HAARLJ3MSCH HTo. 40 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 12. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM. f >25. van ZATERDAG 13 Februari Mei Vereen. tot van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel cnnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Ï1LEPHOONNUMMER TELEPH ON 18CHF. VERBINDINCf ABONNEMENTSPRIJS drie maanden. Ahonderlljke franco p. post ,40. nominers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie», worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs IO Cents. KRONIEK De Raadsvergadering van Woensdag had onder de gewone omstandigheden plaats. Enkele leden waren met kennis geving afwezig. B. en W. verzoeken en verkrijgen machtiging om des noodig met de sneeuw- opruiming voort te gaan. De som hiertoe bij begrooting toegestaan, is overschre den, wat bij ons kwakkelwintertje niet te verwonderen is. Mejuffrouw A. de Vlaming verzocht eervol ontslag uit hare betrekking van leerares aan de Meisjesschool voor mid delbaar onderwijs. Het wordt verleend. Een rapport van de Commissie voor de bezwaarschriften betreffende den ont- ■werplegger op de wegen kwam in be handeling. Tegen den legger waren eenige be zwaarschriften ingekomen. Die betref fende het Schoter-voetpad waren ter elfder ure ingekomen van Mr. H. Ph. de Kanter en Mr. F. A. Bijvoet. De Heer Van Sty rum voert namens de i Commissie van rapporteurs het woord, gaat het adres van beide Heeren na en wijst op een paar onjuistheden en op misverstand, zet de kwestie uiteen en gelooft dat het standpunt der gemeente l juist was. Bovendien is de tijd tot re clame met ongeveer twaalf weken over schreden, stelt dus voor de conclusie van het rapport niet te wijzigen. De Heer de Haan Hugenholtz, hoewel het niet in alle opzichten met den vorigen spreker eens zijnde, stelt voor de beide punten waarover de kwestie loopt te verdagen. Dit amendement wordt niet ondersteund en komt dus niet in behan deling. Nog voeren de Heeren Waller en van Styrum het woord, en toen werd overeenkomstig het rapport der Com missie besloten. Als eerste suppletoire begrooting op den dienst 1896 was door Heeren Re genten van het St. Elizabeths of Groote Gasthuis aangevraagd vrijmaking van eene som van 200.000, welke gelden moeten strekken tot aan- en verbouw van genoemde instelling. In het desbetreffende stuk doen Regen ten uitkomen, dat de groote toeneming van verpleegden, en hiermede in verband staande vermeerdering van het personeel vermeerdering en vergrooting der loka len noodig maakt, alsmede dat de finan- cieele gevolgen van een en ander voor de gemeente niet kan opgegeven worden. Bij nader schreven deelden Regenten mede, dat na gewenschte wijziging ƒ170.000 voldoende zou zijn, terwijl verder uit een uitvoerig schrijven van den Heer Dr. H. L. van Linden van den Heuvell en Dr. Kouwer, alsmede van de Zuster-directrice, MejuffrouwI. van Heu- kelom, de noodzakelijkheid van den aan bouw en van den verbouw tot in bijzon derheden wordt aangetoond. B. en W. geven in hun schrijven aan den Raad uiting der waardeering van de wyze waarop Heeren Regenten de belangen van het GaBthuis behar tigen, doch dat het indienen van een voorstel geen gemakkelijke zaak is ge weest. Gewezen wordt op het belang rijke cijfer van 170.000 en de hoogere exploitatiekosten als gevolg der uitbrei ding, terwijl nog gewezen wordt op het ongunstige onthaal, dat de plannen bij den gemeente-architect vond en einde lijk dat tijdens de zaak in correspon dentie was aanbiedingen inkwamen tot opneming in het te bouwen R.K. Gast huis en het Diakonessenhuis. B. en W. geven in overweging, voor alsnog niet over te gaan tot den aan- en verbouw van het Gasthuis, doch te besluiten, dat de Raad gaarne nadere plannen zal te gemoet zien; B. en W. te