Zeitung de wenschelijkheid betoogd, dat men militairen het dragen van wapenen buiten i de j diensturen verboden werd. Een cavalerie-officier, ritmeester v. Usbur, ergerde zich daaraan. Hij dien de bij de Rechtbank te Elensburg een aanklacht in tegen den hoofdredacteur van het blad, wegens «beleediging van het korps officieren en aanzetten tot minachten van dat korps," en tegen veler verwachting is aan die aanklacht rechtsingang verleend. Te Rotterdan is eene winkelierster veroordeeld tot 5.boete of drie da gen gevangenisstraf wegens het ten voorraad hebben van cacao, voor vijftig procent vermengd met aardappelmeel. Ratten ontzien niets; in de groote Synagoge in bovengenoemde stad zjjn door haar de wetsrollen aanmerkelijk beschadigd. De schaatsenrijders op het Kruiszwin te Anna Paulwna vermaken zich op de volgende wijze. Waar zij onder het ijs eene cirkelvormige plek zien, boren zij eene gaatje, een brandende lucifer er boven en een heldere gasvlam ontbrand. In Zeeland en Noordbrabant heeft het nog niet zoo gevroren dat er ijs in de vaarten en kanalen iswel vriest het 's nachts, maar overdag was het de ge- heele week buiig. Men heeft wel eens .gezegd, dat op de klei niet zoo spoedig ijsvorming plaats heeft als op het zand en dit zou voor Zeeland kunnen gelden. Friesland en Groningen hebben hunne jjswedstrjjden, maar men noemt het ijs dezen winter al zeer onvertrouwbaar en hoopt, met het oog op het verlies van menschenlevens, dat het maar eens stevig doorvriest of de dooi doorgaat. Dat hinken op twee gedachten, zooals het weêr thans doet, is wel wat tergend voor den op ijsvermaak wachtenden Fries of Groninger. Er is ernstig sprake te Haarlemmer meer te gaan houden een maandelgk- sche paardenmarkt. Met het oog op den flinken aanvoer die plaats vindt bij elke paardenmon- ttering te Hoofddorp en waarbij vele paarden voor 't buitenland worden aan gekocht, verwacht men van 't houden dier markten gunstige resultaten. Door 't schrikken van het paard en de gladheid van den weg geraakten "Vrijdagavond te negen uur paard en wagen van den S. H. te Hoofddorp in de Hoofdvaart. Als door een wonder is S. H. een wissen dood ontkomen, wjjl hij onder den wagen lag en er door de onbegaanbaarheid der wegen weinig of geen volk op de been was. Met veel moeite werd hg van onder den wagen gehaald en daarna, na lang tobben, paard en wagen op het droge gebracht. De inhoud van den wagen is verloren gegaan. Met het toenemen der bevolking te Haarlemmermeer, schijnt het paupe risme toe te nemen. De kasten van het armwezen bedragen over 1896, de niet onbelangrijke som van ruim 19000 gulden, zijnde bijna een vijfde deel der gewone uitgaven. De bevolking bedraagt ruim 16000 zielen. De schuld der gemeente Haarlem mermeer, bedroeg op 1 Januari 1897 33000 gulden a 3% Jaarlijks wordt hiervan 3000 gulden afgelost. Doen er zich geene bizondere omstandigheden voor, dat de gemeente genoodzaakt wordt te leenen, zal binnen enkele jaren de nog zaer jeugdige gemeente zonder schulden zijn. HAARLEM 19 Januari 1897. Zaterdagavond had in de concert zaal der sociëteit Vereeniging het eerste gedeelte der uitvoering plaats, welke telken jare, na den geèindigden cursus door de leerlingen der Muziekschool van de Afdeeling „Haarlem" der Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst wordt gegeven. Het programma, samengesteld in geregelde opklimming van het een voudige tot het meer moeielijke, bevatte niet minder dan vier en twintig num mers, die onder toezicht en leiding van de leeraren tot groote tevredenheid der aanwezigen werden uitgevoerd. Opge merkt kon worden, dat vooral de piano klassen aan de