landen van Europa schijnt het met de rusttijden van het spoorwegpersoneel al bijzonder slecht gesteld te zijn. Menig spoorwegongeluk ontstaat dan ook door fouten, begaan door personen, van wier werkkracht en volhardingsvermogen blijkbaar te veel was gevergd. De Geneeskundige Raad van Over- rijssel en Drenthe waarschuwt tegen het onvoorzichtig gebruik makén van oud gedrukt of beschreven papier tot het inwikkelen van eetwaren. De onder vinding toch heeft geleerd, dat op die wijze verschillende infectieziekten kun nen worden verspreid. Om die reden heeft dan ook o.a. het gemeentebestuur van Montpellier verboden, bij den ver koop van eetwaren in het klein, ter inwikkeling en inpakking van zoodanige levensmiddelen gebruik te maken van oud of onzindelijk beschreven of gedrukt papier. De Geneeskundige Raad vestigt hierop de aandacht en waarschuwt tegen het inpakken of omwikkelen in zoodanig papier, vooral en in de eerste plaats van vochtige eetwaren, zooals vleesch en vischspijzen, vetten van allerlei aard enz Zoodanige waren moeten nooit anders dan in ongebruikt en volkomen zindelijk papier worden gewikkeld. Bij deze gelegenheid deelt de Genees kundige Raad mede, dat het gebleken is, dat zoogenaamde cervelaatworst som tijds gekleurd wordt met aniline. Dit meet natuurlijk evenals de ook waar genomen kleuring met karmijn dienen om aan het vleesch van mindere of slechte qualiteit het aanzien van goed vleesch te doen verkrijgen. Maar kleu ring met aniline is bovendien gevaar lijk, aangezien de aniline in den handel meestal arsenik-houdend is. Een niet te versmaden bron van in komsten voor Tiel is gelegen in de ver huring van standplaatsen voor de kermis. Een eigenaar van een rutschbaan schreef in voor 817 glddie van een hypodró- me voor 752 gld., die van een poffer tjeskraam voor 451 75 gld. en die van een carroussel voor 226.35 gld. Afgaande op deze cijfers kan men hieruit eenigermate opmaken, welke sommen in het algemeen genomen worden uitgegeven aan dingen waarvan de waarde gelijk nul is. Het kermishou- dend publiek hiervan in kennis te stellen baat niet! Van den nationalen Zuiderzeebond is thans de tweede brochure uitgegaan onder den titel „Een IJselmeer met zoetwater als onmiddellijk gevolg van de afsluiting der Zuiderzee." Deze tweede brochure heeft het doel aan te toonen dat de Zuiderzee-kom, afgesloten zijnde, en in hoofdzaak ge voed door den IJssel, gaandeweg haar j zoutgehalte zal verliezen en een zoet- watermeer zal worden. De voordeelen van dien toestand zullen zijn dat voor de waterverversching van Amsterdam nu zout water dan zoel water zal beschikbaar zijn: dat voor de inundaties het zoete water minder schadelijk is dan het zoute dat Noordholland kan worden voor zien van zoet water: dat de voordeelen voor Friesland van onberekenbaar nut zijn, eigenlijk aan Frieslands landbouwbedrijf de reddende hand biedt omdat dan de geheele bodem van Friesland, die nu bij lagen water stand blijkt zout te zijn, eindelijk in 't geheel geen zoutdeelen meer zal be- 1 vatten, terwijl verder de polders in die provinsie mede over goed water te be schikken hebben. Ook deze brochure eindigt met eene opwekking om lid te worden van den Nationalen Zuiderzee Bond ten einde niet te rusten voor door de regeering tot de uitvoering is overgegaan. De Heer Rutgers van Rozenburg, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal moet beslist verklaard hebben met het in werking treden van de nieuwe Kieswet geen kandidatuur meer te zullen aannemen. Nu een deel der gemeente Zoeter- woude bij Leiden is