HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 99. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang; 144 van WOENSDAG 9 December 1896. Nieuwsberichten. Ï1LEPHOONNUMMKK TELEPHON1SCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post—,40. jLhomderlljke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAft des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij Dn erven Loosjes, te Haarlem. COAPE (H. C.) In het net der Jeznïten. Een verhaal uit den T^jd van Lodewyk XIV. Uit het Engelsch vertaald door C. v. Ophemerting. 1.50 ELSTER (O.) In het krijgsgewoel. Roman nit den Fransch— Dnitschen Oorloging. 0.80 HORA ADEMA (J.) Wormatekigen.ing. - 1.90 KER (DAVID) De witte olifant. Avontu ren van een Engelschen jongen aan het hof van den koning van Siam....geb. 1.40 KOETSVELD (Dr. C. E.) Dieren nit den Bijbel. Twaalftal toespraken in de Kin- derkerking. J .25 geb 1.75 Hansen's Poolreis door hemzelf beschreven. ing. o 0.75 NANSEN (FRIDTJOF) In Nacht en Ii«. Compleet in 36 aü. a0.30 PAULSEN (J.) De jodin. Uit het Noordech vertaald door Gerard Bakkering. 2.40 Butenlaodsche nieuw verschenen werken Panorama hebdomadaire. Paria qui's Amuse No. 1. Les cafós-concertsing. f 0.60 ZAPP (ARTHUR.) Scdom. Sittenbilder aus dem Berliner Proletariër-Leben..ing. 0.65 Leutenant Don Jnan. Erbanliche Zeitbilder,...ing. - 0.65 Bovenstaande werken zijn voorhanden bjj de boekhandelaars de eü ven Loosjes Patrimoniums Werkverschaffing. De commissie kan tot haar blijdschap mededeelen dat de voorbereidende maat regelen zoover gevorderd zijn, dat zij het plan heeft Maandag 14 Dec. a.s. met de werkzaamheden aan te vangen. Dankbaar voor den steun aanvankelijk met de circulaires ondervonden, spreekt zij toch hare verwondering uit, dat in verhouding tot het aantal rondgezonden circulaires betrekkelijk weinigen hebben bijgedragen. Wat hiervan de oorzaken zijn, weet de oommissie nietze gelooft echter niet, dat het is omdat men niet met ons instemt, dat werkverschaffing de meest geschikte wijze van hulpbetoon is voor diegenen die door de tijdsom standigheden wel hun werk maar niet het hart verloren hebben; die zich nog schamen om bij instellingen van lief dadigheid om onderstand te komen vragen en juist dezulken moeten hierin gesteund worden. 't Kan ook zijn, dat men nog even wil wachten en aanzien. Aan dezen zij medegedeeld dat de com- missiën van Financiën en Controle zich bereid hebben verklaard, gelden voor dit doel in ontvangst te nemen. Het zijn de heeren: H. M. J. van Lennep, Park laan 69; Ed. de Lanoy, Groote Hout straat; F. M. Baron van Lynden, Wagen weg 46H. F. Maks, Kruisweg 15Dr. A. E. van Royen, Florapark. De Heer Ed. de Lanoy berichtte ons nu reeds ontvangen te hebben van Mej. M. E. S. deH. f 40.-, Mej. M. C. de H. f 25.N. O. ƒ10.Dat deze giften spoedig door vele andere gevolgd mogen worden. De couranten willen ze gaarne vermelden en u van den loop der zaak op de hoogte stellen. Tevens vestigt de commissie nog maals de aandacht op het kaartenstelsel. Er worden arbeidskaarten verkr jjgbaar gesteld tegen betaling van 50 cent. Deze kaarten geven recht op één dag arbeid. Zij mogen alleen aan die personen wor den uitgereikt, die zich bjj de werkver schaffing hebben doen inschrijven en voldoen aan de door haar gestelde eischen. Kan de werklooze dus van deze ofgene eene kaart bekomen dan baat hem dat niet zoo hjj zich niet eerst bjj de werk verschaffing heeft doen inschrjjven. De koopers dezer kaarten worden hierop attent gemaakt. Wanneer men een zeker aantal aan vraagt, wordt daarbjj gevoegd een staat van de personen, die bjj de Werkver schaffing in aanmerking komen en kan men daaruit keuze doen wien men in zjjn benarden toestand wil te hulp komen. De arbeid die op deze kaarten ver richt wordt, wordt door de commissie geregeld; geen werklooze wordt door ons op zulk een kaart tot het verrichten van particuliere diensten gegeven. Yerlangt men die, dan wil de Werk verschaffing hiervoor gaarne personen beschikbaar stellen, doch de bepaling