Nieuwsberichten, De Heer Waller beantwoordde. De Heer de Kanter heeft nog even het woord en toen werd het voorstel aangenomen. J. Nederkoorn, eigenaar van een ter rein aan het Groot Heiligland en daarop een huis wensehende te bouwen, ver zocht vergunning tot overbouwing van een daarnaast liggend perceel, gelegen naast het zijne en toebehoorende aan de gemeente Haarlem. B. en W. hebben bezwaar tegen het toestaan van dit verzoek en stellen voer de vergunning niet te verleenen en te vens als antwoord aan I. de Geus en acht anderen, verzoekende deze zaak spoedig te behandelen, te berichten, dat aan hun verzoek voldaan is. De Heer Schürmann bespreekt deze zaak, wijst op den slechten toestand van het gemeentegebouwtje en meent dat het beter is, dat Nederkoorn overbouwt. De Heer de Breuk wil de gevraagde vergunning verleenende gemeente wordt er beter door. De Heer Stolp wil ook de vergunning op behoorlijke voorwaarden verleenen. De Voorzitter brengt de ernstige be zwaren ter sprake. De Heer van Weel wil het onderhoud aan Nederkoorn opdragen en de Heer Willink vindt, dat met eene goede over eenkomst de bezwaren te ondervangen zijn. Wethouder de Kanter wenscht voor de gemeente de vrije beschikking te behouden en niet toestaan. Nog beantwoordt de Heer Schürmann. De Heer de Kanter acht het beginsel den voorrang boven oogenblikkeljjk gel delijk belang. De Heer Macaré wenscht te weten wat de bezwaren tegen verkoop zijn. De Voorzitter licht dit toe. De Heer Stolp wijst nog even op hetgeen heeft plaats gehad met den verkoop van ge meentegraaf en nu wil de gemeente geen 6M' in de straat verkoopen. Het voorstel komt in stemming. Het valt met 9 stemmen. Nederkoorn raag dus overbouwen. Thans stelt de Heer Lodewijks voor den grond aan Nederkoorn te verkoopen en wenscht, dat de Raad hiertoe in be ginsel besluit. Wethouder de Breuk zou niet tot verkoop wenschen te besluiten. Het terreintje wordt gebruikt en zal ook nog later noodig blijken met de waterleiding en in verband met de brandweermidde len. De Raad besluit niet te verkoopen. Voorgesteld wordt, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten van Noord-Bolland, Burgemeester en Wet houders te machtigen kosteloos voor de gemeente in eigendom te aanvaarden, de perceelen water van het Oost Indisch vaartje, alsmede een gedeelte grond ter oppervlakte van ongeveer 4 aren, 10 centiaren van het perceel kadastraal bekend gemeente Haarlem, sectie F no. 8236. De Raad besloot alzoo. Een voorstel van B. en W. tot over plaatsing als hoofd der 3eTusschenschool welke 1 Mei a. s. geopend wordt en wel voorloopig in schoollokaal Lr. C., den heer C. de Vries Hzn., thans hoofd der kostelooze school C, en als hoofd der laatstgenoemde school den heer J. B. A. Sat-ijs, thans hoofd der kostelooze school letter B, die beiden hun daartoe strek kend verlangen kenbaar gemaakt heb ben. School C. wordt dan voorloopig verplaatst naar het door de gemeente gehuurde lokaal in de Witte Heerensteeg. De Heer Klein vraagt waarom het noodig is, dat nu twee scholen in ver warring gebracht worden door over plaatsing. Vindt dus de overplaatsing niet gewenscht. De Heer Waller zet den toestand uiteen. Door de verplaatsing wordteen goede dienst bewezen aan de algemeene zaak. De Heer Klein is niet overtuigd. De Heer Waller bespreekt nog even de kwestie. De Heer Winkler vindt de overplaat sing althans van den Heer Saeijs niet in het belang van zijne school en weder verdedigt de Heer Waller het voorstel. Voorstel B. en W. wordt aangenomen in zijn geheel, doch wat overplaatsing Saeijs betreft met vjjf stemmen tegen. Tot onderwijzer aan de tweede Op leidingsschool voor jongens tot het Mid delbaar onderwijs wordt benoemd de Heer G. B. J. van Heuven te 's Herto genbosch tot onderwijzer aan de kos telooze school Lr C de Heer R. de Boer te Bloemendaal. Tot leden voor de Commissie van het Haarlemsche Muziekkorps de Heeren Mr. A. C. Waller, Dr. H. D. Kruseman, H. F. van Thiel, F. M. Baron van Lynden en Mr. W. Jager Gerlings. Het verslag over de maand Novem ber van den opzichter over de gasver lichting wordt aangenomen voor ken nisgeving. De Heer Sneltjes brengt bij de om vraag ter sprake de overbrugging van den spoorwegovergang, waartoe de Raad reeds lang geleden de noodige gelden had toegestaan, maar waaraan tot he den niets was gedaan. