verlicht zal z(jn, wanneer zij alle twaalf zullen branden. Bij de nadering, zoo schrijft men ons, zal dit zeer goed zijn, maar eene andere zaak is het, of de overgang uit de helle verlichting, bij het verlaten der sluis niet hinderlijk zal zijn omdat men dan bijna onmiddellijk in een betrekkelijk diepe duisternis zal komen. Men meldt het volgende Scheen het aanvankelijk alsof de Loosdrechtsche petroleumbron alleen gevoed werd door lekolie, nu er reeds zulk een geruime tijd verloopen is sedert de ontdekking, de put meermalen geheel geledigd werd en de toevloed toch blijft aanhouden, begint algemeen het gevoelen meer en meer veld te winnen, dat de winkelier Kuiper werkelijk eene oliebron heeft ontdekt met krachtig brandende en veel hitte gevende olie. De olieachtige vloeistof wordt nader scheikundig on derzocht, terwijl het voornemen bestaat binnenkort tot boring over te gaan. Volgens verklaring van den eigenaar neemt de olie toe en het water af. Als een staaltje van de wijze, waarop soms met de dieren werd omgesprongen diene het volgende: Een paard van een kermisreiziger, dat Vrijdagmorgen j.l. te De Steeg voor een wagen werd gespannen, begon zeer on rustig te worden terwijl de wagen vol werd geladen, zoodat men het wensche- lijk achtte, dat het stevig vast werd gebonden aan een boom totdat alles voor het vertrek gereed was. Tot dat doel bevestigde men een dun touw over de tong van het paard aan de onderkaak, dat daarna stijf aange haald werd. Het gevolg van dit schandelijk bedrijf bleef niet uit: Weinige oogenblikken daarna kwam men tot de ontdekking dat het touw geheel door de tong was gesneden en de helft daarvan er reeds af was; de overblijvende helft bloedde hevig. Men raadpleegde toen een veearts, die het wenschelijk vond dat het dier af gemaakt werd, daar het met een halve tong toch zeer weinig voedsel kon ge bruiken en het arme dier spoedig door honger en pijn zou sterven. Of tegen den eigenaar van het paard eene ver volging werd ingesteld werd niet bericht. Men schrijft uit SassenheimDoor de vele regens van den laatsten tijd worden de bloemisten zeer benadeeld in hun vak. Voor de bloembollen, die thans moeten geplant worden, is de grond veel te doorweekt en er bestaat gevaar, indien er vroegtijdig vorst invalt, dat de bollen daaronder zeer zullen lijden. De verzendingen van bloembollen naar het buitenland zijn zoo goed als geëin digd. Over het algemeen hebben de bloemis ten daarover niet te klagen, terwijl ook voor den buitenlandschen handel vry goede prijzen konden worden bedongen. De prijzen voor den buitenlandschen handel waren in den nazomer voor sommige bolgewassen door overproduc tie wat gedrukt. Een meelhandelaar te Rotterdam is tot de ontdekking gekomen, dat uit zijn pakhuis niet minder dan honderd een en zeventig balen meel zijn gestolen. Dat de diefstal niet op eens heeft plaats gehad is duidelijk. Een der knechts van den eigenaar is als verdacht gearresteerd. Slechts eenige balen zijn bij een bak ker op Feienoord terug gevonden. Het stoomschip Obdam had aan boord honderd zeven en zestig Armeniërsom die voor rekening van het comité te Marseille naar Amerika te vervoeren met New-York als plaats van bestem ming. Het Amerikaansche landverhui zers-bureau heeft echter slechts aan een viertal dier menschen het aan wal komen toegestaan. De Russische gezant verklaart, dat de overigen van de ge legenheid gebruik maakten om de Russische justitie onder welke zij re sorteeren te ontvluchten. Het Verslag van Commissarissen der Vereeniging Nederlandsch Mettray bevat de volgende wetenswaardigheden. In 1895 waren aanwezig 133 jongens, waar van 28 in dat jaar opgenomen, een veertigtal, dat den leeftijd had bereikt waarop zij den