HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. Mo. SS No. 98. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM. franco p. post —,40. van ZATERDAG 5 December Msi Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? KRONIEK ÏI1EPHOONNUMMÏÏ TELEPHON1SCHE VERBINDINfl ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim vierden, aangmomm tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tm 12 ure, die alsdan zoo mogelijk 'nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeiing. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. St. NICOLAAS. Vrijdagavond; de groote strijd is gestreden. Alles is bezig met pakken, met rijmen, druk in praktijk brengende den regel: Den dichter is alles geoor loofd. Geen beter gelegenheid om iemand zijne onhebbelijkheden onder de aandacht te brengen, dan als men, zooals dan, de pil kan vergulden. Wie op deze wijze harde waarheden aan den man brengt, handelt zeker niet in den geest van den goedigen Sint. Hem te gebruiken, als de Romein zijn standbeeld van Pasquino, hoe zou hij er van gruwen. Inmiddels is zelfs de kalmste in eenige spanning't werkt zoo aanste kelijk, dat plannen beramen en uit voeren, dat nieuwsgierigheid opwekken, dat bevredigen van verwachtingen, dat zien van blijde, lachende oogen. 'tls werkelijk geen wonder, dat op den avond van 5 December de strengste huisvader, de meest zelfgenoegzame moeder het gezag wat minder sterk doet gevoelen, als zij zien dat de harten van hunne huisgenooten ontvankelijk zijn tot waardeeren van het vele goede, dat onder gewone omstandigheden ongevraagd wordt aanvaard. Met St. Nicolaas komt het mensche- lijke in den mensch los. Dan herinnert men zich ondervonden bewijzen van vriendschap, van aanhankelijkheid; dan denkt men aan kleine, bijna vergeten verplichtingen't is immers een dag van verrassingen! Zulk een dag moge het voor allen zijn en het ligt op den weg van ieder om daaraan, in goeden zin, bevorder lijk te zijn. Over slecht weer is tot Donderdag niet te klagen geweest. Eiken dag langs de straten ongewone drukte, des avonds op sommige punten ware verstoppin gen. Tot deze laatste geven veel aanleiding de winkels welke meerder in het oog vallend reclame maken. In de Korte Veerstraat in een der winkelkasten een huiselijk tooneeltje a la Panopticum, in de andere een wever werkzaam aan een weefgetouw. In de Anegang een Roodkapje-voorstel ling, welke nogal publiek trekt en bij Slager wintertoiletten. In de Kruisstraat bij Heenk een wielerbaan met wielrijder, een schaatsbaan met rijder. Op de Krocht eene gratis voorstelling met de tooverlantaarn. Al deze dingen wekken de aandacht. Omtrent den verkoop in 't algemeen is men minder goed te spreken; volle straten zijn nog geen volle winkels, maar 't is voor den verkooper te wen- schen, dat hij te vroeg klaagde. Ter Raadsvergadering van Woensdag was een vijftal Heeren afwezig. De lezing van de notulen der vorige vergadering had onder de gewone om standigheden plaats. De verschillende mededeelingen van den Voorzitter kunnen onvermeld blijven. De Heer A. Ring, onderwijzer aan de tweede opleidingsschool voor Jongens, verzocht en bekwam eervol ontslag als zoodanig, wegens zijne benoeming als onderwijzer bij den lndischen dienst. Bij de inschrijving voor het bouwen van eene sluis ter vervanging van de Groote Sluis te Spaarndam was de laagste inschrijver de Heer A. de Groot te Heukelom bedragende ƒ196450.of ongeveer 60000 lager dan de hoogste. De Raad had toegestaan ƒ180000. Wegens de hoogëre inschrijving en bij komende kosten is noodig 200450. Voor het uitbreken van de Kleine Sluis was de laagste inschrijving die van den Heer P. Zanen Hz. te Ammerstol groot 2724, doch werd in overweging genomen, aangezien het voor 2100 kan plaats hebben waarvan de gemeente de helft