Nieuwsberichten. schoolhoofden, onderwijzers en onder wijzeressen komt thans aan de orde. De belangrijkste verandering is, aan de hoofden der scholen de bevoegdheid te verleenen kennis te nemen van hande lingen der leerlingen buiten de school en die Ie behandelen als waren zij in de school gepleegd en tevens aan onder wijzers en onderwijzeressen de ver plichting op te leggen, door hen waar genomen handelingen te brengen ter kennis van de hoofden. De Heer Lodewijks vraagt inlichting wie in bedoeld geval straft, het hoofd of de onderwijzer. De Heer Waller meent, dat in zoo'n geval het hoofd beslist of de straf moet worden toegepast, zooals ook de vroegere instructie bepaalde. Het hoofd zat dus bevoegd zijn het recht van straffen aan den onderwijzer over te dragen. De Heer Van der Mersch mist de bepaling, dat het niet wenschelijk en dus verboden is aan de leerlingen pri vaatles te geven, door hoofden of onder wijzers. De heer Waller ziet het wenschelijke van zoo'n bepaling niet in. De Heer van der Mersch meent, dat het wenschelijk is en zal een amende ment in dien geest voorstellen. De Heer Leupeu gaf nog een amen dement betreffende het straffen. De Heer Tjeenk Willink bestrijdt het ten deele, maar wenscht een desbetreffende bepa ling in de instructie voor onderwijzers. De Heer Klein meent, dat uit den aard der zaak de bepaling niet noodig is. De Heer Macaré wijst op twee rich tingen bij de onderwijzers, eene die meent, de plicht gedaan te hebben, als zij een zekere dosis kundigheden aan de leerlingen heeft medegedeeld, maar ook eene die het hooger neemt en ook aan de opvoeding werkzaam is; deze laatste richting wordt gehuldigd door de overgroote meerderheid en deze bezit gezond verstand genoeg om voorkomende zaken te behandelen. De Heer van Styrum wijst nog op het wetsartikel in deze betreffende de opleiding tot alle maat schappelijke en christelijke deugden. De Heer Leupen trekt zjjn am. in. Nu dient de Heer van der Mersch zijn amendement in betreffende het ver bod van het geven van privaatles door het hoofd der school aan zijne leerlingen. De Heer Klein meent dat dit alweder zoo vanzelf spreekt. De Heer Macaré vraagt of er aan de bepaling behoefte bestaat en de Heer van Styrum twyfel er aan. De Heer v. d. Mersch acht het geven van privaatles door de hoofden in de vakken aan zijn school onderwezen niet wenschelijk. Dit am. komt in stemming. Het valt. De instructie voor hoofden wordt alsnu vastgesteld. Bij de behandeling der instructie voor onderwijzers en onderwijzeressen voert nog de Heer Tjeenk Willink het woord ten opzichte van de verplichting kennis te geven van onbehoorlijkheden der leerlingen buiten de school. Hij wil hen de bevoegdheid opleggen. De Heer Wal Ier verdedigt het voorstel, evenzoo de Heer Klein. Am. Tjeenk Willink wordt aangeno men met 7 stemmen tegen. De Heer Van der Mersch wil dat de onderwijzer die privaatles wil geven aan leerlingen zijner sehool, hiertoe toestem ming noodig heeft van hel hoofd der school. Na eenige bestrijding wordt het am. aangenomen en vervolgens de in structie vastgesteld. Het verslag van den opzichter over de gasverlichting gedurende de maand December werd aangenomen voor ken nisgeving nadat de Heer Macaré de opmerking had gemaakt dat het gas steeds wordt onderzocht over dag, en wenscht dat dit ook des avonds gebeurt. De Heer de Breuk verklaart dit nader, I, doch dat aan de opmerking denoodige aandacht zal verleend worden, waai na de vergadering wordt gesloten. Voordrachten in Teylers stichting. Tevlers gehoorzaal was Woensdag avond meer dan ooit bezet door een j talrijk en aandachtig gehoor. Als Spreker trad op Dr. F. van Eeden van Bussum met eene voordracht welke tot onder werp had de Hallucinaties. Het begrip van deze soort van waar- - nemingen bepalende, definieerde Spreker dezelve als volgt: Hallucinaties zyn be- I =2= driegelijke zinswaarnemingen, die bui ten het gewone verband der dingen staan, hieraan de opmerking toevoegende, dat bedrog eigenlijk bij geen enkele waarneming geheel