Eerste Blad. No; 73 Citgave van BE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. abonnementsprijs: yan WOENSDAG 9 September 1896. Nieuwsberichten. riLEPHO ONNUMMEK "CT /L /L "EJ "f" TT' T\/T kj TELEPHON1SCHE VERBINDING 144 XX xl xX X\n AJt JLJ JÜlL KJ KJ XX met AMSTERDAM. ADVERTENTIEBLAD Per drie maandenf ,25. IVERSCHIJN 1: franco p. post ,40. Pr^s per Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Ibtilerlfjke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. COUPERUS (LOUIS) De verzoeking van den H. Antonius. Naar Gustave Plan- bert ing. ƒ1.90 geb. 2.60 EMDEN (Mr. D. S. v Practische Hand leiding tot het Wetboek van Burgeüjke Rechtsvordering, met inachtneming van de laatste daarinjgebrachte wijzigingen en opgehelderd door formulieren. Afl. 1. ing. ƒ1.25 GERBER (N Het practiach Melkonder- zoek. Naar den zesden druk van »Die practische Milch- PrüfuDg ein9cb liessend die Kontrolledes Molkereibetriebes/'Voor Nederland bewerkt door G. J. Bieleman. ing. „0.90 HERTOG (H. J. DEN) Het Schaakpro bleem. Theorie en practijking. 0.90 HIRSCHKRON (Dr H.) Maag- en Darm ziekten. Hare oorzaken, voorkoming en behandeling, benevens als aanhangsel een diëtisch kookboek en eene tabel, be vattende de belangrijkste goed- en moeie- lijk verteerbaie voedings- en genotmid delen. Populair beschreven. Voor Neder land bewerkt door J. A. Vrijheid.ing. 0.60 KOOL V. KASTEEL (,B. M.) Sentimen teel Vandalisme. Aan allen die hunne Moedertaal en hunne Vaderlandsche Letterkunde in waarheid liefhebben en op prijs stellening. 0.50 MANDEN. (Mej. A. CRecepten v. d. Haagsche Kookschool. 4e drnking. 1.25 STEPtiAN (Dr. B. H.) De behandeling van sommige vormen van Zenuwlijden met Mestkuren ing. 1.50 j SWARTH (HÉLÈNE) Poëzie. (Beelden en stemmen. Sneeuwvlokken. Rouwviolen. Passiebloemen. Nieuwe Gedichten) Tweede Druk. .ing. 2 .25 Uit en Thuis. 32 Photographische Stads gezichten I en IIing. a 0.25 Buitenlandeehe nieuw versohenen werken. LORENTZEN (THEODOR) DieSozial- demokratie in Iheorie und Praxis oder eiu Bliek hioter die Coulissen..ing. 0.35 i SAUERHERING (Dr. F.) Vademecum für Künstler und Kunstfreunden. Ein sy stematisch nach Stoffen geordnttes Ver- I zeichniss der hedeutendsten Malerwerke aller Zeiten. Erster Teil. Geschichts- bildering. 160 Bovenstaande werken zgn voorhanden de boekhandelaars de erven Loosjes. i Eerste Kamer. Woensdagavond is de Eerste Kamer bijeengekomen. Er werd mededeeling gedaan van de ontvangst van eenige ingekomen stukken, adressen enz. waarna de behandeling van de aanhangige ontwerpen, onder welke de j Kieswet, bepaald werd tegen den vol genden dag. De heer Fransen van de Putten woonde voor het eerst weder de vergadering bij. Donderdag behandelde de Kamer het ontwerp tot uitbreiding van het perso neel der Rechtbanken te Breda en Roermond, waarvan de noodzakelijkheid bestreden werd door den heer Boneval Faure, terwijl de heeren Magneé, Sassen en Zinnicq Bergmann de uitbreiding verdedigden, evenals de Min. van Just, die opnieuw verklaarde, dat aanneming van deze wet de mogelijkheid opent tot uitbreiding, maar deze nog niet vaststelt. Op de vraag van den heer Melvill van Lijnden om publiceering van het advies van den Raad van State betreffende het ontwerp- Hartogh, aangaande wij ziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, beloofde de Min over weging. Het ontwerp werd aangenomen met 36 tegen 7 stemmen. Het ontwerp tot wjjziging van de Hinderwet werd aangenomen, nadat door den heer van Weideren Rengers bedenking was geuit tegen de wijze, waarop bij Waterstaat de zaak is voorbereid, en de heer van Heek aangedrongen had op voldoening aan de wenschen van de Kamers van Koophandel in Twenthe. De Min. van Waterstaat enz. dat wijzigingen in het ontwerp bij K. B. zullen aangebracht worden. Daarna was aan de orde de motie van den heer van Tienhoven betreffende de zeewering te Callantsoog. De voorsteller consta teerde, dat het door hem gewenschte overleg tusschen het Rijk en de Pro vincie Noord Holland reeds tot stand gekomen, maar is mislukt tengevolge van het verschil over de bijdrage der Provincie. Spreker trok de motie in, maar wees den Min. op zijne groote verantwoordelijkheid om in den toestand te voorzien. De Min. van Waterstaat enz. verklaarde, dat het verschil