betaalt. In het geheel zou het sluiswerk kosten ƒ202230.doch zal door een waar schijnlijk hooger rijkssubsidie en ver hoogde bijdrage van particuliere zijde, van de gemeente eischen ƒ69230, waar door nu nog een bedrag voor beide werken van ƒ20450 wordt aangevraagd. Over dit voorstel geen beraadslagingen en ook niet over de onderdeelenzonder hoofdelijke stemming aangenomen. Thans opnieuw de zaak Ambachts school. Men zal zich herinneren, dat een post groot 800 als gemeentelijk sub sidie ten behoeve van de avondteeken- school aan deze inrichting bij de begroo ting aangevraagd, doch niet was toege staan. Hoe vervolgens het Bestuur zich in deze opnieuw tot den Raad wendde, en toen op voorstel van den Heer van Styrum besloten werd het advies in te winnen van de Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs. Dit advies was thans verschenen en bij den Raad ingediend, dit was, behou dens eenige bepalingen, gunstig en zij erkent, dat aan dusdanig teekenonderwijs behoefte bestaat. Men zou zoo meenen, dat B. en W. hiermede hadden kunnen aanvangen, dan zou dit zeker de beslissing bespoedigd hebben. De Heer van der Mersch heeft het woordDe zaak heeft heel wat tegen spraak gewekt. Voor en tegen is veel licht opgegaan, het ware te wenschen dat de burgerij zich meer met de gemeentezaken bemoeide, meent dat de waardigheid van den Raad niet in gevaar wordt ge bracht door intrekking van het vroeger besluit. Het programma der school staat ongeveer gelijk met dat aan de Burger avondschool in de eerste en tweede klasse. De categorie van jongens die er van gebruik zal maken verschilt met die van de laatste schoolhet meerdere dan het teekenonderwijs wordt er niet onderwezen, terwijl het onderwijs in de elementaire wiskunde voor het daar gegeven onderwijs niet volstrekt noodig is. Is dit teekenonderwijs noodig f Spre ker toonde dit aan en wees tevens op de mindere kosten voor den deelnemer. Het kan dus voor vele jongens nuttig zijn. Ligt het op den weg der gemeente hiertoe subsidie te geven? Ook dit werd bevesti gend beantwoord, doch de met het onder wijs belaste persoon moet gediplomeerd zijn en de leerlingen moeten eenige waar borgen geven, dat zij het onderwijs met vrucht kunnen volgen. Spreker wenscht vastgesteld te zien of de subsidie al of niet wordt toege staan en dan de détails regelen. De Heer Roog vindt de acte voor het hoofd minder noodig, maar is niet tegen de subsidie. De Heer Stolp vraagt nog een kleine opheldering, welke door den Heer Waller wordt gegeven. Bovendien vindt hij het getuigschrift voor de leerlingen niet zoo noodzakelijk en ook niet billijk aangezien op de Burgeravondschool jongens zijn, die dit getuigschrift niet bezitten wil het Bestuur der Ambachtsschool vrijla ten. De Heer van Lennep stelt den Raad gerust ten opzichte van de acten van den directeur der school. Nog eens heeft de Heer Van der Mersch het woord, is zeer bepaald voor het diploma der leerlingen, ten einde met den knaap in de gelegen heid te stellen te vroeg de school te verlaten. De Heer Klein vindt ook het leerling diploma niet noodig of billijk. De Heer Beijnes brengt een woord van hulde aan den Heer van der Mersch, die, na onder zoek, van een tegen- een voorstander der zaak is geworden. Nog vraagt de Heer Hijmans eene inlichting, wat door den Heer van Leiinep beantwoordt wordt, De Heer Sneltjes zal tegenstemmen, aangezien hij er in ziet een premie op het schoolverzuim Weer de Heer Waller ten opzichte van hetgeen door den Heer Sneltjes is gezegd, wijst de te verleenen premie op het schoolverzuim ten sterkste af; 't is om den achtergeblevene voort te helpen. De Voorzitter meent de zaak voldoende toegelicht, maar de Heer Hijmans wil nog de bepaling, dat de school alleen toegankelijk zal zijn voor jongelieden die in de praktijk werkzaam