■mn tegen 18 stemmen. Art. 3 (6 pet. der •waarde als belastbare opbrengst voor fabrieken enz.) werd goedgekeurd. Op art. 4 nam de Min. over een am. van de Komm. van Rapp., om, indien ver gelijking van huurwaarde onmogelijk is, 6 pet. van de verkoopwaarde als huurwaarde te beschouwen. Een am. van de Komm. van Rapp. op art. 7, om bq de berekening der belastbare opbrengst ook in aanmerking ,te nemen de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, werd bestre den door den Min. en verworpen met 50 tegen 19 stemmen. De volgende artt. werden goedgekeurd na eenige opmerkingen van den heer Pijnappel bij art. 11 betreflende de wijze van be slissing door de Kommissie van aanslag, welk .stelsel door den Min. verdedigd werd als uitstekend werkende bq de Kommissie voor de invoerrechten. Bij art. 16 maakte de heer Pijnappel be zwaar tegen den eed voor de leden der Kommissieën bij aanvaarding van hunne taak. De Minister kon zich met die bezwaren niet vereenigen. Art 16 werd aangenomen met 52 tegen 17 stemmen. De overige artiekelen werden goedge keurd. Het geheele ontwerp werd aan genomen met 68 tegen 1 stem. Tegen de heer Pijnappel. Omtrent Kreta heerscht betrekkelijke kalmte, als het niet is kalmte die den storm voorafgaat. Rusland, meer dan de overige vijf mogendheden er op gevteld, de Grieksche troepen van het eiland te verwijderen, heeft thans het voorstel gedaan, dat van elk tweeduizend man naar Kieta zal gezonden worden, dus te zamen twaalfduizend man om de Grieken tot terugtrekken te nood zaken. Dit voorstel is in overweging genomen, doch zal waarschijnlijk wel afstuiten op Engeland. De meening bestaat, dat de kans op oorlog minder is geworden, doch men heeft nog geen begrip van hetgeen zal moeten geschieden of nagelaten om allen, mogendheden, Grieken, Turken en Kreta in het rechte spoor te houden of te brengen, doch 1 blijft Griekenland beslist weigeren aan de eischen van Europa te voldoen, dan zal meer dan staatmanswijsheid noodig zijn om dadelijkheden te voorkomen. Griekenland wordt inmiddels zoo in zijn opzet gestijfd en ontvangt zooveel complimentjes over den betoonden moed om de „arme verdrukte Kretenser Christenenen" te hulp te komen, dat het met goed fatsoen niet terug kan, zonder zijn populariteit in waagschaal te stellen. Ook het Grieksche volk wil'van terug gaan niet weten ook hier speelt het addertje der ijdelheid geen geringe rol. Turkije blij ft aan de Grieksche grenzen een dreigende houding aannemen; om deze reden heeft het Grieksche minis-1 terie besloten tot mobielverklaring van leger en vloot. Of de Kretensers tevreden zijn met de Gripksche bezetting van drieduizend man; men betwijfelt dit, omdat de Grieken eigenlijk niets doen. Zij kunnen zelfs de moorden tusschen Turken en Christenen niet verhoeden en men ge looft dus, dat de eilanders pas zullen tevreden zijn, als zij tot het kalme leven zijn teruggekeerd, en dan in het bezit gekomen zrjn van eene zelfregeering, zij het ook onder toezicht der mogend heden. Van alle kanten komen inmiddels de Grieksche reservisten opdagen. Er wordt verondersteld, dat de voorraad uniformen lang niet voldoende zijn zal, maar alvast worden zij naar de grenzen gezonden. In hoeverre er gezorgd is voor de on verzorgd achter gebleven reservisten, of in hoeverre de wet hierin voorziet is niet gemeld. Na het berekenen der verschillende kansen, als het tusschen Turkije en Griekenland tot een oorlog mocht komen, is men tot de conclusie gekomen, dat het best zou zijn, als de beide partijen het zaakje samen in 't reine brachten, want bij oorlog kan geen