HAAELEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. No.' 76. üitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144- van ZATERDAG 19 September 1896. M. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet ■p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? aro. 77 E E O H I E K. Nieuwsberichten. ÏÏLEÏHOOHNÜMHEH TELEFHON1SCHE VERBINDING met AMSTEEDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nominees B centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie», worden aangenomen tot DINSDAG en, VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De Raadsvergadering van Woensdag nam bij het lezen der notulen een aanvang met een zeer gering tal leden, een oogenblik was zelfs het bij de wet gevorderde aantal slechts juist aanwezig. Gedurende den loop der vergadering ar riveerden nog zooveel leden, dat ten laatste nog zeven leden, afwezig bleven. De brug aan de Ringvaart moest al weer in den Raad besproken worden; er zijn van die zaken, waar de gemeente niet af kan komen. De Brug dan was aanbesteed, berichtten B. en W., maar voor f 17000 konden de heeren bouw kundigen het niet doen, er moest f 450 bij en nog f 300 voor toezicht bij den bouw, welke f 750 thans werd aange vraagd bij voorstel van B. en W. De Heer de Breuk deelt mede, dat ook de Commissie van fabricatie met het voorstel meegaat. Zonder hoofdelijke stemming werd het aangenomen. De heer Prévinaire geett kennis in onderhandeling te zijn met eene coöp. Vereeniging óver den verkoop van grond gelegen ten Zuiden van de Brouwers vaart aan de Assendelverlaan, alsmede dat hij aan de gemeente wenscht over te dragen den grond voor de hiertoe strek kende straat ter breedte van tien Meter zullende dan door ZEd. twee perceelen aan de Brouwersvaart worden afgebroken om hierdoor toegang aan de straat te geven, welke grond dan tevens kosteloos aan de gemeente wordt overgedragen. B. en W. stellen voor gunstige beschik king en de Raad beslist in diens zin. Acht heeren Bloemisten, allen eige naren en gebruikers van gronden aan de Kraaienestervaart onder Heemstede, worden bij het vervoer te water van hunne benoodigdheden zeer belemmerd door de ondiepten in genoemd vaartje. Requestranten brengen in herinnering, dat de vaart het eigendom is der ge meente Haarlem en op haar dus de onderhoudsplicht rust. Terwijl genoemde heeren genegen zijn een derde der kosten te dragen en van het waterschap Rijn land, waarin deart is gelegen, tevens eene bijdrage verwacht worden, zouden de kosten voor de gemeente Haarlem ƒ500 bedragen. B. en W. stellen voor onder de ge noemde voorwaarden het werk te doen uitvoeren. De heer Van der Mersch verklaart dat allicht de meening zou verkregen worden, dat de verzoekers f 500 aan de gemeente cadeau doen, terwijl het juist andersom is. De gemeente is eigenares, doch het onderhoud bepaalt zich tot het schoonhouden. Nu wordt verlangd, de vaart geschikt te maken voer het varen. Rijnlandsreglement bepaalt en betaalt altijd de noodige uitdiepin gen en het verzoek had dus aan dit College moeten gericht worden. Zcealsnu wordt voorgesteld is 't voor Rijnland eene voordeelige zaak. De heer Bijvoet zou het goed vinden, als de kwestie behan deld werd door de Rechtsgeleerde Com missie. De Heer de Breuk licht toe, dat de vaart sedert 1853, toen zij aan de gemeente kwam is verzand en niet meer aan zijne bestemming beantwoordt, doch de heer van der Mersch blijft bij zijne meening, dat de gemeente aan hare verplichtingen heeft voldaan en niet tot meer verplicht is. De Heer 't Hooft betwijfelt of de gemeente wel tot de verdieping genoodzaakt te worden en wenscht dus de gemeentefinancien hier voor niet aan te spreken. De Voorzitter gelooft dat de zaak