tusschen het Rijk en de Provincie dieper lag dan enkel het financieeledat tengevolge van de zorgen van het provinciaal be stuur geen dadelijk gevaar te vreezen is, maar dat regeling noodig is. Bij het Dep. van Waterstaat is een ontwerp aanhangig om de zaak wettelijk te re gelen. De heer van Breebaart drong aan op nieuwe onderhandelingen met de Provincie, en de heer van Tienhoven op spoedige indiening van de Toegezegde wet. Toen was aan de orde het ontwerp tot regeling van het Kiesrecht. De eerste spreker over deze aangelegenheid was de heer Muller. Hij wees nu, evenals hij 'tbij de Grondwetsherziening ge weest was, tegen de uitbreiding van het kiesrecht tot min ontwikkelden, daar z. i. alleen kennis moet gelden bij de keuze der vertegenwoordiging, Noch in Amerika, noch in Europa zijn de resul taten van het algemeen kiesrecht schit terend. Wel is de kwaliteit der verte genwoordiging bij elke uitbreiding ge daald. Wel geeft dit ontwerp geen algemeen kierrecht, maar feitelijk zal het toch, wat het aantal kiezers betreft weinig verschillen met het vorige. Dit uitgebreid kiesrecht acht spreker een nadeel voor de vertegenwoordiging en voor de Regeering, die er door zullen achteruitgaan, terwijl een geschacher zal ontstaan met de verschillende fraktieën. Spreker wees er verder op, dat de nooden des volks door het uitgebreid kiesrecht slecht zullen worden verholpen, en dat ook thans de belangen der lagere klas sen worden bevorderd, ja zelfs meer nu er geen algemeen kiesrecht is. Zeker, een te beperkt kiesrecht zal die belangen willen schaden, en Spreker zou niet terug willen tot het kiesrecht van vóór 1848, maar een te uitgebreid kiesrecht acht hij nog schadelijker. Ons volk is niet rijp voor uitgebreid kiesrecht. Het gros der kiezers mist de noodige ont wikkeling, en 't zal nog lang duren, eer dat anders wordt. Spreker voorzag van uitbreiding van Kiesrecht de overwinning van protektionisme en klerikalisme, wat hg nadeelig zou achten voor land en volk, veel schadelijker dan de politieke gevolgen van het ontwerp. De heer Ver- heyen achtte ook de uitbreiding onnoo- dig, ongewenscht en onbegeerd. De be langstelling in de uitbreiding is gering bg het volk en bij de arbeiders. Toch zou Spreker vóór stemmen, om een einde te maken aan de kiesrecht-agitatie, en omdat hij de gevolgen eener verwerping niet aandurft. De heer Bergsma achtte de aanneming gewenscht. Verwerping zou groote moeielijkheden veroorzaken en roekeloos, gevaarlijk spel zijn. Het volk heeft behoefte aan vrijheid en vooruitganghet kan die verkrijgen zonder nadeel voor de Kroon. De gezonde zin kan een tijdlang afdwalen, maar ten slotte triumfeert de orde. Voor de orde lievendheid des Volks geeft dit ontwerp een hechten waarborg. Door dit ontwerp aan te nemen, betoogde Spreker, doen wij een plicht der rechtvaardigheid. Wij werken de revolutie niet in de hand maar effenen den weg voor de noodza kelijke evolutie. De heer van Alphen betreurde de aanneming van de amen dementen Staalman en Seret in de andere Kamer. Hij zou zelfs het kiesrecht hebben willen onthouden, niet enkel aan de lageren van leger en vloot maar ook aan de officieren. Volgens den Min. mogen de manoeuvres van land- en zeemacht niet afhankelijk worden ge maakt van de kiesbevoegdheid. Spreker sprak de hoop uit, dat 's Ministers op volgers die opvatting zouden deelen. Keel leuk bericht men uit Konstan- tinopel, dat dat de rust daar is hersteld. Inmiddels zijn meer dan tweeduizend Armeniërs slachtoffers geworden van de fanatieke Turken, hoewel erkend moet worden, dat de Armeniërs door hun aanval op de Ottomanische Bank aanlei ding tot onrust gegeven hebben. De sultan heeft doen verklaren, dat hij niet kan instaan voor de veiligheid van winkels en kantoren waar Armeniërs in dienst zijn, zelfs moet het plan bestaan om wanneer in hun wijk opnieuw on lusten mochten voorkomen, dan het door hen bewoonde stadsgedeelte zal gebombardeerd worden. Zeker eene ge makkelijker manier dan de Armeniërs, die door hunne geschiktheid tot handel en nering als handige bedienden groote diensten konden bewijzen of als mannen van zaken mogen genoemd worden, door verstandige wetten gelijk te stellen met de mohamedaansche onderdanen van den sultan. De verschillende gezanten te Konstan- tinopel