ingelijfd, zullen de jaarwedden van enkele ambtenaren, als secretaris, ontvanger gemeenteop zichter en bode verlaagd worden. Zij zullen tegen 1 Januari a s. eervol ont slagen worden, waarbij hun zal vrijge laten worden naar die betrekkingen onder de nieuwe bepalingen al of niet mede te dingen. Eene jonge dame met een zeer ge distingeerd uiterlijk en nette manieren nam dezer dagen haar intrek in een hotel te Leiden. Heel spoedig bleek het der politie, dat men te doen had met eene sluwe oplichtster, die onder valsche voorgevens in verschillende winkels goederen kocht en medenam. Enkele winkeliers, die haar minder vertrouw den, boden aan de goederen aan haar adres te zendenin zulk een geval gaf zij een gefingeerd adres op, tengevolge waarvan die goederen weder in het bezit der leveranciers kwamen. De dame werd aangehouden, en uit het verder door de politie ingestelde onderzoek bleek bovendien, dat de aan gehoudene onder gelijke omstandigheden ook goederen was machtig geworden te Amsterdam, Haarlen en Deventer, en dat zij als ziekenverpleegster, echter slechts voor korten tijd, in verschillen de gestichten was werkzaam geweest. Zij behoort tot eene nette familie, heeft eene hoogere burgerschool doorloopen en had daarna hare opleiding in eene dames inrichting te Bonn. Na opgemaakt procesverbaal is zij naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De Pr. Gr. Ct. kan thans mededeelen, dat het Groene Weeshuis te Groningen, van wijlen den heer K. Bossien een zuiver kapitaal heeft ontvangen van 250,009. De succesie rechten bedroegen 43.000. Het bestuur van het weeshuis heeft besloten voortaan geen steun van de diaconie, zijnde pl.m. 4000 per jaar, meer te vragen en de driemaandelij ksche collecten, welke per jaar ƒ1000 opbrach ten, te staken. In de laatste jaren legt men zich in bijna alle plaatsen van Zuid Beveland toe op het fokken van konijnen. Elk jaar worden door vele koopers dui zenden konijnen gekocht en vervoerd naar België. Ook dit jaar zijn er voor hen weer goede zaken te maken, want overal vindt men de hokken en stallen gevuld met deze knaagdieren. Sommige bezitten er tot 900 stuks. Dat men in 't najaar meer dan ƒ100 voor zijne konijnen ontvangt, behoort niet tot de zeldzaamheden. Gewoonlijk worden deze dieren bij bet gewicht gekocht. Thans betaalt men 30 cent voor het IC.G. De gezagvoerder T. H. Bakker van het Nederlandsche schoener-brikschip AJiena thuisbehoorende te Wildervank, die op reis van Papenburg naar Frederidsvaerik in den ouderdom van 60 jaren is over leden, had gedurende 48 jaren gevaren en in dien tijd veertienmaal schipbreuk geleden. In tweemaal 24 uren leed hij driemaal schipbreuk n.l. het schip van zijn vader, waarbij hij als 12 jarige jongen aan boord was, zonk op de Engelsche kust een stoomschip redde hen, maar werd bij Westkapelle zoodanig aangevaren door een bark, dat allen op de bark overgingen, welke des nacht in het Goereesche Gat strandde, waarbij eene reddingsboot hen van boord haalde. De overledene had daarom den naam van „Tijs-ongeluk" en vele schepelingen wilden niet aanmonsteren, als zij wisten, dat Tijs meeging. De Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft zich gewend tot de hoofden der ministerieele Departementen, de Provinciale Staten en de Gemeentebesturen in Nederland ten einde te verkrijgen het opnemen van de bepaling in de bestekken waar bij ten strengste verboden wordt op de werken onder haar beheer uitgevoerd, sterken drank te gebruiken, alsmede dat het loon in gepast geld moet worden uitbetaald. HAARLEM 29 September 1896. In