Sebouwburg-Haarlem. Doopsgezind Zangkoor. Be Operette-Koningin UITVOERING auvERTENTIEN. Vrijdag 27 November 1886. WIELRIJDERS- Soirée Amusante. LOUIS HEIMEL Jr., Hollandsch Tooneelgezclschap van het Paleis voor Volksvlijt. Mo. GG. Dinsdag 1 Deeember 1896. Oe vier Zusters LYRIC, op Dinsdag 1 December 1896, Oemar's afval waren hem onbekend, en hij geloofde, dat Toekoe Oemar het zelf niet weet. Op de vraag, of de benoeming van den Kommandant voor de Zuider linie in overleg met het Opperbestuur was geschied, antwoordde de Min., dat niet elke overplaatsing een punt van overleg uitmaakt met de Regeering. Het patrouljeeren mocht niet op ruwe wijze plaats hebben, waartegen ook Generaal Vetter had gewaarschuwd. De tocht naar Lamkrak, gelast door den Goever- neur van Atjeh, in het laatst van Maart, beoogde geen machtsuitbreiding. De Min. zette uiteen, dat de tegenwoordige militaire voordeelen moeten gekonsoli- deerd worden op den voet van de plan nen der Indiesche Regeering, een enkele gekoncentreerde stelling zonder buiten posten brengt niet verder. Het stelsel van uitroeiender vijandige benden brengt mede een meer offensief optreden teweeg, waarvan de uitkomsten tot dusver be vredigend waren. Gaarne deelde de Min. in de aan het Indische leger gebrachte hulde, namens 't welk hij die hulde dankbaar aanvaardde, daarbij tevens wijzende op de plichtsbetrachting en de doodsverachting, waarvan dat leger blijk gaf. Op de gemaakte opmerking, dat de aangevraagde 3 ton niet genoeg zou zijn, om een voldoend resultaat te bereiken, antwoordde de Min.,dat in de begrooting reeds berekend was op het meerder benoodigde voor Atjeh. Tus- schen den Min. en den Goev. Generaal bestond de meest gewenschte overeen stemming; alleen bestond er eenig ver schil van gevoelen betreffende de ver binding met de vooruitgeschoven kam pementen door een spoorweg. Overigens heeft de Min. den Goev. Gen. uitbrei ding der maréchaussee aanbevolen. Hij is overtuigd, dat het prestige moet be houden blijven, 't welk deze operatieën ons hebben verleend, en dat behouden moet worden wat verkregen is. De Min. verklaarde, dat hij nooit op twee ge dachte hinkte, en verzekerde, dat wij geen afwachtende houding zullen aan nemen. De verantwoordelijkheid van de reis van Generaal Vetter droeg de Mi nister. Hij ontkende, dat de zending van den Generaal Toekoe Oemar onaan genaam zou gestemd hebben, en zeide, dat de algemeene richting en de Atjeh politiek wordt bepaald door het Opper bestuur. Hij bestreed de motie-van Vlij men, vooral wat betreft de overneming der belastingen. Van stelselloosheid is thans geen sprake. In de eerste jaren valt niet te denken aan splitsing van militair en civiel bestuur. Die moeten voorloopig in één hand blijven. Het stelsel van contraktsluiting met betrouw bare hoofden zal worden gehandhaafd. De scheepvaartregeling werkt gunstig, 's Ministers stelsel is om door bestan- diging van de bestaande plannen den Atjeh oorlog tot en goed einde te brengen. Verder wees de Min. er op, dat Nederland steeds getoond heeft, offervaardig te zijn, waar het de eer van het land geldt, maar dat Indie sterk genoeg is, om geen hulp te behoeven. Besloten werd met 49 tegen 11 stem men, na de Indiesche Begrooting te behandelen de invoeringswet op het nieuwe personeel, ondanks bestrijding van den heer Vermeulen. Woendag a.s. zal worden opgemaakt de aanbeveling van een lid der Algemeene Rekenkamer. Daarna