J. 1. Dinsdag had op enkele uitzonde ringen na in alle gemeenten de periodieke aftreding en verkiezing plaats van de helft van het aantal wethouders. Te Bennebroek, Beverwijk, Haarlem merliede en Spaarwoude, Haarlemmer meer, Heemstede, Schoten, Sloten, Spaarndam, Velsen, Wijk aan Zee en Duin en Zand voort werden de aftredende heeren herkozen. Te Schoten werd bovendien tot tijde lijk wethouder gekozen de heer G. E. A. Teeuwen, daar een der beide wethouders is belast met de waarneming van het vacante burgemeestersambt. Te Bloemendaal behoefde geen ver kiezing plaats te hebben, wijl aldaar de wethoudersfunctie sedert 1893 vacant is; geen der Raadsleden wenscht voor deze vacature in aanmerking te komen. HAARLEM 4 September 1896. De verslaggever meende, in het Dins dagavond nummer van het Haarlemsch Advertentieblad de indrukken, bjj hem ontvangen den laatsten van Augustus, te mogen weergeven, zooals ze waren verkregen, doch zich voor te behouden over den dag nog eens te praten als de feestgalmen, hoewel voorbij, nog in de ooren klonken; als de jeugd nog optochtjes organiseerde rond de over blijfsels van den dagals een koel hoofd bewees, dat de hartesiag weer normaal was, om dan al de feestelijkheden de revue te doen passeeren. Éénmaal, 't was op den Oranjedag terwijl alles zich opmaakte tot het feest, ving de verslaggever op de uitdrukking opgeschroefdgeuit door een man zonder oranje. De uitdrukking bleef hangen, zonder den indruk te bederven; om haar aan de werkelijkheid te toetsen. Maar de bewijzen zijn er, dat van opgeschroefd heid geen spoor was te ontdekken, en de man zonder oranje bewees werkelijk door zijn opgeworpen twijfel een dienst. De vraagZie ik goed of hij, werd be antwoord door de houding van het pu bliek, zoowel door het werkende feest- publiek als door het toeschouwende. De vrienden van orde, de mannen en vrouwen die nog een vaderland bezitten en dat liefhebben, het volk dat nog ons regeeringsstamhuis eert en waardeert, kan gerust zijn 1 De Oranjeliefde van den Nederlander hangt zeer nauw samen met zijne denk beelden omtrent persoonlijke vrijheid van denkwijze. Het denkbeeld staat bij hem vast, dat deze, alsmede de groote vrijheid van handelen welke de wet hem toelaat, haar steunpunt vindt in de Grondwet. En dat deze door het Oran jehuis steeds stipt werd nagekomen, staat bij hem als een paal boven water, evenals dat de koninklijke macht nog ruimte genoeg toelaat, om in de geval len waar de wet onverbiddelijk eischt doch het gevoel pleit, bemiddelend tus- schenbeide te treden m. a. w. de rechten van den Nederlander als Staatsburger zijn gewaarborgd door eene constitutio neele regeering, boven welke staat een constitutioneel Koningshuis, dat van zijne prerogatieven een bemiddelend ge bruik maakt. Nu heeft in de eerste plaats het Koningshuis alle verplichtin gen nagekomen en van zijne rechten een zeer bescheiden gebruik gemaakt. Steeds was het bovendien bereid om, waar het te pas kwam, zich één te betoonen met de Natie, ja, menigmaal had een Vor stelijke daad tot uitwerking dat geheel het Volk de daardoor aangewezen rich ting volgde. Nu is onze jonge Koningin opgevoed in al de tradities van Hare Voorgangers op den troon, doch ook de Natie heeft hierdoor de noodige zeker heid yoor de toekomst en is daarbij gedachtig aan haar grootsche, eeuwen oude verleden, verkregen door Oranje met Oranje. Vandaar de wederzijdsehe sympathie welke zich steeds uit, als er aanleiding toe bestaat. Doch de aanlei ding tot uiting der publieke opinie heeft ter wille der eenheid leiding noodig; als een gevolg van het vaste vertrouwen, dat alles al sedert eeuwen goed gaat, heeft de Natie leeren wachten op leiding, op initiatief. Duidelijk is dit opnieuw in het licht gesteld bij ons jongste feest. Er moet iets gedaan, was de meening van het initiatief. Wat en hoe behoort besproken. Een plan ontstaat, daar men het reeds in hoofdzaak eens is. Eerst de kinderen, maar alle kinderen. Dat spreekt van zelf. Geld moet er zijn en wat voor de kinderen. 