Te Veendam werd voor eenige maan den van 't Ministerie van Koloniën het bericht ontvangen, datHidde Boomsma, vroeger in het Armenhuis te Veendam en geplaatst bij 't Indische leger inAt- jeh, levensgevaarlijk was gewond. Uit een aldaar ontvangen brief van een te Veendam thuisbehoorend stuurman der Kon. Ned. Pakketvaartmaatschappij blijkt, dat bedoelde stuurman H. Booms- ma op een reis van Oleh-leh naar Padang had ontmoet. Boomsma had volgens zijne verzekering, een kogel in de borst ge kregen, maar was herstellende en hoopte spoedig naar het vaderland terug te keeren met een pensioen van 400. 's jaars. Te Nijmegen is dezer dagen aange komen de heer Rudolf Kauder en echt- genoote uit Linz aan den Donau, die een weddingschap hebben aangegaan om ƒ100.000 om te voet een reis om de wereld te maken. Zelf moeten zij de noodige onkosten verdienen voor den reis, door voorstellingen te geven in gedachtenlezen, kunsten met kaarten, enz. In Maart 1.1. zijn zij uit Linz vertrokken naar Beieren, Wurtemberg, Baden, Hessen-Nassau en de Rijnprovin cie en denken in twee jaren hun reis te kunnen volbrengen. Van daar gaat hun tocht over Rotterdam naar Londen. Van daar naar New-York, San Francisco, Yokohoma, Hongkong, Bombay, Kanaal van Suez, Constantinopel en verder we der te voet naar Linz. Het echtpaar Kauder was voortdurend gezond en is van plan deze vermoeiende reis vol te houden. HAARLEM18 September 1896. In de laatste maanden zijn tot leden van den Raad van Bestuur van het Koloniaal Museum toegetreden de Heeren Mr. K, van Goltstein, Neder- landsch gezant te Londen, Mr. O. J. E. Graaf van Bijland te 's Gravenhage, Dr. J. E. de Vrij te 's Gravenhage, D. F. Scheurleer te 's Gravenhage, Mirandolle Voute en Co. te Amsterdam en Mej. M. G. van Pesch te Utrecht. Sedert Mei van dit jaar zijn weder belangrijke ge schenken ontvangen alsvan den Heer H. J. Benjamins te Paramaribo door tusschenkomst van Z. E. den Minister van Koloniën, 16 Surinaamsche hout soorten ook bestemd voor de schoolver- zamelingen; van Professor Wichmann te Utrecht monsters O. I. zwavel en eenige andere mineralenvan den heer C. J. de VogelKandangun Java, ver schillende voorwerpen betreffende de koffiecultuur van het Koninklijlcjbotanisch Museum te Berlijn, 150 nummers mon sters en producten uit tropische landen, meest uit Afrika; van Dr. J. E. de Vrij monsters en voorwerpen betreffende de kinacultuur; van den heer M. A. R. Kluppel te Haarlem monsters bamboe en hout; van den Directeur van's Lands Plantentuin te Buitenzorg eenig herba rium voor schoolverzamelingenvan den heer G. W. W. C. Baron van Hoëvell, President van! Ambon, verschillende pro ducten uit Ambon; van den heer J. Cardoso te St. Antao producten uit de Kaap Verdische eilanden van Z E. den Minister van Koloniën fotografische af beelding van de Cinchona Calisaya No. 33 beschreven door Dr. de Vrijvan het Handelsmuseum te Lubeck 60 producten uit verschillende landen; van den heer H. Doeff producten uit Suriname; van den heer J. Bakker idem; van TanTji Lan te Batavia een kostbaar gebonden album met fotografiënvan H. K. H. den Groothertogin van Saksen een vitrine van Kortelhout met 220 houtsoorten van Billison, afkomstig van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlandenvan den heer J. A. A. F. Quenting, Directeur der Landsdrukkerij te Batavia, 13 foto grafiën, van den heer P. van Leersum, Directeur der Kinacultuur Lembang, stammen van kinaboomêDvan den heer Leon van de Polder te Tokio eene zeer merkwaardige verzameling van 172 monsters Japansch papier, en van vele andere belangstellenden kleinere bijdra gen die later in het verslag zullen ver meld worden. In de vorige maand zijn weder 9 scholen van kleine verzamelin gen voorzien, en zijn bij 25 scholen de verzamelingen aangevuld met rijstplan- ten. Eene groote hoeveelheid dezer plan ten werd door wel willende tusschenkomst van den heer H. D. Kruseman, hoofd onderwijzer te Batavia, ontvangen, zoo dat thans voor