machtigen tot het aan gaan eener overeenkomst met het Be stuur van het Diakonessenhuis tot op neming van patiënten, voor zoover voor deze in het Gasthuis geen plaats is; aan het Bestuur van het te bouwen R.K. Gasthuis te berichten, dat de Raad in beginsel niet genegen is in te gaan op het gedaan aanbod om patiënten die daartoe hun verlangen te kennen geven, voor rekening der gemeente op te doen nemen in het te bouwen Roomsch Katho liek Gasthuis, terwijl uit den aard der zaak voor het oogenblik de gelegenheid niet bestaat tot het sluiten eenerdergelij- ke overeenkomst van tijdelijken aard. Nog was in deze ingekomen een adres van den Broeder Overste in het gesticht St. Joannes de Deo, mededeelende, dat in deze instelling plaats is voor mannelijke zieken zonder onderscheid van geloofs belijdenis, tegen betaling van een gul den per dag en per persoon. De Heer Cnoop Koopmans herinnert, dat in 1896 de Raad besloot tot her bouw van het Gasthuis, en wel tegen de bedoeling van Regenten. Inmiddels vol doet het gebouw niet meer aan de eischen, waardoor Regenten tot het be sluit kwamen twee ton van het kapitaal der stichting te besteden om de gebouwen in te richten volgens de eischen. De financieele zijde besprekende, vindt Spreker dat B. en W. de zaak eenigs- zins anders voorstellen, zet uiteen wat aan de gebouwen behoort gedaan, en dat een groot deel der som aan ver betering besteed wordt. Wat de exploitatie kosten betreft, deze kunnen niet worden opgegeven, omdat die in de eerste plaats afhangen van het getal patier.tenenis van meening, dat wanneer het aantal verpleegden het maximum bereikt heeft, eene hoogere som van 24.000 subsidie van de ge meente zou noodig zijn. Dit zou dus het hoogste cijfer zijn, dat de gemeente meer dan anders subsidieert. De toestand in het Gasthuis is on houdbaar, het blijkt uit het rapport van de geneesheeren. Omtrent het ongunstig onthaal der plannen, meent Spreker te moeten ver schillen met den architect, deze plannen zet Spreker uiteen. Tegen het hoofd punt, het hoofdgebouw, zijn geen bezwa ren gerezen en ook geneesheeren zijn met de plannen zeer ingenomende tech nische bezwaren zyn niet van overwe genden aard, en worden door Regenten dan ook niet gedeeld. Dat het aantal patiënten weer zou afnemen is niet denkbaar. Het nieuw R. K. Gasthuis kan niet van invloed zijn, terwijl de bevolking stijgende is. Van 1890 af wijst het aantal verpleeg- dagen regelmatig stijgende cijfers. Par- tieele verbouwing zou veel kostbaarder zijn. Spreker wenscht om deze redenen, dat het voorstel van B. en W. niet zal worden aangenomen. De Heer Krol voert het woord Wij hebben belang bij het verplegen der zieken, kan niet meegaan met het voorstel van B. en W. en is tot de over tuiging gekomen, dat de opiniën wel verschillen, maar in den grond van betrekkelijken aard, zet uiteen den loop van zaken, waaruit bljjkt, dat de be zwaren betreffende den bouw te hoog zijn aangerekend en zou het in het be lang der gemeente zijn de zieken bij andere gestichten te verplegen, en zou den dezen dan niet overbevolkt worden Thans worden patiënten afgewezen of anderen te vroeg weggezonden. Onder betere conditiën voor de zieken zal het aantal verpleegdagen afnemen, en is dus van meening, dat het voorstel niet zal aangenomen worden. De Heer Sneltjes vindt, dat het voor stel eigenlijk aan niemand voldoet. Is van meening dat men daarom een afwach tende houding behoort aan te nemen. Het gasthuisiseigenlijk geen gemeente-inrich ting dus eene in zeker opzicht private instelling, stelt voor met die inrichting te breken; de tekorten zullen met ieder jaar stijgen. Onder de tegenwoordige omstandigheden zullen de algemeene onkosten stijgen. Is van meening, dat er geen bezwaar bestaat te onderzoeken of het niet noodig zou