes, publiés i Paris (16001895). Avec 5 planches coloriées et 306 vignettesing. 27.50 LÉVY (JULES) Les femmes A tout le mondeing. 1.90 PRILL1EUX (Ed.) Maladies des plantes agricoles et des arbre9 fruitiera et fores- tiers causées par des parasites végétaux Tome I.....ing. 3.30 FREY (LUDWIG) Der Eros und die Kunst. Ethische Studiëning. 3.90 CLARK (A.) The finding ot Lot's wife.ing. 1.00 Venus and Cupiding. 1.00 Bovenstaande werken zijn voorhanden by de boekbandelaars he erven Loosjes Reeds Donderderdag liepen er ge ruchten omtrent een moordpartij op groote schaal op Armeniërs gepleegd door Turken. Omtrent de aanleidende oorzaak verkeerde men nog in het duister, doch het moet waar zijn, dat in de Turksche hoofdstad, honderden zijn gedood en dat door autoriteiten hiertoe knuppels onder het gemeen werden uitgedeeld, in een woord de toestand moet van dien aard zijn dat de gezanten bij de Porte eene nota in leverden. Of er door de regeering niets gedaan wordt om zelfs den schyn van medeplichtigheid van zich af te wenden Zoo weinig, dat men zich behoort af te vragen, of het niet zonde en jammer is dat het wanbestuur dat sinds eeuwen het arme doch ryk aan hulpbronnen Turkije aan den rand des afgronds brengt, niet eindelijk eens vervangen wordt, door dat van een krachtig en rechtvaardig bestuur. Zelfs als het waar is, dat de Armeniërs in verzet gekomen zijn, aangeprikkeld door het aanvankelijk succes der Kre- tensers, dan nog kan men zich niet verheelen, dat de gruwelen,thans te Kon- stantinopel plaats gehad hebbende, den maat van het geduld der volkeren hebben doen overloopen en het is een nieuw bewijs hoezeer een dweepziek tot daden aangevuurd volk te vreezen is. Maar wee eene regeering die tot zulke daden van geweld den landskinderen de wape nen in den hand geeft. De indruk welke men verkrijgt van Turkye, waar vreemde oorloogsschepen dienst doen als politie om de vreemde lingen te beschermen, waartoe de auto riteiten niet bij machte zijn, is als heel treurig. Of de regeering het echter wel zoo erg inziet, heeft men met reden betwijfeld. Zooals men weet gelooft de Turk aan het noodlot. Bij hem bestaat de meening, dat er een tijd zal komen, waarop hij slechts meester zal zyn in het land zijner vaderen in Klein Azië. De beste manier om hiertoe te geraken is stellig te handelen zooals thans heeft plaats gehad. De tabakvervalsching heeft in de Vereenigde Staten aan de vrij orgineele papieren sigaren-industrie het aanzijn geschonken. Een dagblad van New-York maakt bekend, dat daar eene fabriek bestaat, die zeer goede zaken maakt met den verkoop van sigaren, gemaakt van de volgende wijzejtoebereid papier bladen papier worden in kuipen ge dompeld, gevuld met het vocht, dat na de bereiding van gewone tabak over blijft. Nadat het papier met dit vocht is doortrokken, worden de vellen ge perst en uitgesneden in den vorm van natuurlijke tabaksbladeren, waarbij men zorg draagt, dat, om de illusie volkomen te maken, zelts de natuurlijke rimpels, plooien enz., worden nagemaakt. Alleen de stelen ontbreken aan deze kunstbladen doch dit is eigenlijk iets, wat zij op de natuurlijke bladeren vóór hebben. Het merkwaardigste is bij deze kunst- sigaren, dat zij, gelijk men verzekert, lekker gevonden worden, zelfs door rookers, die weten, hoe zij gemaakt zijn. In den aanstaanden herfst zal men beginnen met het aanleggen van nieuwe havenwerken te Ostende. Deze werken zullen ongeveer zes en dertig millioen gulden kosten. Voor dezen aanleg heeft men een honderd huizen moeten onteigenen, welke thans reeds voor het meerendeel afgebroken zijn. Aan de kaden zullen groote pakhuizen worden gebouwd, naar het model van die te Antwerpen. Droge dokken zullen aan het Noord-Oosten van de haven werden aangelegd. Prinses Helena van Montenegro, de verloofde van den Italiaansc'nen kroon prins, spreekt Engelsch, Fransch en Duitsch zeer vloeiend en zonder accent zij speelt uitstekend piano, maar beter nog vioolzij is een hartstochtelijk paardrjjdster en een bekwaam schutter. Daarbij heeft zy een sterk gestel. Ge durende de ziekte van haar broeder heeft zij vyf dagen en nachten aan het ziekbed gezeten, zonder een spoor van vermoeidheid te toonen. De vrouw van een horlogemaker in Spitaltields, te Londen, werd onlangs wakker en zag een inbreker, blijkbaar een zeeman, voor haar bed liggen, in diepen slaap. Hg werd wakker van i haar gillen, stond op, beloofde goedig de juffrouw geen kwaad te zullen doen en ging naar de deur. Maar de juffrouw sprong uit bed en hield hem vast, totdat er politie ver scheen, die den inbreker gevangen nam. Hij was door het raam, dat hij met zijn mes had geopend, naar binnen ge komen en zeker in het slaapvertrek door slaap overmand. Het blijkt, dat de troebelen in Bra- zillië met betrekking tot de Italianen zijn toe te schrijven aan verontwaardi ging der bevolking over hun eisch om schadevergoeding wegens, tijdens den jongsten burgeroorloog, door hen gele den schade, een verzoek, waarop trou wens, naar gisteren gemeld werd, door het Congres afwijzend werd beschikt. Niettemin duurt de gisting voort. Het gerucht loopt, dat de Italiaansche gezant naar Rome heeft