Muziekschool vele leer lingen tellen, en het onderwijs goede vruchten afwerpt. Van de viool-leerlingen gaven velen proeven van goede vorderingen, terwijl de Koorklassen bewezen, voor zooverre dat uit de voordracht van eenige zang stukjes viel op te maken, niet zonder vrucht het zangonderwijs te hebben ge volgd. Gaarne zouden wjj een grooter aantal leerlingen aan het zangonderwijs, dat ongetwijfeld voor de muzikale vor ming van den leerling van zooveel belang is, te zien deelnemen. Met het uitreiken van toegangsbe wijzen was men voor deze uitvoering niet zoo kwistig dan bij vorige gelegen heden. Het gevolg daarvan is geweest, minder hinderlijk leven en meer aan dacht en belangstelling. Heden (Dinsdagavond) wordt de uit voering voortgezet met de leerlingen der solo-klassen. Wij stellen ons voor, daarover in het volgend nummer iets mede te deelen. De bevolking dezer gemeente be droeg op 31 Dec. 1895, behalve de bevol king der gebouwen bedoeld bij Koninklijk Besluitvan 27 Juli 1887 (Stbld. No. 142), 27939 mannelijke, 31743 vrouwelijke, totaal 59682. Zij vermeerderde in 1896 door geboorten met 923 m., 927 vr., totaal 1850 en verminderde door overleiden met 483 m 486 vr., totaal 969, hetgeen eene vermeerdering geeft van 440 m 441 vr., totaal 881. In de gemeente hebben zich in 1896 gevestigd 1856 m., 2225 vr., totaal 4081in 1896 vertrok ken 1750 m., 2018 vr., totaal 3768, dientengevolge eene vermeerdering van 106 ra., 207 vr., totaal 313. De bevol is alzoo in 1896 vermeerderd met 546 m., 648 vr., totaal 1194; samen 28485 m., 32391 vr., totaal 60876. De bevol king der gebouwen (bedoeld bij Konin klijk besluit van 27 Juli 1887 St. bid. No. 142) bestond op 31 December 1896 uitsterkte van het garnizoen 493 m., 81 vr., totaal 574 Bevolking der ge vangenis 2 m., 4 vr., totaal 6 samen 495 m., 85 vr., totaal 580. Zoodat de totale bevolking op 31 December 1896 bedraagt 28980 m., 32476 vr., totaal 61456. Geboren zijn 925 j., 927 m., totaal 1852; Onder de geboorten zijn begrepen 26 tweelinggeboorten (24 j., 28 m.) Elders zijn geboren behoorende tot de bevolking der gemeente 1 j., 8 m. In de gemeente zijn geboren niet behooren tot hare bevolking 3 j., 8 m., hieronder zijn begrepen-1 j., 3 m., be hoorende tot de bevolking der kazerne. Overleden zijn ongehuwd 323 ra., 297 vr., gehuwd 115 m., 100 vr., in wedu- wenstaat 57 m., 102 vr., gescheiden van echt 2 m., 2 vr., Burgerl. stand onbe kend 1 m. Elders zijn overleden behoo rende tot de bevolking der gemeente 10 m., 3 vr. In de gemeente zijn over leden niet behoorende tot hare bevolking 25 m., 18 vr., (hieronder is begrepen 1 m., behoorende tot de bevolking der kazerne.) Er zijn gehuwd 466 paren als jongmans en jongedochters 410, jongmans en weduwen 8, jongmans en gescheiden vrouwen 3, weduwnaars en jonge dochters 33, weduwnaars en weduwen 7, gescheiden man en jonge dochter 1, gescheiden mannen en we duwen 3, gescheiden man en gescheiden vrouw 1. In de j.l. Vrijdagavond gehouden Vergadering van de Afd. Haarlem van het Alg. Nederl. Werklieden Verbond, werd door den Secretaris en den Pen ningmeester het 10de jaarverslag uit gebracht. Besloten werd beide verslagen bij een te laten drukken, en toe fe zenden aan de Pers, en aan Heeren Donateurs en Leden. Hierna had de jaarlijksche bestuurs verkiezing plaatsde uitslag hiervan is dat het bestuur als volgt is samen gesteld J. van der Wijde, Voorzitter W. L. Schram, 2de Voorzitter; H. van Brederode, Secretaris, Rollandzijstr.il; J. van den Boogaardt, 2e Secretaris; Assendelverstraat 46; J. S. Holster, Penningmeester; P. Selling, 2e Penning meester. Voor opgaaf van punten voor de jaar vergadering