Van den waterstand dar groote rivie ren in Nederland zijn de berichten niet gunstig. De Russische minister van financiën heeft den fabriekarbeiders doen weten dat de door de stokers verlangde ver mindering van arbeidsduur uiterlijk tegen Paschen bij de wet zal worden geregeld. De werkstaking te Hamburg brengt hare eigenaardige bezwaren mede. Van velen der door werkstakers bewoonde huizen wordt de huur niet betaald en nu zjjn de eigenaars besloten tot ge rechtelijke uitzetting. Pogingen worden nu aangewend om die menschen en hunne gezinnen te helpen. De Hamburgsche werkstaking is als geëindigd te beschouwen. Met eene stem menverhouding van ongeveer twee tegen één is hiertoe besloten. Te Chania op Kreta hebben de Tur ken drie vierden van den christenwijk in den asch gelegd. Vele gezinnen namen de vlucht naar de pantsesrschepen, doch van hen zjjn er driehonderd achterhaald en gedood en de vluchtelingen werden door vreemde oorlogsschepen naar het eiland Milo gebracht. Toen de Kretenzer quaesti in de Grieksche Kamer ter sprake werd ge bracht, hebben de afgevaardigden gele genheid gehad te toonen, hoezeer zjj zich het lot der Christenen op Creta aantrekken. Toen de minister-president, de heer Delyannis, te midden van groote bewe ging aankondigde, dat de regeering twee oorlogsschepen naar Kreta zou zenden, werd hij van alle kanten toegejuicht. De heer Rallis, een der leden, ver klaarde namens de oppositie, dat hij in dit geval de regeermg zou steunen, terwijl het lid de heer Papamichalopulo uitriep: »Leve de Unie!" Alle afgevaardigden stonden op van hun zetels en van alle kanten klonk het ïLeve de Unie!" Griekenland, dat thans zijne onzijdig heid ten opzichte van Kreta heeft opge geven, zendt twee bodems, welke zullen gevolgd worden door een kruiser en een paar torpedobooten. In Engeland ver oorzaakte de houding van Griekenland veel sensatie, te meer daar Engeland sterk betrokken is bij het plan om Turkije voorloopig uit den geldnood te helpen. Naar men weet, haakt de Griek naar eene vereeniging van Kreta met Grie kenland. De consuls te Chaniè. hebben de stad vei laten en zich aan boord der oorlógs schepen begeven. In Britsch-Indië waren wegens het heerschen van de pest de beievaarten naar Mekka verboden. Eerst meende men dat dit verzet van de bevolking zou uitlokken, maar nu heeft een ma- homedaan uitspraak gedaan, dat de wet der overlevering zegt, dal als een maho- medaan woont op een plaats of in een land waar de pest heerscht, hij naar Mekka niet gaan zal en evenmin dat hjj de pelgrimstocht zal doen als in de pelgrimsplaats pest heerscht. Uit Britsch Indië komt nu nog een noodkreet bij de jammerberichten van hongersnood en pest, namelijk een roep om zaaigraan, dat grondeigenaren zich niet kunnen verschaffen. Als er niet spoedig voorzien wordt in de behoefte aan koren om te zaaien, dan zal de hongersnood nog een jaar duren in ver schillende districten van Centraal-Indië. Vooral te Dharmapara heerscht groote nood. Daar zjjn reeds vele menschen van honger omgekomen, en vele andere liggen te sterven van gebrek. In een dorp van datzelfde district stierven 20 menschen van honger. Men meldt uit Petersburg, dat de politie alle mogelijke moete doet om te beletten, dat berichten omtrent den ge zondheidstoestand van den Czaar tot het volk en in de bladen doordringen. Ver schillende specialiteiten zijn heterover eens, dat op het oogenblik het been achtig gezwel, dat zich, tengevolge van de in Japan ontvangen wonde heeft gevormd, zonder gevaar van het leven van den vorst kan wordeu verwijderd. Ook