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. de desbe treffende plannen van de Spoorweg maatschappij hebben goedgekeurd in het laatst van October, waarna de vergadering wordt gesloten. Weder een moordaanslag te Amster dam klaarbljjkelij k in den geest van den voorgaanden. Dinsdag avond tusschen zeven uur en halfacht ontving een meisje, dat eene boodschap te verrichten had in de Haarlemmerhouttuinen een stomp naar zjj meende, op het schouder blad en wel van een persoon die zich snel verwijderde. Haar blijkt eene wonde te zijn toegebracht van anderhalven c. M. met een tweesnijdenden dolk. Het meisje herinnert zich alleen hoe de aanvaller gekleed was. Zij klaagde later over pijn en haar toestand moet niet zoo gunstig zjjn als men zich voorstelde. Van den dader geen spoor, een bewjjs dat, hetzjj hij dan krankzinnig of mis dadig is, met zooveel sluwheid zijn daad pleegt, dat hjj steeds ontkomt aan de handen van hen die hem zoeken, zoodat ten slotte hierdoor wel bewezen is, dat hij zich van het strafbare van zijne daden bewust is. Weer ontvangt de politie allerlei vage aanwijzingen, en deze worden ook on derzocht, maar geen van allen schijnt tot eenig resultaat te leiden. Men gelooft dat alleen het betrappen op heeter daad, het mogelijk zal maken de hand op den schuldige te leggen, maar de meening bestaat, dat dit niet zoo gemakkelijk zal gaan, te meer nu deze laatste aanslag heeft plaats gehad in een geheel ander stadsgedeelte dan vroeger. Slechts meer dan gewone waak zaamheid der politie, hierin bijgestaan door een welwillend publiek kan de sluier in deze oplichten. Het spreekt van zelf, dat de ongerustheid en de onzekerheid er in de hoofdstad nog door zijn toegenomen, temeer nu blijkt dat tegenover de berekenende sluwheid de politie machteloos is en tot heden volkomen in het duister tast. De man, die Zondag den burgemeester van Edam heeft aangevallen is door de politie gearresteerd. HAARLEK 22 Januari 1897. Onder de Christelijke Zangver- eenigingen hier ter stede neemt de ver- eeniging nGod ia mijti Lied" ongetwij feld eene eerste plaats in. Hare uitvoe ringen dragen in den regel, dank zij den steun haar door eenige muziek- vrienden geschonken en de deugdelijke leiding van den Heer H. S. Loran, een degelijk karakter en hebben aanspraak op de waardeering van hen, die in de ontwikkeling van den Proteetantschen kerkzang belangstellen. Dinsdagavond was in de Janskerk een talrijk publiek bijeengekomen, ten einde van de aangekondigde uitvoering der Zangvereeniging te genieten. Ten gehoore werd gebracht het tweede deel van het Oratorium Elias van Mendels sohn, bijna geheel volledig met solo's enz. De orkestrale begeleiding was voor dit doel door een bekwame hand voor har moniums bewerkt, terwijl eeneinMen- delssohnschen stijl geschreven inleiding buiten de partitie om de uitvoe ring vooraf ging. I Hoewel bij de koren nu en dan de zekerheid te wenschen overliet en het j verlangen naar een breeder klankvolume bij den hoorder niet altijd bevredigd kon worden, bewees de uitvoering in haar geheel, dat de Zangvereeniging hare krachten niet had overschat, door de Elias op haar programma te brengen. In verschillende onderdeelen werden uiterst lofwaardige effecten verkregen en wees de voordracht terug op eene ernstige voorbereiding. De solo-part jjen waren toevertrouwd aan eenige gunstig bekende dames en heeren dilettanten, welke niet in gebre ke bleven aan de schoonheden der re citatieven, aria's en kleinere ensemble's recht te doen wedervaren. Van deze laatste mag worden aange stipt het bekende Terzet (No 28 der partituur) voor drie vrouwenstemmen, dat eenvoudig en sober opgevat, ook