HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. Mo. 7S No: 78. Ditgave van PE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 26 September 1896. Mei Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. ÏRLEPHOON NUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tan, 12 ure, die alsdan zoo irwgelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Tweede Kamer. De Kamer heeft in hare zitting van Dinsdag het Adres van Antwoord op de Troonrede behandeld. Over de algemeene strekking van het adres werd niet gesproken. Bij 2 vroeg de heer van Kerkwijk om inlichtingen betreffende den toestand in Turkse. Hij betreurde het, dat, nu in de Troonrede en in het adres gewaagd wordt van eene zeer vriendschappelijke verhouding met de buitenlandsche mogendheden, ook Turkije daaronder begrepen is. Met dat land behoorden wij, na de daar gepleegde gruwelen, niet op vriendschappeljjken voet te staan. De Sultan moest, betoogde Spreker, verwijderd worden. Ook kwam hjj op tegen de aanwezigheid van onzen gezant in Turkije hier te lande tjjdens die verschrikkelijke gebeurtenissen. De Min. van Buitenl. Zaken protesteerde tegen de uitlatingen van den heer van Kerkwijk betreffende het Hoofd van een bevrienden Staat, welke hij niet kon toelaten. Over de toestanden in Turkije is nog niet het volle licht verspreid. Onze gezant was met veriot hier te lande, en instrukties waren gegeven aan onze vertegenwoordiging in Turkije, die goed gewerkt hebben, daar de Holland- sche Kolonie niet is gedeerd of gekrenkt, en zelfs door haar hulp is verleend aan anderen. De heer van Kerkwijk was door het antwoord des Min. niet voldaan, en bleef meenen, dat in tjjden van spanning het hooft eener missie aanwezig moet zjjn. De heer van Bij landt verde digde de afwezigheid van den gezant en sprak een woord van sympathie voor de arme vervolgde Armeniërs. De werd goedgekeurd. Bij 3 Kolonieënwilde de heer Goeman Borgesius het debat Atjeh uitstellen tot de Indiesche Begroo ting, maar hij vroeg inlichtingen omtrent de juistheid van het bericht, dat aan lijken van Atjehers het hoofd van de romp wordt gehouwen. Spreker protes teerde tegen zulke barbaarschheden, die onzer onwaardig zijn en ons demorali- zeeren. De heer Rutgers van Rozenburg verheugde zich in de op Atjeh gevolgde politiek, waardoor op het spoedigst een einde aan den strijd is te maken. Men moet echter, betoogde Spreker den vijand geen wapen in de handen geven door de verklaring, dat wij ons nooit weer buiten de gekoncentreerde linie zullen vestigen, en ons onthouden in lichtingen te vragen, waarmeê de vijand zijn voordeel kan doen. Spreker waar schuwde daarom den Minister, zich niet te storen aan den aandrang van wankelmoedigen en nieuwsgierigen en, als er mededeelingen uit Indië komen, die in comité aan de Kamer te geven. Overigens ziet hij in handelingen als die welke door den heer Borgesius gemaakt waren, geen wandaad, maar eene noodzakelijkheid. De heer Cremer, lid der Kommissie van Redaktie, lichtte toe, dat de Kommissie opzettelijk het Atjeh-debat wilde verdagen tot de In dische Begrooting, opdat de Reg. een wel overlegd antwoord mocht kunnen geven op goed geformuleerde vragen. De Min van Kol. aanvaardde het uitstel van het Atjeh-debat tot de Begrooting. Hij verzekerde, dat hij zich niet door aandrang van ongeduldigen of wankel- moedigen zou laten iniluenceeren. De ervaring heeft geleerd, dat ons Indisch leger opgewassen is tegen omstandighe den. Een groot overcompleet is aanwezig, en zelfs zou eventueel, zonder buiten gewone voorzieningen, nog minstens een jaar de oorlogstoestand kunnen worden voortgezet. Overigens moest men de geleden verliezen niet overdrijven. Sedert April zijn 104 gesneuveld en 703 gewond, waarvan 38 overleden en 509 reeds geheel hersteld