der partijen winnen. De vraag is nu maar of de mogendheden met deze goedkoope manier van handelen genoegen nemen. Men verneemt, dat de vroeger ver melde blokkade van Kreta's kusten, Woensdag zal aanvangen, doch eerst na een ultimatum. Er wordt verteld, dal de Transvaal druk doende is zich te wapenen en dat het noodige materieel door Duitschland en Frankrijk geleverd wordt, alsmede, dat men zich te Kaapstad hierover ern stig ongerust maakt. Het zal zeker wel tot gevolg hebben, dat ook Kaapkolonie zich wapent, maar dan zal het natuur lijk met Engelsch materieel zijn. Cuba werd in de laatste dagen, bij den spannenden toestanu in het Oosten weinig besproken, doch mag men afgaan op de Spaansche berichten, dan komen van tijd tot tijd aanvoerders der opstan- lingen tot onderwerping, zeer zeker be moedigend voor de Spaansche regeering. De te stichten Gedenk halle voor de gesneuvelde en zwaar gewonde oudstrij ders van 18701871 blijft nog steeds het onderwerp der besprekingen in de Duitsche bladen. Zooals men weet, is het ontwerp naar eene Commissie ver zonden, maar meer uit eerbied voorden keizer, die zijne zinnen op de zaak gezet heeft. In den grond is men dan ook niet tegen de zaak, maar de rekenaars in den lande bederven hier de zaak weer. Werkelijk ontvangen de weduwen van gesneuvelden te weinig pensioen. De weduwe van een gesneuvelden soldaat ongeveer Iwee gulden, naarmate den rang opklimmende tot de weduwe van een generaal, die wekelij ks zestien gul den pensioen ontvangt. Nu is berekend dat als de pensioenen verdubbeld werden, dit eene meerdere uitgaaf zou vorderen van anderhalf millioen mark per jaar en dat dit bedrag elk jaar minder wordt, en nu voor de gedenk halle twee millioen uit te geven, vindt men wel wat kras. In elk geval zou de pracht van het gebouw treurige aandoeningen opwek ken bij de vele hulpbehoevenden, wier levensomstandigheden met de stichting in zoo nauw verband staan. Het personeel van de Zwitsersche Noord-Oost-Spoorweg-Maatschappij had het werk gestaakt. Het had aanleiding gegeven tot een gedeeltelijke staking van den dienst, waardoor Zurich geheel van de gemeenschap met de buitenwe reld was uitgesloten. Men trachtte nu den dienst te doen verrichten door los personeel, maar eer dit voldoende ge oefend was, hebben beide partijen zich verbonden zich te zullen onderwerpen aan eene scheidsrechterlijke uitspraak en inmiddels is het werk hervat. Onder het opschrift: Gevaarlijke con clusie in zake melkonderzoek, leest men in Nederlandsch Weekblad voor zuivel bereiding van 9 Maart het 1.1. volgende Dezer dagen bevatten de dagbladen het volgende bericht: „De „Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid" te Haarlem heeft acht en-tachtig monsters melk van verschil lende melkslijters door een deskundige laten onderzoeken. Van de onderzochte monsters komen slechts dertien (omstreeks 15 percent van het onderzochte getal) in samenstel ling eenigszins overeen met het als nor maal aangenomen gemiddelde gehalte of overtroffen dat. De 75 andere monsters zijn alle beneden dat gemiddeld gehalte, sommige zelfs belangrijk. Als norm nam de vereeniging aan eensoortelijk ge wicht (15° C.) van 1.0318, een gehalte aan vaste stoffen van 12.21 pc. en een gehalte aan vet van 3.24 po. Behalve deze rubrieken geeft zij van de onderzochte monsters nog de hoeveelheid toegevoegd water, en het ontroomings- percent op. Een van deze monsters bezat de navol gende eigenschappensoortelijk gewicht 1.0161; gehalte van vaste stoffen 6.16; gehalte van vet 1.07toegevoegd water 50.5 pc. en ontrooming 17.5 