te corrigeeren, geen enkel zintuig volkomen te vertrouwen is. Zoo worden gezichtswaarneminger door den tastzin verbeterd of aangevuld en soms ook andersom. Naar dezen grondslag zou men hallucinatie kunnen noemen, wat het werkelijk niet is, doch er behoort niet toe wat objectief waar en subjectief juist is. Onze droomen zouden tot de hallu cinaties gerekend kunnen worden, doch zij zijn onware voorstellingen, omdat zij allen samenhang missen. Zij komen voor in den slaaphallucinaties kunnen plaats hebben ook in wakenden toestand. Nader het denkbeeld objectief, buiten wereld, en subjectief, binnenwereld, uiteenzettende, toonde Spreker de moei lijkheid aan om den grens tusschen beiden te bepalen. Zoo is gewone pijn objectief en pijn-hallucinatie - iemand kan zich voorstellen ergens pijn te hebben een subjectief verschijnsel, doch het verband tusschen de pijn hal lucinatie en de plaats waar zjj zetelt is raadselachtig, dus van geheel anderen aard dan de eerste. Er zijn hallucinaties van het gehoor, van het gezicht en van het gevoel, terwijl ook kunstmatige kunnen teweeg gebracht worden door suggestie. Een voorbeeld werd hiérvan bijgebracht van iemand, die onder den invloed daarvan zijne vrouw meende bij zich te zien en met haar te spreken en zulks met al de juiste bijzonderheden Opgemerkt werd, dat dit slaaf zyn, dit onder iemands invloed komen, schuilt in ieder, die iemand boven zich heeft, die zijn meerdere is. De hallucinaties welke de Heer Van Eeden meer in 't bijzonder bedoelde, zijn die, welke kunnen waargenomen worden door gezonden, in wakenden toestand. Men hoort, ziet en voelt, of ten minste meent dit, zonder eenig verband met het omringende, of zelfs met de herinnering en het is zeer menschelyk, dat zij ons interesseeren, juist omdat het zoo ver ligt buiten de gewone dingen. Eischt de natuurwetenschap feiten, ook op het gebied waar toe men de hallucinaties rekent, de psychologie, verlangt men die en eene Engelsche vereeniging voor deze wetenschap heeft feiten verzameld omtrent gevallen waarin men een ver verwijderd persoon meent voor zich te zien. Dat deze on derzoekers zeer op hunne hoede zijn, bljjkt hieruit, dat zij de grootste twij felaars zijn aan en de grootste afbrekers zijn van hun eigen werk. Zij hebben zich meermalen onaangenaam gemaakt bij theosophen en spiritisten, van welke laatste verschillende zoogenaamde ver schijningen door haar zijn ontmaskerd. Deze Vereeniging heeft ettelijke, ge noegzaam geloofwaardige hallucinaties doen onderzoeken. Zij kwam tot het resultaat, dat vrouwen er meer voor ontvankelijk zijn dan mannen; dat van 1112 gezichts halluci naties er 163 levende en 153 overledene personen betroffen dat bij echte hallucinaties de personen meer gezien worden naarmate het tjjd- stip van hun dood meer nadert en dat in vele gevallen de hallucianl niets wist van ziekte van den persoon. Spreker deelde een drietal gevallen mede, elk voor zich zóó sterk sprekend, dat hier niet alleen en uitsluitend aan toeval mag gedacht worden. Doch, vroeg Spreker, wat is toeval en welk samen treffen van omstandigheden behoort er toe. De kwestie zelf werd o.a. behandeld op een congres van psychologen en vond daar, zooals alles wat nieuw is, heftige bestrijding. Een Rus uitte zich b.v.b. dat hij van al het aangevoerde in deze niets geloofde en men op die wijze terug zou dienen te gaan naar de middeleeuwsche begrippen omtrent geestverschijningen, engelen en duivelen. Het onderzoek heeft in de meerdere kennis omtrent het wezen der hallucinaties de overtuiging gevestigd, dat de zaak niet meer te ontkennen valt en men althans niet meer geheel in den blinde tast. Als men mag aannemen, dat de uitkomsten van het onderzoek vertrouwbaar zijn, dan zou hieruit blijken, dat er waarnemingen kunnen plaats hebben en dit in vele gevallen twaalf uren voor of na den dood van den bij hallucinatie waarge nomen persoon. Wat Spreker echter betreurde, was dat die Engelsche ver eeniging op den grondslag der feiten allerlei theoriën was gaan bouwen, theo- riën