den werklieden niet te vergoeden. Hij bestreed het sub.-am.-Gerritsen. In het am. der Komm. van Rtpp. werd nog eenige wijziging aangebracht. De heer Gerritsen hield vol, dat de opgeroepen getuigen voor de verzoeningsraden moe ten schadeloos gesteld worden, en maakte zijn sub-am. tot een amende ment. De Min. van Waterstaat ver klaarde niet verder te kunnen gaan met koncessies. De heer de Savornin Lohman stelde nog een am. voor, om voor vergaderingen op Zondag of op algemeen erkende Christelijke feestdagen geen reiskosten te vergoeden of scha deloosstelling toe te staan. De heer Kuyper wilde liever een algemeen ver bod om op die dagen te vergaderen, daar anders vele geschikte personen het lidmaatschap zouden weigeren. De heer Gerritsen achtte het onbillijk, personen, die Zaterdags vergaderen en eerst Zondags terug kunnen niet voor dien Zondag te betalen. De heer Hartogh wees er op, dat door het verbod om op Zondag te vergaderen vele Israëlieten niet zullen kunnen lid zijn, voor wie de Zondag juist de geschikte dag is. De heer de Savornin Lohman verdedigde nader zijn amendement, dat door den Min. van Waterstaat bestreden werd. Het eerste am. der Komm. van Rapp. (schadeloosstelling ook aan de leden) werd aangenomen met 60 tegen 18 stemmen. Het am. Gerritsen (schade loosstelling ook aan getuigen) werd verworpen met 47 tegen 3'2 stemmen. Het am. der Komm. van Rapp. (geen vergoeding bij vergaderingen op Zon dag en algemeen erkende Christelijke feestdagen) werd aangenomen met 41 tegen 38 stemmen. Artt. 33—44 werden goedgekeurd. Een voorstel van den heer Smidt tot heropening van het debat over art. 28 om vrouwen be noembaar te verklaren als scheidsrech ters, werd door den Voorzitter niet aanbevelenswaard geacht, maar toch aangenomen met 39 tegen 36 stemmen. Na eene korte toelichting door den heer Smidt werd diens voorstel namens de Komm. van Rapp., bestreden door den heer de Savornin Lohman als vallende buiten het kader der wet, en eigentlijk eene wijziging van Burg. Rechtsv. bedoelende. Spreker verklaarde op het punt van rechtspraak weinig vertrouwen te stellen in de vrouw, daar zij zich te veel door haar gevoel laat leiden. De Min. van Waterstaat deelde niet in de bezwaren van den heer Lohman. Nadat de heer Smidt het am. meer algemeen had gemaakt, door het te doen slaan op alle scheidsrechtelij ke uitspraken van geschillen, waartoe par tijen besluiten, werd het am. aangenomen met 44 tegen 35 stemmen. Daarmede was het debat afgeloopen. Donderdag na de pauze eindstemming. Dinsdag ochtend sektie-onderzoek, en na aifoop daarvan zullen in het openbaar behan deld worden betreffende de tijdregeling, de organizatie van de Polytechniesche School, de regeling der Indische be drijfsbelasting en de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. Goedgekeurd werden de ontwerpen tot vaststelling van het slot der Indiesche rekeningen over 1888—1890. Daarna was aan de orde het ontwerp tot wijzi ging en aanvulling van sommige artie- kelen der wet tot regeling der pensioenen der burgerlijke ambtenaren. De op art. 2 van dit ontwerp door de heeren Bou man en van Gennep voorgestelde amen dementen, in het belang der vroegere onbezoldigde ambtenaren, die nagelaten hebben tijdig eene keuze te doen over de voorwaarden van toetreding tot het pensioenfonds, werden verdedigd door de voorstellers, bestreden door den Min. van Fin., en daarna verworpen, dat van den heer Bouman met 49 tegen 19, dat van den heer van Gennep met 53 tegen 18 stemmen. Art. 2 werd onveranderd goedgekeurd. Art. 3, bepalend, dat ge- pensionneerden, vóór 1 Juli 1897 onher roepelijk veroordeeld tot lichte straf, het genot van het pensioen behouden geduiende het ondergaan der straf, werd bestreden door de heeren Roessingh en Kerdijk, verdedigd door den Min. van Just., en verworpen met 56 tegen 12 stemmen. Artt. 4 en 5 werden