zijn. Wat de vraag van den heer Borgesius betreft, verzekerde de Min. dat uit de gewissel de telegrammen met den Gouv. Gen. overtuigend blijkt, dat het bericht om- trar.t de daad van Kapitein Jansen beslist onwaar is, en dat, indien hoof- van Atjehers zijn afgeslagen,dit geschiedt in het gevecht, en dat als ze zijn me degenomen, dit geschied is om de iden titeit te bewijzen. In elk geval hebben de Nederl. en de Indiesche regeering strenge bevelen gegeven tegen het plegen van wreedheden. Na replieken werd het adres zonder stemming goedgekeurd. Eene schoone jonge dame uit Parijs speelt thans in Oostende eene groote rol. Zoodra zjj in de Kurzaal verschijnt of op het strand wandelt, is zij omringd door heeren, maar ook de oogen der vrouwen zijn bewonderend en tevens afgunstig op haar gericht. Zij wordt steeds op eenige stappen door een be diende gevolgd. Deze schoone draagt de prachtigste kleeren, volgens de nieuw ste mode en bovendien de kostbaarste juweelen. De dame is een reclame-dame. Noch die schoone toiletten, noch die prachtige juweelen hooren haar toe zij stelt ze alleen ten toon. Een Parijsche dameskleermaker en een Parijsche juwe lier betalen haar daarvoor. De knecht die haar vergezelt, is een bediende van den juwelier, die te waken heeft over de diamanten en andere edelge steenten. De houdster van het dronkenschap record, Eileen Sweeney, is thans in de gevangenis te Londen overleden, in het werkhuis, waarheen zij na haar 280ste veroordeeling wegens dronkenschap werd gezonden. De ongelukkige vrouw, die 56 jaren oud was, heeft ongeveer 2/3 van de laatste dertig jaren in de gevangenis of het werkhuis doorgebracht. Zij was nauwelijks ontslagen, of zij moest op nieuw veroordeeld worden. Hoeveel zij het land gekost heeft, weet men nietmaar het zal zeker een aanzienlijke som zijn. Hoeveel een bezoek van den Czaar zijn gastheeren kost, kan men eenigszins opmaken uit het feit, dat Keizer Wilhelm voor den extra trein, waarmee de kleine Grootvorstin Olga naar Kiel werd ge bracht en die daarna den Czaar en zijne gemalin te Görlitz ging afhalen f 38,000 moet betalen. In Frankrijk worden pogingen aan gewend, om, verzachting te verkrijgen van het vonnis van den verleden jaar gedeporteerden kapitein Dreyfus. Zooals men weet, was deze officier veroordeeld wegens landverraad. Steeds, gedurende zijn proces, heeft hij volgehouden on schuldig te zijn en naar veler gevoelen bestond er geen bewijs voor het tegen deel. Allerhande geruchten deden in den laatsten tijd de ronde als zou hij ontvlucht zijn, doch deze zijn ongegrond gebleken. Zij hebben echter gediend zijne zaak opnieuw onder de algemeene aandacht te brengen. Men oordeelt zóó: Dreyfuss was een kundig officier op wien geen smet rustte en bezat ge noeg fortuin om de gedachte aan gel delijk voordeel, voortspruitend uit ver raad, uit te sluiten, op zich zelf al redenen om aan te toonen, dat misdaad niet kon verondersteld worden, terwijl bovendien het proces geen bewijzen tegenover hem kon aantoonen. Dreyfus heeft thans verzocht zijne vrouw bij zich te mogen hebben, doch dit verzoek is gewezen van de hand. De echtgenoote van den verbannen Franschen officier Dreyfus heeft bij de Kamer een adres ingediend, strekkende te verzoeken openbaarmaken van geheime stukken, betrekking hebbende op het proces van haren echtgenoot in zake landverraad en welke stukken noch aan den veroordeelde, noch aan diens advocaat zijn medegedeeld, waardoor zij zich dus niet tegen de beweringen er in vervat, konden verdedigen. Tech kan men niet aannemen, dat een Fransch officier door zijne mede-officieren op losse gronden zou veroordeeld zijn, en mogen zelfs onedele drijfveeren, waarbij de eer van den militairen stand zelf nauw betrokken is, geheel buiten reke ning blijven. De