Eerste Blad. No. 5, Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. t1lephoonnummhk TZT A A T3 T TI' TVT C^\ TT tblbphon1sche verbinding abonnementsprijs: yan W0ENSDAG 20 Januari 1897. verschijnt- Per drie maandenf ,25. verschijnt. Nieuwsberichten. 144 XX xl XX JL% Jul JJJ JJJL w XX met AMSTERDAM. ADVERTENTIEBLAD franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag-en Vrijdagavond. Abnierlijte nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, gproote letters naar plaatsruimte. Advertmtiën warden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdcm zoo mogelijk nog warden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkregen bij db erven loosjes, te Haarlem. ANDR1 ESSEN (SUZE). Het leven op den Erekensteyning. f 0 50 geb. 0.75 BETZ (Dr. H. J.) Gedachten over aller leiing. *0.50 BOEK (ONS). Bloemlezing van verhalen voor de Jeugd. Prijs per jaar2.60 BUNING (al. WERUMÉÜS). In en om de Kampong. Oost-Indische schetsen «ompleet in 12 afleveringen a0.20 JAARBOEK (Geïllustreerd). Voor 1897 bevattende de voornaamste gebeurtenis sen van het jaar 1896 in Woord en Beeld met 250 a 300 Illustration ing. 1.2b Bnitenlandsche nieuw versohenen werken LBFÈVRE (J.) Eclairage 2 dln..ing. 2.80 MALLARMÉ (STEPHANE) Divagatiois. ing. 0 1.90 MOLINAR1 (G. de) La Viricnltnre.ing 1.90 SEIGNOBOS (Ch.) Histoire politique de l'Europe contemporaine. Evolution des partis et des formes politiques, 1814 1896ing. 0.51 ©ÏSELLSCHAFT (Die) Monatschrift lür Litterator, Kunst und Sozialpolitik. Hft 1 Jahrgang XIII0 1. BRADDON (M. E.) London pride. 2 vis••ing. 2. CHESTER (A. H.) A Dictionary of the Names of Minerals including, thier History and Etymology..,.geb. 0 9.7$ Bovenstaande werken sgii voorhanden bjj de boekhandelaars de erven loosjes Haarlemsch Gemengd Koor. Sedert de heer Anton Tierie uit Am sterdam de leiding van Haarl. Gemengd Koor in handen heeft gehad biedt de zangvereeniging bjj hare uitvoeringen programma's aan, geheel in overeen stemming met de krachten van het Koor. Dat daarin voor de werkende leden der vereeniging een groot voordeel is gelegen, behoeft geen betoog; evenmin dat het de belangstelling van de kunst lievende leden levendig houdt en zoowel aan deze als aan gene zijde een krachtig middel kan worden tot muzikale vorming en muzikale ontwikkeling. Het koor-pro gramma, bij de uitvoering van gisteren avond ten gehoore gebracht, bestond uit Hymne van Mendelssohn, Erh'óninge- Toëhter van Niels W. Gade, Requiem für Mignon van Schumann, Nederland en de Zee van Brandts Buys en een Ond Hol- landsch Polkaliedje. Het tweede en derde werk waren daarvan de belangrijkste. Gade behandelt in genoemde Cantate de sage van den ridder Oluf, den niet al te standvastigen bruidegom, die in den nacht voor zijn huwelijk nog een bezoek brengt aan de Krlkönings Tochter en door dezedoodel jjk wordt gewond. De zelfde Noordeche sage is door Löwe in den vorm eener Ballade muzikaal bearbeid. Schumann's Requiem (Op 98 6) is van verheven inhoud en wordt door de vrien den van Schumann's muze zeer hoog gesteld. Het is een werk uit de laatste periode, voor het zoo droevig einde. Met groote voldoening mag Haarl. Gem. Koor op de uitvoering van beide toonwerken terugzien. In verschillende onderdeelen gaf het Koor blijken van degelijke studie en goede samenstelling. Het vrouwenkoor munt steeds uit door klank en zekerheidhet mannenkoor is minder van gehalte, doch vervulde zjjn taak uiterst verdienstelijk. In den Morgenzang het eerste koor1 uit het 3e deel van Gade's werk liet de intonatie te wenschen over. Overigens, het zij met ingenomenheid herhaald is er dapper gezongen en heeft Haarl. Gemengd Koor bewijzen gegeven van eene krachtige ontwikkeling. Zijn wak keren, intelligenten directeur komt daar voor een woord van grooten lof toe. De heer Tierrie is blijkbaar een man van veel lectuur. Hij bezit een fijn ont wikkelden kunstzin en heeft voor den moeielijken arbeid met dilettanten lust en ijver. Het sologedeelte van den concert avond was toevertrouwd aan de dames Olga Isaac (sopraan), Tine A. Renssen (alt) en aan den heer Gerard Zalsman, onzen als zanger zoo hoog gewaar- deerden stadgenoot. Daar de beide dames nog in het volle van haar studie zijn, zou het kwalijk passen, hare verrichtingen te vergelijken met wat wij gewoon zijn van volleerde zangeressen te hooren. Zij hebben heel verdienstelijk gezongen. De sopraan vooral in hare liederen. Beiden in Schu mann's Requiem. Mejuffrouw Renssen heeft een goede stem, doch weet er nog niet het rechte gebruik van te maken. Met onverdeelde ingenomenheid mogen wij spreken over de voordrachten van den heer Zalsman. Zoowel in het werk van Gade als in de mooie liederen van Dr. Pijzei de laatste begeleid door den heer Van Breemen toonde hij zich een zanger met kostelijke stem- middelen en met eene voordracht, die van muzikaal inzicht en artistieke vor ming evenzeer de schoonste bewjjzen levert. In het succes dat aan de uitvoering in haar geheel ten deel viel, mocht de heer Zalsman een ruim aandeel hebben. Op aanhoudend verlangen gaf hjj een extra-nummertje,Ter lutlige Taveerne van Gotfried Mann, ten beste. Het goedge slaagde concert werd besloten met het Wilhelmuslied (oude zetting). B. Langzaam aan komen de Italiaansche krijgsgevangenen uit Abessynië in het vaderland terug. Sommigen hebben het bjj den Negus niet kwaad gehad, anderen heel slecht, al naarmate de opvatting was van de hoofden onder wier opzicht zij geplaatst waren. Natuurlijk worden de mannen hartelijk ontvangen, maar van feesten ter hunner eer mag geen sprake zijn en dit is zeer goed gezien van den minister. Aan officieren is in deze een beslist verbod gedaan. De gewezen Italiaansche premier Cris- pi is te Palermo door eene volksmenigte uitgejouwd en gescholden, ter gelegen heid dat hij aldaar eene pleitrede hield. Dat het zoover met hem zou kunnen komen, heeft zeker de vroeger almach tige en hierdoor wel wat tirannieke Crispi niet kunnen denken. Niettegenstaande de berichten om trent den eerstvolgenden oogst in Britsch Indië eenigszins gunstiger zijn dan voor een paar weken het geval was, lijdt de bevolking gebrek aan het noodige en wel in de eerste plaats door werk loosheid. Reeds werd meer aan anderhalf millioen personen werk verschaft en nog dreigt dit cijfer hooger te worden. Te Bombay zijn vele winkels en magazijnen gesloten. Tevens noemt men er het sterftecijfer verontrustend hoog. Het bekende Lagerhuislid Courtney aangaande de jongste Rhodes demon stration in Kaapkolonie sprekende ver klaart, dat hij die te ongepaster achtte, nu Rhodes onderweg was naar Engeland, om door de commissie van onderzoek naar Jameson's raid gehoord te worden. Ook het gevoel der Transvalers was volgens zijn gevoelen daardoor natuur lijkerwijze beleeedigd en aan de zaak der unie heeft dit meer kwaad gedaan dan goed. Daarom had, volgens hem, de Heer Rhodes zich aan demonstratiën behooren te onttrekken. Het Transvaalsche blad „de Ptlhslem" is zeer bitter gestemd omtrent de zaak Rhodes, in wien het een derhoofdaan- leggers ziet van den aanslag onder Jameson. Begin Februari moet Rhodes zaak in Engeland dienen. Zelfs de „Timet" kan de Rhodesver- eering niet onverdeeld goedkeuren. Het blad zegt o. a. „Het gedrag van Cecil Rhodes, die thans de hulde betuigingen van de Kaapkolonie aanneemt, is niet geschikt om zijn landslieden in zijn voordeel te stemmen. Hij moet naar Engeland kG- men om uitlegging te geven van zjjn aandeel in de gebeurtenissen, die ver oordeeld zjjn door het gevoel der natie, en die geleid hebben tot bestraffing van enkelen, die er direct bij betrokken zjjn. Wellicht is de heer Rhodes in staat zich voor de Parlementaire commissie te verantwoorden over het aandeel dat hrj had in de gebeurtenissen die met den tocht van Jameson in verband staan maar h^j is op dit oogenblik het voorwerp van zware beschuldigingen. Het toont weinig tact om er niet meer van te zeggen dat een man van zijne positie, hoe belangrijk zijn verdiensten ook mogen zijn, zich dergelijke huldebetui gingen laat aanleunen, of zich verstout met bitterheid en verachting