alle scholen die om eene verzameling vroegen een exemplaar be schikbaar is. De verzameling van 300 fotografiën van Suriname, evenzeer van, Z. E. den Minister van Koloniën or.t- j! vangen, zijn in 22 gemeenten tentoon gesteld en thans te bezichtigen in het lokaal van den Kon. Zoöl. Bot. tuin in j den Haag. In hare plaats zijn thans in het Museum tentoongesteld verzamelin gen van fotografiën uit Madeira, Algiers en fotografiën betreflende de reis van Nederland naar Oost Indië door het Suezkanaal. Ook de bovengenoemde monsters Japansch papier, ontvangen van den heer Leon van de Polder, met opgave van prijs en naam van den fabri kant zijn thans tentoongesteld en zullen aan heeren fabrikanten, die daarin be langstellen op aanvrage gaarne in bruik leen worden afgestaan. Door het Museum is uitgegeven de 2e druk van de be schrijving der Kina, door Dr. IC. W. van Gorkom, en de derde aflevering van de afbeeldingen betreffende Indische cultures en gewassen. Ook deze aflevering wordt door het Museum voor inrichtin gen van Onderwijs tegen vergoeding van ƒ1.50 ter beschikking gesteld. De verzamelingen uit het dierenrijk is thans in een beter verlicht lokaal overgebracht en de verschillende afbeeldingen zijn door de zorg van den heer H. Veen met de meeste nauwkeurigheid gerang schikt, In deze verzameling is eene kost bare collectie kevers uit verschillende tropische gewesten opgenomen in bruik leen ontvangen van den heer E. Baron van Heerat tot Eversberg, Adj. van den Gouverneur Generaal van Nederl. Indië. Daar het Museum in den laatsten tijd ook veel werk maakt van vergelij kingscollecties, is door toezending van het laatst verschenen verslag aan al de Nederlandsch sprekende consulaire amb tenaren in den vreemde, een beroep gedaan op hunne belangstelling en mede werking. Heden middag had de met belang stelling verwachte uitvoering plaats van het Amsterdamsch Vocaal Kwartet Red- dingius-Loman-Rogmans- Messchaert De bekendheid met de talenten van elk der uitvoerenden in het bijzonder, uitvoerenden welke voor het meerendeel sedert jaren gewoon zijn in onze concert zalen met onverdeeld succes op te treden, gevoegd bij de zeer gewettigde veronder stelling, dat hunne vereeniging een kwartet zou vormen van een zeldzaam schoon gehalte, had een groot aantal muziekliefhebbers in den St. Bavo te zamen gebracht. Het programma, geheel, bestaande uit gewijde muziek uit den bloeitijd der Oud-Nederlandsche toon kunst, aangevuld met enkele nummers van den heer J. Röntgen, werd met onverdeelde belangstelling en zichtbare waardeering eene waardeering, welke zich gaarne had willen uiten in luide bijvalsbetuigingen, aangehoord. Reeds bij het eerste nummer O bone Jesu van Palestrina, waarin de groot meester van het gewijde lied zich zoo wonderbaar eenvoudig, zoo diep treffend heeft uitgesproken, traden de voortref felijke eigenschappen van het Kwartet in het schoonste licht. Geen wonder trouwens. Hier paart zich aan het kos telijk klankmateriaal de volmaaktheid der zangkunst en draagt de voordracht, dank zij de artistieke vorming van elk der uitvoerenden, het merkteeken der ware kunst. De opmerking is gemaakt, dat de ruimte van den Sint Bavo te groot is voor vier stemmen. Ongetwijfeld zal in een kleiner gebouw het klankvolume beter tot zijn recht komen, doch daar door zal dan ook weer voor een deel de mystieke bekoring te loor gaan, door den gedekten klank thans in het leven geroepen. Hoe dit moge zijn, de aanwezigen zullen het wel hierover eens zijn, dat de uitvoering in haar geheel oogenblik- ken heeft geschonken van zeldzaam te smaken kunstgenot en dat een woord van erkentelijkheid daarvoor aan het uitnemende kunstenaars kwartet niet mag worden onthouden. In de jaarlijksche Algemeene Ver gadering van de Haarlemsche Mannen- Zangvereeniging „Crescendo" zijn de aftredende bestuursleden, de Heeren J. B. A. Saeijs, vice President en J. J. Smits, secretaris, als zoodanig herkozen. In de plaats van den Heer