eigenlijk een gevolg is van vriendschap pelijk overleg, en uit de stukken is niet dadelijk op te maken wie eigenlijk de onderhoudsplichtige is. In hoeverre Haarlem de verplichting van onderhoud heeft nagekomen, laat Spreker in 't mid den. De heer 't Hooft beantwoordt nog, evenzoo de Voorzitter. De Heer V. d. Mersch toont nog aan, dat de gemeente voldaan heeft aan hare verplichtingen. De heer Stolp beziet de zaak zooals de Voorzitter, als wenschelijk voor het algemeen belang, doch de Heer 't Hooft vindt de welwillendheid wel wat ver gedreven. De heer Sneltjes zal echter tegen 't ontwerp zijn, als de verplichting tot onderhoud er in blijft. De heer de Breuk beveelt de aanneming aan. De heer de Kanter wil de veranderde omstandig heden en het algemeen belang in aan merking nemen en zal dus voorstemmen. Het onderhoud moet echter blijven. In stemming gebracht, wordt het voorstel aangenomen met elf stemmen tegen. Voor het onderwijs in de natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool met vijf- en driejarigen cursus is benoodigd een gasmotor, voor aanschaffing waarvan B. en W. 300 aanvragen. De Heer Krol licht het voorstel toe in verband met eene eventueele derge lijke aanvraag van het Gymnasium, wat door den Heer Waller wordt beantwoord in dier voege, dat eene aan te brengen leiding het toestel ook bruikbaar maakt voor 't Gymnasium. De Heer Van Styrum stelt nu voor ook te bepalen, dat de motor zal kunnen dienen voor 't Gym nasium. Het voorstel wordt, aldus ge wijzigd, aangenomen. De begrooting der ontvangsten en uitgaven voor de dienstdoende schutterij eischt voor 1897 eene bijdrage van de gemeente groot ƒ8153.25. De Raad keurt de begrooting goed. Mejuffrouw A. H. J. Stelte, verlos kundige, verzocht voor eene herbenoe ming in aanmerking te komen. De Raad benoemt als zoodanig de requestrante. Vervolgens gaat de Raad over tot het benoemen van de stembureaux in verband met het plan om de verkiezing van een lid van den Raad te doen plaats hebben op denzelfden datum als die voor een lid van de Twee Kamer der Staten Generaal, n.l. den 6 October a.s. Het gasverslag bericht, dat enkele dagen in het midden der maand Juli de straatlantaarns slecht brandden en hier voor aan de Gas-maatschappij door B. en W. eene hoogere boete werd opgelegd. Als gewoonlijk werd het stuk aangeno men voor kennisgeving. De heer 't Hooft vraagt ten slotte nog of er bezwaar zou bestaan bij de mu ziekuitvoeringen in den Hout de stoelen zoo te plaatsen, dat een gedeelte van den weg gedux-ende de uitvoeringen voor rijtuigen gesloten is. De heer Bijvoet stelt voor dat B. en W. de zaak eens in gedachten houden. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Vóór de opening der zitting van de Staten-Generaal over 1896/97 vereenig- den zich Dinsdag de leden van de beide Kamers in eene algemeene vergadering in de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, onder het voor zitterschap van den benoemden president der Eerste Kamer, den heer Mr. A. van Naamen van Emnes. Overeenkomstig het programma reed H. M. de Koningin- Regentes te 1 uur met het gewone ceremonieel van het Paleis af. Na aan komst in de zaal opende H. M. de zitting van de Staten-Generaal met de volgende toespraak Mijne Heeren Het is mij aangenaam de vertegen woordigers van het Nederlandsche volk wederom ter behartiging van 's lands belangen vergaderd te zien. De toestand van land en volk geeft in menig opzicht aanleiding tot voldoe ning. De betrekkingen tot de buitenlandsche mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. Zee- en landmacht gaan voort zich zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen op loffelijke wijze van haren plicht te kwijten. Ik breng hulde