gekeurd, en daarna evenzoo het geheele ontwerp. Het ontwerp, wijziging bren gend in de bepalingen aangaande de tijdelijke schorsing van het genot van militair pensioen, werd goedgekeurd, na wijziging in verband met de beslissing over art. 3. Als de geruchten waarheid sproken zoude de Kreta kwestie een nieuw sta dium zijn ingetreden, namelijk dat eenige mogendheden aan Griekenland hadden laten weten, dat de Kretenzers zouden kunnen beslissen welken regee- ringsvorm zij verlangen en dat dit zou kunnen plaats hebben door middel van eene volksstemming, terwijl dan Grie kenland, in afwachting der beslissing zich van het eiland zou kunnen terug trekken. Inmiddels is de toestand aan de gren zen hachelijk. Troepen en oorlogsbehoef ten worden in ruime mate naar Thes- salië gezonden en het volk is buitenge woon opgewonden, evenals als de Griek - sche bladen, waarvan slechts een den oorlog belachelijk en waanzinnig noemt. Ook de Turksche troepen nemen eene dreigende houding aan. Griekenland onderhoudt thans zeven tienduizend vluchtelingen van Kreta. Dat het land onder deze en andere uitga ven veroorzaakt door den toestand ge bukt gaat is, is bij den ongunstigen stand der Grieksche geldmiddelen na te gaan. Van een paar zijden wordt de veronderstelling uitgesproken, dat geld gebrek en degressie der mogendheden de ontruiming van Kreta zullen bewer ken, maar dan zonden de mogendheden wel op zich mogen nemen de Christe nen op Kreta tegen de muzalmannen te beschermen, want men vreest voor dat geval het ergste van de bijna tot razernij opgevoerde dweepzucht der mahomedanen. Rusland schijnt, nog meer door de overige mogendheden, zijne zinnen op de ontruiming gezet te hebben. De Turksche regeering heeft van de mogendheden naar het schijnt ook eene nota ontvangen over de ontruiming van Kreta van Turksche troepen. Hierdoor zou dan, bij eventueel vertrekderGrieken, aan de tuchtlooze Turksche soldaten op Kreta de vrijheid worden gelaten. Maandag was de fatale termijn voor de Grieken gesloten, doch men ver wachtte verlenging. Men deelt mede, dat door den Griek- schen gezant te Konstaritinopel onder handelingen zijn aangeknoopt omtrent het terugroepen der Grieksche troepen, doch op voorwaarde dat eerst de Turksche soldaten van het eiland zullen vertrek ken, op welk voorbehoud de mogend heden niet wenschen in te gaan. Afgaande op een bericht, dat spreekt van eene oproeping van alle in de Ver- eenigde Staten gevestigde tot de reserve behoorende Grieken, heeft men opge maakt de mogelijkheid van eene oorlogs verklaring. Duitschland is het land der groote gezinnen. Een vrouw van 45 jaren heeft in 1895 haar 23e kind gekregen, en twee anderen werden voor de 21e maal moeder. Er is een moeder van 14 kin deren, die nog pas 31 jaar oud is, een vrouw van 29 jaar, die negen kinderen heeft, en in 1895 werd in 200 gezinnen een twaalfde kind geboren. Te Nice was een proces loopende omtrent knoeierijen bij de verkiezingen. Hoe meer de kwestie werd uitgesponnen, hoe meer beschuldigden kwamen in het geding. De opmerking werd gemaakt, dat half Nice bij de zaak was betrokken. Thans zijn al de beklaagden vrijge sproken, zeer zeker het beste middel om het proces te beëindigen. De Belgische Senaat heeft voorgesteld, dat voortaan maar alleen speelhuizen mogen zijn te Os ten de en te Spa, waartoe de gemeenteraden vergunning kunnen verleenen, terwijl bij misbruiken deze onmiddellijk kan ingetrokken worden. Het ontwerp gaat nu naar de Kamer. In Engeland heeft men bericht ont vangen dat Rusland aan zijne Zuid westelijke grenzen troepen concentreert, wat echter door de Russische regeering ten sterkste wordt tegengesproken. 