HAARLEMSCH lo. 84 Wereldkroniek, Eerste Blad. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 7 November lei Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieu wsbericht en. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. HIKPHOOKSÜMMÏK TBLEPHON1SCHE VERBINDIN8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. s franco p. post ,40. Ab«nderl(jke aommers 8 centen per stnt. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Naar een Engelsch blad mededeelt, zou de czaar het denkbeeld hebben op gevat om over het Oosterseh vraagstuk met de Europeesche mogendheden een congres te houden, en het al of niet doorgaan van het plan zou samenhangen met het resultaat van eene bespreking met zijne ministers. Turkije heeft zes en veertig honderd oorlogspaarden te wachten, er wordt bericht, dat de stedelijke bank te Odessa die leveren zal. Het zal wel de beteekenis hebben, dat de bank voor het geld zal zorgen. De Turksche regeering schijnt dus thans een ander stelsel van borgen aangenomen te hebben; vroeger groote sommen in eens leenen, thans kleine sommen. Als Turkije nu op deze wij ze, voortgaat, dan loopt het niet zoo erg in 't oog. De gezegde paarden zullen echter wel duur uitkomen. Natuurlijk is men ook in Duitschland nog niet uitgepraat over de onthullingen betreffende de overeenkomst met Rusland in 1884 Algemeen wordt als waarheid aangenomen, dat de oude Heer Bismarck in deze de schuldige is en nu stelt men twee wegen voor om er een eind aan te maken Den ouden man vervolgen of hem door eerbewijzen enz. met de toestanden verzoenen, want hij kon het wel in 't hoofd krijgen nog andere en nog dwazer dingen te doen, en dan had men nieuwe en misschien nog lastiger monden te stoppen dan thans. Het laatste is nogal Zoo dom niet. Men ging vervolgens ook graaf Herbert Bismarck in de zaak mengen. De ex-rijkskanselier liet berichten, dat de onthullingen niet door hem zijn ge daan, doch het zou ook kunnen zijn, dat deze verklaring in enkele opzichten slechts de halve waarheid is, en nu verwacht men van Herbert von Bismarck eene dergelijke verklaring. Daar de Reichs-anzeiger de ge- heele tekst van het verdrag bekend maakte zou men er uit opmaken, dat nu toch werkelijk geen ernstig staatsgeheim geschonden is. Toch zou men het langs dezen weg niet te weten zjjn gekomen als het Hamburger blad niet het sein had gegeven. Bismarck schijnt zelf verrast over de opschudling veroorzaakt door de bekende onthullingen waarvan hij het vader schap inmiddels niet geheel ontkent. Een vriend heeft hem de opmerking gemaakt dat de .mogelijkheid van eene rechts vervolging nog niet uitgesloten was Ik heb er, was zijn antwoord, wat mij betreft niets tegen als ze mjj zoo'n dramatisch slot willen bezorgen. Maar Bismarck is nu eenmaal de populaire man en elk Duitscher weet en begrijpt wat zjjn vaderland aan hem verplicht is, terwijl hij ook bij de keizerlijke familie zeer gezien was, en nu kan men niet begrijpen hoe met deze gegevens een hoog rechtscollege belast zou worden met de behandeling van een strafzaak in deze. Als men het wel begrijpt was Bismarck's streven, door zijne onthul lingen een daadwerkelijk verbond tus- schen Frankrijk en Duitschland te voor komen, door te doen wijzen op een dubbelhartigheid van Rusland tegenover Frankrijk, terwjjl nu door de onthullin gen juist de rollen zijn omgekeerd. Een tegenwicht betreffende de zaak vindt men nu waarschijnlijk als volgt: Op nieuw eene staatkundige onthul ling uit 1875, welke zou kunnen aan- toonen, dat de oorlog die toen gevoerd werd tusschen Rusland en Turkije, zijn oorsprong vond in het bevredigen van den wensch naar oorlog bij het Russi sche leger en