HAARLEMSCH met AMSTERDAM. Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 52 No. 24 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang, abonnementsprijs: yan ZATERDAG 27 Maart 1897. verschijnt- Mei. Vereen, iet ëeverdering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. «MIMI Per drie maandenf,25. - franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 8 centen per stn^ meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte» Advertentim, worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tern Vi ure, die alsdan zoo mogelijk nog wordengeplmtst. Het Bestuur der Afdeeiing. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De Roos van Dekama. Het komt ons niet overbodig voor, na de korte vermelding van het succes, aan de Opera van den heer Willem Landré te beurt gevallen, in het vorig nummer van dit blad, op de uitvoering zelve nog met een kort woord terug te komen. Het mag toch inderdaad eene bijzondere gebeurtenis heeten, dat een eerste werk met zooveel onverdeelde sympathie wordt ontvangen, als dat hier het geval is geweest. Slechts weinig kunstenaars en vooral weinig Neder- landsche kunstenaars mochten zich, bjj de verschijning van hun eerstelingen, in zulk een warme ontvangst verheugen. Het werk van den heer Landré heeft heerlijke indrukken achtergelaten, in drukken van kracht en daarnevens indrukken van innige bekoring. Geen enkele bladzijde der partitie daalt ook maar in een enkel opzicht af tot het platte of triviale. Steeds spreekt uit de behandeling, en dit is eene niet genoeg te achten verdienste, de nobelste kunstzin, de deugdelijk ontwikkelde kunstsmaak. Wij wijzen slechts op de keurige wjjze, waarop de dansmuziek is aangewend en in het tweede tafereel (2de bedrijf) de handeling illustreert. Het terugkeeren van het wals-thema, het geheele bedrijf door, mag beschouwd worden als eene versiering even oor spronkelijk van vinding, als betoove- rend in hare werking. Het duet tusschen Reynout en Oda staat daarmede op gelijken trap en tintelt van frissche bekoring. Geen wonder, dat een storm achtig applaus oprees na de voortref felijke uitvoering ervan en eene her haling moest volgen. Dat het den componist niet ontbrak aan edele aspi raties, waar hij zijn vleugels mocht uitslaan tot hoogere vlucht, mag o.a. blijken uit het lied van Reynout, O stormig hart, een der glanspunten van het werk, alleen voldoende om voor het talent van den heer Landré respect af te dwingen. Hoe de llooe van Dekama het doen zal op de planken, is moeielijk te zeggen. De verwachtingen mogen gunstig zijn nu eene zoo onvolledige vertooning, als eene concert-uitvoering uiteraard moet zijn, reeds zooveel aantrekkelijks biedt. Niet onwaarschijnlijk dat de handeling, welke nu ontbrak, iets ontneemt aan de stroefheid van de dialogen tusschen de verschillende mannenstemmen en het gemis van eene vrouwenstem hier en daar minder zal doen gevoelen. Ook zal moeten blijken, of de koren voor de gewone operakoristen geschikt zijn. De heer Pielage, die het geheel met zooveel routine heeft geleid, beschikte hier over een zeer deugdelijk Koor. Hoe dit zijn zal, moge de toekomst leeren. Voorloopig kunnen wü ons verblijden over het bezit van een mooie Nederlandsche opera met een goeden tekst en kostelijke muziek en ook hierover, dat wij in den heer Landré een jong kunstenaar bezitten met meer dan gewone talenten. Zij, die met ernst en aandacht de uitvoering van Maandag hebben gevolgd, zullen het in dat opzicht wel eens zijn. B. Algemeen wordt aangenomen, dat het plotselinge dichtvriezen van kanalen rivieren enz., gelijk het in het Noorden niet zelden voorkomt, den dood der visschen ten gevolge heeft. De Fransche physioloog P. Régnard heeft na veel proefnemingen bewezen, dat deze mee ning onjuist is. Toen hij langzaam het water van een aquarium had afgekoeld, bemerkte hij dat een karper bij 0 graden scheen in te dommelen bij 2 graden kouder scheen hij volkomen ingeslui