zijn. De Heer Van der Mersch wil nu eerst over de voorwaarden stemmen. De Heer Waller wenscht de beraad slagingen te heropenen, waartoe de Raad verlof geeft en hij brengt nu nog het een en ander in het midden ten opzichte van de bevoegdheid. Het amendement omtrent de wettelijke bevoegdheid wordt aangenomen. Dat, betreffende het diploma wordt nog nader bediscussieerd. In stemming wordt dit verworpen met 16 tegen 11 stemmen. Nu komt het am. Hij mans, toelating slechts voor jongens die in de praktijk werkzaam zijn, in behandeling, de Heer Beijnes bespreekt dit. Ook de Heer Hijmans. Het amendement Hijmans wordt aangenomen. Nu komt het geheele voorstel in stemming. Het wordt aangenomen. De Ambachtsschool krijgt dus de 800, het onderwijs wordt door een gediplomeerd leeraar gegeven aan jongens in de prak tijk werkzaam. In behandeling kwam de concept overeenkomst, te sluiten met den Heer Kriens, ten opzichte van het gemeentelijk muziekcorps. Aan een verzoek om de avondconcer ten op Woensdag te doen plaats hebben op de Groote Markt werd voorgesteld geen gevolg te geven. Over de overeen komst in het algemeen, voert de Heer Lodewijks het woord, wenscht het stuk te stellen in handen der rechtsgeleerde Commissie. De Heer Van Styrum is daar ook voor, en alzoo wordt besloten. De ontwerp overeenkomst komt neer op het volgende De Heer Kriens dirigeert en exploi teert een harmonie-orkest van gelijk gehalte als het tegenwoordigehet corps geeft veertig openbare uitvoeringen tussehen 1 Mei en 1 October, stelt zich beschikbaar voor hoogstens vijftien uit voeringen op dag en uur door B. en W. aan te wijzen, daaronder begrepen eere- muziek en bij militaire-begrafenissen het is beschikbaar voor uitvoeringen bij parade en ten hoogste vijf schutterij oefeningen, doch zoo, dat de Heer Kriens niet belet wordt vroegere verbintenissen na te komende gemeentekas verleent tot een en ander eene subsidie groot f 10000. B. en W. stellen beschikbaar een genoegzaam verwarmd en verlicht lokaal tot het houden der oefeningen, doch de kosten voor verlichting worden vergoed. Bij de verplichte uitvoeringen is het corps in uniform, waarvoor de gemeente f500.per jaar beschikbaar stelt. De muziek en de instrumenten welke aan de gemeente behooren, ont vangt de Heer Kriens in bruikleen, hij betaalt de assurantie kosten, en onder werpt zich aan het toezicht van eene commissie van vijf leden, door den Raad te benoemen. Voor de verwarming der lokalen van de kostelooze school A zijn noodig twaalf kachels, voor welker aanschaffing en plaatsing aangevraagd wordt f1950. Het zullen ventilatie kachels zijn. B. en W. vragen deze som thans aan. De Heer Hijmans wijst er op, dat de gemeente meestal huurkachelsin gebruik heeft, wil dus gaarne weten waarom men de kachels nu koopen wil. De Heer de Breuk geelt de noodige ophelderingen voldoende kachels voor de scholen zijn niet te huur. De Heer Stolp adviseert om toe te staan en zulks na voldoend onderzoek. De Heer Schürmann wenscht een lans te breken voor de Haarlemsche in dustrie en wenscht de zaak uit te stellen met het oog op den vergevorderden tijd. De Heer Van der Mersch bespreekt de zaak. Weer geeft de heer de Breuk opheldering. Vindt het, met het oog op het beste systeem, ongewenscht nog te wachten. Bjj de uitvoering zullen de Haarlemmers niet uitgesloten zjjn. De Heer Hijmans, voor de derde maal het woord vrageude, wenscht te weten of de levering bij aanbesteding zal plaats hebben. Neen, zegt de Heer de Breuk, aanbesteding is hier niet gewenscht. De Heer Schürman wenscht voorloopig een kachel als proef. De Heer Klein verklaart, dat de kachels in de twee scholen, Smedestraat en Anthoniestraat, hier gemaakt zijn, uit stekend voldoen en goedkoop in gebruik

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1