maatschappij moesten intreden. In de smederij waren dit jaar ge plaatst 25, in den timmerwinkel 16, in de schoenmakerij 10, in de ververij 7, in de klêermakerij 5, in de bakkerij 6, in den tuin 10 en in de boerderij 1 jon gen, terwijl de -48 overigen uitsluitend de school bezochten. Met dank wordt een gift vermeld van ƒ300.alsmede van verschillende le gaten ten bedrage van ƒ17500. Voor uitspanning der knapen werd behoorlijk zorg gedragen. De contributiën namen af. Van de 34 afdeelingen bleven 2 stationair en 9 gingen vooruit. De ontvangsten van het stichtingsfonds ƒ1744.87, het batig saldo ƒ579.60. De rekening en verantwoording der j ontvangsten en uitgaven toont bij eene ontvangst van ƒ35941.49, een voordeelig saldo groot ƒ507.075. Een breede opgaaf van jongelieden met rapporten omtrent hun gedrag sedert zij in de maatschappij werden binnen geleid, toont aan dat de Instelling Met tray voor velen een zegen is. De vereeniging, die den 5en December 1850 werd opgericht, heeft ten doel, hulpbehoevende en verwaarloosde knapen van de Protestantsche geloofsbelijdenis in eene landbouwkolonie op te nemen, voor hunne godsdienstige en verstande lijke opleiding te zorgen, en hen in staat te stellen later in hun eigen on derhoud te voorzien. Zij telt36 afdee lingen. De afdeeling Haarlem werd in 1851 opgericht en telt 82 leden, eene jaar- lijksche bijdrage van ƒ5.betalende. Op Java klaagt men steen en been over de groote massa's valsch zilvergeld, waardoor handel en nijverheid zeer be lemmerd worden. De regeeringsbureaux nemen niet dan noode rijksdaalders in betaling. Zoo bedriegelijk zijn de geld stukken nagemaakt, dat slechts deskundi gen ze van deechteonderscheiden kunnen. De guldens zijn bijna allen valsch. In een de hoofdstraten te 's Hage was Donderdag aan eene sigarenwinkel te lezen „Wegens dronkenschap gesloten". De eigenaar had op een der bureaux van politie den nacht moeten doorbrengen en nu hadden de buren de beleefdheid gehad de klanten op deze wijze met de oorzaak van het gesloten zijn in kennis gesteld. In deze maand was het honderd jaar geleden, dat men te Berlijn de huizen begon te nummeren; men meende dat dit de eerste stad ter wereld was, waar zulks plaats had. Van goeder hand wordt nu bericht, dat dit nummeren der huizen reeds in Juli 1796 te does plaats had, dus nog vroeger. De rechter Foute, te Atlanta (Georgia) heeft een vonnis uitgesproken, over de verantwoordelijkheid van hen, die doen aan hypnotisme. Hij verklaart, dat de genen, die hypnotisme of magnetisme beoefenen, direct verantwoordelijk zijn voor daden hunner sujetten. Aanleiding tot dit vonnis was het volgendeBij de voorstellingen van een hypnotiseur in den schouwburg, had deze zijn sujet overtuigd, dat hij een aap was. Het sujet greep den hoed van een der aanwezigen en verscheurde dien. De hypnotiseur en de schouwburgdirec teur weigerden, den hoed te betalen, waarna de toeschouwer een klacht in diende. Rechter Foute heeft uitgemaakt dat deze klacht gegrond was. HAARLEM 23 October 1896. Tot lid van den gemeenteraad is verkozen de Heer Schürmann met 806 stemmen. De kandidaat van „Vooruitgang", Jr. H. M. Speelman, behaalde 658 van de 1488 uitgebrachte stemmen, waarvan van onwaarde werden verklaard 24 bil jetten. Bij de eerste stemming verkregen de heeren Schiirmann en Speelman respectievelijk 414 en 536 stemmen; de R.