geseind om instructies, of hij moet vertrekken al dan niet. Lihoengsjang is naar Amerika ver trokken om zoo weer zijn land te be reiken. Een terugblik op zijne tochten door Europa bevestigt de meening, dat beide partijen niets gewonnen en niets verloren hebben. In hoofzaak, zoo begrijpt men het doel van de reis, is het noodig, dat China zijne connectiën met Europa uitbreidt, doch tevens moeten de in komsten vermeerderd worden. Nu zou men zeggen, dat het een uit het ander volgt, maar, als China zijne inkomsten vermeerdert ten koste van den Euro- peeschen handel op China, dan kan er van den handel niets komen en blijft China alzoo geïsoleerd. Omtrent het doel der reis bestaat ook nog eene meening, die grond kan hebben. Li is een man van veel invloed niet tegenstaande hij door handelingen ge durende den oorlog gestraft moest wor den, blgft hij invloed uitoefenen. Nu zou het kunnen zijn, dat de keizer en zgn hof dit te lastig vinden en daarom den ouden Li een poosje van huis gezonden hebben. Een brutale diefstal is gepleegd in een nachttrein op den Franschen Orle- ansspoorweg. In de eerste tunnel van Teilluy kwamen twee mannen opeens in het vertrekje van den treinchef. De een, buitengewoon gespierd, hield dien beambte vast en belette hem het schreeuwen met een pistool op den borst. Ondertusschen nam de ander het daar geborgen geld en toen zij dat hadden, sprongen de twee dieven uit den trein zeker in den hoop te kunnen vluchten vóór de treinchef alarm maakte. Zij bedrogen zich echter in die ver wachting. De treinchef deelde aan het eerstvolgend station, Motte Beuvron, het voorgevallene mee. Een aantal beambten gingen zoeken op den weg en zij vonden weldra den eenen dief, die daar lag met een gebroken been en een wond aan het hoofd. Hij had 15.000 fr. bij zich. De ander, die aan genoemd station weer in den trein was gestapt, en die door zgn bebloede kin de aandacht had getrokken, hoewel men in de ontstelte nis over het bericht van den diefstal er niet aan dacht, hem aan te houden, werd door een telegrafisch bericht ach terhaald en gevangen genomen, toen hij te Vierzon uit den trein stapte. Hij had 19,294 fr. bij zich. Aan den Spaanschen bevelhebber op Cuba, Generaal Weylerwordt het plan toegeschreven, aanstonds na aau- komst der versterkingen al zijne troepen samen te trekken en dan als het ware een reinigings marsch door het eiland te ondernemen. De sultan van Zanzibar is overleden. Er wordt geloofd, dat hij vergiftigd is. Onmiddellijk na het overlijden heeft een oom des overledenen het paleis in bezit genomen, zich tot sultan benoemd, het paleis doen versterken en de kanonnen gericht op de Engelsche oorlogsschepen vanwaar manschappen waren aan land gezet om het optreden van den oom-sultan te verhinderen. De Engelsche regeering heeft order gegeven den indringer niet te erkennen en als ultimatum gesteld, onderwerping of bombardement van het paleis door het Engelsche geschut. De Ëngelschen hebben, toen de vlag na den verstreken tijd nog boven het paleis bleef waaien, met het beschieten een aanvang gemaakt. Drie schepen namen er aan deel, maar het vuur der Ëngelschen werd van de barricaden met kracht beantwoord. Des niet tegenstaan de werd het paleis tot puin geschoten, de Engelsche matrozen bluschten den hierdoor ontstanen brand. De sultan heeft met den aanvoerder van zijne troepen de vlucht genomen en zich voor- loopig geborgen in het Duitsche con sulaat en daar zou hg door de Ëngelschen gevangen genomen zgn. Zoo als men zich zal herinneren, oefenen de Ëngel schen het protectoraat over Zanzibar en als zoodanig was de indringer, hoewel van vorstelijken bloede, reeds vroeger door hen van de troonsopvolging uitge sloten, waarschijnlijk omdat de bescher ming van Engeland hem minder aan lokte, dan zelfstandig heerschappij te voeren. Engeland heeft natuurlijk een candidaat, het is de neef van den over leden sultan. De percentage voor den hoofdelyken omslag te 's Gravenhage zal van 2.4 p.Ct. moeten opgevoerd tot 2.6 wegens het klimmen der uitgaven voor politie en onderwijs, welke posten te zamen zestig duizend gulden hooger moesten geraamd dan bij de vorige begrooting. Amsterdam, dat thans de telefoon zelf exploiteert, is in conflict gekomen met de huiseigenaren omtrent het plaat sen van stellingen voor telefoonleidingen dat de gemeente zich een recht, doch de eigenaar zich niet tot plicht rekent. Reeds is procesverbaal opgemaakt tegen iemand, die de op zijn dak geplaatste stelling had laten verwijderen. Thans zal een bespreking dezer kwestie ge houden worden door hen, die zich aan den maatregel van het gemeentebestuur niet wenschen te onderwerpen. De mee ning bestaat, dat in rechten de gemeente het zal moeten verliezen. Door ieder die bij de kwestie belang heeft wordt de loop van zaken met belangstelling ge volgd. In herinnering brengt men, dat waar vroeger de telefoonmaatschappij het mogen plaatsen van een rek als een gunst beschouwde, de gemeente eigen machtig over de huizen beschikt, dus zonder verzoek. Er is zefs aan getwijfeld of men een draad boven zijne woning behoefde te dulden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1