vervolgde de Min. van Kol. zijne rede. Hij ontkende, dat Toekoe Oemar gepakt had kunnen worden, als de Condor harder had kuunen loopen. Nogmaals verzekerde de Min., dat, als men hem de middelen niet onthoudt, wij nu op den goeden weg zijn ter beëindiging van den Atjeh-oorlog. Hij verdedigde verder zijn finantieel beleid, ontkende, te zeer optimist te zijn, en waarschuwde tegen overdreven vrees. Wederinvoering van verhooging van invoerrechten achtte de Min. onmoge lijk, zoo kort na de wijziging der Kamer, om daartoe te besluiten. Nadat de heer Cremer den Min dank had betuigd en de motie van Vlij men had bestreden, sprak de heer Rutgers van Rozenburg b\i vernieuwing zijn vertrouwen uit inden Minister en den Goeverneur Generaal, die met kracht en beleid er naar streven, een einde aan den oorlog te maken. De heer Bool gaf in zijne rupliek te kennen, dat hij niet overtuigd was, dat de Min. niet te rooskleurig over den financieë len toestand van Indié denkt. De heer Van Gennep bestreed nader het stelsel van den heer Balhmann om nog meer uitgaven uit Indië te vorderen voor onze marine uitgaven. De heer Pijnacker Hordijk ontkende.dat hij met'sMinisters politiek zou overeenstemmen. De heer Van Vlijmen repliceerde en trok zijne motie in op grond van het licht, dat 's Minister rede had doen opgaan. Nadat de Minister nog kort gerepliceerd had, werd het algemeen debat gesloten. Hoofdst. 2 uitgaven in Indië) afdeeling 1, werd goedgekeurd. Hedenmorgen te 9'/, uur is nabij Halfweg de ploegbaas Roebers door trein No. 6 van Haarlem aangereden en vree- seljjk verminkt gedood. De man schijnt uitgeweken te zijn voor trein 209 van Amsterdam, terwijl op dat oogenblik ook juist bovengenoemde trein van tegengestelde richting passeerde, dien hij door den mist niet zag naderen. Zijne vrouw lag ziek te bed, toen de opzich ter haar de verschrikkelijke mededeeling kwam doen; zijne kinderen zijn allen gehuwd. Mede door den mist liep gisterenavond de 71 jarige arbeider Fiddelaar in de Ringvaart bij Halfweg; hedenmorgen werd 's mans lijk opgehaald. HAARLEH 24 November 18%. In eene buitengewone vergadering der Vereeniging van Kantoor- en Han delsbedienden, Maandagavond gehouden in Weten en Werken, trad de heer Mr. H. Ph- de Kan ter als spreker op. Nadat door een der Bestuursleden de aanwezigen verwelkomd en doel en strekking der Vereeniging waren uiteen gezet, behandelde despreker het onder werp: Vergelijking tusschen de oude en de nieuwe wet op het faillissement. Spreker toont aan, dat de oude wet volkomen had.uitgediendomdat theorie en praktijk dikwerf met elkaar in tegen spraak waren.De koopman kon faillieeren, ook de niet-koopman, maar de laatste alleen als hij blijkbaar buiten staat was tot betalen, eenmaal gedurende eene maand wegens schulden was gegijzeld en zijne woonplaats had verlaten zonder orde op zijne zaken te stellen. Volgens de nieuwe wet kan ieder failliet ver klaard worden, indien dit in 't belang van al zijne crediteuren wenschelijkis; het kennelijk onvermogen is geschrapt, de infamie van het faillissement is op- i geheven. Thans blijft de persoon buiten kwestie, het vermogen van den persoon is thans j hoofdzaak. Onder de oude w«t was de failliant gedoemd tot niets doen de oude staat toe werken in 't voordeel van den in boedel; blijven eenige goederen buiten executie en moet aan de vronw terug komen, wat haar persoonlijk toekomt. Bepaalde de oude