in Zevenbergen heeft men aan de sneeuw een ramp te wijten. Zestien per sonen, werkzaam aan eene houtzagerij, zijn door eene lawine overvallen, twee van hen zijn gedood en eenigen van hen gewond. Mag men het verslag gelooven van iemand, die onlangs een bezoek bracht aan Friedrichsruhe, dan is de groote kluizenaar aldaar in den laatsten tijd minder opgewekt gestemd. „Ik gevoel mij," zei Von Bismarck tot een bezoeker „zwak en vermoeid hoewel niet ziek. Mijn ziekte is gebrek aan levensvreugd. Mijn leven is van geen nut meer. Ik heb geen ambtsplichten, en wat ik als toeschouwer zie, doet mij geen genoegen. Als ik nog langer leef zal dat wel zoo blijven. Ik gevoel mij eenzaam. Mjjn vrouw'heb ik verloreu en mijn zoons hebben hun eigen zaken. Met het klimmen van mijn jaren heb ik ook mjjn belangstelling in landbouw en bojchcultuur verloren. Ik kom weinig in de bosschen en op het veld sinds ik niet langer kan paardrijden, schieten en mij bewegen zooals ik wil. En de staat kunde begin ik langzamerhand geheel en al moede te worden." Velen zullen dit niet zonder droefheid lezen. Maar men moet dergelijke uit spraken van den oud-Kanselier nooit al te absoluut nemen. Wanneer hij zegt: ik ben verdrietig en saai, veronderstelt dat altijd bij den kolos nog een restant van opgewektheid, waarmede een gewoon mensch het best zou kunnen doen. Te Maastricht gebruikt men kinde ren tot het rondbrengen van jenever aan de klanten. Een dezer kleinen, een knaapje van twaalf jaar, vond men dezer dagen dronken op straat. De jongen had van het vocht, waarmede hij dagelijks omgaat, geproefd. Men meent dat het vervoeren van sterke drank door kinderen is verboden. Overal in onze steden en dorpen is men druk doende zich voortebereiden tot den aanstaanden verkiezingsstrijd. Hier licht men de aanstaande kiezers in omtrent hunne rechten en verplich tingen, daar sticht men vereenigingen ïot het verkrjjgen van aansluiting, weer elders vormen zich buurtcomité's welke den aanstaanden kiezer den weg wij zen tot het geplaatst worden op de kiezers lijsten. Te Haarlem stelt men het aantal personen die in de termen vallen van kiezer te zijn op vjjfen zestig honderd, tegen ongeveer acht en twintig hon derd thans. Als nu de nieuwe kiezers ten onzent maar meer kiezersvuur be zitten dan de oude, waarvan er zelfs in een gunstig geval toch nog altjjd de helft wegbleven van de stembus. Jammer, dat in de nieuwe wet met het kiesrecht tevens geen kiesplicht is voorgeschreven. Dwang alleen, schjjnt in deze te moeten helpen. Eenige inwoners van het dorp Hoorn- sterzwaag, waar thans de armoede schrikbarende afmetingen aanneemt, hebben zich tot eene commissie ver- eenigd om te onderzoeken of niet hierin eenige verbetering is aan te brengen. De commissie tracht ƒ20.000 renteloos bijeen te bekomen, verdeeld in 40 aan- deelen van ƒ500; hiermede wenschtzij gronden aan te koopen en die op doel matige wijze doen verwerken. Daardoor toch zal veel werk kunnen worden verschaft, een der voornaamste factoren, zoo niet de eenige tot wering der armoede. De commissie heeft alle hoop dat zjj voormeld bedrag (hetgeen slechts renteloos zal behoeven te worden afgestaan) zal kunnen bekomen. Naar de Arnh. Ct. verneemt hebben reeds eenige burgemeesters in Gelder land, speciaal met het oog op de vele werkzaamheden, voortvloeiende uit de nieuwe kieswet, geweigerd aan de com missie uit de Provinciale Staten de ge vraagde inlichtingen omtrent de land- bouw-enquête te verstrekken. Te Dordrecht is bericht ontvangen, dat H.H. M.M. de Koninginnen op een nadrr te vermelden datum een bezoek aan de stad zullen komen brengen. Volgens de nieuwe wet op het per soneel zijn verwarmingstoestellen, die geen afvoer in schoorsteen of open lucht hebben, vrjj. Dit zal er menigeen toe doen besluiten om petroleumkachels aan te schaffen. Reeds wordt ernstig gewezen op het nadeel van zulke toestellen, waar bij de verbruikte, voor de ademhaling ongeschikte lucht niet afgevoerd wordt. HAARLEM 9 Februari 1897. