HAARLEMSCH Eerste Biad. No. 93 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 18 November Nieuwsberichten. 1S1EPH OONNTJMMER TELEPHON1SCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen, tot DINSDAG en, VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst^ Zangrereeniging „JAN ALBERT BaN." Tot de vele zangvereeriigingen, welke in onze stad in de laatste jaren zjjn opgericht, behoort de R. K. Vereeniging Jan Albert Banonder leiding van den heer N. H. Andriessen. De aanwezigheid van vele goede muzi kale krachten onder de katholieken en hunne toetreding tot de nieuwe veree niging heeft geleid tot eene snelle en deugdelijke ontwikkeling; totde vorming van een Gemengd Koor, waaraan, met het oog op de getalsterkteen het muzikaal gehalte eene waardige plaats mag worden toegewezen onder de hier bestaande Koorvereenigingen. Vrijdagavond vonden wij gelegenheid, bij het concert, den leden van Jan Albert Ban aangeboden, ons van den krachti- gen vooruitgang en van de vruchtdragen de beoefening van den zang in dezen kring, te overtuigen. Tevens werd daarbij de nadere ken nismaking gegund met de Feest- Cantate, door onzen stadgenoot, den heer Philip Loots, gecomponeerd bjj het Gouden Priesterfeest van Haarlems Bisschop, Mgr. C- J. Bottemanne. Met grooten lof mag, naar wij meenen, over dezen rnuzikalen arbeid van den heer Loots worden gesproken. Het ge dicht in den trant van da Costa's en Schaepman's gespierde verzen geschre ven, vol glans en jubel is muzikaal in even warmen toon behandeld, met eene schakeering van licht en donker, welke zeer schoone en verheffende effec ten doet ontstaan. Het solo gedeelte moest zich, met het oog op den tekst, bepalen bij twee strophen voor Bariton. In melodische vinding sluiten zij zich bij het ensemble-gedeelte breed aan. Instrumentaal is het werk kloek opgezet en verraadt op verschillende plaatsen eene talentvolle behandeling der moderne instrumentatie. Dat aan het werk eene gloedvolle vertolking ten deel viel en de uitvoering onder de vaste en toch zoo rustige leiding van den componist, een machtigen in druk maakte, behoeft niet te worden verzekerd. Daverende toejuichingen volgden, toen het koraal matig geschreven slot der Cantate was geëindigd. Zij golden voor zeker in de eerste plaats den componist, die zich in dit werk heeft doen kennen als een musicus met talent en routine, doch daarnevens de uitvoerenden, waar onder wij den heer Orelio, voor den bezielden zang in de solo's en het Orkest, voor de flinke begeleiding niet mogen vergeten te noemen. De uitvoering genoot de onderschei ding te worden aangehoord door den Bisschop Mgr. Bottemanne zei ven, die in zijn antwoord op eene toespraak van den heer C. J. Gonnet, voorzitter der Zangvereeniging, er zijn ingenomenheid over uitsprak en den heer Loots dankte voor de goede zorgen, er aan besteed. Na de pauze werd het bekende en zoo te recht geliefde oratorium Die KreuzfaJirer van Niels W. Gade ten gehoore gebracht. Mocht het tweede deel, Armida, aan fijnheid van uitvoering in enkele onderdeelen iets te wenschen overlaten, de beide andere deelen gaven aan het Koor en het Orkest ruimschoots gelegenheid, zich van voortreffelijke zij de te doen kennen. Wat de Solisten betreft, zongen Rog mans en Orelio met ongemeenen gloed. Mejuffrouw Bongers, overigens een goed ontwikkelde zangeres, schoot daartegen over in kracht te kort. Toch kan niet ontkend worden, dat de Armida-partij, eene zeer dankbare partij, door haar met veel voordracht werd weergegeven. De heer Andriessen heelt met de lei ding van dit werk veel eer ingelegd. Aan de nuanceering is blijkbaar bjj de repetities veel zorg besteed en die zor gen kwamen aan de uitvoering, welke zich in dat opzicht onderscheidde, uit nemend ten goede. Het Orkest kweet zich meer dan verdienstelijk van de taak der begelei ding. Van belangrijken vooruitgang had het trouwens in de Jubet-Ouverture van Weber, waarmede het concert werd geopend, afdoende bewijzen gegeven. Al deze dingen te zamen maakten den concertavond