de vergadering der kiesveree- niging Vooruitgang, Vrijdagavond ge houden, werd voorgesteld de kandidatuur Rethaan Macaré, aangezien de Heer Waller voor eene eventueele kandidatuur had bedankt. Na stemming bleek dat door de vier en vijftig aanwezige leden, twee en vijftig stemmen op den Heer Macaré waren uitgebracht, waardoor de kandidatuur van genoemden Heer als lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal is vastgesteld. Vervolgens kwamen de voorloopige kandidaten voor het lid maatschap van den gemeenteraad in bespreking met het resultaat, dat na twee vrije stemmingen eene herstemming moest plaats hebben, tusschen de Heeren Goedkoop en Speelman, waarbij de Heer Jhr. H. M. Speelman tot definitieven kandidaat werd benoemd. Aanstaanden Donderdag wordt in den Schouwburg alhier door het opera- en operetten gezelschap van den Artis Schouwburg, onder Directie van de Heer A. Saalborn opgevoerd „der Bettelstu- dent", komische operette in 3 bedrijven, muziek van Millöcker. Sedert verschei dene jaren alhier niet gespeeld, wordt deze operette volgens de meest be voegde Amsterdamsche critici op eene wijze gespeeld en gezongen boven allen lof verheven en zijn de kostumes bijzon der fraai en in den stijl. Te Amsterdam is de schouwburg eiken avond tot de laatste plaats gevuld en mag de Heer Saalborn dus ook met recht hier een vol huis verwachten. Het orkest bestaat uit 35 ervaren musici. Aj Gisteren overleed alhier de heer H. Remmers, oud-apotheker. De over ledene wijdde zijne krachten aan de belangen van vele nuttige instellingen. Zijne bemoeiingen ten dienste van de Volksbibliotheek van het Departement „Haarlem" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden zoodanig op prijs gesteld, dat hij in het Bestuur als Eerelid werd opgenomen. Dezelfde on derscheiding viel hem te beurt in de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, waarvan hij een reeks van jaren voorzitter was. De heer Remmers bereikte den leeftijd van 71 jaren. De aandacht wordt gevestigd op de kennisgeving van het Bestuur van Haar- lemsch gemengd Koor, waarbij wordt bericht, dat de repetitien weder zijn begonnen en aanmelding tot het lid maatschap kunnen plaats hebben bij den Heer J. H. van Niel Cz., Sehagchel- straat No. 21. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: IPJiRR VER8CSAI FING. Van 1 Nov. tot 17 Sept. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costnumnaai8ter. 49 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 25 voor loopknecht. 1 voor koetsier. 52 voor los werkman. 2 voor smid 7 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. I voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 7 voor breiwerk. 1 voor machinist. 1 voor pakhuisknecht. 5 voor waschvronw. 2 voor mangelwerk. 2 voor kookster. 2 voor baker. 2 voor strijkster. 9 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorsla ger. 1 voor broodbakker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 17 Sept. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 12 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 5 voor waschvrouw. 1 voor strijkster. 39 voor werkvrouw. 1 voor noodhu'p. 2 voor suelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Afloop vaif de verkooping van Huizen, gehouden den 26 Sept. 1896 in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een WINKELHUIS met ERVE en ERVE, aan dea Kruisweg No. 44, P. G Otter/9000. 2. Vier perceelen BOUWTERREIN, No. 25, nevens elkander aan de Meesterlottelaan. De perceelen No 2 tot en met 5 gecombineerd W. C. Luring ƒ2935. Drie perceelen BOUWTERREIN, nevens elkan der aan de Uazepaterelaan. 