zijn den toestand te wijzigen en onze zieken bij anderen te besteden en stelt voorDe Raad stelt voor thans in de gasthuiszaak geen be slissing te nemen en B. en W. te mach tigen te onderzoeken of niet het belang der gemeente vordert den toestand met het gasthuis te wijzigen en bij de Be sturen van bestaande inrichtingen te onderzoeken op welke voorwaarden zie ken der gemeente daarin kunnen opge nomen worden. Thans stelt de Voorzitter voor de verdere behandeling te verdagen, opdat ieder in de gelegenheid zou zijn van de ingrijpende rnotie kennis te nemen, waar toe wordt besloten. Vastgesteld werd het 3e suppletoire kohier van de plaatselijke directe belas ting over 1896, over een bedrag van f 123,59». Het Bestuur der Afdeeling Haarlem van het Algemeene Nederlandsche Werkliedenverbond verzocht de veror dening op het openstellen der beweeg bare bruggen hier ter stede met het oog op de werklieden zoodanig te wijzigen dat deze gesloten blijven op werkdagen op de volgende tijdstippen Van 5 uur 45 min. tot 6.05 's morgens en van 12 tot 12 uur 15 en van 1 uur 15 tot 1 uur 35 's middags, of zoodanige andere maatregelen te nemen, dat aan klachten is tegemoet gekomen. Voorgesteld werd in dezen geest te besluiten en alzoo geschiedde. Door J. Gerrits Jr. werd vergunning verzocht tot het verbouwen van zijne villa aan het Kenaupark tot drie woon huizen. B en W hadden geen termen gevon den, in deze een gunstig voorstel te doen aangezien het Kenaupark er door zou ontsierd worden en stellen voor afwijzend te beschikken. De Heer H. J. Janzen Sr. heeft mede een adres ingezonden, verzoekende de vergunning niet te ver- leenen. Besloten werd overeenkomstig het voorstel. Vastgesteld werd een staatje tot be schikking op den post van onvoorziene uitgaven over 1896 ad ƒ15.96. Goedgekeurd werd de rekening en verantwoording 1896 van de Kamer van Koophandel. Aan de wed. Johannes Kessens werd eene gratificatie toegekend van ƒ50. voor eens. Haar echtgenoot was sedert 1893 in dienst bij de Gemeentereiniging. Aan den eervol ontslagen agent van politie le klasse M. Beelen wordt ver leend een pensioen van ƒ305.675. Voorgesteld wordt gunstig te beschik ken op het verzoek van de wed. Creemers om opnieuw eene gratificatie te mogen ontvangen. Haar echtgenoot was vijftig jaar in dienst der gemeente als straat maker. De Commissie voor de pensioe nen was tegen het voorstel, maar het werd desniettemin aangenomen. In behandeling kwam een voorstel van B. en W. om naar aanleiding van het getal leerlingen aan de openbare kostelooze scholen en de bezwaren die zich opdeden om in deze verandering te brengen, door het openen van de derde tusschenschool, uit den weg te ruimen, kunnen worden. Voorgesteld werd door B en W het schoolgeld aan de tusschenscholen te verhoogen voor één kind van 7ys op 10 cents per week, op 15 ets voor twee en op 20 ets voor drie kinderen uit een gezin, met aftrek van 20 percent voor elk kind dat nog niet school gaat en dan de schoolgelden per week te doen innen door het hoofd der school, die het aan het einde der week aan den gemeenteontvanger zal afdragen. Verder te bepalen, dat school F, buiten de Amsterdamsche poort, veranderd worde in vierde tusschenschool tegen 1 Mei a.s. doch zóó, dat de kinderen welke tot heden daar kosteloos zjjn toegelaten, zonder betaling kunnen blijven. De Heer Rethaan Macaré vraagt in hoeverre het wenschelijk is van de schoolhoofden comptabele ambtenaren te maken, wat door den Heer Waller wordt beantwoord. De Heer Leupen vraagt naar de wijze waarop wordt beslist over het al of niet betalen door leerlingen, waar op weer door den Heer Waller werd geantwoord. Daarna werd het voorstel aangenomen. Wijziging van de instructie voor

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1