van zjjn loon gaat dan buiten de werk verschaffing om. Herstellingen en nieuwe artikelen wor den voor particulieren verricht noch vervaardigd; dit zou verplaatsing van werkloosheid geven. Hoewel een enkele boodschap aan een der commissieleden of aan het ge bouw voldoende is voor de weghaliijg van goederen, wenschen wjj, zoodra de werkverschaffing geopend is bjj de stad- genooten aan te kloppen om vergunning tot het opruimen hunner zolders die, naar wjj gelooven, nog wel 't een en ander zullen bevatten wat door hen niet meer gebruikt wordt en dus waar deloos is, doch de werkverschaffing uit stekend ten goede zou kunnen komen. De werkverschaffing kan alles ge bruiken, daar bjjna alles nog eenige waarde bezit en werkzaamheden oplevert. Als wjj dan bij U aankloppen, stel ons dan niet te leur, maar help ons ook hierdoor het goede doel bevorderen. Gaarne zjjn wjj zelfs bereid iedere week te komen afhalen, wat U voor de werkverschaffing mocht willen bewaren. Wjj verzoeken echter dringend geen goederen af te geven dan aan hen, die een door onderstaande commissie onderteekende machtiging daartoe kun nen vertoonen, opdat misbruik voor komen worde. Wanneer ieder doet wat hjj kan, wordt de arbeid gemakkeljjker en het lot van minderbedeelden verlicht. De commissie verklaart zich gaarne bereid tot het geven van alle ge- wensebte inlichtingen. Den werkloozen wordt bericht dat voorloopig Dinsdag en Vrijdag 's avonds ten 8 ure, in het gebouw Warmoesstraat 2 inschrijving zal plaats hebben van diegenen die voorzien zjjn van een volgnummer dat op die dagen 's morgens tusschen 9 en 12 uur aldaar te ver krijgen is. Deze nummers worden tot een beperkt aantal uitgereikt. De Commissie van Patrimoniums Werkverschaffing, J. H. SEGA AR, Oude Gracht 66. R. BOERKOEL, Geldeloozepad 35. J. P. BOERKOEL, Oranjestraat 31. Weten en Werken. Maandagavond namen de wekelijksche bijeenkomsten een aanvang met eene voordracht van Dr. Johs. Dyserinck van Rotterdam. De zaal was, als altjjd, uitstekend bezet en het was de Voorzitter, de Heer A. van der Steur, die de aanwezigen welkom heette en er op wees, dat de vereeniging Weten en Werken, opgericht in November 1856, thans haar veertig jarig bestaan kon gedenken, dat van hare oprichters zoovelen waren heenge gaan en de Vereeniging wilde voortgaan aan het doel der oprichters, de bescha ving en het veredelen van den werkman Thans verkreeg Dr. Dyserinck het woord met het onderwerp George Stephenson, de uitvinder van den loco motief. Stephensen was in 1781 geboren te Wylam uit behoeftige ouderszij waren arbeiders in de steenkolenmijnen. Hij was tweede van zes kinderen. Reeds vroeg moest hij behulpzaam zijn in de kostwinning; op jeugdigen leeftijd was hij reeds koedrijver, tegen eene belooning van tien centen per dag. Later werd hjj stoker bij de mijnpompen. In deze betrekking begon zich zijn genie te ontwikkelen en vormde hij zich, door zjjn onbedwingbare zucht naar kennis en zijn stalen werkkracht, tot een der grootste hei vormers op het gebied der werktuigkunde van stoker tot opzichter en doorliep Stephenson al de graden van den laagsten tot den hoogsten. Hij begon met zich rekenschap te geven van het werktuig waarbij hij als stoker geplaatst was en maakte hiertoe van allerlei materiaal de stoompompna.Bijver- diensten, als door het lappen van schoe nen, stelden hem in staat zijne kennis uit te breiden. In deze laatste hoeda nigheid was het, dat hij zijne vrouw leerde kennen. Kort van duur was dit eerste huwelijk. In 1819 hertrouwde hij. Inmiddels ontwikkelde zich bij hem het denkbeeld van den locomotief en zulks in de eerste plaats tot vereenvoudiging van het steenkolenvervoer, waartoe hij eeu vaste baan aanlegde. Het was een hellende weg, waar het kamrad dienst deed. Den uitvinder volgende in zijn werken en streven zien wij in 1825 de eerste spoorlijn met locomotief aangelegd tusschen Stockton en Darlington met één personenwagen en eene snelheid van 8 Kilometers per uur. In 1830 had de aanleg plaats der lijn