en JULIA kieteitjereeoiging" Schouwburg - Haarlem. ADVERTENTIEN. Zondag 17 Januari Populair Geneert door het Strijkorkest van Haarlem's Muziekkorps Zondag 17 Jan. 1897 V olksvoorstelling, Specialiteiten* Gezelschap. Optreden van de grootste Specialiteiten der wereld. Nederl. Opera Woensdag 20 Januari 1897, Gemengd Koor. le CONCERT op Maandag 18 Januari, verzameling oorspronkelijke gravures op het gebied van tuinarchitectuur, voorstellende de voornaamste kasteelen met hunne parkaanlagen hier te lande en in het buitenland, Zondag is de toegang vrij. De opkomst van het publiek bjj de beide laatste voorstellingen, die de Nederlandsche Opera hier gaf, was niet van dien aard, dat ze den bekwamen leider en directeur, den Heer van der Linden aanmoedigde, met zijn Gezel schap hier verder op te treden, te meer, daar hij in de vele plaatsen van ons land, waar hij geregeld zijne voorstel lingen geeft, steeds groöie waardering en nitverkochte schouwburgen vindt, iets, wat voor eene zoo kostbare onderneming als de zijne, eene gebiedende noodzake lij kheid is, wil ze in stand kunnen big ven. Aanstaanden Woensdag komt volgens achterstaande advertentie hier eene opvoering der »Romea en Julia" met Mejuffrouw J. Jacobson in de hoofdrol. Het uitbundige succes dat deze zan geres overal mocht inoogsten, doet den Heer v. d. Linden verwachten, dat hij goed gezien heeft, deze Opera voor Haar lem te kiezen en een druk bezoek mag verwachten. Gisterenavond trad in een druk bezochte openbare vergadering der Eerste Haarl. Theos. Vereen, als spreker op de heer J. L. M. Lauweriks van Amsterdam met het onderwerp: Geometrie Spreker verdeelde zijn voordracht in twee deelen, beginnende met algemeene beschouwingen over de eigenschappen van het ZijnWaarheid, Werkelijkheid, Rede, Schoonheid en Gerechtigheiden de neveneigenschappen hiervan: Vol maaktheid, Eenheid, Harmonie, Een voud, Regelmaat enz. Vervolgens zette de heer L. nader uiteen hoe van alles het begrip regel en orde de grondslag is. Als symbool van Volmaaktheid, Even wicht, Rust en Orde noemde hij de bol. Na vermeld te hebben, dat Kunst is de belichaming van de Schoonheid en ieder waar artiest zich dus richten moest naar de eigenschappen van de Waarheid, beweerde spreker dat aan ont wikkeling moest voorafgegaan zijn in-wikkeling (n.l. van den innerlijken kern). Om de innerlijke Kern dus weer te vinden was noodig evolutie d.i. ontwikkeling van het in-gewikkelde. Bij dit streven nu zoeken we de waarheid buiten en in ons; dit wijst op de overeenkomst van het buiten en in ons zijnde en de Theosofen zeggen dan ook, dat de mensch is een mikro- kosmos, d.i. een heelal in 't klein. Zelf kennis is dus de kennis van het binnen- en buiten ons zqnde door wederkeerige vergelijking. Vervolgens behandelde spreker de geometrische vorming, (zijnde de een voudigste, naderende Eenvoud, eigen schap van het Ware) punt, lijn, cirkel, bol en de geometische symbolen van de vijf elementen volgens Plato. Een rechthoekige driehoek is het symbool van het element de aarde; een scherphoekige van het element het vuur. Na meer in 't bizonder