van het Verbond, dewelke op de a.s. Paaschdagen te Amsterdam zal gehouden worden, werden de leden uitgenoodigd die zoo spoedig mogelijk bij het bestuur in te dienen, om ze in de eerst volgende ledenvergadering te behandelen. Na afloop der Agenda meldden zich alsnog eenige leden bij het bestuur aan om lid te worden van de Volkskiesver- eeniging na voorlezing van het Program, hetwelk overeenstemt met art. 2 der statuten van het Verbond. Terwijl voornamelijk de jeugd, .ch op de Leidsche Vaart bezuiden de Wilsonsbrug amuseerde met schaatsen rijden, defileerde de politie, gewapend met dreggen op den wal. Gevaarlijk was het ijs nog, hier en daar stuk geslagen en soms nogal ongelijk van dikte. Deed men niet beter de jonge waaghalzen eenvoudig van het ijs af te jagen, dan te wachten tot er op een gegeven oogen- blik een of meer door het ijs zakken? Zoowel als de ijsbaan gesloten wordt als er gevaar dreigt, moest men ook, bij slecht ijs, het rijden daar kunnen verbieden of voorkomen dat iemand zijn leven en dat van anderen in gevaar brengt. Nu is er een wetsartikel dat met straf bedreigt hem of haar, die geen hulp verleent aan iemand die in levens gevaar verkeertzou er geen wetsarti kel zijn, dat strafbaar stelt die zich waagt op slecht, onbetrouwbaar ijs. Men zou meenen, dat een en ander verband moest houden. Nu echter wordt met straf bedreigd h(j, die een roekeloozen knaap niet helpt, en de knaap zelf? Onze gemeentelijke straten waren,dank rijtuigen en voetgangers, maar ook door het gemeentezand, begaanbaar. Het had lang geduurd, maar men is gereed ge komen Donderdagen Vrijdag waren vier ploegen stadsmannekens aart het zand- strooien gesteld, zeer stellig geen weelde. Thans, met de dooi, zijn ze weer aan het opruimen, ook geen weelde. Het aantal deelhebbers in de Onderlinge Brandwaarborg Vereeniging voor de gemeente Haarlem, op 1 Oct. 1896 bedragende 226 met een verzekerd kapitaal van ƒ1520945, vermeerderde in het laatste kwartaal tot 234 met een verzekerd kapitaal van ƒ1600270. In de vorige week en misschien ook al voor dien tijd, gaf een poppen kast hier ter stede op straten en plei nen voorstellingen voor de kijkgrage jeugd onder hel inzamelen van centen door eene vrouw. Op zichzelf lag daarin niets bijzonders en elk toeschouwer of voorbijganger gunde aan den baas gaarne de centen en aan de jeugd nog liever de pret. Doch bij de vertooningen werd gebruik gemaakt van een hondje een hondje, dat het Wilhelmus moest zingen en het werkelijk op een janken zette, wanneer de baas het in den af hangenden staart kneep. Baas en staart waren in de poppenkast verscholen, om den armen zanger werd hartelijk ge lachen. De politie, die overigens met zooveel zorg waakt tegen dierenmis handeling, heeft zeer zeker in het geval geen erg gehad, anders ware eene ver volging vast niet achterwege gebleven. Weldadigheid naar Vermogen. Ingekomen van 6—19 Januari: A. G. M. O. ƒ2.50, Th. C. V. ƒ5, M. G. W. ƒ2.50, Mej. A. K. ƒ25, G. M. ƒ2, Mevr. F. B. 50, G. v. G. ƒ10. Totaal met vorige opgaven: ƒ3822.16. Het Bestuur van W. n. V. erkent met een gevoel van dank, dat het beroep op de leden en vrienden niet te vergeefs is geweest. Toch is er meer noodig, om binnen den kring van de werkzaamheid der Vereeniging aan de meest beschei den eischen te voldoen. Daar van de 1300 uitgezonden kaar ten nog slechts 160 ingevuld zijn terug gekomen, is de veronderstelling niet on gegrond, dat velen, die wel gezind zijn iets te geven, onwillekeurig nog hebben uitgesteld, hunne giften in te zenden. Aan dezen wordt beleefd herinnerd, dat voor het Bestuur de moeielijke taak, die het te verrichten heeft