hier zjjne werking niet miste. De Zangvereeniging God is my* Lied heeft zeer zeker bij deze uitvoering haar goeden naam flink gehandhaafd. Op het woord van dank, haar aan bet slot door Dr. M. F. van Lennep gebracht, had zij en de medewerkende krachten alle recht. De uitvoering door de leerlingen van de solo-klassen der Muziekschool Dinsdagavond gegeven genoot de belang stelling, welke steeds geschonken wordt aan de resultaten van deugdelijk, vrucht dragend onderwjjs. Met voldoening mogen de leeraren, de heeren Schlegel en Robert en de leeraresse in den solo zang, mejuffrouw Hol, op den afgeloopen cursus terugzien. De moeielijke, doch niet minder aangename taak, de aan hunne leiding toevertrouwde leerlingen muzikaal te ontwikkelen, bleek aan hunne handen veilig toevertrouwd te zijn. Aan verscheidene gelukkig geslaag de proeven van flinke vorderingen, bij élèves die in de laatste jaren geregeld aan de uitvoering deelnamen, ontbrak het waarlijk niet. Natuurlijk viel er verschil op te merken tusschen begaafde en minder begaafde leerlingen. De fac toren laat en aanleg laten zich vooral bij het onderwijs in de muziek gelden en zonder de aanwezigheid van beide zjjn geen resultaten van beteekenis te verwachten. Wij willen ons onthouden van eene uitvoerige bespreking der voorgedragen nommers, als zijnde noch nuttig voor de goede, noch aangenaam voor de min der begaafde leerlingen. Slechts meenen wjj als onze totaal-indruk te mogen vermelden in verband met de uitvoering van Dinsdagavond, dat de Muziekschool van de maatschappij van Toonkunst mag gerekend worden te behooren tot de inrichtingen waar met vrucht onder wjjs wordt gegeven. Als zoodanig zij, met het oog op den nieuwen cursus, op haar de aandacht gevestigd. De Heer A. van der Linden, de Directeur der Nederl. Opera te Amsterdam, heeft het voornemen, wanneer hij daartoe ten minste genoeg- zamen steun bij het Haarlemsch publiek vindt, op Maandag 1 Febr. a.s. in den Schouwburg op te voeren Mozart's overschoone opera »Don Juan" met den Heer Francesco d'Andrade en Mej. Strakosch in de hoofdrollen. Wegens de enorme kosten zijn de entreeprijzen verhoogd, en zal, wil eene uitvoering mogelijk zijn, het publiek door tjjdig plaats te bespreken van zjjne deel neming moeten doen bljjken. „Als beschermheer der Gjjmna- stiek- en Schermvereeniging „Excelsior (Directeur de Heer A. J. Mejjeruik al hier) is gëinstalleerd de Hoogedelge strenge Heer Dr. W. J. Oosterhoff, Ridder Militaire-Willemsorde 4e klasse, Arts, oud dirigeerend officier van ge zondheid le klasse. De jaarlijksche uitvoering dier ver- eeniging zal plaats hebben 13 Febr. a.s. in de groote zaal der Sociëteit de Kroon. op het Matinee a.s. Zondag in de Vereeniging te geven door het strijkor kest van het Haarlemsch muziekkorps, zal zich een jonge Sopraanzangeres, mejuffrouw Anna Zur Haar, gediplomeerd elève de K. Muziekschool doen hooren. Het orkest speelt onder meer de Suite Peer Gjjnt van Grieg. Het Weener Elite Dames orkest,dat door 14 dagen in de Vereeniging met zooveel bijval werkzaam was en waar van vooral de dirigent* fraulein Fischer, en de fluitiste fraulein Moe, met hun Solo's voor viool en fluit, het publiek geheel voor zich innamen, zal a.s. Zon dag een tweede Concert alhier geven, 't Is bjjna onnoodig het publiek op dit Concert opmerkzaam te maken, de ver schillende recentiën in de meeste bladen van Nederland, en de goede naam van de kapel, waarborgen hun ook nu weder een volle zaal. Aanstaanden Zondag zullen op het Museum van Kunstnijverheid de oor- spronkeljjke gravures, betrekking heb bende op de tuinbouwkunst en hare versieringen, nog tentoongesteld zjj». Zondag is de toegang vrjj. Door de politie zjjn aangehoade» 2 knapen D. H. B. oud 14 en J. J. C. oud 15 jaren, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van tablette* chocolade in een winkel aan de Boter markt. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 20 Jan. H. Raaphorst en H. Phiüppo. B. de Ruig en A. Spronk. O. A. J. Verwaajj e* G. de Jong. S. t. Looij en G. E. Amelung. A. Wapstra en G v. Heems. J Zugdaan en D. Bakker. C. Knip en M. C. de Boer. A. Koopman en C. v. Veis. C. H. r. d. Stel en A. v. Ree. 21 Jan. H. B. Weijland en A. de Vries. K. Koster en J. de Klerk. GETROUWD. 20 Jan. C. Houweling en J. Briene. A. A. de Krajjf en H. A. Waa dorp.— D. W. H. Doe len en H. Mouthaan. L. de Regt enG.Wgt- kamp. F. L. de Kuster en H. Volger. GEBOORTEN. 13 Jan. F C. Baas geb. Roest z. 14. Jan. L. J. Metselaar geb. v. Veldhuy«en z. Th. C. B. Immers geb. Bos z. J. Vergersgeh. Snoek d. 15 Jan. J. A. Booms geb. Toebak z. J. S. Kloos geb Bom z. C. M. W. Ben- nik geb. Groeneveld z. J. C. Smeeta geh. Slenders d. M. I. Davidson geb. Mackiela* z. M. v. Gejjn geb. Krul d. 16 Jan. C. v. Wjjngaarden geb. Bons z. M. Somers geb. V. d. Schinkel z. K. v. Rossen geb. Ineke z. N. Sndeks geb. Geugjes d. A. J Hart man geb. Smink. z. M. C. Smits geb. Farber d. M. J. v. Koperen geb. Reemer z. (leven#. 17 Jan. N. Silvis geb. Wiedijk z. 18 Jan. O. Sebrender geb. Keijm z. JKuijpers geh. V. Amersfoort z. F. Brakel geb. v. Dokkum z. W. C. v. d. Werff geb. v. d. Veldez. J. M.. Klejj geb Heldener z. M. B, Hnrk- mani geb. Toenwen z. C. Fortgens geh. v. Leersum z. 19 Jan. M W. Schulte geb. v.d. Haas d. H. F. Jeroe geb. Velds d. M. v. d. Berg geb. Meeterd. SO Jan. E. C. Neijeu- huizen geb. Krebbers d. C. G. A. Mejjergeb. Boogaard z. JJ. Landman geb. Wiederkoldt z. 21 Jan. C. M. Strjjbis geb. de Waal Ma- lefijt z. OVERLEDEN. 14 Jan. E. M. Uilenbroek 72 j. Wijde Appe- laarsteeg. M. Craeje 74 j. L. Hofstraat. A. Flentje geb. de Roojj 88 j. Zuiderstraat M. C. Vermeij 2 m. d. Ruijsdaelstraat. C. Dokter geb. Groeneveld 66 jKruisstraat 15 Jan. M. v. d. Pavort geb. Biermans 67 j. Gierstraat. J. Verkes 86 j. Gierstraat. G. Boogaard 64 j. Spaarnwouderstraat. 16 Jan. A. H. v. Huizen geb. v. Helsloot 75 j. Zuider Buiten Spaarne. J. A. v Norden 1 m. z. Zui der Buiten Spaarne. A. v. Kessel 21 d. d. Veerpolder. 17 Jan. M. A. E. Oostermejjer 3 jd. Barteljorisstraat. JH. Timmerman 24 j. L. Boogaardstraat. C. A. Phiiippo 11 m. z. Anloniestraat. M. v. Amstel geb Pol dervaart 75 i. Spaarndamscheweg. A. de Gier 59 j. Valkesteeg. C. Dijkstra S d. z. Saenredamstraat. 18 Jan. D. v. Staverei 5 j. z Qmvalspoort. J. M. v. Deenen 9 j. d. Bol- werkslaan. N. Enklaar geb. Wigman 73 j. Ged Oude Gracht. —20 Jan. J. Wittema» geh. Brasser 30 j. Zuiderstraat. A. J. Poortman 87 j. Scheepmakendijk. 21 Jan.E. M.Meijer 4 j. d. N. Appelaarsteeg. Postkantoor Haarlem. 0P6AVE van de door dit kantoor oerzonde» brieven en briefkaarten, bestemd- voor onbekende personen, gedurende de ticeede helft van Dee. 1896, welke stukken thans door de Afzenders, kunnen worden teruggevraagd. Brieven. S Polak, Leverkainp, de Graaf, allen Amster dam P. v d. Drift, DelftH. v. Olst, Enschedé; Blauw, 's Gravenhage; K. Bakker, Groningen; J. Philipoem, E. Avinde, wed. de Weert, allen Haar lem; N. v. Schaik, Haarlemmermeer; Gillullerman, Halfweg; Mulder Thjjssen, Nijmegen; Leewise, Leiden; D. Riesenbach, J. P. Waler, beiden Rot terdam; P. Iluygrok, Schoten; G. v Assenbergh, J. v.d. Ploeg, Utrecht; Maleisch, Woerden, van der End Briefkaarten. J. Smit, Overmara, J. Rooien, P. Verborg, allen Amsterdam; Tack Bennekom; v.d Berg, Haar lem; A. A. Stol, Rotterdam; wed. Schouten, Uit geest; van WinsheimP Buitenland. M. Riemens, Missouri? Daniels, New-York; D. Jeasnrvie,Nieuw Orleans; B. Leverland A. George; W. Zwangers, Riesenbach; H. Knip, Uppenberg; J. Deal, A. Campbell, L. v. Gemert, allen Londen W. J. Scheller O. Sillem, Paris; P. van Kin- kar, Weenen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 26 Januari 1897 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 1Lemmeai. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Poaa. 2. Wie achöa leuchtet der Morgen stern G. Pingel. 3. PreludiumJ. S. Back. 4. Adagio. (Sonate patbêtique)Beethoven, 5. AriaStradella.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2