te hebben uit geweid over de geometrische lichamen, waarvan de bol is het symbool van den aether (akasha der oude Indiërs) het regelm. viervlak van het vuur, het regelm, achtvlak van de lucht, het regelmatig twintigvlak van het water en de kubus van de aarde, en na gewezen te hebben op de belangrijkheid van de geometrie als basis voor de architectuur, eindigde spreker zijn voordracht met een schoone lyrische ontboezeming. Naar men verneemt zal binnen kort de langzamerhand ingeslopen ge woonte om van de groote markt buiten de zeevischmarkt gebruik te maken ten dienste van het verkoopen van visch niet langer worden toegelaten. Op de zeevischmarkt zal eene gelegenheid wor den gemaakt om ter markt aan te voe ren visch uit de stallen. Deze maatregel welke vooral wordt genomen in verband met de plaats hebbende restauratie van den beroemden Vleeschhal, zal zeker door ieder worden toegejuicht. Aan de jongelingen, die in het jaar 1878 zijn geboren, wordt, ingeval zij dit nog niet hebben laten doen, aan geraden ten spoedigste zich voor de nationale militie te doen inschrijven. Bij het korps brandblusschers te dezer stede, is op verzoek eervol ontslag verleend aan E. F. Bruynsteen als Ser geant majoor, P. W. van den Berg, H. W. van Breemen en H. J. Leupen als sergeant. Voorts zijn benoemd tot sergeant majoor P. Daudeij Hz, thans sergeant en tot sergeant G. Spaan, W. van Meeu wen, A. J. Randoe en P. A. G. Gerlagh thans vrijwilligers bij Spuit 10. De Nederlandsche Credietbank hield Dinsdagmiddag ten hare kantore (Nieuwe Gracht No. 11) onder voorzit terschap van den Heer Jhr. H. M. Speel man eene algemeene vergadering van aandeelhouders ter voorziening in de vacature van een Commissaris. Benoemd werd als zoodanig met alge meene stemmen de Heer Jhr. A. E. W. Rutgers van Rozenburg. Met het weer waren wij van de regen in den drup geraakt. Alles nat, modderig en kil, geen zonnetje aan den hemel en de maan bijna bedekt door een dikken mistsluier, welke wijst op schelvisch en verkoudheid. IJs, niet ge noeg voor een big om op te slaan en zelfs voor hen, die gaarne pronken met bontjassen en mantels is het weer eene ware marteling. Vele kinderen, niet gerechtigden tot het bereiden van de ijsbaan behielpen zich Woensdag met een ijsvermaak op den Dreef, waarbij zes baanvegers dienst deden. Van door het ijs zakken is daar tol heden geen sprake geweest. Vrijdag gelukkig eens bij uitzondering een zonnetje. Op het Pouplair Concert a.s. Zon dag 17 Jan. in de Sociëteit Vereeniging zullen de Heeren v. d. Tand, Zur Haar, Hofmeester en Smid, Soli's uitvoeren voor Viool, Violoncel, Piston en Picolo, en het orkest onder meer de ouverture Guilaume Teil, en een Walz van Ed. Strauss, gecomponeerd bij het 25 jarig jubeleum van Joh. Strauss op diens Walsen, in chronologische volgorde ten gehoore brengen. Weldadigheid naar Vermogen. Ingekomen van 612 Jan. Van C. A. v. W. C. ƒ50.—, M. J. L. 2.50, wed. Th. V. ƒ2.50. A. v. R, 100.—, v. d. P. S. ƒ2.—, Mr. de H. H. ƒ10.—, N. N. ƒ2.50, B. B. ƒ10.—, N. N. ƒ3.-, H. H. B. ƒ60 S. I. A. ƒ2.50, W. K. L. ƒ15.—, F. M. v. L. ƒ50.