zijn den sultan gaan feliciteeren met den twintigsten gedenkdag van zijne troonbestijging; zij konden niet minder doen. De sultan gaf echter ook nog te kennen gaarne te zienf dat de gezanten nog bij die gelegenheid illumineerden, maar zij deden den Grooten Heer ver staan, dat na de treurige gebeurtenissen der laatste treurige dagen van vreugde betoon geen sprake kon zijn, en zoo bleven de gezantschapshótels op den feestavond in 't duister. De ingeleverde nota zal weer zeer kras geweest zijn. Fransche en Russische schepen namen veel Armeniërs op en hoewel het grauw zich bij de inscheping in den omtrek had verzameld, was de vrees voor de Russen groot genoeg om hen thans in bedwang te houden. Bij de moorden zijn ook anderen dan Armeniërs om het leven gebracht, twee Oostenrijkers, een Franschman, drie Italianen en veertig Grieken en het zal te bezien staan, of hiermede de verschillende nationaliteiten zoo maar genoegen zullen nemen, omdat die geen Turksche onderdanen zijn. De veel getergde Armeniërs moeten besloten zijn den strijd tegen de jaren lang gepleegde Turksche knevelarij te zullen voortzetten tot het uiterste. De Turksche berichten spreken echter niet van den moord, onder de oogen van verschillende autoriteiten op meer dan tweeduizend christenenwel melden die verschillende arrestaties. Van wege de politie werd medegedeeld, dat nog slechts een klein getal, tweehonderd, revolution- nairen zich te Konstantinopel bevonden, eene medeeling zeer geschikt om het grauw aan te sporen ook deze over de klink te jagen. Verder blijkt niet dat de Porte zich erg ongerust maakt over hetgeen de gezanten ten nadeele van Turkije zouden kunnen adviseeren bij hunne regeerin gen. Bezit het niet de kapitalen van Europa en drijft het niet op het crediet van Europa en staat niet een crisis van belang voor de deur, als het Turkije te lastig gemaakt wordt. Waarschijnlijk zal een en ander te weeg bréngen, dat al de nota's netjes zullen worden inge pakt om ter gelegener tijd te verdwijnen in de duistere archiven van den Turk- schen rommelkast. Het Turksche gezantschap te 's Gra- venhage heeft eenig officieels ten beste gegeven ten opzichte van de jongste gruwelen te Konstantinopel. Kende men niet de particuliere mededeelingen aan de bladen, die in alle opzichten over eenkomen, dan zou men meenen, dat men te doen had met een Staat waarin recht en billijkheid zonder aanzien des persoons worden betracht. De aanval op de Ottemanische bank was eigenlijk het werk van eenige Arme nische anarchisten, waaronder er ook voorkwamen uit Rusland, Engeland en Frankrijk. Inmiddels zijn de kansen der Arme niërs in Turkije verkeken overal worden ze thans door aanschrijvingen, die eenige kracht van wet hebben, geweerd waar door duizenden broodeloos worden, ter wijl al de lieden onder hen, die niet te Konstantinopel geboren zijn, worden ingescheept en naar de Zwarte Zee gezonden. Of de Turken hun echter met gevolg zullen kunnen vervangen, wordt betwijfeld. Zijn de Franschen opgetogen over het aanstaand bezoek van den czaar, de Duitschers zijn mede zeer verguld den czaar in hun midden te hebben. Zaterdag zijn de hooge gasten te Breslau aange komen. Men schrijft er het volgende van De hartelijke ontvangst welke het Russische keizerpaar reeds bij de aan komst van de tallooze menschenmenigte ontving, sloeg bij den tocht naar de pa rade over tot eene geestdriftige manifes tatie. Gedurende den ganschen rit door de rijk versierde straten tot aan het terrein waar de parade gehouden werd, stond er een dichte menigte samenge drongen achter de leden der sKrieger- vereine" die en haie stonden geschaard telkens ging uit de menigte een luid, stormachtig hoerah- geroep op. Na afloop der vastgestelde parade stelde keizer Wilhelm zich aan het hoofd der vaandel-compagnie, die naar het slot trok, waar de vaandels en standaar den werden geplaatst. De straten der stad gelijken op één vlaggenzee. Aan de huizen en tusschen de verschillende masten zijn prachtige guirlandes van groen aangebracht, wier donker groen een schoon contrast vormt met de kleuren der vlaggen. Breslau is de hoofdstad van Silezië en behoorde vroeger aan Rusland. Tenge volge van een vredesverdrag was het aan

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1