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem gehouden op 2 Februari 1.1., werd mededeeling gedaan vau een adres van T. G. van Gerven, alhier, waarbjj door hem de tusschenkomst dezer Kamer wordt ingeroepen tot het van Gedepu teerde Staten verkrijgen eener tjjdeljjke vergunning tot het verkoopen van ster ken drank in het klein, in een lokaal, daarvoor tjjdens de verbouwing van zjjn perceel No. 80 aan het Spaarne, bestemd, en zulks nadat zjjn verzoek om die vergunning door Burgemeester en "Wethouders was afgewezen. Hoewel het door de Kamer met het oog op de belangen van de nering doenden wordt betreurd, dat door Bur gemeester en Wethouders in gevallen als het onderhavige geen gebruik wordt gemaakt van hunne bevoegdheid, om, na machtiging door Gedeputeerde Staten, de gevraagde tjjdeljjke vergunning te verleenen, alsmede dat een verzoek om vergunning, als door adressant aan Ge deputeerde Staten is gedaan, na de af- wjjzing door Burgemeester en Wethou ders volgens de wet niet voor inwilli ging vatbaar is, vermeende echter de Kamer, dat het niet op haren weg ligt de gevraagde tusschenkomst te verleenen. Opnieuw kwam in behandeling het adres van de Kamer te Deventer, aan Z.E. den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid gericht, om eene wijzi ging der postwet in dien zin te willen bevorderen, dat voortaan facturen, order briefjes, adviesbrieven, ontvangstberich- ten enz., onder kruisband, in omslagen of in niet gesloten couverten tegen ver minderd port zullen kunnen verzonden worden en welk adres in afdruk, met verzoek om ondersteuning, aan deze Kamer was toegezonden. Na daarover gevoerde beraadslaging werd door de Kamer besloten den ge- vraagden steun niet te verleenen en zulks op door de Kamer aangevoerde gronden. Wat het weer betreft, schijnen wjj wat op streek te komen. Met ver- wonderljjken spoed zjjn de straten en grachten weer begaanbaar, toe te schrjj- ven aan den dooi en de regenbuitjes welke de laatste paar dagen der vorige week de steenharde moddersneeuw-on effenheden daden losgaan. Maar ook de gemeentereiniging, aanzienlijk versterkt met buitengewone hulptroepen, heeft ruim aandeel gehad aan de opruiming, zjj het dan slechts in de hoofdstraten. Ook het jjs heeft in onze naaste om geving reeds veel geleden. Het bleek echter Zondag op de Amsterdamsche vaart nog sterk genoeg om eenige ama- teur-vissehers te dragen, die zich ver- meidden met het verschalken van enkele katvischjes, waartoe zjj natuurlijk eerst een bijtje moesten hakken. In enkele treinen kon men Zondag tegen etens tijd eenige dier door en door verkleumde waterjagers ontmoeten met hun hen- gelgereedschap en het bekende visch- vat. Druk hadden ze het over de vangst en het aas en het weer en den kans van buit voor volgende dagen. Den inhoud van hunne vischvaten kreeg men niet te zien. Menig medereiziger vroeg zich af of ook hier het spreekwoord: Een goed geloof en een kurken ziel enz. niet van toepassing kon zijn. Enfin, de menschen hadden hun Zondag goed be steed naar hun gevoelen envisch wil zwemmen! Hun vernietigende blikken op elk, die niet meèstemde in den lof der visch- vangst, bewezen maar al te wel, dat ook met hartstochtelijke visschers niet te redeneeren valt. „Weldadigheid naar Vermogen"- Afdeeling: WERK VERSCHA1 FIN6. Van 1 Nov. tot 8 Febr. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 25 voor werkvrouw. 3 voor waachvronw. 5 voor naaister. 1 voor breister, dl voor los werkman. 9 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 1 voor stncadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 4 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor kotfihuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 1 voor smid 1 voor oppasser. X voor broodbakker. 1 voor baker. 3 voor pakhuisknecht. X voor noodhulp. 1 voor bleeker6knecht. X voor steendrukker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 8 Febr. zijn de volgend* per sonen geplaatst. 13 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouvv. 2 voor loopknecht. 1 voor kookster. X voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand* aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 10 Februari 1897, des namiddags te 1 ure, De volgende st ukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek eervol ontslag Mej. A. de Vlaming meisjesschool voor middelbaar onderwjjs. 2. Rapport commissie bezwaarschrif ten tegen het ontwerp van den ligger op de wegen. 3. Voorstel B. en W.W. aan-en ver bouw St. Elisabeth's of Groote Gasthuis met adres broeder overste vart de broeders van barmhartigheid van St. Joannes de Deo alhier. 4. Id. id. vaststelling 3e suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896. 5. Id. id. id. verordening op de door vaart van schepen door de beweeg bare bruggen alhier. 6. Id. id. bebouwing van voor tuin bestemden grond bij het perceel Kenaupark No. 9 met. adres H. J. Janzen Sz. 7. Id. id. met rapport commissie van financiën vaststelling staat tot beschikking uit onvoorziene uit gaven, dienst 1896. 8. Rapport commissie van financiën rekening Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienst 1896. 9. Id. commissie voor de pensioenen adres wed. Kessens tot verleenen gratificatie. 10. Id. id. verzoek eervol ontslagen agent van politie le klasse M. Beelen om pensioen. 11Id. id. met voorstel B. en W.W. adres wed. Creemers tot opnieuw verleenen eener gratificatie. 12. Voorstel B. en W.W. herziening verordeningen tot heffing en op de invordering van schoolgeld op de Tusschenscholen. 13. Id. id. id. reglement voor de open bare scholen voor lager onderwjjs alsmede instructiën hoofden en verder onderwijzend personeel aan die inrichtingen. 14. Verslag opzichter gasverlichtiug over December j.l. KAASMARKT van 3 Febr. 1896. Verkocht 13 stapels, uitmakende 2061 kazen, wegende 4210 KG. Hoogste prjjs per 50 kilogr. ƒ26.50. Markt van 8 Febr. 1897. Boter. Aangev. 84, verk. 84 K.G. L. pr. 1.30 H. pr. 1.40. p. K.G. Biggen. Aangev. 37, verk. 37 st. L. pr. 4.50. H. pr. ƒ.7p. st. Schrammen. Aangev. 49, verk. 49 st L. pr. ƒ7.50. H. pr. ƒ11.p. st. Aardappelen. Aangev. 73 verk. 41 HL. L. pr. 1.30. H. pr. 2 80. p. H. L. Appelen. Aangev. 31 verk. 31 H.L. L. prijs 6.H. pr. 8.—. Peeren. Aangev. 19, verk. 19 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ6.p. H.L. 0RGEL6E.SPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11 Febr. 1897, des namiddag* van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bacb. 2. Choralvorrpiel und FngcBrahms. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto msestoso. b. Andante tranqnillo. 4LargoTtdndel 5. Ree. en Aria uit Tannhauser. .Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2