welke zeer vaag en in de lucht zwevend moeten genoemd worden. Verhief Spreker zyne stem tegen zulk onwetenschappelijk handelen, evenzoo moet hij dit doen omtrent hen, die de feiten ontkenden omdat ze, als wonder, buiten de gewone wereldorde staan, daarmede in strijd genoemd worden en dit alsof iemand zich bevoegd mag rekenen de wereldorde te kennen. Zij vergeten het goed recht van wetenschap en geloof. De wetenschap zoekt eenheid. Alleen kan zij zich verlaten op maat en tijd, maar waar, zooals bij geleer den als Helmholtz en Darwin de weten schap bepaald blijft bij de feiten, mag zij niet aan het geloof het recht ont zeggen naar eene nog hoogere eenheid te zoeken, dan de wetenschap bedoelt. Het kostte inspanning deri geleerden Spreker geregeld te volgen. De resul taten van een uitgebreid onderzoek op minder algemeen bekend of besproken terrein volgden elkaar soms met wat te groote snelheid op, doch wie zich zelf bleef was het, dank zij de klaarheid der gedachtengang, toch mogelijk de doorwrochte rede te volgen. HAARLEM 12 Februari 1897. Donderdagavond te 8 ure had in de groote zaal van iFelix Favore" de aangekondigde Weezen-uitvoering plaats, alwaar tevens de Heer Jac. van t Lindenhout mededeelingen zou doen over het werk onder de Weezen aldaar. Deze stichting, die op het oogenblik 950 Weezen herbergt en 45 groote of kleine gebouwen, eene kerk met 1000 zitplaatsen, verschillende werkplaatsen als timmerwerkplaats, schilderswerk plaats, metselaarswerkplaats, een flinke drukkerij, enz. enz. bezit, begon voor 34 jaar haar werk hier ter lande. De tegenwoordige Directeur was toen ter tijde Bijbelcolporteur en reisde als zoodanig de verschillende steden en plattelandsgemeenten af. Op deze wijze had hjj reeds gezien hoe ongelukkig en onchristelijk dikwijls met de armlastige Weezen werd gehandeld, wat in hem het streven opwekte om in deze te voor zien en zulks met het bekende resultaat. Op nieuw riep de Heer van 't Linden- hout den steun in van alle Weezen- vrienden, welke der stichting, die reeds voor velen een zegen geweest is, in ruime mate moge geworden. Het fanfare-corps, de jonge blazers met hun groote instrumenteu. maakte een gunstigen indruk en de zang der Weezen was zeer eenvoudig, doch uit den aard der zaak aantrekkelijk. Op het Populair Concert, 14 Febr. in de Sociëteit Vereeniging te geven door het strijkorkest van het Haarlem sche muziekkorps zal zich de bekende Lyrische Chanteuse Jeny Manchelly doen hooren en als hoofdnummers 2 Roman zen van Tosti en Kalzi en de Paria Walzer van Arolite ten gehoore brengen. Voor de openkomende betrekking van hoofd der kostelooze school lett. B, hebben zich 108 sollicitanten aan gemeld. In de bruidenbus ten Stadshuize is in het afgeloopen jaar, bij gelegenheid van de huwelijksvoltrekkingen, ontvan gen eene som van 504.64 zijnde ruim ƒ60.meer dan het vorig jaar. Gaarne verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie van Haarlemsch Gemengd Koor. Dat vele dames en heeren zich opgewekt mogen gevoelen om zich bij deze vereeniging aan te sluitenAls aanbeveling behoeven wij slechts in herinnering te brengen de vele goede uitvoeringen, reeds onder den Heer Anton Tierie gegeven. Naar wij vernemen heeft het Koor thans „die schone Melosine" van Hoffman en Psalm 95 in studie genomen. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zijn thans geëxposeerd de teekeningen, ingezonden op de prijsvraag die door de Vereeniging Vak en Kunst werd uitgeschreven voor een reclame- plakaat ten dienste der Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst die gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus 1897 te Dordrecht zal gehouden worden. Een zeventig in kleuren opgewerkte teekeningen, waaronder van aanzienlijke verhoudingen, geeft ons een algemeen overzicht van de hoogte waarop de reclame kunst het op het oogenblik in Nederland gebracht heeft. Ofschoon het ingezondene niet boven bemerkingen verheven is, zou men toch een tiental jaren geleden een dergelijke verzame ling moeielijk bij elkander hebben ge bracht. Het kleurige effect, dat het ensemble dozer ontwerpen in het traplokaal, al waar ze op behoorlijken afstand kunnen gezien worden, maakt, is hoogst eigen aardig en zal velen tot een bezoek aan het Museum uitlokken. Bij de Brood en Koffie Commissie is ingekomen Bij den Heer B. Serné Wz: W. F. B. ƒ2.50. Bij den Heer W. GuskensN.N. ƒ10. N. N. ƒ5.J. ƒ2.