'tGeld kwam er en ook de bijdragen in natura. De onderwijzers en onderwijzeressen, het initiatief ver zekert zich van die machtige medewer- 1 king. De leidende gedachte geeft de richting aan; men volgt. Resultaat be kend. Men had elkander begrepen Wat denkt ge van een Optocht, oppert de Feestcommissie. Prachtig, verzekeren de militaire Vereenigingen. Men heeft gezien wat ze deden, de Bond van oud- onderofficieren, de Schutterijkader-Bond, de Vereeniging Voor Vaderland en Koning. Wij zijn van de partij, bevestigen onze Vereenigingen, gewijd aar. fraaie en lette ren en Kunst. Dat zij hun woord gestand doen getuigen Zang en Vriendschap, Crescendo, Haarlemsch Gemengd Koor, Haarlems Zanggenot, de Vereeniging Cremer, Proza en Poëzie, Door Inspan ning Uitspanning. Natuurlijk blijven wij niet achter, is de opinie van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Haar- lemsche Vereenigingen Sparta, Bato, Thor, Excelsior, Kegelclub Bloemoord te Heemstede, de Postduivenvereen. de Snelvlieger, Concordia, allen, behaive de eerste, sportvereenigingen. En wij ontbreken niet, zeggen Patri monium, Recht en Plicht, het Slagersgilde en dat der Meeldragers. En niettegenstaande de vele en voor treffelijke diensten, welke de gemeente geniet van Vrijwilligers van Spuit 10, weet ieder hoe ook dit populaire corps dat waarover het kan beschikken ten beste gaf. Zelfs Haarlem's Handel en Nijverheid deed het hare om dit deel van de feestviering te doen slagenmenig schoon nummer van den optocht danken wij haar. Reclame Mis, maar dat is mijn vriend van „opgeschroefdheid" niet aan het verstand te brengen. Zou er genegenheid bestaan tot het geven van publieke uitvoeringen Zeker! Reken op mij, laat Willen is Kunnen aan de Commissie berichten. En die vereeniging geeft in den Schouwburg voor een meer dan gevulde zaal, uit haar repertoire dat, wat met den aard van het feest meest overeenkomt. Onze artisten, mannen van beproefd gehalte, vereenigen in de Vereeniging een publiek om zich dat werkelijk geniet. Proza en Poezie, Sparta en een der meest begaafde leden der Vereeniging Cremer geven in De Kroon aan een zeer groot publiek te profiteeren van hun werken in het beoefenen van bellet trie en Sport. In Felix Favore betuigt een uitge breid auditorium zijne tevredenheid voor de even geschikte als welwillend aan geboden voordrachten van Door Inspan ning Uitspanning. Excelsior en verschillende anderen houden in Den Doelen zeshonderd men- schen aangenaam bezig, naar wij ver nemen op eene wijze niet genoeg te loven. En het publiek in de zalen hebt ge kennis genomen van den uitmuntenden geest welke allen bezielde, en van de voorbeeldige orde, die er heerschte? Men vierde er feest uit de volheid van zjjn hart. En weer bracht de Commissie het volk bijeen op de Groote Markt en weer bewogen de menschendrommen zich ter plaatse waar licht en harmonie de gezelligheid bevorderden en noode nam men afscheid met het denkbeeld Wat voorbij, keert niet weer, maar als het lichtend onder gaat, blijft het nog lang nalichten. En zoo moge het zijn en.bljjven. Het iniatief is genomen, de medewer king is verleend, boven verwachting. Orde en veel welwillendheid van alle zijden en bij al wat plaats had stemden tot onbezorgde vroolijkheid en de mee ning, dat de menschen toch nog zoo kwaad niet zij n als men ze wel afschildert heeft menigeen een meer vasteren vorm verkregen, dank zij het initiatief van enkelen ter wille van velen. Het Museum van Kunstnijverheid alhier werd gedurende de maand Augus tus bezocht door 718 personen. Door de bijzondere welwillendheid van H. M. de Koningin Regentes wordt het Bestuur in de gelegenheid gesteld om gedurende eenige dagen in genoemd Museum tentoontestellen de Kunst voorwerpen in zilver, die H.H. M.M. werden aangeboden als huldeblijken bij het bezoek van H.H. M.M. aan Zwolle en Maastricht. De tentoonstelling dezer kunstvoorwerpen, die