-Katholieke candidaat had toen 303, de anti-revulionaire 171 stemmen. Omtrent de meerdere of mindere ge schiktheid van den verkozen en den niet verkozen kandidaat een oordeel uit te sprreken, zal wel niemand willen on dernemen. Den Heer Schürmann is blijkens de vele aanbevelingen, de taak opgedragen in den Raad als remwerktuig te dienen. Wij wenschen hem toe, dat die taak hem niet te zwaar blijke. Uitgaven besnoeien, of voorkomen, bronnen van inkomsten te openen, reeds ontgonnen bronnen rijker te doen vloeien, welk Raadslid zal dit niet wenschen te bevorderen. De groote vraag omtrent uitgaven is altijd: Is de uitgaaf nood zakelijk, of gemotiveerd. Somseischtde beantwoording eene studie, een onder zoek in verschillende richtingendat tot dit onderzoek vereischt wordt een diepen blik in gemeentezaken in haren geheelen omvang, en dat zelfstandige studie in deze uiterst tijdroovend is en dus iemand vereischt van groote werkkracht met veel beschikbaren tijd, is ontwijfelbaar zeker. Om al deze redenen meenen wij, dat het lidmaatschap van den Raad den Heer Schürmann in dit opzicht geen rozen zal baren, dan komt daarbij nog, dat hij in zeker opzicht de Raadszaal zal binnentreden beladen met den last van, als het zoo even genoemd mag worden, een imperatief mandaat van zijne kiezers. Het zal het nieuw gekozen lid blijken, dat menige gemeente-uitgaaf, door me nig minder ingewijde geldverspilling genoemd, eene gebiedende noodzakelijk heid is, waarbij nog komt, dat eene gemeente als Haarlem zekeren stand heeft op te houden en, wat ook de goê gemeente in dit opzicht openlijk en in 't geheim van verspilling beweert, stand ophouden kost geld. Een en ander saamgenomen, mag verondersteld worden, dat de Heer Schürmann soms zijne kiezers zal te leurstellen en hij dus, naar veler meening, niet onder een gelukkig gestarnte in den Raad is gekomen. In het Museum van kunstnijver heid te Haarlem zal begin van het vol gende jaar een belangrijke tentoonstel ling gehouden worden van teekeningen en ontwerpen van Engelsche kunstenaren waaronder werk van Morris, Walter, Crane, Richelle, the Birmingham Guild school en andere vertegenwoordigd zijn. De tentoonstelling zal zeker bij de Nederlandsche artisten en bij hen, die de Engelsche versieringskunst naar waarde weten te schatten, veel belang stelling wekken. In het Museum van Kunstnijver heid zal Zondag tentoongesteld zijn een verzameling afbeeldingen van kamers uit de Paleizen te Postdam, Miinchen enz., uit de 18e eeuw. Zondag is de toegang vrij. s> Bij de Voordrachten, gedurende het aanstaande seizoen te houden in Teylers Stichting, zullen als sprekers optreden de Heeren Prof. Dr. K. Martin van Leiden, Prof. Dr. C. B. Spruyt van Amsterdam, Dr. E. van der Ven van Haarlem, Dr. F. van Eeden van Bussum, Prof. Dr. H. A. Lorentz van Leiden, en Prof. Dr. K. H. Th. Bussemaker van Groningen. Dezen winter zullen als sprekers in de buitengewone vergaderingen van het Haarlemsche Nuts-departement op treden de Heeren W. van Zuylen van Rotterdam, W. C. Goteling Vinnis van 's Gravenhage, H. T. Chappuis van Haarlem en Dr. Johs. Dyserinck van Rotterdam. Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHA1EING. Van 1 Nov. tot 19 Oct. hekken zich de vol- gende personen aangemeld: 1 voor co8tuamnaaiBter. 49 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 27 voor loopknecht. 1 voor koetsier. 52 voor los werkman. 3 voor smid 7 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. I voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 8 voor breiwerk. 1 voor machinist. 1 voor pakhuisknecht. 5 voor waschvrouw. 2 voor maugelwerk. 2 voor kookster. 2 voor baker. 2 voor strijkster. lOvoor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. 3 voor broodbakker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 19 Oct, zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 12 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 5 voor waschvrouw. 1 voor strijkster. 40 voor werkvrouw. 1 voor noodhulp. 3 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand* aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhui*. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 eE van 3-5 nnr verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 Oct. C. Huis en H. Gort. D. Zoet en M. J Hoek-tra. J. van der Zon en J. van Eerden. H. Wernik en M. G. Scliook. B. J. de Bruin en G. Slinger. P. vau Hemert eu J. P. Broekhuizen. W. Aartsen en M. G. Tit 22 Oct M. Nieuwjaar eu M. M. Huisin 't Veld. E. W. Wevers en M. E. Wesselius. GETROUWD. 21 Oct. G. Gerritsen en G. A. Cornet. P. F. Klaassen en J B. Wolfrom. H. R. Smink en H. K. Hollander. A. Branden A. M. Piepenbrink. 22 Oct. J. C. Th. Scheer en E van Vliet. GEBOORTEN. 14 Oct. C. Akersloot geb. Antonissed. M. de Vries geb. Polet d. 15 Oo'.A.C.Hol lander geb. Höf kes z. M. E. Pape geb. Kok z. WFelder geb. Boeré d. C. van Olden- mark geb. Tromp d. P. Geisderfer geb. Rij broek z. A. van Dijk geb. Klaver d. M. van Es geb. Cuijon d. J. Oerlemans geb. van Roosenbeek d. M. C. Hoogveld geb. van Bosbuijsen Maij d. 16 Oct. E Leenegeb. Arp z. I. van den Berg geb. Griffioen d. S. Hoenson geb van Liih d. G Molenaar geb. Katd. J. C. Scbreurs geb. Buijsd.(l.l.) 17 Oct J. C. Steenken geb. Beekelaar d. J. Akersloot geb. van Diepenbosch z. H. Wildschut geb van 1ot z.M.J. Schefler geb. Jonker z. J. M. Koeijers geb. van Luin z. H. M. E. Handgraaf geb. Beaufort z. C.Kuijt geb. Tangermann d. 18 Oct. J. P. G. Duineveld geb. Speet d. C. P. Zijlstra geb. de Wilde d. D. Heiliegers geb. Boeré z. H. C van Sinderen geb. van der Schot z. (1.1 19 Oct. M. W. Dingjan geb. Kroon d. J. Groes geb. de Boer d. H. C. van Dam geb. Lensen z. M H. Kuipers geb van Be»k z. 20 Oct. M. W. Vermeij geb. Deuman d. P. Heesemans geb. Breukhoven z. W. Janus geb. Leuven z. S. van Frank geb. Fransman d. -—21 Oct E. Handgraaf geb. Tienh oven d. M. M. Prinsen geb. Frölich z. J. M. de Graaf geb. Heemskerk d. J. Sluik geb. van der Linden d. 22 Oct. M. M. ten Bosch geb. Keerwolff d. G. Baas geb. de Gooijer d. OVERLEDEN. 14 Oot. A. Polfliet 5 m. d. Oranjestraat. 16 Oct. J. Blom geb. Huizen76 j.WBoogaard straat. L. Paanakker 46 j. Anegang. M. Oxsener 3 m. z. L. Raamstraat. H. J. Tb. Hu bers 3 j. z. Jans traat. C. J. Knop 2 j. z. Oranjeboom-traat. 17 Oct. K. van Gelder 7 dg. d. Leliestraat. G. C. van Wel 14 j. d. BakeneBse gracht. R. Snoek 73 j. Burgwal. 18 Oct. J. de Zwaan 41 j. Kruisweg. J. D. Stöver 41 j. Brouweratraat. A.M. Hopman 4 j. z. L. Annastraat. D. Otter 6 m.z. Roos- veldstraat. 20 Oct. W. Paap 8 j. z. Haze- paterslaan. A. G.van den Raadt 4 m d. Brou werstraat. F. W. Wijers 8 m. d. Patiën- tieatraat. 21 Oct. B. J. H. Berendsen geb. Kampschreur 29 j. Drappemerstraat. P. Heiloo 19 d z. Brouwerstraat. P. J. Frans 82 j.N. Heiligland. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Polii ie die da gelijks uitgezonderd des Zondags; van s' middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een kerkboek. Eene breikous. Eenige rozekransen. Eenige boekjes. Een zakje met geld. Een boek. Een zilveren horloge. Eenige honden. Een bal. Een trommel. Een jongensjasje. Een paar kinderhand schoentjes. Een bal. Een arm bandje. Een gewicht. Een hor logeketting. Eene breikous. Een ring met sleutels. Eene bos sleutels. Eenige sleutels. KAASMARKT van 21 Oct. 1896. Verkocht 42 stapels, uitmakende 5505 kazen, wegende 10574 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ26.50 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 27 October 1896 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FogaMendelssohn. 2. Sonate No 1J- S. Bach. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Allegro. 3. Grand MarchJekyll. 4. Fluit Concert le deelRinck. 5. AhendliedSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2