bestuursmaatregel, 't Geldt hier de uitbreiding van de maritieme middelen, in strijd met het rapport der Staats- Kommissie, waardoor de Indische be grooting zeer wordt bezwaard, wat Spreker onrecht noemt, en waartegen hij protesteert in het belang der inland- sche bevolking, die de noodige irrigatie- werken zal moeten missen om de Mili taire uitgaven te zien opdrijven. De heer Knol Welt verdedigde de wijziging van het pachtstelsel. De Min. van bui- tenl. Zaken bestreed de pessimistiesche beschouwingen van den heer Van der Biesen als volkomen onjuist. De verslagen van de Kamers van Koophandel, vooral in Noordbrabant, logenstraffen de be wering van den groolen stoffeljjken achteruitgang van handel en industrie, Ook de stoffelijke achteruitgang der ingezetenen is verbeterd, en de zedelijke toestand staat stellig niet achter bij dien in het buitenland. Het buitenland bewijst ook, dat werkeloosheid evenzeer bij bescherming heerscht. Aan den heer van Lier verzekerde de Min. dat de Beg. niet zal stilzitten. Zij aanvaardt de verantwoordelijkheid van het besluit tot scheiding van de Indiesche militaire uitgaven, en hjj verklaarde, dat de belangen der inlanders niet zullen wor den verkort. De kwestie omtrent een landbouwdepartement is slechts bij zaak; hoofdzaak is wat er gedaan moet wor den voor den landbouw. Verder waar schuwde de Min. tegen de gevolgen van bijeenvoeging der landbouwzaken bjj Watersaat. Verbeteringen van het pacht stelsel zjjn gewenscht. Voorden landbouw wil de Regeering veel doen, gelijk in het schriftelijk antwoord is ontvouwd, maar zij weigert beslist beschermende rechten in te voeren, daar dit den werkman het meest zou drukken. Wat men den liberalen ook verwjjte, steeds hebben zjj getracht den toestand der minvermogenden te verbeteren, en ge weigerd het brood der armen duurder te maken. De Min. van Marine ontkende, dat de maritieme middelen zullen uit gebreid worden, en betoogde, dat de wetgever slechts gebonden is tot de uitgaven dezer begrooting. Bij de re plieken hield de heer Sickesz de nood zakelijkheid van koncentratie van Staats zorg voor den landbouw vol. De heer Muller betoogde nogmaals, dat de land bouw zich zelf moet helpen, evenals de handel. De heer van der Biesen achtte zijn betoog niet weerlegd. Met 1 Mei wordt op de Belgische spoorwegen de vierentwintigurige wijzer plaat ingevoerd. De stations wijzerplaten worden hiertoe aangevuld met de cijfers 13 tot 24 onder de bestaande cijfers. Het zal wel wat wezen eer het publiek hieraan gewoon is. Eene fabriekwerkster te Berlijn, tijde lijk zonder werk, heeft bij eene vriendin een spaarboekje en andere zaken van waarde gestolen en toen de woning in brand gestoken. Bij dien brand kwam een kind van anderhalt jaar om het leven. De kellners, die de buffetten van den Duitschen Rijksdag bedienen, ontvangen geen salaris, maar moeten leven van de fooien der leden. Men is daar achter gekomen en wil er eene interpellatie van maken. Nu echter komt de pachter der buffetten met het verzoek om vier duizend mark toelaag, omdat hjj sedert kerstmis vjjf en twintig mark op het buffet heeft verloren, wat volgens hem hieraan te wijten is, dat de Rijksdag leden heel slecht opkomen en er meestal niet meer dan zestig van de driehonderd zeven en negentig verschijnen en hjj verplicht is, toch altjjd vjjf en dertig kellners beschikbaar te hebben. HAARLEM 26 Januari 1897. In den schouwburg heeft Woens dagavond de laatste der twee voorstel lingen plaats door de Lilliputters, minia- tuurmenschjes. Alsdan zal opgevoerd worden Eene reis in de planeet Mars, groot kluchtspel met