oude, getrouwe verzorgster der der kinderen van Koningin Victoria, Mary Ann Thurston, is dezer dagen overleden, en op Kesnalgreen te Londen ter aarde besteld. Een waardig voorbeeld van waardeering der onschatbarediensten welke deze personen, wanneer zij heur schijnbaar nederige taak werkelijk goed opvatten, aan een gezin kunnen bewij zen, leverde hier de Koninklijke familie. De lijkdienst in de St. Mary-Abbot's kerk werd door Prinses Louise als eerste leeddragende" bijgewoond. Ko ningin Victoria was daarbij door een Generaal vertegenwoordigd en had een prachtigen witten krans gezonden, waar op H. M. eigenhandig op een kaartje had geschrevensEen blijk van dankbare herinnering en rouw van Victoria." Ook de Prins van Wales deed een krans neerleggen van witte bloemen en varens. De andere Prinsessen, Hendrik van Battenberg, Christiaan en de Her tog van Connaught hadden eveneens voor vertegenwoordigers en kransen zorg gedragen. Dus werd de eenvoudige nurse, die getrouwelijk haar plicht betrachtte, ge- eerd door de Vorstelijke personen, die zij als kinderen op den arm droeg. De Nederlandsche en de Spaansche gezant hebben te Peking geklaagd, over de groote aanvoeren van valsch geld op Java en de Filipijnen door Chineezen. De Chineesche regeering is daarop aan het werk getogen en heeft in korten tijd zeventien valsche munters doen ge vangen nemen en vervolgen. Men hoopt dat hierdoor de kracht der bende zal gebroken zijn. De czaar heeft het bij zijn komst op Engelschen, of liever Schotsehen, bodem niet best getroffen; het was een vreese- lijk weer als bij ons, zoo zelfs, dat het aan het paleis dienstdoend personeel veel belemmering ondervond. Niettegenstaan de dit was er veel publiek, doch de geestdrift was niet hoog. Het vertrek uit Denemarken had on danks het ongunstige weer plaats, omdat de czaar en zijne gemalin wenschten tegenwoordig te zijn op den dag waarop koningin Victoria haar zestigste regee- ringsjaar intrad. Het volgend jaar als de zestig jaren voltooid zijn, zal onge twijfeld het Engelsche volk schitterend feestvieren. De Koningin heeft dan een regeeringstijdperk achter zich, grooter dan een der overige gekroonde hoofden. Algemeen deelt men mede, dat de czaar er opvallend zwak en zenuwach tig uitziet, zoozelfs, dat bij de minste stoornis in der. gang van zaken betref fende de verwelkoming op Britschen bodem eenige onrust bjj hem viel op te merken. De toespraken waren dan ook in den regel zeer kort. Tegenover de bedeesde verlegenheid van het, keizerpaar maakte de goedmoe dige prins van Wales, die door zijne gewoonte om met ieder om te gaan bij het publiek zeer gezien is, een goed figuur. Misschien vindt de czaar zich in Frank rijk gemakkelijker, anders zal het be zoek aldaar velen teleur stellen. Te Gambke bij Bremen is een meisje, dat reeds twaalf jaar in slapenden toe stand verkeert. In de eerste jaren werd zij af en toe nog wel eens wakker, maar later niet meer. Verschillende professo ren hebben in den loop der jaren beproefd het meisje van hare ziekte te bevrijden, maar zonder resultaat. De zieke wordt door hare ouders en zusters liefderijk verpleegd. Het voedsel wordt haar in den mond gestoken, en zij kauwt het als een normaal mensch. Volgens eene statistiek neemt in Japan het aantal zelfmoorden toe met het hooger gaan der rijstprijzen en komen zij meer voor in handels, en nijverheids kringen dan hij de landbouwers. De Japansche vrouwen schijnen na haar vijf en twintigste jaar den trek tot zelfmoord te boven te zijn, de mannen pas na hun veertigste. Te De Lemmer ontdekte men Woens dagmiddag een luchtballon, waarvan het schuitje nu en dan in het water kwam. Binnensdijks gekomen, sprongen plotse ling twee geheel naakte mannen te

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1