te spreken van het onderzoek, dat naar zijn daden is ingesteld." De Schotsche gedelegeerden van de Miner's Conference hebben de quaestie ter sprake gebracht, of het niet raad zaam zou zijn te bepalen, dat knapen niet eerder dan op veertien jarigen leeftijd in de mijnen mochten werken. Thans is die leeftijd op twaalf jaar ge steld. Er waren er, die tegen deze verhoo ging van dezen leeftijd tegenkanting verwachtten van de zijde der mijnwer kers, die deze twee jaar van het onder houd hunner familie steeds zou lijden onder lage loonen, zoo lang hij zijn eigen kinderen van twaalf jaar onder den grond zou mogen doen werken, doch dat voor het werk boven den grond een minimum leeftijd van dertien jaar zou worden vereischt. De te Konstantinopel gevestigde ver tegenwoordiger van het Parjjsche blad Journal beweert, uit zekere bron te we ten, dat Rusland van de Turksche re geering de toezegging eener concessie heeft verkregen van een spoorlijn, die van Trebizonde uit de verbinding van het Klein Aziatische spoorwegnet met het Perzische moet bewerkstelligen. Het Perzische staat reeds onder controle van Rusland en wanneer deze voorgestelde lqn gelegd wordt zou de verbinding tot stand komen, welke Herat, de sleutel van Indië, in direct verkeer zou bren gen met Sebastopol. Aan het plaatsbureau van de Noord- Westerspoorwegmaatschappij te Londen, werd in de laatste feestdagen 10.000 p.st. voor pleiziertreinen in één enkelen dag ontvangen en de totale ontvang sten voor de feestdagen waren ongeveer 60.000 p.st meer dan op hetzelfde tijd stip verleden jaar. Een moordaanslag uit louter moord lust is Donderdag te Parijs gepleegd. De Italiaansche Graaf Guy de Malmignati stond op de Place des Victoires een aan plakbiljet te lezen, toen plotseling een man op hem kwam toesnellen, die hem met een scheermes eene wond aan het hoofd toebracht, zoodat hjj bewusteloos op den grond viel. Hij werd in een apotheek verbonden en daarna naar een gasthuis gebracht. De moordenaar werd onmiddellijk ge vangen genomen. Hjj is waarschijnlijk een krankzinnige. Mén kon op het po- litie-bureau geen woord uit hem krij gen. Hjj bromde alleen als een wild beest. Men schrjjft uit Kleef, do. 15 Jan. Heden middag werden op zeer plech tige wijze de laatste overblijfselen van Z. H. den prins van Waldeck hier ten kerkhove ter aarde besteld. Terwijl nog alle familieleden, waaronder ook de prinses-weduwe, op de begraafplaats waren, brak plotseling een felle brand uit in de villa door wijlen den prins bewoond. Met moeite werden de kleine prinsjes gered. Een der dienstboden moest zich redden door uit het raam der tweede verdieping te springen. De brand was ontstaan in de rouw kamer door de kaarsen. Het geheele huis is uitgebrand. Groot is de deelneming en de schrik te weeggebracht door het ongeluk, dat de familie van H. M. onze Koningin treft. In de begrootinsgcommissie van den Duitschen Rjjksdag kwam Woensdag de post van 50,000 Mark voor het officieel deelnemen van het Rijk aan de wereld tentoonstelling te Parjjs aan de orde. Op een vraag van den sociaal-demo craat Singer zeide Minister Yon Bötti- cher, dat in het geheel hoogstens 5 mil lioen gevraagd zouden worden, juist was het niet op te geven. De Fransche Re geering was zeer toegemoetkomend, en Duitschland zou slechts met zijn beste voortbrengselen voor den dag komen. Geen der leden was tegen de post, en de sociaal-democraat Bebel verklaarde zelfs, dat hij zou voorstellen 10 millioen voor dit werk des vredes beschikbaar te stellen, dat aan alle arbeiders ten bate komt. Aan den straatweg tusschen Osna- brück en Bramsche staat een huis, ge bouwd in 1846, dat gerechtigd is een opschrift te dragen, waarvan de verta ling luidt als volgt: jDit huis, dat zonder brandewjjn Gebouwd werd, moge een teekenzjjn, Dat metselaar en timmerman Ook zonder drank het stellen kan." Naar aanleiding van de veelbespro ken zaak van Brusewitz (den officier, die te Carlsruhe in een koffiehuis een burger doodstak) had de Apenrader

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1