Liverpool-Manches ter voor katoenvervoer. Zoo weinig waren de meesten zijner tijdgenooten doordrongen van het nut van snel ver keer, dat eene wet op de spoorwegen eerst in het Engelsche Parlement ver worpen, schoorvoetend en na bezwaren van allerlei aard tot stand kwam. In vereeniging met een kwaker, Pease, stichtte Stephenson te New Castle de eerste locomotiefiabriek. De laatste door Stephenson aangelegde lijn was die van Londen naar Edinburg, deze is tot heden de snelste gebleven. In Nederland werd de eerste spoor weg aangelegd tusschen Haarlem en Amsterdam in 1839. Met het getal spoorwegen en de be hoefte aan locomotieven, waarin de New Castle-fabriek voorzag, was tevens de snelheid toegenomen, van 8 Kilometer, tot 146 in 't uur in Amerika, welke snelheid echter slechts bereikt werd in een proefrit en met deze nam ook het aantal treinen per dag toe. De Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij begon met 4 treinen per dag, thans gaan er 550 op hare lijnen. In 1840 telden de gezamenlijke spoor lijnen der wereld 7300 K.m. thans 650.000. Aardig, dat de beschaving van een werelddeel thans kan aangeduid worden naar de lengte van zjjn spoor baan. Stephenson overleed te Tampton in 1848. Behalve zjjne groote verdiensten als werktuigkundige stelde spreker Stephenson voor als een der eersten die de verhouding regelde tusschen werkgever en werknemer. Zelf ontspro ten uit den arbeidendenstand, was hij volkomen vertrouwd met de nooden en behoeften van den werkman. Hij stichtte met zijne 1500 werklieden een fonds, dat voor hunne familiën voorzag in kos teloos onderwijs in dag en avondschool, het houden van lezingen, het stichtte eene bibliotheek en vereenigingen van velerlei aard en deelde prijzen uit voor tuinbouw, natuurlijk uitsluitend voor zijne werklieden, die steeds in hem vonden een gestreng doch strikt recht vaardig patroon. Daarbij gaf hjj allen het voorbeeld van matigheid en spaar zaamheid en toonde zelfkennis genoeg om een hem aangeboden lidmaatschap van het Parlement beslist te weigeren. Geen wonder, dat bij zjjn verschei den duizenden zjjn heengaan betreur den. Te New Castle werd zeer kort na zjjn dood een standbeeld voor hem op gericht. Met de belangstelling welke men in W. en W. gewoon is, werd de fraaie voordracht gevolgd, en de aandacht leed er zelfs niet onder, toen Spreker door een gebrek aan het gaslicht genood zaakt was bij het licht van twee kaar sen een deel zjjner rede voort te zetten. Pleit dit voor den Spreker, niet minder doet het dit voor de talrijke toehoorders die hierdoor toonden mannen van orde te zijn. Maar dit is dan ook de geest, die van Weten en Werken uitgaat. Als altijd gaf Spreker ook thans eene bijdrage: Beeldspraak in onze taal ont leend aan landbouw en veeteelt. De wijze waarop Spreker deze studie aan den man wist te brengen gaf vele malen aanleiding tot vrooljjkheid en dat het getal uitdrukkingen nogal belangrijk is blijkt uit de gemaakte aanteekeningen; het zijn er zeven en vijftig en eindigde met den wensch, dat we bjj het naar [huis gaan niet in zeven slooten te geljjk [zouden loopen. De volgende spreekbeurt wordt ver vuld door Dr. Bleekrode van 's Graven- hage Vervolg Tweede Kamer), In de zitting van Vrijdag was bericht ingekomen van het overljjden van het lid Mr. Lambrechts, waarop met een brief van rouwbeklag zou worden ge antwoord. Aan de orde was het ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de suikerakcjjns. Nadat de eerste Spreker, de heer van den Berch van Heemstede eenige woorden van hulde gesproken had aan de nagedachtenis van den heer Lambrechts, bestreed hij het ontwerp, als nadeelig voor fabriekanten en land bouwers en voor de kuituur. Hij drong er op aan om althans één jaar den be- staanden toestand te handhaven, in af wachting van een definitieve regeling, opdat de vaderlandsche industrie niet plotseling van belangrjjke inkomsten mocht worden beroofd. De heer van der Kun bestreed krachtig de sapverhooging

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1