zulks nadat een plan van Rusland, om met hetzelfde doel Oosten rijk aan te vallen, door Duitschland was verijdeld. De tegenstandsters van het corset heb ben ook een gekroond hoofd in hunne rijen, Koningin Amelie van Portugal, die door de geneeskundige studiën overtuigd is geworden van het nadeel der corcetten. De koningin heeft dat kleedingstuk af geschaft en ijvert er tegen onder hare hofdames, die echter nog weinig neiging toonen om zich te bekeeren. De koningin is zich op de geneeskunde gaan toeleggen ter wille van den Koning, die aan zwaarlijvigheid lijdt. Zij stelt veel belang in alles wat die wetenschap betreft. Zaterdag bracht zij te Parijs, waar zij op haar doorreis naar Weenen vertoefde, een bezoek aan het pasteurge- gesticht. Bij een brand te Londen in een per ceel waar handel in gebakken visch gedreven werd kwamen de winkelier, zijne vrouw en een inwonende oude juf frouw en haar zoon om het leven. In Frankrijk legt men zich toe op het maken van een soort touw uit turf- vezels. Het wordt echter niet gebruikt als bindtouw, doch het dient met goeden uitslag om de warmte af te sluiten bij stoomverbindingen en als vulmiddel van de dubbele wanden bij ijskelders, waar toe het dan ook goed kan dienen omdat het een zeer slechte warmtegeleider is. Tot andere doeleinden is het niet sterk genoeg. De melodie van de Carmagnole, het bekende Fransche revolutie lied was, volgens Le Figaro, oorspronkelijk een aan het Hof gespeelde danswijs, door Koningin Marie Antoinette, te zamen met hare vriendin, Prinses de Lamballe, gecomponeerd. Van Trianon kwam de vroolijke me lodie onder het volk, en de danswijs der Koningin werd een krijgszang der revolutie, muziek bij den doodendans van het Koningschap en het oude Frankrijk. In Marokko heeft men geen klagen over langzaamheid in de rechtspleging, naar het schijnt. De behandeling van het proces tegen de moordenaars van den Duitscher Rockstroh voor het ge rechtshof te Tanger heeft niet langer dan 15 minuten geduurd. De Sultan had de vonnissen ge vangenisstraffen van 2 tot 10 jaren vooruit gereed gemaakt. Een plaats gehad hebbend spoorweg ongeluk bij Heilbronn was te wijten aan het losraken van goederenwagens bij het rangeeren; 18 wagens gleden een hellend baanvak af, het station Willsbach voorbij, en kwamen in volle vaart tegen den personentrein aan, waar twee locomotieven voor stonden. De eerste locomotief werd geheel vernield, de twee de zwaar beschadigd, maar bleef met al de wagens op de rails staan. Tien goederenwagens werden vernield. Een machinist, een stoker en een remmer zijn dood, verscheidene leden van het treinpersoneel ernstig gekwetst, andere personen hebben slechts lichte kwets uren bekomen. Stortregens, aan een zondvloed gelijk, hebben in Noordelijk Spanje groote ver woestingen aangericht. Het Ebro dal staat nagenoeg geheel onder water, en het spoorwegverkeer is gestremd. Sevilla werd door een hevigen wervel storm geteisterd. Een aantal boomen zijn ontworteld en het regende schoor- steenen en dakpannen. Vele huizen zijn zwaar beschadigd, en ook het kerkhof heeft veel geleden. Een poos lang heeft in de stad eene ware paniek geheerscht, toen het geheele rijtuigverkeer was ge staakt. Verscheidene 'personen beliepen min of meer ernstige ongelukken. Ook in Frankrijk klaagt men over te veel water. Te Parijs zijn enkele bruggen over de Seine reeds gedeeltelijk geïnundeerd. Ook in Aziatisch Turkije moeten de toestanden niet rooskleurig zijn, men spreekt van stilstand in zaken en wat dit beteekent, zal men begrijpen als men weet, dat de Armeniërs, daar sterk vertegenwoordigd, in hoofdzaak leven moeten van den handel. Men weet niet wat de toekomst