1 Steinitz de groote schaakspeler is krankzinnig, doch het zijn geen schaak problemen die in zijn verward brein rondsproken, het is over een door hem te schrijven boek over wijsbegeerte, dat hij altijd door spreekt. HAARLEM, 9 Maart 1897. De kwartet-séance, Zaterdagavond door den heer W. Robert en zijne kwartetgenooten ten voordeele van IFeldadig/ieid naar vermogen gegeven, was, met het oog op de vele malen waarbij voor deze vereeniging wordt aangeklopt, goed bezocht. Gemaakt werden drie 'kwartetten van Haydn, Smetana en Beethoven. Zjj boden den hoorder in de uitvoering ruimschoots gelegenheid, zich te verlustigen in een correct en degelijk samenspel en in eene klankontwikke ling van groote schoonheid. Het kwartet van Smetana (Aus meinen Leben),dat nu drie achtereenvolgende malen alhier werd ten gehoore gebracht, wekt door bouw en vinding telkens meer belang stelling. De uitvoering was in de verschillende partijen vol leven en bezieling en vormde een geheel, dat ten einde toe met on afgebroken aandacht werd gevolgd. Trouwens, dit was met al de gemaakte kwartetten het geval en mocht den uitvoerenden ten bewijze strekken, hoe zeer hun streven op prijs wordt gesteld. Mochten de heeren kunnen besluiten bij elkaar te blijven, dan zal bij voort gezette oefening een deugdelijk kwartet verkregen worden, waarvan de muziek liefhebbers onder onze stadgenooten nog veel zullen kunnen profiteeren. Dat zij thans hunne talenten in dienst der lief dadigheid hebben willen stellen, verdient den besten lof. In het Brongebouw is heden Dins dag geopend de Bazar der Nederland- sche Vrouwenbond Tesselschade. De verschillende voorwerpen, door het Bestuur der Afdeeling Haarlem bijeenge bracht, zijn vervaardigd door vrouwen en wel op eigen risico, met het doel om de producten van hare kunstnij verheid te plaatsen. Doet de schikking der voorwerpen reeds aangenaam aan, ook de meer opzettelijke beschouwing geeft vele zeer smaakvol ontworpen en mooi afgewerkte stukken te zien. Zoo wordt de aandacht bepaald bij een pianokleed met mooi gestyleerden bloemenrand, waarin tot in de kleine onderdeelen de motieven goed zijn volgehouden, terwijl de kleurenkeus der artiste alle eer aandoet, evenals de kunstvaardigheid waarmede een en ander op de stof is gebracht. Natuurlijk valt het aanschaffen van zoo iets niet dadelijk onder ieders bereikhet werd dan ook meer in het bijzonder genoemd, om aan te toonen over welke krachten Tesselschade desgevorderd kan beschik ken. In dit genre valt ook te bezichtigen eene in kleur bewerkt kanten waaier. Bijzonder goed voorzien is de afdeeling kussens. Ook hierbij treft men goed uitgevoerd kunstnaaldwerk aan, waarbij sommige, ook wat de teekening betreft, mogen gezien worden en hetzelfde kan gezegd worden van de aangeboden theebladkleedjes en tafelloopers, boek omslagen en omslagen voor muziek- en andere albums, vuurschermen enz. De afdeeling manden, voor papier, sleutels, borstels, e. a. trekt de aandacht door de doelmatige versiering, welke deze nuttige voorwerpen in een bevallig kleed steekt. Nog trekt de aandacht eenig goed gedacht tegelwerk in blauw en enkele kleine kamermeubeltjes met goed deco ratief werk. De verzameling inktlappen, pop petjes van negen a tien centimeters hoog in de nationale kleederdrachten der verschillende Nederlandsche provin - cies behoort eigenlijk in eene hand te komen. Deze beeldjes munten uit door waarheid in vorm en stof en het zou volstrekt niet te verwonderen zijn als er eene prachtige nabestelling op kwam. De Commissie voor de Bazar, was heden zoo beleefd mede te deelen, dat nog vóór de opening H M. de Koningin Regentes voor eene aanzienlijke som inkoopen heeft laten doeneen blijk van waardeering, dat op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Woensdag en Donderdag is de Bazar nog geopend van 2 tot 5 en bovendien Donderdag van 7Vs tot 14 uur. Wie eerbied gevoelt voor het streven der Vereeniging Tesselschade en hare dames-werksters, zal niet willen verzui men hiervan bij deze gelegenheid blijk te geven. In de