wet dat de Curator bij voorkeur uit de schuldeischers ge kozen zou worden, wat nooit plaats had, de nieuwe staat toe dat eene com missie uit de schuldeischers benoemd wordt, welke controle op de afwikkeling uit oefent. Zelfs zq'n er gevallen, dat die commissie benoemd moet worden. Was onder de oude wet het faillis sement duur, onder de nieuwe zijn zegel- of registratiekosten niet noodig, en kan zelfs eene zaak gratis behandeld worden; blijkt dat er geen vermogen bestaat, dan kan het faillissement op geheven worden, iets waarvan de oude wet niet weet. Vervolgens werden eenige bijzonder heden medegedeeld omtrent huur en verhuur bij failliet. De bedienden blijven voor rekening van den Curator. Verder is alles verkort en vereenvoudigd, doch crediteuren moeten beter oppassen met de inlevering der schuldvorderingen; slechts langs een omweg en met kosten kan verzuimde indiening goedgemaakt worden. De preferentie wordt beslist bij de verificatie. Wordt een accoord getroffen dan gaat thans het faill. weer in, zoodra het ac coord niet betaald wordt en wordt geen accoord getroffen, dan worden de schuld eischers geraadpleegd ter afwikkeling. De kwestie of bedienden-loonen al of niet preferent zjjn, hangt af van de vraag of zij al dan nier tot dienstbo den gerekend worden. Blijkens het applaus werd spreker met aandacht en belangstelling gevolgd. In het traplokaal van het Museum van Kunstnijverheid alhier, is thans eene oude gobelin tapisserie tentoongesteld, voorstellende een landschap met water partij en vogels, afkomstig uit de woning eener Haarlemsche patricische familie. De algemeene kleur van dit behang is bizonder aantrekkelijk en getuigt van de groote décoratieve kracht die onze voorvaderen in hunne werken wisten te leggen. Ofschoon de tapisserie door de tijden verschillende verwerkingen heeft onder gaan, blijft het toch zeker een merk waardig stuk, dat veler belangstelling zal opwekken. Naar men ons meldt geeft „Doops gezind Zangkoor" den lsten December a. s. eene uitvoering, waarop o. a. ten gehoore gebracht zullen worden„Het schip verlaat de stranden", woorden van Ds. Jo. de Vries, muziek van Otto W, de Nobelv Psalm 42" muziek Ds. Weiss en „De Blinde Koning" muziek van Richard Hol. De solo's in dit laatste werk worden gezongen door de H. H. Otto W. de Nobel, Bas uit Amsterdam en Alb. L. Rooijers, tenor uit Haarlem. Verder verleent hare medewerking Mej. A. R. pianiste alhier. Nadere bizonderheden zullen vervat zjjn in eene advertentie. Bij enkele ingezetenen dezer ge meente is eene lijst ter teekening aan geboden voor giften, ten einde een 250 tal kinderen met het Sint Nicolaasfeest te kunnen onthalen. Aangezien het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met oplichterij, is het niet overbodig er op te wjjzen, dat alle lijsten welke worden aangeboden, moeten voorzien zijn van den stempel der gemeente en de handteekening des Burgemeesters of den Commissaris van politie. Het Hoofdbestuur der Nederland- sche Vereeniging tot bescherming van dieren, gevestigd te 's Gravenhage, wenscht aan de afdeeling Breda een asphyxiatie toestel aan te bieden naar het model van het toestel, dat alhier aan de Phoenix is geplaatst door de Haarlemsche Vereeniging. Een lid van genoemd Hoofdbestuur, Jhr. L. J. Quarles van Ufford, bezocht daartoe gisteren de inrichting, ten einde zich van hare doelmatigheid persoonlijk te overtuigen. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli* ie die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een paar kinderschoentjes Een grij ze pet. Een hond. Een pr. zwarte kousen. Een kruiwagen. Een zilve ren broche. Een bruin glacé hand schoen. Een paar pantoffels. Een portemonaie met 9 cent. Een kope ren penning aan rood lint. Een por temonaie met 90 cent. Een R. K. kerkboek. Een sigarenpijp. Een zakmesje. Een portemonaie met ƒ4.74. Eenige sleutels. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen en terug te bekomen bjj de Hoofdopzichter der Gem. Reiniging bureau Harmenjansweg. Een stam per van een vijzel. Een zilveren theelepeltje. Sociëteit,, VEREENIGING", KERSTCONCERT ter herdenking van het 20-jarig teer,aan van „Crescendo", "Woensdag 25 November 1898. Solisten; de Heeren JOH. J. ROGMANS, Chr. P. W. KRIENS en JOH. MERGELKAMP. PBOGR AMMA. 1. Mijn Vaderland (Koor) N.H. Andriessen. 2. Romance aus der Oper Künig Arpad Ba'yton)Th, H. H. Verheij. a. Amour J. Massenet. b Nimmer NachtN. H, Andriesaen. 4. Te Deum Laudamns(Koor en Soli)JJ. H. Verhuist. 5. He Wraoit (Koor)A. Tilman. a Lo Hève (Episode i 6. Romantique) J Clarinet Iwan Muller, b. A: Perfido (andante)) Beethoven. a. die Thriine c F Abt. 7' b Spinn Spion) Soloqn"rtet....E. Witt, a 't Mecuweunest b. Dies Iroe i c. In don Vreemde/ 8. d. Terugkomst Tenor. .J. J. H. Verhuist, e. Thuis i f. Een lied van Bloe-v men 2. Hymne an die Musik (Koor) .F. Lachner. ORGELBtSPELINF. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 Nov. 1896, des namiddag* van 2—3 uur door den Heer WEZERMAN. PBOGR AMMA. 1. Preludium en Fuga No. 3..Mendelssohn. 2. Aria uit de le Cantate: „Erfüllet ihr himmlischen göttlichen Flunomen"J. S. Bich. 3. SonateA G. Ritler. 4. CanzonettaRheinberger. 5. Grand MarchG. S. Jekyll. BUITENGEWONE Eere-Voorstelling van den welbe kenden Kunstrijder met medewerking van het Dir. CH. DE LA MAR en B. BARENDSE. 1. Optreden van den Heer LOUIS HEIMEL Jr. 2. De Matroos, tooneelspel inéén bedrijf. 3. „40 Kleine Negertjes", Couplet, gezongen door den Heer KELLY. 4. Sportcoupletten, gezongen door den Heer DE LA MAR. 5. Optreden van den Heer HEI MEL Jr. op den lagen tweewie- Ier. 6. De Remplafant, die niet rem placeert, Vaudeville in éen be- drjjf. 7. Neerlands roem, gezongen door den Heer GROOTVELD, met Apothéose. Tot slot: Operette in één bedrijf. Muziek van Offenbach. Aanvang 8 uur. Balcon 14.50, Stalles en 4e Loge 4.25, Parterre 4.2e Loge f 0.75, Gaanderij ƒ0.30. Buitengewone Voorstelling van het Hollandsch Tooneelgezelschap Directie A. VAN LIER. JJJJf Optreden van Mevrouw BUDERMAN—Van DIJK en den Heer A. C. KREEFT. Wegens enorm succès tweede opvoering van Kluchtspel met zang, Dans, Quod libets, Coupletten enz in 4 be drijven of 7 tafereelen, door A. REIDING, schrijver van „de Doof pot" en „Maandaghouders." In het 4e, 3e en 5e Ta fereel optreden van het Beroemde Engelsche dans- en Zangquartet van het Empire Theatre te Londen. Aanvang 7l/s uur. Balcon 2.-—, Stalles ƒ4.75, 4e Loge 4.50, Parterre ƒ4.25, 2e Loge Gaanderij 0.50. Directeur: de Heer J. DE NOBEL. 's avonds 8 uur, in de Sociëteit „DE KROON." Solisten: Mej. A. R.pianiste, Haarlem. De Heer OTTO W. DE NOBEL, bas, Amsterdam. De Heer ALB. L. ROOYERS, tenor, Haarlem. Aanmelding voor het Kunstlie vend Lidmaatschap a 3.'sjaars, bij den Penningmeester Ed. A. van BILDERBEEK, KI. Houtstraat 20.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2