zal opleveren, maar men vreest algemeenen christenmoord, wat dan ook ten gevolge heeft, dat de christenen allen gewapend zjjn. Nu meent men, dat de agitatie sterk wordt gaande gehouden door Engelschen, die te beschikken hebben over veel geld en die druk in de weer zouden zijn om de hartstochten telkens en opnieuw aan te blazen. Het schijnt echter zeker, dat er niet veel zal noodig zfjn om een noodlottige botsing tusschen Turken en Christenen te veroorzaken. Het was Dinsdag 3 November de groote verkiezingsdag in de Vereenigde Staten, de verkiezing van het „Kiescol lege," dat een nieuwen President van het groote Gemeenebest zal kiezen. De Presidentsverkiezing geschiedt namelijk, gelijk bekend is, niet rechts- streeks. De kiezers van eiken der 45 Staten kiezen vertegenwoordigers in het Kiescollege," en die vertegenwoor digers beslissen wie het nieuwe Hoofd van den Staat zal zijn. Elke Staat zendt evenveel leden naar dat college als hij vertegenwoordigers heeft in Ka mer en Senaat: New-York 36, Pennsyl- vanië 32, Illinois 24, enz. Maar al stemt het volk niet recht streeks, het is toch zoogoed alsof dat zoo was. "Want zoolang de Republiek bestaat, heeft men het als een heilige verplichting der leden van het „Kies college" beschouwd, te stemmen voor den candidaat der partij, door wie zij worden gekozen. Het aantal leden van het „Kiescolle ge" is 447, en de volsfrekte meerder heid, welke voor een candidaat wordt vereischt om gekozen te zijn, is 224. Woensdag had Mac Kinley in boven genoemd kiescollege verreweg de meer derheid. Aan de verkiezingsberichten uit de Vereenigde Staten zou men reeds Don derdagochtend hebben kunnen opma ken, dat niet Bryan de meerderheid voor den presidentzetel behaalde aange zien Mac Kinley aanmerkelijk in de meerderheid was, in den middag had hij reeds 37 stemmen meer dan de vereischte meerderheid. De Franschen op Madagascar maken met de opstandelingen aldaar korte wet ten; twee gevaarlijke, hooggeplaatste personen zijn na kort proces wegens rebellie gefusileerd. Te Bombay, Engelsch Indië heerscht, doch in geringe mate de pest. De En gelschen zonderen terecht de zieken at in hiertoe bestemde lokalen. De inboor lingen Terzetten zich echter tegen dien maatregel. Vrijdag deden drie duizend van hen een aanval op het gasthuis en de politie had heel wat te doen om de orde te herstellen. Te Soerabaja zijn groote hoeveelheden clandestiene opium gevonden. Naar de J. B. vernam, wel i 7 picols. 30 Chinee- sche handelaren zouden daarbij betrok ken zijn. Den 28sten September werd uit Soe rabaja aan de Loc. geschreven Betreffende de opiumaanhaling in de Panggoengbuurt, verneem ik nader, dat op de werf van den Chinees Oen Tik Siang te Petireman eenige in de grond begraven martevanen gevonden zijn, ge vuld met darmen met bereid opium de vondst aldaar bedraagt tot heden onge veer 1100 thails bewerkt en 17 thails ruw opium. Oen Tik Siang, die steeds bekend gestaan heeft als een fatsoenlijk Chinees en een solied handelaar, is beden, na een langdurig verhoor voor den hoofd- djaksa van den landraad, naar 's lands gevangenis overgebracht. Een paar Eu ropeesche handelaren hebben hedenmor gen getracht, den assistent-resident voor de politie aan te toonen, dat Oen Tik Siang onschuldig is, doch te vergeefs, want zjjn schuld moet vast staan en als zijn medeplichtigen worden verscheidene gegoede Chineezen genoemd. Nog wordt gezegd dat in de woning van Oen Tik Siang bijna een picol ruw opium achterhaald is, ook dat een paar Europeanen reeds sinds eenigen tjjd met hem in opiumsmokkelen deden; het ware van de zaak zal wel spoedig bljjken. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1