door den heer Brom te Utrecht werden vervaardigd, zal van 6 tot 14 September a. s. plaats hebben. De lessen der aan het Museum ver bonden School voor Kunstnijverheid zijn den lsten September weder hervat. Nieuwe leerlingen uit Haarlem, Arn hem, Zandpoort, Zaandam en Zandvoort werden ingeschreven. Weldra zal met de zoozeergewenschte uitbreiding een begin worden gemaakt. Bij de school zal worden aangebouwd een bijgebouw, bevattende acht prach tige zalen, die uitsluitend voor de af- deeling teekenen en schilderen zullen worden gebruikt, een bizondere afdee- ling zal worden ingericht voor het tee kenen en schilderen naar het levend model. Door deze uitbreiding zullen verder betere lokaliteiten beschikbaar zijn voor de ornamentale afdeeling der decoratieschilders, en de afdeeling der modeleurs en beeldhouwerstevens zal een lokaliteit beschikbaar kunnen ge steld worden voor de uitbreiding der boekerij, die zooals bekend is in de laatste jaren een zóó groote vlucht heeft geno men, dat uitbreiding noodzakelijk is. De boekerij zendt, zooals bekend is, boek en plaatwerken, betrekking hebbende op het kunstambacht, gratis door het geheele land. Door de vermeerdering der schoollokaliteiten gaan Museum en School voor Kunstnijverheid een nieuw tijdperk van bloei te gemoet. Naar wij vernemen heeft zich hier ter stede een strijkkwartet gevormd, bestaande uit de heeren W. Robert le viool, J. J. F. Tak (Amsterdam) 2e viool, W. Robert Jr. alt en Th. O. Demaaré (Amsterdam) violoncel, leeraar voorde violoncelklassen aan de Muziekschool alhier. De heer W. Robert stelt zich voor met genoemd kwartet dezen winter vier séances te geven, waarop zoowel werken van de oude als van de nieuwe meesters ten gehoore zullen gebracht worden. H.H. Leden van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeeling Haarlem, hebben op deze séances per soonlijk vrijen toegang mits zij inteeke- nen voor één of meerdere dameskaarten. Circulaires ter inteekening zullen bin nenkort toegezonden worden. Tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de Heer R. O. van Manen, hoofdingenieur le klasse van den Rijkswaterstaat alhier en de eeremedaille in brons verleend aan den Heer W. P. van de Bogaardt, draaier bij de centrale werkplaatsen van de Hollandsche Tzeren Spoorwegmaat schappij, mede alhier. Naar bericht wordt, moet in de laatste dagen de toestand van onzen afgevaardigde ter Tweede Kamer der Staten Generaal den Heer Farncombe Sanders, van dien aard zijn, dat men het ergste vreest. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal aanstaanden Zondag tentoongesteld zijn eene in eikenhout vervaardigde platenkast met ijzeren be slag. Deze kast werd ontworpen door den Heer J. A. G. van der Steur, ar chitect-ingenieur alhier en vervaardigd door den meubelmaker Nederkoorn. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2 Sept. G. v. d. Berk en A. J. Nieuwen- huizen. P. J. Kamphuis en L. v. Schagen. -- H. Wolzak en A. v. Schagen. C. Janse en C. Ides. J. H Hensen en S. A. v. Horssen 3 Sept. P. J ung en G. Faber. 3. B. Odenthal en M. L. Klinger. P. C. J. Broai en A. M. Berghuijs. Th. M. de Chateau en G. M. E. Moonen. GETROUWD. 2 Sept. J. L. Eradus en A. J. Wagner. P. W. Otteloo en E. Seders. 3 Sept. F. A. lit. Loots en J. A. Verkleij. J. A. Danzglock en C. Planije. G. F. Haaae en M. Bouw meester. Th. v. Dantzig en F. L. de Graaff. P. Heijting en E. C. Molenaar. GEBOORTEN. 