6. Een perceel BOUWTERREIN aan de Haze- paterslaan, G300 J. Klimbi. 7- Een perceel BOUWTERREIN naast het voor gaande, J. J. Guldemond 6150. 8. Een perceel BOUWTERREIN naast het voor gaande, S. J. W. Mons ƒ6150. 9. Tot AMOTIE het HEERENHUIS, Hazepa- terslaan No. 12, P Hoogeveen ƒ2250. 10. Een HEERENHUIS en ERVE met TUIN, aan den Raamvest No 1. Uit de hand verkocht. 11. ten WINKELHUIS met afzonderlijk op gaande Bovenwoning aan de Frankestraat No. 3 zwart en rood, P. A. Krnijer ƒ3600. 12. Een HUIS waarin vergunningsrecht tot het verkoopen van sterken drank in het klein met TUIN en ERVE, aan de Gasthuisstraat No. 26 opgeh. ƒ4505. 13. Een steeneu SCHUUR of PAKHUIS en ERVE, aan de Papentorenvest. 14. Een stak BOUWTERREIN, naast het voor gaande. 15. Een stuk BOUWTERREIN, naast het voor gaande. 16. Een HUIS en ERVE, aan den Scheepmakers- dijk No 23. De perceelen No. 13 tot en met 16 gecombineerd. H. G. Caalen ƒ5075. 17. Een WINKELHUISen ERVE, korte Laken straat No. 1. C. A. Joekes ƒ1280 qq. 18. Een HUIS en ERVE, aan dea Dijk te Spaarndam. A Viege ƒ4000. 19. Ean stuk BOUWTERREIN, aan de Linscho- terstraat No 7804. 20. Een perceel BOUWTERREIN, naast het voorgaande 21. Een perceel BOUWTERREIN, naast het voorgaande 22. Een perceel BOUWTERREIN, naast het voorgaande. 23- Een perceel BOUWTERREIN, naast het voorgaande. 24. Een perceel BOUWTERREIN, naast het voorgaande Da perceelen No. 19 tot en met 24 gecombineerd J. Oostwald en J Klimbie ƒ5870. 25. Een PAKHUIS en ERVE met vrije poort, aan de Ersenstraat No. 9rood. Ph. hl. Mol^lSlO. 26. Een HUIS en ERVE, naast het voorgaande. B. F. Ciiteur 1925 27. Een PAKHUIS naast het voorgaande, J. Roest 2475. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Sept. 1896. Boter. Aangev. 685 verk. 685 KG. L. pr. ƒ1.00, H. pr. 1.20 p. KG. Biggen. Aangev. 624 verk. 489 stuks. L. pr. ƒ4.50, H. pr. 7.50 p. stuk. Schrammen. Aangevoerd 340, verkocht 298 stuks. L. pr 8.H. pr. 16.p. st. Aardappelen. Aangev. 2349 verkocht 1977 H.L. L. pr. ƒ1.20, H. pr. 3.00 p. H.L. Appelen. Aangev. 1051 HL. verk. 916 HL. L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ8.—p. H.L. Peeren. Aangev. 1703 H. L. verk. 1504 H. L. L. pr. 2.H. pr. 15.—p. H.L. Markt van 28 Sept. 1890. Boter. Aangev. 137, verk. 137 IC.G. L. pr. ƒ1.H. pr. 1.10. p. K.G. Biggen. Aangev. 121, verk. 121 st. L. pr. 4.50. II. pr. 7.50. p. st. Schrammen. Aangev. 84, verk. 84 st. L. pr. 10.—. H. pr. 15.p. st. Aardappelen. Aangev. 545 verk. 491 HL. L. pr. ƒ1.30. H. pr. 2.75. p. H. L. Appelen. Aangev. 293 verk. 283 H.L. L. prijs 3H. pr. 8 Peren. Aangev. 373, verk. 373, H.L L. pr. ƒ2 50. H. pr. 12.—p. H.L. Snijboonen. Aangev. 17 manden, verk. 17 manden. L. pr. ƒ1.H. pr. ƒ1.57 p. mand Ileereboonen. Aangev. 303 manden, verk. 303 manden. L. pr. H. pr. ƒ1.50 p. mand. GRAAN- EN ZAAD MARKT. Marktberichten van 28 Sept. 1896. Witte tarwe f 5.75. JJ 6.30. ltogge V 3.70. Ilaver V 2.75. n 2.95. Duivenboonen V 5.70. V 5.90. Paardenboonen V 4.80. Groene erwten 7) 6.75. Üapucijners 8.—. 0R6EL8ESPELIN6. ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 1 Oot. 1896, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. BZEllMAN, met welwillende medewerking van Mej. Anna van Nievelt (Alt) nit Arnhem. PROGRAMMA. 1. FantasieWorp. 0 (a. Wandrers NachtliedSchubert. (b. GebetHjller. 3Andante.Fink. 4. Sonate No 6Mendelssohn. a. Koraaivariatiën. b. Fuga. c. Finale. (a. Sei StillJ- Raff. (b. Die Ehre GottesBeethoven. w

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2