eenigszins gemakkelijker wordt, wanneer het weet, over hoeveel het beschikken kan. Dat zij, die nog eene vriendelijke gedachte voor de Vereeniging in hun hart hebben, daarvan spoedig wilden doen blijken! Heden namiddag, eenige minuten over eenen, brak een felle brand uit in het perceel Zijlweg N. 53. De slangen wagen der politie, onmiddellijk gevolgd door de 10, waren snel ter plaatse en deden het mogelijke om den voortgang van het vuur te stuiten, wat niet doen lijk bleek, want binnen weinige minu ten stonden twee verdiepingen, zoo voor als achter in vlammen en niettegen staande de steeds vermeerderende massa water der inmiddels op het terrein ver schenen spuiten, geleek het binnenste van het huis één vuurkolk en brandden twee verdiepingen benevens de zolder en een gedeelte van de kap geheel uit. Naar men mededeelde, was de brand ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp, later nog gevoed door ontsnapt gas. Veel publiek was op de been voor namelijk schoolkinderen. De burgemeester was op het terrein aanwezig. De belendende perceelen M. 51 en 55 leden veel waterschade. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERS CHAl F ING. Van 1 Nov. tot 15 Jam. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 10 voor werkvrouw. 2 voor waachvrouw. 5 voor naaister. 1 voor breister. 38 voor los werkman. 7 voor loopwerk. 1 voor kleedermaker. 1 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 2 voor timmerman. 1 voor opperman. 4 voor grondwerker. 5 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihnisbediemdo. 8 voor schilder. 2 voor schoanmaker. 2 voor huishoudster. 8 voor smid. 6 voor oppasser. 3 voor broodbakker. By de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 15 Jan. ryn de volgends per sonen geplaatst. 40 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 2 voor loopknecht. 2 voor kookster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaands aanbiedingen gebruik wensehen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kannen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden by de» Administra teur, bureau Doden, Kamer No 2. VERGADERING van den Raad des Gemeente Haarlem, op Woensdag 20 Januari 1897, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Trekken afdeelingen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Adressen P. Goedkoop Dz. eervol ontslag als lid commissiën van toezicht middelbaar en lager on derwijs. 3. Voorstel B. en W.W. instemming met adres gemeentebestuur van Arnhem splitsing gemeenten bo ven 45000 zielen in kiesdistricten voor verkiezing van leden van den gemeenteraad. 4. Id. id. adres J. Nederkoorn over- bouwen van gemeentelijk perceel Groot Heiligland no. 56. 5. Id. id. tot overneming van een ge deelte van het Oost-Indisch vaartje en van grond aldaar. 6. Id. id. opening derde Tusschenschool en overplaatsing hoofden van scholen. 7* Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzer 2e klasse 2e Oplei- dingschooi. 8. Id. id. id. onderwijzer kostelooze school C. 9. Benoeming commissie Haarlemsch muziekkorps. 40. Verslag opzichter gasverlichting over November j.l. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 48 Januari 4897. Witte tartoe f 6.90 ƒ7.— Rogge 3.90 *4— Haver v 3.25 Gerst 5.- Duivenboouen 5.- „5.50 Paardenboonen 4.75 „4.85 ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 Jan. 1897, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachSchumann. 2Koraalbewerking op Jesua mei- ne Freude J. G. Bastiaana. 3. Sonate No. 4>Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso. 4CommunionGigout. 5. Ave MariaSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2