—, Mej. W. 35.16, C. G. v. M. 100.—, E. D. ƒ100.—. Totaal met vorige opgaven 3625.16. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van een bericht in het Adv. Blad van 13 Jan. jl. betreffende het blinden van vogels met het doel om ze des winters te doen zingen, wensch ik u mede te deelen, dat het zingen geenszins bevorderd wordt door het blinden (oogen uitsteken) der vogels; integendeel de zang wordt min of meer kwjjnend. Wil men van zijn vogels goede zangers, men onderzoeke welk voedsel zij, in vrijheid zijnde, gebruiken. Hieraan moet met de meeste zorg ook in de kooi worden voldaan. Geeft men bovendien nog eenige lekkernijen, wat men natuurlijk onderzoeken moet waar ze veel van houden, dan zullen ze zeker, en wel uit vollen borst, hun lied doen hooren. Hoogachtend UEd. Dv. Er. A. J. BRONKHORST. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK FE ItS CE Ah FIN O. Van 1 Nov. tot 15 Jan. hebben zich de vol gende personen aan gemeld: 10 voor werkvrouw. 2 voor waschvrouw. 4 voor naaister. 1 voor breister. 24 voor los werkman. 5 voor loopwerk. 1 voor kleedermaker. 1 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 2 voor timmerman. 1 voor opperman. 4 voor grondwerker. 2 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 15 Jan. zijn de volgende per sonen geplaatst. 8 voor werkvrouw. 1 voor waschvroaw. 2 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand* aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hnnne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 13 Jan. J. Graal en J. M. Hendriks. W. J. Lijnzaad en C. M. Pliilippo. D. Hamman en A. Cool. 14 Jan. P. C.Tijssenen W. Dor reman. G. H. Meijer en J. A. R. Flea ner. GETROUWD. 13 Jan. A. Koster en C. J. M. Hoobroeks. H. Makkes v. d. Deijl en S. Dekker. GEBOORTEN. 6 Jan. F. v. Tol geb. Hogeboom d. 7 Jan. C. Suits geb. v. d. Eijkhof z.M. v. Dam geb. v. Hooff d. M. Klumper geb. Wijnands a. M. L. y. d. Aar geb Houtkamp d. 8 Jan. B. Steenstra geb. Zeilmaker d. A. M. H. Willemae geb. v. d. Hulst d. C. Elfering geb. Dam d. G. J. Tjaden geb. de Groot d. A. C. v. Well geb. Jonker d. A. M. Kol geb. Koelemij d. 9 Jan. A. S Smit geb. Miil- ler d N. M. Hazekamp geb. Roza z. E. E. v. d. Haak geb. Kipshagen d K. Ebbing ;eb. Smit d. T. v. Wijk geb. v. 't Zelfde. J. Graaman geb. v. Haren z. (levenl). 10 Jan. M. Kion geb. Brink d. C. Balm geb. Koek d. A. W. Noë geb. v. Koten z. E. H. v. d. Eijkhof geb. Dols d. S. Bank geb. Tijdgaat z. 11 Jan. C. Knol geb. Stevens z. E. Kostelijk geb. Groen z. T. Stolwijk geb. Bakker d. C. Huyge geb. v. d. Hulst d. H. M. Kujjten geb. Sohlötz z. A. Fikkert geb. v. d. Laan d. G. E. v. Vloten geb. Smit z. 12 Jan. M. v. Kooten geb. Petersend. H. M. Zegwaard geb. J utten z. L. Hommels geb. Cobelens z. 13 Jan. J. J. Koelemeijer geb. Bijrij z. E. A. Dugs geb. de Wilde d. G. Scheepbouwer geb Laan d. 14 Jan. H. Dijkstra geb. v. d. Manakker zC. v. Norde geb. v. Broekhuizen z. IL Gerritsen geb. v. Andel z. M. Heeremans get). Swart d. OVERLEDEN. 7 J an. G. M. de Roever geb Caous, 74 jGed. Raamgracht. J. H. de Vos 7 m. z. Oostvest. H. P. v. Velzen 4 j.z. Rozenstraat. 