zang. De eerste voorstelling is voor kinde ren; zij heeft plaats Woensdagmiddag te 2 uur. Het sprookje Hans en Grietje wordt dan opgevoerd. De Lilliputters hebben veel succes. Om deze reden, maar ook om het eigen aardige, dat het optreden van deze I dwergmenschen zoo aantrekkelijk maakt, zal een bezoek aan den schouwburg zeer loonend zijn. Van de uitvoering der dilettanten- vereeniging Muzikale Vriendenkring onder leiding van den heer K. F. van Maas Jr., gegeven in de bovenzaal van het café „Brinkmann," woonden wij het eerste gedeelte bjj. De ensemble nummers daarin ten gehoore gebracht konden ons niet zoo goed voldoen, als dit bij vorige uitvoeringen het geval was. De stemming der instrumenten liet voort durend te wenschen over, wat wjj gaarne toeschrijven aan de afwezigheid van eene behoorlijke stemkamer. Dat de vereeni- ging overigens enkele goede krachten telt, bewezen de viool nommers van den heer V. d. S., die met toon en voor- 1 dracht werden uitgevoerd en even ver- j dienstelijk werden begeleid. Men verzocht ons te melden, dat in het begin der volgende maand de uit voering in een gunstiger lokaal zal worden herhaald. Men zorge dan voor een klare stemming, waartoe mede aanbeveling verdient, dat de werkende leden zich wat vroeger verzamelen ten einde de instrumenten tjjdig aan de zaal temperatuur te wennen. Niettegenstaande den feilen wind hadden Zaterdag middag op de ijsbaan alhier de aangekondigde proef wedstrij den plaats. De uitslag was, dat in de afdeeling Juniores, baan 500 Meter, de eerste prijs is behaald door Kist, Amsterdam, de tweede prijs door Van den Berg, Haarlem. In de afdeeling seniores won Dolle man van Heemstede den eersten, Klein van Haarlem den tweeden prijs. In den wedstrijd over 1500 meter voor juniores werd de eerste en tweede prijs gewonnen resp. door Kist van Amster dam en van den Berg van Haarlem; in dien voor seniores resp. door J. C. Greve en J. W. Teriet beiden van Am sterdam. Met bijzonder genoegen hebben wjj geluisterd naar de Amerikaansche Jubilee zangers, welke Vrijdagavond voor een niet zeer talrjjk publiek in de concertzaal van de sociëteit „Vereeni- ging" optraden. Dat genoegen vond zjjn oorsprong niet zoo zeer in hooggaande muzikale verrichtingen, dan wel in het geheel eigenaardige karakter der zang stukken en de eenvoudige sobere voor dracht er van. Zoo waardig en innig vroom vertolkt moesten deze intieme liederen in de harten der hoorders wel den gewenschten weerklank vinden. In niet geringere mate was dit het geval bij de komische zangstukken die even natuurlijk en ongekunsteld werden voorgedragen. Over de stemmen dezer kleurlingen mag gunstig worden geoor deeld; de natuur maakt bljjkbaar geen verschil in dat opzicht tusschen de blanke en de gekleurde rassen. De zangkunst heeft bovendien een hoogen trap van volmaaktheid bereikt, terwijl de ensembles onberispelijk mogen heeten. Dit alles te zamen genomen geeft de uitvoeringen der Jubilee-Zangers aan spraak op groote belangstelling. Het piano-nummer, door een der heeren van het gezelschap tot inleiding der tweede afdeeling voorgedragen, gaf van de bedrevenheid des spelers op het klavier een goede» indruk. Aanstaanden Donderdag treedt het gezelschap voor de tweede maal in de Vereeniging op. Met het oog op den bovengemelden gunstigen indruk mag een ruim bezoek verwacht worden. Gedrongen door de vele aanvra gen van werkloozen, en behoeftigen, heeft de Commissie tot gratis uitdee- ling van brood en koffie besloten, deze week hare werkzaamheden aan te van gen, en wel in het Pandlokaal, haar door den Edelachtbaren HeerBurgemees- ter weder