van de zangvereeni ging „Jan Albert Bantot een avond, rijk aan degelijk en afwisselend muzi kaal genot. B. St. NICOLAAS. Onder de magazijnen van glas, por selein en aardewerk, waar de artikelen met veel tact worden onder het oog gebracht, behoort ook genoemd dat van de firma Reij riders Co, Groote Markt. De smaakvolle, soms kostbare kunst werken, staan daar goed ruim uiteen, schrille kleuren zijn vermeden, een en ander vormt een stemmig geheel. Beschikte Huetinck in de Veerstraat over meer straatruimte, er kan niet aan getwijfeld of het uiterlijk, hoewel met zorg geschikt, zou nog een ander aanzien hebben. Men vindt hier de me taalglans soms aardig onderbroken. Dat het metalen materieel daar niet het eenige verkoopmiddel is, blijkt genoeg zaam als men den ruimen winkel bin nen komt. In de laatste jaren is ook het spie- gelvak tot volkomen ontwikkeling ge komen en met dit staat in nauw ver band de fabrikatie van lijsten voor schilderijen, gravuren, teekeningen, fo- tographiën. Wat in dit opzicht gewrocht wordt geeft het spiegelmagazijn van Smit, Groote Houtstraat te bezien. Ook hier werkt veel mede, doch ook veel tegen om goed uit te stallen. Alles glinstert, alles weerkaatst elk beeld en lichtbeeld. Doch men merkte hier op den tact waarmede het voor het oog pijnlijke is onderbro ken, zonder aan de élegance van het voorwerp afbreuk te doen, hoe het matte goud als 't ware het gepolijste onderschept en soms een schijnbaar toevallig tusschengeschoven voorwerp van gedempten toon aan het geheel veel goed doet. Eene geheel andere methode is die gevolgd in de étalage van Niemann, Oudegracht. Eerstens schijnt hier het encadrement meer op den voorgrond te treden en wat in dit opzicht te doen is voor fotografielijsten en standaards, terwijl menige goede gravure hier op de rechte plaats goede diensten bewijst. De eenvormigheid hier geheel weg te nemen, wordt in den weg gestaan dooi den aard der voorwerpen zelf. De boekhandel in het algemeen volgt een stelsel van uitstalling dat aan over lading grenst, en waarvan boeken niet in de eerste plaats hoofdzaak zijn. Ge voelende, dat de vorm van het boek zich niet zoo dadelijk tot étaleeren leent, breekt men hier en door bijvoeging van voorwerpen tot het galanterie vak behoorende. Waren 't nu nog maar altijd kunstzaken van dien aard, men zou er vrede mee kunnen hebben, dat de boekenman een uitval doet op ander gebied. Dan bederven nog vaak de winkelbiljetten met hun opgeplakte prentjes meestal geen proeven van fraai drukwerk het aanzicht. Zelfs voor het geval men zich, hoogst zeldzaam, tot enkel boeken bepaalt, komt goede smaak naar kleur van boekban den en verdere schikking zeldzaam voor en men zou meenen: Beter géén uit stalling dan zóó. De moeielijkheid tot goed étaleeren kan men nog opmerken bij de winkels van den goud-en zilverkashouder. Meest al eene ophooping van oogverblindende zaken zonder eenig systeem, waardoor men soms in den chaos van preciosa te vergeefs naar een lichtpunt zocht. Bij de magazijnen van dezen aard zijn ech ter ook wel voorbeelden van werkelijk goeden smaak op te merken en dan mag genoemd dat van den Heer Yan Santen, Groote Houtstraat, waar met veel tact gestreefd wordt naar eene goede verhouding naar vorm, terwijl bij dat van de firma Voet in de Ane- gang de soberheid, de eenvoud op lof waardige wijze wordt betracht. Als één vak in de laatste jaren uit breiding heeft ondergaan, is het waar schijnlijk wel dat van den stoffeerder, als voeling hebbende met wat de in wendige woning raakt. Zoo is de voorheen eenvoudige bedden winkel van de firma Haan in de Barteljo- risstraat omgezet in een waar bijna alles voor salon, woon- en slaapkamer in voorraad is; dat er met het materieel heel wat gedaan kan worden ter ten toonstelling, blijkt uit de geschikte wijze waarop die daar plaats vindt. Voor af wisseling zonder overlading is gezorgd en wie een bepaald voorwerp voor feestgeschenk zoekt, vindt het spoedig. Panders magazijnen, Kruisstraat zijn op den zelfden goeden wegbij dat op