aan de voortvarendheid en den moed van het Nederlandsch-Indische leger, dat met krachtige» bijstand van den zee macht, de afvallige hoofden in Atjeh de macht onzer wapenen op gevoelige wijze doet ondervinden. Met weemoed herdenk ik de offers, die daarvoor moesten worden gebracht. De oogst heeft, over het algemeen, de goede verwachtingen, die daarvan gekoesterd werden, niet teleurgesteld. In de uitkomsten van het landbouwbe drijf kwam nog geen gunstige wending, doch overigens is in onderscheiden tak ken van handel en nijverheid vooruit gang merkbaar. Ook in dit zittingsjaar zal een inspan nende arbeid van u worden gevorderd. Verschillende belangrijke wetsontwerpen zijn reeds bij u in behandeling. Andere gewichtige voorstellen, waar onder die tot nadere regeling der ge meentefinancien en tot verplichte ver zekering van werklieden tegen de ge volgen van ongevallen, werden ingediend of zullen u eerlang bereiken. De economische toestand onzer be zittingen in Oost- en West Indië kan, over het geheel, gunstig worden ge noemd. Op uwen ijver en uwe toewijding tot volbrenging der veelomvattende taak, die op op u rust, blijf ik bij voortduring staat maken. Mogen uwe werkzaamheden onder God's zegen strekken tot welzijn van ons dierbaar vaderland. In naam der Koningin verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. In de zitting van 15 Sept. opende de heer Donner, als oudste lid in jaren tijdelijk Voorzitter, met een kort woord de vergadering der Tweede Kamer waarin hij een beroep deed op de wel willendheid zijner medeleden. Daarna werd overgegaan tot het stellen van candidaten voor het voorzitterschap, Als eerste candidaat werd gesteld de heer Mr. Gleichman, met 74 van de 77 stemmen. De oude heer Gladstone blijft zich nog geducht boos maken op den Sultan en hij hakt er in zijne verontwaardiging geducht op in. Niet de Turksche regee ring, zegt hij, niet de Turksche onder danen, de sultan en hij alleen is de' oorzaak van de gruwelen te Konstanti- nopel gepleegd. Een der bladen drukt de wenschen des volks uit als volgt. De sultan worde vervallen verklaard van den troon. Ge schiedt dit niet door de gezamenlijke mogendheden, dan doe Engeland het alleen, want de toestand is een schande voor Engeland. De sultan, zoo wordt medegedeeld, lijdt soms aan vlagen van krankzinnigheid. Met de Engelsche in menging neemt echter ook de verbitte ring der Turken tegen de Europeanen toe en dat het gevaarlijk is hunne hartstochten op te wekken is meermalen gebleken. Personen die het weten kunnen stellen dan ook den toestand te Konstan- tinopel als zeer ernstig voor, zoodat het ook noodig zal zijn maatregelen te ne men tot bescherming van Europeanen aldaar, omdat de gezanten hiertoe niet genoegzaam in staat zouden zijn. Uit Konstantinopel komt het bericht, dat de sultan een uitdagend antwoord gaf op de herhaalde vertoogen der gezanten betreffende de Armeniesche moorden. De „buitengewone rechtbank" sprak twee gendarmes vrij, die in koele bloede te Therapia ettelijke Armeniërs hadden omgebracht. Dagelijks, zoo verneemt de Times, worden uit Konstantinopel schepen vol Armeniërs als bannelingen weggezonden, men weet niet waarheen. Men vermoedt, dat aan de gezagvoerders der schepen een geheime last is verstrekt om de men- schen hier of daar over boord te werpen, hoewel men voor deze vermoedens geen genoegzamen grond heeft. De Spanjaarden beschuldigen de Duit- schers den opstand op de Filipijnsche eilanden aangestookt te hebben. Van de vijfhonderd stakende dans schoenmakers te Berlijn hebben een paar honderd het werk hervat, nadat de fabrikanten, voor wien zij werkzaam waren, de loonen hadden verhoogd. *-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1