G. Moerbeek, penningmeester, die als zoodanig bedankt had, is gekozen de Heer S. J. W. Mons, thans le Commissaris, in de daardoor ontstane vacature is tot len Commissaris gekozen, de Heer H. F. Wijnands. Daar Crescendo dezen zomer 20jaar heeft bestaan is besloten dit feest te herdenken bij het eerste Winter Concert en alsdan een Feest Concert te geven, gevolgd door Bal, welk Feest Concert zal plaats hebben, ongeveer half November. Dezer dagen namen de cursussen aan de Kook- en Huishoudschool in de nieuwe inrichting Sophiastraat 14 wede rom een aanvang. De inrichting is in alle opzichten vooruitgegaanbehalve in al de werkzaamheden van de keuken, wordt nu ook onderwijs gegeven in glansstrijken, wasschen enz. De nieuwe directrice, Mej. Metelerkamp, gediplo meerd, is bereid daaromtrent alle in lichtingen te geven. Prospectussen zijn bij haar verkrijgbaar. Het onderwijs aan de meisjes uit de volksklasse, den vorigen winter gesubsideerd door het Dep. Haarlem van 't Nut, doch waarvoor het Dep. meende dit jaar geen gelden beschikbaar te hebben, kunnen geluk kig ook weer een aanvang nemen, daar een onbekend volksvriend hiervoor dezer dagen eene belangrijke gift beschikbaar stelde. Iedereen die nog niet van het nut en het belang der school voor Haarlem is overtuigd, wordt aangeraden een bezoek aan de inrichting te brengen. Door burg en weth. is heden het bouwen van eene nieuwe brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeer- polder gegund aan B. Zuithof Zonen voor f 17450. Heden is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente aanbesteed het maken van eene rioleering in de Zuidpolder en Vooruitgangstraten, de Heerenlaan, Romolenstraat, en in eene projectstraat, Fabriciusstraat, allen ge legen in den Zuiderpolder te Haarlem. Ingeleverd 13 biljetten. Hoogste inschijver H. de Graaf te Koudekerk voor ƒ4440. Laagste inschrijver T. J. Verzijlberg voor ƒ1687.Uitspraak over 8 dagen. Heden is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente bij openbare inschrijving verkocht het papier aanwe zig op en afkomende van de gemeente lijke mestbergplaats tot en met 10 De cember 1896. Ingeleverd 3 biljetten. Inschrijvers B. Cramer te Heerde voor 1.per 100 K.G. J. L. Hangjas alhier s 0.42 x> en E. de Raaij 0.56 Donderdag 24 September a.s. zal hier ter stede in het Brongebouw plaats hebben de zestiende Algemeene Christen Geheel-Onthouders-Vereeniging. De Agenda bevat hoogst belangrijke voorstellen in zake drankgebruik en drankverkoop, welke in behandeling komen. Zoo stelt het hoofdbestuur voor den wensch uit te spreken dat de verkoop van alcoholische dranken in Militaire Tehuizen niet is in het belang der bezoekers. De Afd. Rotterdam wenscht te doen bevorderen dat de vergunningen boven het wettelijke aantal zal vervallen, wenscht dat gemeentelijk verbod in de wet worde opgenomen. Delft wenscht den drankverkoop te verbieden van Zaterdagavond zes, tot Maandagochtend zes uur. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, is de tentoonstelling van schoeisel uitgebreid met eenige schoenen en sandalen, gedragen door het volk der Haussa's,een Mohamedaansche volksstam in Centraal-Afrika. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Sept. M. C. Giltjes ea J. v. Kluijven. 16 Sept. A. J. A. v. 't Hof en P. J. Veld- man. C. H. v. Veldhuijsen enJ.E. Geijl- voet. C. J. Knol en C. Stevens. 17 Sept. C. Menke en W. Hamann. C. A. Moot en A. Pronk. C. G. E. Buysse en N. Dijse- rinck. H. J. Kraan en M. Weel. GETROUWD. 16 Sept. B. Bruijns en P. Bulder. G. v. d. Berk en A. J. Nieuwenhuizen. P.J. Kamphuis en L. v. Schagen. H. Wolzak en A. v. Schagen. C. Janse en C. Ides. 17 Sept. Th. M. de Chateau enG. M. E. Moonen. P. Jung en G. Eaber. P. J.F. D van de Rivière en S. A. Pufkus. —P. C. J. Brosi en A. M. Berghuijs. J. B. Oden- thal en M. L. Klinger. GEBOORTEN. 