den hoek van Kruisstraat en Nieuwe Kruisstraat is meer het meubelvak aan 't woord, en het doet dit, hierin bij gestaan door de ruime straatramen, zeer verdienstelijk. Het publiek dat de weelde wenscht te zien van een modern boudoir, dient echter ook een bezoek te brengen aan 't magazijn van kleinere afmeting, van Scheer, Groote Houtstraat. Wil men echter, bij eene geringe straatruimte als daar, de eenheid bewaren, dan schiet er niet veel plaats over voor de overige winkel-artikelen, doch deze kunnen misschien wel op andere wijze onder de aandacht van het publiek gebracht worden. Dat er ook met het verschil lend materieel voor het stoffeeren bij het étaleeren plaats is, mag blijken uit hetgeen de firma van Niel, Schagchel- straat in deze doet. Het mannufacturenvak schijnt tegen woordig beheerscht door de confectie. Mooie voorbeelden, bij de vele minder fraaie en zelfs leelijke, vindt men bij de firma Van der Laan Barteljorisstraat, terwijl ook die van Von der Möhlen, Groote Markt tot de goeden rekent, mits men de verschillende afdeelingen niet als een geheel beschouwt. Sommige étalages worden ontsierd door de schrille, eenvormige prijs-eti ketten. Dikwijls zijn zij onvermijdelijk, maar mooi is anders. Op menigeen maken die dingen den indruk van eene opruiming, reden dat menig winkelier meer en meer van het jprijzen" met groote etiketten afziet. Schravendijk's uitstalling, Gr. Markt, kan ook nog tot de goeden gerekend worden. De zucht om te veel uit te pak ken in de toonramen, maakt het over zicht niet gemakkelijk. Het geheel krijgt hierdoor iets bazar-achtigs. De overgang van het galanterie-vak tot dat der uurwerken, vormt de win kel van Karthaus. Ook hier opklimming of liever volgorde, waardoor in elk toon- raam de strekking der artikelen verschilt. Het meest smaakvolle winkelraam is zeker het tweede van links, doch ook hier staat op den voorgrond véél ten toonstellen, waaronder de eenheid lijdt. In het magazijn van uurwerken menig goed en kostbaar stuk en tamelijk ge ëtaleerd. Bont, een der gezochtste winterartike- len, zich goed eigenend tot cadeau, is mooi uitgesteld bij Slager, Anegang, doch de etiketten bederven daar weer veel van het aanzicht. Wordt vervolgd). Tweede Kamer. Vrijdag heeft het nieuw verkozen lid voor Venloo, Dr. Nolens, zitting genomen, na te zijn beëedigd. Aan de orde werd gesteld de overeen komst met België nopens het kanaal van Terneuzen naar Gent. De heer de Beaufort (Wijk bij Duurstede) verklaarde vóór te zullen stemmen, enkel als een bewijs van wewillendheid tegenover België, in de hoop, dat dit land ook zijner zqds eene betere gezindheid voor ons zal toonen. De heer Hennequin was van meening, dat Nederland wel verplicht was mede te werken tot deze veranderingen en betoogde, dat het be lang van Ferneuzen door een nieuwe sluis wel behartigd wordt, indien de Reg. voor de toekomst behoorlijk zorgt, maar dat het belang van Sas van Gent geschaad zal worden door de vele brug gen en de verontreiniging van het kanaal, en dat door den waterafvoer, in verband met hooger kanaalpeil, dient gezorgd': van het antwoord der Reg. op deze op merkingen zou sprekers stem afhangen. Be heer van Deinse was ook niet voldaan, daar de Reg. de gelegenheid heeft ver zuimd om gunstige voorwaarden voor den Nederlandschen landbouw en voor deNederlandsche gemeenten te bedingen. Hij was van oordeel, dat de overeenkomst niet was aan te raden. De heer Conrad betoogde, dat de verbreeding van den Westelijken kanaalarm te Sas van Gent technisch zeer bezwarend zou zijn, en dat de drie bruggen aldaar eer voor- deelig dan nadeelig mogen heeten. De Min. van Buitenl. Zaken betoogde, dat Nederland dan alleen het, traktaat kon weigeren, als de Nederlandsche belangen geschaad werden; dat nu Terneuzen juist voordeel zal hebben, en de belangen van Sas van Gent niet zullen worden geschaad, van overdreven welwillendheid onzerzijds tegenover België is geen spra ke, en bovendien ontkende de Min., dat

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1