27 Aug. J. Steman geb. Glas d. G.M. Dolkemade geb. Steenken d. M. J. P. Hes- selinle geb. lacibs z. 28 Aug. W. v. Uden geb. Schellings d. A. v. Weelden geb. Kemp d. G. Lampe geb. Goemans z. C. G. Michel geb. de Graaf d M. Boom geb. Smit z. E. de Vries geb. Bakker z. 29 Aug. J G. H. La Pierre geb. Warning d. C. F. Th. J. Lijcklama geb. Schreiaerd. N. de Liefde geb. Sondorp z. M. Schild geb. Daane 2 z. G. Teunisse geb. v. Bakel d. 30 Aug E. Veldhuizen geb. deVosd. J. M. Miesiierus geb. Cornet d. J. G. v. Herwaarde geb. v. Rekom z. G. M. A. Roest geb. Comajta. C. M. Hees geb. Langevoort d. M.v. d. Eijnde geb. Koejjers d. 31 Aug. S. de Groot geb. v. Winkel z. L. v. Bilderbeek geb. v. d. Werff d. C. E. Knipper geb. Frans z. en d. W.de Vries geb Groenewoud z. T. Louwsgeb. Oldenburg z. A. M. v. Zijl geb. Hagen d. G. WKoehorst geb. v. Someren z. J. C. Drogtrop geb. v. E umerik z. 1 Sept. J. v. d. Weiden geb. Peper z. G. Beers geb. Meinders d. S. E. v. Duivenboden geb v. d. Sleeg z. H. M. v. Donselaar geb. Creemera d 2 Sept R. Mok geb. Reens d. A. Donkerlo geb v. d. Vaart z. 3. Pelrick geb. v. Ginkel d. A. A. v. d. Wal geb. Logeman z. M. C. Bonfrer geb. v. Gennip z. (levenl 3 Sept. K. Dammiaana geb. Mud z. OVERLEDEN. 27 Aug H. Smit 1 d. z. Brouwersstr. M. H. Dujjn65 j. Jansweg. H. J. 3. Hertog 2 j. z. L. Lakenstr. 28 Aug. J. Noé 78 j. Barrevoetenatr. J. Kooijmans 4 m. z N Kerksplein. J. A. v. Wijk 12 m. z.Rol- land8tr. 29 Aug. E. Evertsen geb. Heems kerk 29 j. Molenpad. -— P. J. v. Someren 7 m, z. Spaarnwouderstr. W. 0. Vooges 2 m. z. Harmenjansweg. -- J. B. Sehrameijer 45 j. Vooruitgangstr. 30 Aug. H. Kneijns- berg 28 j. Roosveldstraat. A. Karstens geb. Kipperman 62 j. N. Kerksplein. A. B. de Witdt 3 m. z. Amsterdam-che vaart. J. J. v. Bommel 18 m. z. KI. Heiligland. 31 Aug. J. M. Philippo 2 jz. Brouwers straat. A. E. Philippo 2 m. d. Antonie- straat. W. Seters geb. v. d. Most 68 j. Hazepaterslaan. 1 Sept. B. J. Meijs 2 m. z. Schoterweg. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van Aug. 1896, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. G. Wielaart, H. Broeksma, A. Bakker, allen Amsterdam; H. de Jongh, Dordt; A. Koek, T. Gend, J. Steenwerk, allen 's GraveohageSaeijs, W. r. Aken, Wed. H. Walker, A v. d. Ben, allen Haarlem; v. d. Meulen, Hamerlingen O. H. Blokhuis, Lisse; P. J. Dekkers, Oldehroek-, W.de C. Olderman, Rotterdam; A. Ittmann, Scheve- ningen; Kobbers A. Boa(?) Briefkaarten. B. van Rosenbeek, van Hantensfeld, Wed. Kerboek, Wed. A. Kater, Honlkamp, allen Am sterdam B. Kroon, J. Harling, beiden den Hsag; C. v. d. Regt, Lisse; van Ooit, Utrecht; B. Heuade? Buitenland. A Roos. New-York; K. Rikers, Brnssel; M. Haubenberk, GöuningeoLohlensbroek, Brunnen. VEEMARKT 2 Sept. 1896. Aangevoerd: Prijs 10 Koe f 140.200. 2 Pinken 50.— 70. 23 N. Kalveren 8.j> 16. 30 Schapen 12.20. 34 Lammeren 10.15.— 6 Paarden. MUZIEKUITVOERING ia deo Hoat op Zondag 6 Sept. des namiddags van 21/2ore, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant-Kapel meester den heer C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marche de l'opéra „Les Troyensa Carthage-Berlioz. 2. Ouverture "Rubezahl-Flotow. 3. -Resi- Polka.Zavertal. 4. Fantaise de i'öpéra „Le premier Jour de BonheurAnber. 5. Ouverture -Maitre Penorilla- ...Offenbach 6. -Declaration.- WalzerWaldteufeL 7Potpourrie de l'opcrette La Coeur et la Main.*Lecocfj. BRONGEBOUW. Zondag 6 September MATINÉE half drie door het 4e Regiment Infanterie, en SOIREE acht nur, door het 7e Regiment Infanterie. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". MUZIEKUITVOERING op Zondag 6 Sept 1896, des avonds te 8 uur door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P *W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsch aus der Oper «Tannhauser»Wagner 2Ouverture -Zauberflöte-Mozart. 3. Prélude de l'opéra •Nahdesda-.Goring-Thomas. 4. -Wiener Madl'n-, WalzerZiehrer. 5. Grande Fantaisie de l'opéra J-Cinq Mars-Gounod. 6. Ouverture -Giralda-Adam. 7. Rhapsodie NorvégienneLalo. 8. 11. Ave MariaGounod. b Marscha fudèbre d'une marionette. Gounod. c, Marche Indienna*SenDelick. 9. Fantaisie de l'opéra -le Trouvère«.. Verdi ORGELBESPELING m de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 8 September 1896 des nsmiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN- PROGRAMMA. 1PhantasieS weelinck. 2. Andante (4e Symphonie)Mendelssohn- 3. Sonate (le en 2e deel)Fink. 4CommunionGigout. 5. Aria: Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2