pc. De vereeniging hield aanteekening van de namen der slijters en stelt zich voor, het onderzoek van tijd tot tijd te her halen en de namen der slijters, die knoei en, bekend te maken." Het spreekt van zelf, dat wij niet an ders dan waardeering gevoelen voor het streven der bovengen. Vereeniging, om het plegen van melkvervalschingen tegen te gaan, doch wij betreuren het in het belang der goede zaak, dat bij de be oordeeling der melk een norm aange nomen is, door welke het gansche stre ven der Vereeniging hoogst bedenkelijk wordt, zoodat wij daartegen ten sterkste moeten protesteeren. Op grond van welke gegevens komt de Ver. aan deals „norm" aangenomen cijfers voor melk? Indien deze norm in Amsterdam aangenomen zoude worden, kan men gerust aanne men, dat alle melk, behoudens enkele uitzonderingen, aldaar als vervalscht be schouwd zoude moeten worden. Opgrond der ervaring, zoowel aan ons Laborato rium als elders alhier, bij honderden analyses van ontwijfelbaar echte en on der toezicht genomen monsters melk ne men wij als grenscijfers aan: S. G. bij 15°C. f 029 a 1.030, vaste stoffen 11.50%, vet 2jf%, zonder daarom, indien een dezer cijfers een weinig verschilt tot ver- valsching te besluiten. Men kan bij een stof van zoo wisselende samenstelling als melk onmogelijk voor alle tijden on veranderlijk een vasten norm aannemen en behoort wel degelijk, evenals bij bo ter, rekening te houden met lactatiepe- riode van de koeien, voeding, jaargetijde enz. Wij achten een uitspraak, als boven gen. Ver. zich veroorloofd heeft, ten eenen- male onbillijk en onjuist en hoezeer wij ook toejuichen het streng onderzoeken het straffen van vervalsehers, komen wij met alle kracht onzer overtuiging, be rustende op jaren lange ervaring, tegen de conclusies op, die, wij zijn er zeker van, naast enkele overtreders tal van onschuldigen in eer, goeden naam en nering zullen benadeelen. Het stuk is onderteekend M. te V. De haringvisschers in de Zuiderzee hebben in dit voorjaar zeer veel last van de zeehonden, welke vooral in den omtrek van Urk talrijk zijn. Deze robben verslinden niet alleen groote hoeveelheden haring, maar de sleep- en reepnetten worden door hen vaak op zoovele plaatsen gehavend om daaruit de haring machtig te worden, dat de visschers al hun beschikbaren tijd noo dig hebben om de aangebrachte schade te herstellen. Jacht op de robben in de Zuiderzee wordt slechts zelden en door weinigen gemaakt, zoodat zij ongehinderd kunnen voorttelen. De haringvangst is tot heden zeer gering. HAARLEM, 16 Maart 1897. Zaterdag had in het Nutslokaal de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen onder voorzitterschap van den Heer Bodel Bienfait. Het jaarverslag, uitgebracht door den Heer Mr. C. G. Everwijn Lange, wijst aan 773 leden en 349 donateurs. Gedurende 1896 was aan 366gezinnen, bestaande uit 211 mannen, 362 vrouwen en 1236 kinderen onderstand verleend, waarvoor benoodigd was 13104.68. Het totaal der ontvangsten heiiep ƒ14344.295, dat der uitgaven ƒ13387.97. De aftredende Bestuursleden werden herkozenin plaats van de Heeren Bodel Bienfait en Del court van Krimpen, die de gemeente verlaten, werden gekozen de Heeren Mr. E. A. A. S. van Stralen en J. Mullemeister. Aan de vertrekkende Heeren werd de dank der Vereeniging gebracht voor hetgeen door hen in het belang der Vereeniging werd verricht. Het Bestuur der R. Kath. Maria- scholen alhier is door aankoop van een groot pand in de Jacobijnenstraat in de gelegenheid gesteld aan de bestaande inrichtingen voor onderwijs eene groote uitbreiding te geven. Onder