welwillend daarvoor afgestaan, voor schoolgaande kinderen des Woens dags en Zaterdags, (zijnde de dagen dat hun geen warm voedsel wordt verstrekt) van 'smorgens 7yg tot 8'/t uur, en voor volwassenen dagelijks van 9 tot 10y2 uur. Mogen de giften hun rijkeljjktoevloeien opdat eenigen tijd de nood van zoo velen eenigzins kan gelenigd worden. De Commissie bestaat uit de Heeren B. Serné. Wz, waarn. Pres., Gierstraat 11. H. Van. Niel Hz., Penningm, Gr. Houtstraat 90. A. F. H. Van der Vaart, Gr. Houtstraat 71. W. B. Guskens, Gr. Markt 1. D. Andrea, Pieter Kiesstraat en M. v. Ommeren, Nieuwe Gracht. Zaterdag morgen raakte in den Singel tegenover het Klein Heiligland een turfkar, bespannen met een paard te water door de gladheid van den weg. Veel bezwaar had het, het paard weer op den vasten wal te brengen. Het Boheemsche kwartet dat zich in December in Amsterdam, Rotterdam en den Haag met uitbundig succes heeft doen hooien, zal Woensdag 3 Fe bruari ook hier ter slede één concert j geven. De leiding voor Haarlem is opgedra gen aan de firma de Haan en Zoon, Muziekhandelaars alhier. Van de Heeren Niephaus en Droste ontvingen wjj een exemplaar van het hoogst doelmatig en jaarljjks verschij nend vloeiboek der firma A. D. Beerends en Veeren van welk Algemeen Assuran tiekantoor bjj genoemde Heeren een filiaal gevestigd is. Tevens ontvingen wjj van dezelfde zjjde een ex. wandkalender der Brand verzekering Maatschappij „Beperk Risi co" en Agenda der Maatschappij tot verzekering tegen waterleidingschade. INGEZONDEN. Geachte Stadgenooten De Commissiën van Patrimoniums Werkverschaffing achtten het noodig, daar zij sinds eenige weken niets van zich lieten hooren, thans de zaak der Werkverschaffing weder onder de aan dacht te brengen. Zij doen dit met te meer vrijmoedig heid omdat het hun gebleken is, wat zij wel vermoedden, dat de Werkver schaffing, hoe meer zij bekend wordt, hoe meer zij de belangstelling en svm- phatie der burgers mag ondervinden. Genoegzaam schijnt zij echter nog niet bekend te zjjn, want na hunne laatste bekendmaking der toezegging van 3 beukeboomen en hun verzoek om de zaak geldelijk te steunen is slechts ontvangen van Mevr. C. D. v. d.V. f 50.—. De gelden door de Commissiën ont vangen zijn bijna verbruikt; slechts enkele dagen, en zoo Uwe milddadigheid zulks niet verhoedt, moeten zij deze nuttige en hoogst noodzakelijke werk zaamheden staken. Dit kan en mag niet. 230 werklieden meldden zich bij hen aan, en deze verkeeren allen met hunne gezinnen in omstandigheden, welke dringend voorziening behoeven, terwijl zich geregeld meerdere werkloozen doen inschrijven. Van de 320 personen vallen helaas verschillende af, óf omdat zij ongehuwd zijn, óf omdat bun gedrag van dien aard was, dat zjj althans dezen winter niet in aanmerking kunnen komen. Hierdoor wordt het getal van 230 teruggebracht tot 140 a 150, waar van om de drie dagen 25 worden op geroepen. Om de 3 weken kunnen dus dezelfde personen weder worden opgeroepen, welke dan 3.— verdienen. Velen van dezen zijn verstoken van allen onderstand en daardoor met de hunnen der armoede prjjs gegeven. Eén voorbeeld. Een der ingeschrevenen, die een gezin heeft van vrouw en zeven kindereu, deelde mede, toen hij kwam vragen om nog eenige dagen werk, dat hij zijn kinderen des morgens naar school en des avonds te bed moest sturen met een leêge maag. Verschrikkelijk moet dit voor die ouders zjjn, die zoo gaarne willen werken en waarvoor het werk niet te vinder, is. U en ons, die in meerdere of mindere mate tons dagelijksch brood" hebben, of wel met aardsche goederen gezegend zijn, die