laatst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier kwam o.a. in behandeling het concept-advies aan Burg. en Weth., omtrent een voorstel tot voortzetting der concessie van de Amsterdamsche Bell-Telefoonmaatschappij voor de ex ploitatie van den electrischen telephoon alhier, vroeger verleend. Het advies werd nu vastgesteld in dezen zin: De Kamer vereenigde zich met het gevoelen, dat er genoegzaam aanleiding bestaat om met de Maatschappij in over leg te treden omtrent de voortzetting der concessie na Februari 1898. De Kamer dringt er om verschillende redenen op aan, dat dubbele bronsleiding voor alle geaboneerden verplichtend gesteld worde. De Kamer stelt voor den prjjs voor het abonnement, welke volgens de nieuwe concessie 40.zal bedragen, nog lager te stellen, b.v.b. voor hen, die zich voor een bepaald aantal jaren wenschen te verbinden. In verband met den prijs van ƒ30.per abonnement in andere ge meenten zou men dit wenscheljjk vinden. Op grond van de toenemende behoefte aan een kantoor van inklaring hier ter plaatse, werd besloten zich hierover tot den Raad van Administratie der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij te wenden, en zoo mocht blijken, dat de stukken nog in onderzoek zijn bij het Ministerie •van Waterstaat, alsdan de tusschen- komst in te roepen van Z. E. den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nij verheid, ten einde eene zoo mogelijk spoedige beslissing in dezen te bevor deren. De aandacht wordt gevestigd op de verzameling voorwerpen van blik bij den Heer W. B. Vernout, Warmoes straat 10, met van caoutchouc vervaar digde bloemen opgewerkt en beschilderd met olieverf en bronsverf. Ten einde de dames, die zelf deze voorwerpen wenschen te schilderen, met de wijze van behandeling bekend te maken, zal hiertoe bij genoegzaam deel neming een cursus geopend worden. Weldadigheid naar Vermogen. Ingekomen giften van 26Febr. 5. Maart. Bij den VoorzitterOverschot geschenk, 5e Klasse, A. ƒ0.31. In de feestviering der atd. «Weerbaarheid" bij haar 3 jarig bestaan bijeengebracht 5,13. Bal mas qué van de RederijkersKamer „Cremer" 7.25. Tooneel voorstelling in den Schouwburg 27 Febr. 371. Van F. Z. ƒ100. Bij den Heer Kronenberg: van W. K. L. 10. W. H. C. K. ƒ2.50. door J. K. ƒ2.50. door E. L. ƒ2.— Totaal met de beide vorige opgaven: 963.69*. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli' ie die da gelijks uitgezon derd des Zondags; van s' middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een leesboek. Een rozekrans. Acht houten knoppen. Een paar zwarte handschoenen. Een hamer. Eén zwarte handschoen. Een jongens jasje. Een tullen muts. Een schroef- sleutel. Een bijbeltje. Een gouden ring. Een R. IC. kerkboekje. Een taalboekje. Een zakmesje. Eenig kopergeld. Een leeuwhondje. Een doeshondje. Een zweep. Een roei boot. Een stalen rozenkrans. Eeni ge sleutels. Markt van 8 Maart. 1897. Boter. Aangev. 117, verk. 117 K.G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. 1.20. p. K.G. Biggen. Aangev. 211, verk. 138 st. L. pr. 6.H. pr. ƒ10.50. p. st. Schrammen. Aangev. 95, verk. 87 sL L. pr. 11.—. H. pr. ƒ19.—. p. st. Aardappelen. Aangev. 84 verk. 42 HL. L. pr. 1.50. H. pr. 2.-. p. H. L. Appelen. Aangev. 63 verk. 47 H.L. L. prijs 6.H. pr. 8. Peeren. Aangev. 51, verk. 31 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. 7.p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 8 Maart 1897. Witte tarwe 6.25 ƒ6.60 Rogge 3.60 3.75 Haver 3.10 3.42* Paardenboonen 4.80 5. Duivenboonen 5.5.60 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier. cp Donderdag 11 Maart 1S97 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. SonateA. G. Ritter. 2. Adagio nit de 5e Symphonie. .Beethoven. 3. Hosannah Lemmens. 4. Tranermarsch aus der Götter- dii nroeruogWagner. 5LitaneijSehnbcrt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2