meer zal worden geopend eene Normaalschool tot opleiding van meisjes voor onder wijzeres. De cursus begint op 1 April a. s. en zal staan onder de leiding van de Eerw. Zusters van Heijthuizen. Voor de Kath. meisjes uit Haarlem en om streken zal deze inrichting een welkome gelegenheid zijn, om zich voor de examens te bekwamen. Weldadigheid naar Vermogen. Ingekomen giften van 513 Maart: Bij den Voorzitter: van fr. L. a N. ƒ2.50; B. ƒ2.van den Heer W. Robert, opbrengst quartet-avond, 6 Maart, ƒ140.24; A. B. ƒ100..Totaal met de 3 vorige opgaven ƒ1208.43'. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERK VERSCHAIFING. Van 1 Nov. tot 12 Maart hebben zich de vol gende peraonen aangemeld: 26 voor werkvrouw. 3 voor waschvrouw. 5 voor naaister. 1 voor breister. 42 voor los werkman. 9 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 1 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 5 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor koifihnisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 1 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd wordeu. Van 1 Nov. tot 12 Maart zijn de volgende per sonen geplaatst. 22 voor werkvrouw. 2 voor waschvroew. 2 voor loopknecht. 1 voor kookster. 1 voor baker. Particuiieren en werkgevers, die van bovenstaands aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagell'ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 17 Maart 1897, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1Mededeeiingen en ingekomen stuk ken. Proces-verbaal kasopneming. Verzoek eervol ontslag onder wijzer 2e klasse, tweede Tusschen- school. 2. Voorstel B. en W.W. overeen komst met Bloemendaal betref fende het leggen van buizen en geleidingen ten dienste van de waterleiding enz. 3. Id. id. adres hoofdbestuur Ver eeniging voor lijkverbranding oprichten op de algemeene be graafplaats van een crematorium met columbarium. 4. Id. id. machtiging tot het aangaan eener overeenkomst met J. Neder- koorn overbouwing van het ge meentelijk perceel aan liet Groot Heiligland No. 56. 5. Id. id. berijden in één richting van de Korte en de Lange Veer- straat. 6. Id. id. met rapport commissie van financiën adres H. Peek weder- inhuring van de Korenbeurs. 7. Rapport commissie voor de pensi oenen adres Mej. A. de Vlaming om pensioen. 8. Benoeming directeur gemeentelijke duinwaterleiding. 9. Id. hoofd kostelooze school B. 10. Id. lid plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. 11. Verslag opzichter gasverlichting over Januari jl. 12. Zitting met gesloten deuren. Markt van 15 Maart. 1897. Boter. Aangev. 99, verk. 99 K.G. L.pr. ƒ1.20 H. pr. 1.30. p. K.G. Biggen. Aangev. 173, verk. 119 st. L. pr. 7.H. pr. ƒ11.p. st. Schrammen. Aangev. 81, verk. 59 st. L. pr. 12.H. pr. ƒ18.p. st. Aardappelen. Aangev. 37 verk. 29 HL. L. pr. 1.H. pr. 3.— p. H. L. Appelen. Aangev. 44 verk. 26 H.L. L. prijs 3 80. H. pr. 7. Peeren. Aangev. 27, verk. 14 H.L. L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ6.p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 15 Maart 1897. Roode tarwe 5.80 Witte tarwe 5.80 ƒ6.60 Rogge 3.60 Haver Gerst Duivenhoonen Paardenboonen Groene erwten 3.10 ,3.62' 5.30 5AO 4.90 5.— 5.50 0R6ELBESPELIN8 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, cp Donderdag 18 Maart 1S97 des nnmiddag* van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. FantaisieA. Hes?e. 2. Andantino Rheiuberger. 3SonateO. Dienel. a. Allegro maeftoso. b. Solemn March. c. Allegro. 4. AdagioMendelssohn. 5. Die Ehre GoitesBeethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2