9 Sept. W. M. Heus geb. Ekelsehotd. C. J. Bronkhorst geb. v. d. Schaar d. M. A. Hoogeveea geb. Hagedoo-ud. M. Groot geb. Klein de Groot z. 10Sept. A.C. Tros feb. Ramakers d. A. A. Baggerman geb. en Bak d. P. M. Post geb. v. d. Velde d. 11 Sept. M. S. Nolthenius geb. Sehreu- der d. M. ter Haak geb v. d. Werff z. M. Duijn geb. Bottelier d. C. v. d. Schaar geb. Schou en d. A. Rartog geb. v. Gend z. E P. Th. Klabou geb Groe- nendaal d. 12 Sept. A. C. v. Hotten geb. de Vogel d. M v. d. Vlerk geb. Metz z. O. Bertholee geb. Min z. A. M. v. d. Walle geb. v. d. Berk d. A. Sleper geb. v. d. Berg d. E. Sarlet geb. Gerdingh z. A. E. M. Ploeg geb. v. d. Mark d. A. H. de Jong geb Mesker z - 13 Sept. M. Seeler geb. Hoed z. A. Kaptein geb Koper z. P. Straatemans geb. Teunisse d. G. Kroon v. Diest geb. Omien z. 14 Sept. D- Lamboo geb. Vis z. N. Schuchhard geb. Hes z. M. W. v. Tongeren geb. Ereijer z. M. v. Emmerik geb. Meinders z. M. Kok geb. v. Zomeren d. M. H. Schreinlers geb. Blankwater d. N. de Ridder geb. Eaber z. 15 Sept. J. Ewoldt geb. Helsloot z. H. Roosdorp geb. Dijk stra z. B. v. Wort geb. Biankwater d. 16 Sept. C. de Jong geb. Vrgenhoek z. A. M. Kesseus geb. Jansen z. C. J. Cornet geb. v. Hornsveld d. OVERLEDEN. 8 Sept. A. E. Goedemans geb. v. Wijns- bergen 72 j. Nassaulaan. J. v. Franken. 76 j. Hondesteeg. 9 Sept. H. Slijboom 46 j. Gasthuisvest. H. Jordaan 10 j. z. Ursulasteeg. 10 Sept. J. Klabou 9 m. z. Essestraat. 11 Sept. J. W. Knipscheer 87 j. Spaarne. 12 Sept. E. Rietman geb. Dernison 44 j. Rollandstr. 13 Sept. Tb. Reekers 89 j. Scbotersingel. M. H. Hout kamp 3 m. d. Z. B. Spaarne. J. H. Bosch 18 j. Breestraat T. llpsema Vinekers 38 j. Wilhelminastr. 14 Sept. J. v. Weelden 17 d. d. Schoterweg. M. Ph. M. Korte S7 j. Ged. Raamgracht J. W. N Ides 8 m.z. Delftskade. 15 Sept. D. de Graaf 25 d. z. Leliestraat. N. v. Wort geb. Voges79j. Nassaulaan. -- C. Brouwer 3 j. z. Papento- renvest. H. J. Lamboo 1 d. z Kennemer- plein. J. H. Kok 56 j. Wouwermansstr. G. Lazet geb. v. Alphen 25 j. Erankestr. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks uitgezonderd des Zondagsy van s'middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een kinderschoentje. Een zak met waschgoed. Een hond. 3 paar glacé handschoenen. Een portemon- naie. Een damesparapluie. Een ring met sleutels. Een leerboekje. Een gouden damesring. Een wandel stok. Een lorgnet. Een rozekrans. Een rédicule. Een kinderjasje. Een kinderjurkje. Een kinderborst rokje. Een zak waarin een porte- monnaie en tol. Een kanten ficku. Een staart van een rijtuiglanlaarn. Een fantasie armband. Een knot zwarte wol. Een kinderkettinkje met gouden sluiting. Eenige sleutels. Een gouden dameshorloge. Een no titieboekje. Een bijl. Markt van 17 Sept. 1896. Aardappelen. Aangev. 27, verk. 27 HL. L. pr. 2.00. H. pr. 3.p. H. L. Appelen. Aangev. 84, verk. 43 H.L. L. prijs ƒ2.—. H. pr. ƒ8 Peren. Aangev. 64, verk. 64 H.L L. pr. ƒ2.50. H. pr. ƒ7.—. p. H.L. Snijboonen. Aangev. 78 manden, verk. 78 manden. L. pr. ƒ0.90 H. pr. ƒ1.20 p. mand Heereboonen. Aangev. 140 manden, verk. 140 manden. L. pr. ƒ0.40. H. pr. ƒ0.90 p. mand. KAASMARKT van 16 Sept. 1896. Verkocht 55 stapels, uitmakende 7124 kazen, wegende 13523 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 24.25. MUZIEKUITVOERING ia den Hont op Zondag 20 Sept. des namiddags van 2V2—1 ure> door het Gem"11'61!)11 Muziek korps onder directie van den Luitenant-Kapel meester ileo heer C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. I. Gardc-Grenadiere." MarschEilenberg. 2. Ouverture «Mireille"Gonnod. 3Maskenpolonaise."Faust. 4. Faotaisie de l'operette.Le Grand Mogol"Audian. 5. Sarafan." Ouverture rnsseEiricha. 6! *Kunstlerleben"." WalzerStranas. 7 Grande Fantaisie de l'opéra „La Juive"Halevy. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 22 September 1896 des namiddags tui 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. SonateA G. Ritter. 2. Andante uit de 7eSymphonic.Beethoven. 3l Marsch uit JephtaHinde). 4. Lied ohne WorteMendelssohn. 5ImprovisationLemmens.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2