—, van twee kin deren voor de armen kinderen 0.75 ct. Bij den Heer H. H. Kolkmeyer N. N. ƒ2.-, H. B. ƒ1.-. Bg den Heer H. v. Niel Hz: Pennin- meester M. Q. 10.en onbekend 71/s Kilo koffie. Bij den Heer A. F. H. v. d. Vaart, voor Brood en Koffie N. N. 25. Deelnemers waren: 6 Feb. 1045 11 volwassenen en kinderen, 8 Feb. 404 i volwassenen, 9 Feb. 465 volwassenen, 10 Feb. 995 volwassenen en kinderen, Jj 11 Feb. 395 volwassenen, 12 Feb. 354 j volwassenen. Weldadigheid naar Vermogen. Ingekomen giften van 27 Januari 9 Februari: van Jlir. II. T. van B. 5. Mevr. H. T. v. B ƒ5 Mevr. W. 2 50, Mevr. IC. D. 5.Mevr. M. 25. Mevr. J. B. G. H. 25.—, H. C. V. ƒ15. D J. W. B. 0.30, v. A.d. C. 1 2.50., L. 5.—. Totaal met vorige opgaven 3940.46^ BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 10 Febr. P. 3ordaan 01 M. C. Hagebout. E. Zwaan-wijk en J. C. v. Stam. P. v.d. Klinkenberg en M. Wesaeling. 1'. Hofsté e* L. Greve. F. J. Kroes en A. F. Hamers. J. v. d. Veldt en M. Boaman. A. Moonen en 41. de Kruijlf D. de Vries en C. MO ver- beek. CR. Wubbeen M. M. lleckman. 11 Febr. C. Vander en G. W. Steemaan. l. J. N. A. v. d. Boogaard 6n C. J. Menke. GETROUWD. 10 Febr. G. N. J. Verwaaij eu G. de Jong. J Zuijdam en D. Bakker. J. v d. Pol en A. A. Sell uten. H. Forrer en H.Hoffscklag. B. v. Dijk en C. B. Arps. J. Westeren A. E. v. Honschoten H. Piers en J. M. Cor net. J. C v d. Ham en N. Gcijtenbeek. J. H. A. ZvaanswijkenG. Kuiper.H P. Duijns en I. H. Lindeman. J. Willemseen G. Ros kam. C. v. Eeden en J. E P. Leijendekkera. G. Timmerman-en Tb. G. Broers il Eebr. C. v. 't Hoff en S.v. d.Pol. H. B. Weijland en A. de Vries. GEBOORTEN. 3 Febr. C. W. H. v. Dokkum geb. de Boer z. M. Assuin geb. de Haas d. 4 Febr. M. C. Verdel geb. Zwaneveld d. M.Serneegcb. Kabel d. H. Klerk geb. v. d. Bogaard d. 1'. Hofman geb. Eijkee d. 5 Jan. J. C. Bon geb. Meiier d. M. E. v Deelen geb. Vester z. L.' 41. F. Allard geb. Kokz J. Hiel geb. Roks d A. M. F. Opdam geb. Sleeraaa z 6 Febr. G. Blokker geb. Hoornsman z. 41. A. Ronde geb. v. d. Waals d. A. B Hart- kamo geb. Aluis d. J Diets geb. Sierveld e. H Koeleveld geb. v. Santen d. J J. Wij- mans geb. v. d. Gen d. 7 Febr. A. Segerius geb. v. Dokd.— A. Witgib. Wa'zema z. vVH. v. Keijcndam geb. Sckom&gel z A- C. Sprokkreeif geb. Lennings d. M F Ver meer geb. Jan-sen d 8 Febr. G. A. M. Ver. hagen geb. Leeman d. A. J. M. Rienstra geb. Uijtendaal z. A. M. C. Ore-duin geb. Parmentier d. J. Teunisren geb v. Roonz G. L. v. Dijk geb. Lenmiers d. 9 Febr. G. M. E. Wesaeling geb. Schornageld. J.A. Miseri geb Ter Hor-t z. C. F. H.La-nmerta- ma geb. Riel d lOFebr. W. Breemouer geb. de Bruin d A Mense geb. Bakker z. M. Stokman geb. Timmerman d. J. E. Hora geb. Hagedorn z. OVERLEDEN. 3 Febr. A. Zut 15 j. d. Spaarne. 4. Febr. J. Wolvendijk 4j.d. L. Heerenstraat.5 Febr. W. C. J. Ottignan 28 j. Rolhmzen. 7 Febr. M. C. Mol SOj. Koudenhom C. Snel 4-8 j. Nassaulaan. H. Nieuwenbuizen 65 j. M. v. Heemskerkstraat. H. S. Koudstaal geb. Blacquière 57 j. Saenredamstraat. A. Ratel- land 45 j. Janstraat. 8 Febr. 41. E. Makkes v. d. Deijl geb. Kru'yswijk 59 j. Linrchoten- straat. J. N. de Zee t m. z. Sa-nredamstraat. 9 Febr. F. C. v. Maanea 8 m. z. Kl. Heilig land. D. v. d. Most v. Spjjk 79 j. Nieuwe- graebt. J. A. Zwarts 27 d. Haarlcnunerliede- straat. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 16 Februari 1397 dea namiddags van I2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. I. Concert No 3Handel. 2. EUa's Brantzng zum Miinater.Wagner. 3. SonateA G. Ritter. 4. Duet. Lied ohne WorteMendclsaohn. 5. AllegrettoGuilmant.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2