niet denken tde slaap voedt" moet de wetenschap hiervan hinderlijk zijn niet alleen, maar tevens aansporen al het mogeljjke te doen om den nood van zoodanigen te leenigen. Welnu, de Commissiën hebben zich daartoe opgemaakt en zullen met die moeielijke maar schoone taak voortgaan en Gij? Steun hen met Uwe gaven opdat de nood van zoovelen gelenigd worde. Iedere dag 25 man is per week /150. en wij hebben pas 25 Januari. Met ƒ1000.zjjn de commissiën dus weer voor zes weken geborgen doch helpen dan slechts 25 van de 140 a 150 ge zinnen. Bedenkt toch, dat iemand wiens hart op de rechte plaats zit liever zjjn brood verdient dan krijgt. Helpt hen dan met Uwe geldelijke bjjdragenhelpt hen door hun die voor werpen af te staan, die door U niet meer worden gebruikt en als onnut ter zjjde worden gelegdhelpt hen van hunne productie, houtbosjes, af. De op zichter zorgt getrouw voor de uitvoering Uwer orders, die u bij hem of de Commissie van uitvoering mocht bezor gen. Is er soms iemand, die in navolging van den Heer F., die 2 zak erwten gaf ter verdeeling onder de werkloozen e» waarvoor hem hierbij den dank der Commissiën en dien der werkloozen wordt gebracht, hen weer zoo iets willen ter hand stellen, gaarne belasten zij zich met de uitreiking hiervan. Moge het blijken, dat goed voorgaan, goed volge» doet. Hoewel binnen enkele dagen U de gelegenheid zal worden geboden tot inteekening, verklaren ondergeteekende» zich gaarne bereid nu reeds gelden i» ontvangst te nemen. De Commissie van Finantiën Ed. de Lanoy, Groote Houtstraat en H. M. f.' v. Lennep, Parklaan 69. De Commissie van Contróle F. M. Baron van Ljjnden, Wagenweg 46, H. F. Maks, Kruisweg weg 15, Dr. A. E. v. Royen, Florapark. De Commissie van Uitvoeringj. H. Segaar, Oude Gracht 66, R. BoerkoeJ, Geldeloozepad 35, J. P. Boerkoel, Oranjestraat 31, Jobs. de Jong Zjjlweg 8d, en A. J. de Waal Malef jjt, Overvee». P. S. Onder het plan van Werk zaamheden komt o. m. voor sneeuwop- ruiming. De Commissie verzoekt dringend het schoonmaken der sti aten aan de Werk verschaffing op te dragen. Over alle gelden wordt per kwitantie beschikt. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli' ie die da gelijks uitge zon derd des Zondags) van s' middags 11 tot 1 ure voor do eigenaars terug te bekomen lijnt Een mof. Een duimstok. Ee« bruin glacé handschoen. Een hond (fox terrier). Een gouden medaillon. Een gonjezak. Een 5 H. G. koperen gewicht. Een fantaisieoorknopje. Een Keeshond. Een verguld zilveren armband. Een blikken trommel. Een portemonnaie met ƒ0 30. Een gele pelerine. Een schoollei. Een tasch met boeken. Een zwarte hand schoen. Een schoolboek. Een portemonnaie met ƒ0.11. Een cas toren dameshoed. Een grijze regen mantel. Een gebreide handschoen. Eenige sleutels. Een gesloten couvert. VEEMARKT 20 Jan. 1897. AangevoerdPrijs. 1 Koe 125.— 14 N.Kalveren 13.9. 1 Schaap 13.9. 4 paarden. Markt van 25 Jan- 1897. Boter. Aangev. 87, verk. 87 K.G. L. pr. ƒ1.H. pr. 1.20. p. K.G. Appelen. Aangev. 13 verk. 13 HJL. L. prjjs 5 H. pr. 6. Peeren. Aangev. 9, verk. 9 H.L. L. pr. ƒ4.H. pr. 6.p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 25 Januari 1897. Witte tarnie 6.50 6.90 Rogge 3.90 4.10 Haver 3.12» 3.50 Duiven boonen 5.15 Bruine boonen 6.35 7.50 Groene erwten 5.50 Karwijzaadkilogr. 10.75 0R6EL8tSPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Jan. 1897, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaBach. 2Andantino.-.Volckm&r. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. 4. Fluit Concert le deelRiock. 5. TiaumereiSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2