8 Jan. J. v. Buuringen 70 j. Bakkumstraat. 10 Jan. K. v. Raaphorst geb Smoi 61 j. Haarlemmer- I.iedeatraat. --P. Burggraaf 5 m. z. Burgwal. A. Kokkelkoren 47 j. L. Heeren vest. 11 Jan. J. B. Hagemaa geb. Sips 76 j. Twijnders- laan. J. J.M. v. d. Griendt geb. Vermeulen 49 j. Nassauplein. J. Slenders 74 j Scheep- makeradijk. J Leautaud 1 m. z. Langelaan. 12 Jan. G. Overbeek geb. Hamer 56 j. Kinder- buissingel. 13 Jan. P. Lammes 26j. Burg wal. G. J. Hoogenhuijse 50 j. Parklaan. M. A. Robbers geb. Breed 32 j. Raamsingel. W. H. Noé 9 d. z. Bakenessergracht. 14 Jan. P. H. Beksvoortllm z. Casteleijn- straat. f. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Polit ie die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: In de opgehaalde vuilnisstoffen en terug te bekomen bij den Hoofdopzich ter der Gemeentereiniging, bureau Har- menjansweg. Een zilveren theelepel. Een zilve ren eierlepel. Een ring van gouddraad. Een stokdwijl en twee nieuwe treklijnen. Een goud oorbelletje in een doosje. Een duitsch leesboek. Een porte- monnaie met ƒ8.12Vs. Een pet. Een paar kinderlaarsjes. Een brief. Een ijzeren gewicht, 1 K.G. een hond. Een gouden ring met diamant. Een gouden ring met bruinesteen. Een stalen knip. een schaats. Een zilveren broche. twee stukjes band. Een zweep. Eenige sleu tels. VEEMARKT 13 Jan. 1897. AangevoerdPrijs 17 N.Kalveren 5.— 12. 4 Schapen ,10.18. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 19 Januari 1897 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. PassacagiiaJ. S. Bach. 2AdagioKiihmstedt. 3. FestaonateVolckmar. a. Andante. b. Adagio. c. Allegro moderato. 4. IntermezzoBheinbeiger. 5. Aria: -Und oh die Wolke.".,Weber. CONCERTZAAL Luit.-Directeur Ch. P.W. KRIENS. Solo's door de Heeren: LEENDERT v. d. TAND {Fiool). FRANZ ZUR HAAR (Violoncel). HENRY HOFMEESTER (Cornet a Piston). GEORGE SMIDT (Picolo). Aanvang 8 uur, Entrée 25 cent. Buitengewone groote door het Dir. M. SERIERSE Co. van Rotterdam. Voor bijzonderheden zie groote en kleine billetten en platen. Aanvang 8 uur. Balcon ƒ0.60. Stalles en Par terre ƒ0.50, le Loge en 2e Loge ƒ0.40, Gaanderij 0.25. van den Stads-Schouwburg te Amsterdam. Dir. C. VAN DER LINDEN. SN8F" Optreden van Mejuffrouw JEANNE JACOBSON. Groote Opera in 5 bedrijven. Muziek van Chr. Gounod. Aanvang 71/2 uur. De proloog wordt door alle Dames en Heeren Solisten gezongen. Balcon f 2.50, Stalles ƒ2. le Loge 1.75, Parterre ƒ1.50, 2e Loge 1.25, Gaanderij ƒ0.60. HAARLEMSCH Beschermheer Jhr. ERNEST VAN LOON. Directeur: ANTON H. TIERIE. 'i avonds te half 8 uur, in de „VEREENIGING,» met medewerking van Mej. TINE RENSSEN (Alt), Mej. OLGO ISAAC (Sopraan) en den Heer G. ZALSMAN (Baryton). Kunstlievende leden hebben toe gang met 2 Dames en kunnen zich aanmelden bij den Heer R. HAVERSCHMIDT, Schaehel- straat 16. Kaarten te bekomen bij de Boekh. Mul, v. d. Wilk en de Haarl. Boek- en Muziekhandel. Degelijk Piano-Onderwijs aangeb. door eene Juffrouw, priv. less, ƒ6.75 p. kwart. 2 lessen p.w! Br. fr. onder No. 892 aan het bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2