merd te zijnbij 2 graden kouder zoude men het dier voor dood hebben kunnen houden. Toen het water van het aquarium langzaam weer warm werd gemaakt, werd ook de karper weer opgewekt, hij herstelde zich spoedig en zwom even vergenoegd rond als vroeger. Op grond dezer waarnemingen neemt de heer Régnard aan, dat in de Pool- zeeën, waar het water nooit kouder is dan 3 graden, geen gevaar bestaat voor het doodvriezen der visschen. Duitschland is Donderdag bezocht geweest door een feilen storm. Hjj woedde van de Rijnstreek tot aan de Oostzee. Verschillende ongelukken heb ben er bjj plaats gehad. Door het uitwaaien van de seinlichten heeft een botsing plaats gehad tusschen twee treinen, waarbij velen gekwetst werden. Bij Camberg werd een baanwachter gedood door een omgewaaiden goederen wagen. Te Solingen is de toren van eene nieuwgebouwde kerk ingestort. Te Charleroi is Donderdag een circus, dat men daar opsloeg voor den troep van Schumann, ingewaaid. Er waren 20 werklieden bezig. De meesten konden, door een hunner makkers gewaarschuwd, nog juist intijds vluchtenmaar twee konden niet tijdig genoeg uit het gebouw komen. Een van dezen heeft een arm gebroken en de ander bekwam zeer ernstige kneuzingen. Het aanstaande jubileum van koningin Victoria, zal in Engeland een algemeene dankdag zjjn. Het valt op den 20en Juni. Het plan bestaat, dat de koningin dan met luisterrijken stoet door een deel van Londen zal trekken en reeds nu begint de handel in kamer-, ramen- en dakenverhuring. Men spreekt reeds van enorme prijzen, geboden voor eene goede gelegenheid om den optocht te zien. In het lagerhuis is de vraag gedaan naar de jaarlijksche onkosten aan het jacht der koningin. De marine minister deelde mede, dat dit sedert 1883 ongeveer honderdduizend gulden per jaar beliep, maar dat de koningin nu een geheel nieuw schip krijgt. In het zuiden van Rusland is weer sprake van jodenvervolgingen, waarvan men dacht dat zij geheel tot de geschie denis zouden behooren. In de stad Sjpola, waar vierduizend Israëlietische families wonen, zijn door de boeren de eigen dommen der joden vernield en zelfs is de synagoge afgebroken. Toch heeft de keizer van Rusland wel slechter onder danen dan de joden. Eene verstandige regeering zou er prijs op stellen den verdrukten te hulp te komende Rus sische ziet dit anders in en men zou haast meenen, dat zij die ongemotiveerde jodenjachten gaarne ziet. De Turksche consuls in de Grieksche steden hebben bij hunne regeering ge klaagd, dat het wel wat gevaarlijk werd op hun post. De regeering heeft ze laten weten, dat als zij liever naar Konstantinopel wilden komen, zij dit dan konden doen. De Groothertogin van Saxen Weimar, geboren Prinses Wilhelmina Maria Sophie Louise, zuster van Koning Wil lem III is Dinsdag avond te Weimar plotseling overleden. Zij werd den 8en April 1824 te 's Gravenhage geboren, j Ondanks het veeljarig verblijf in het buitenland is deze beminnelijke vrouw steeds Nederlandsch prinses gebleven, en heeft zich steeds betoond hare land- genooten op de meest hartelijke wijze genegen te zqn. Naar men mededeelt, bevond de Groot hertogin zich in den laatsten tijd minder wel. Het hof neemt voor een maand den zwaren, een maand den halven, en een maand den lichten rouw aan. Waarschijnljjk zal het sterfgeval van invloed zijn op het bezoek der Koningin nen aan Amsterdam en Gouda, doch bijzondere feesten zullen dan niet plaats hebben. Maandagmiddag was de Groothertogin nog tegenwoordig bjj de feesten en ontving toen nog de hulde van de Weimarsche Zangvereeniging. De Groothertog was sedert Zaterdag aan het hof te Berlijn, wegens het eeuwfeest, doch keerde onmiddellijk op het ontvangen van het treurig bericht naar Weimar terug. De rouw in het Groothertogdom is groot; gedurende vijf en vijftig jaren is, schrijft men in een der bladen, de Hollandsche prinses op de welvaart van haar tweede, Weimarsch vaderland be dacht geweest. Wjj hebben eene edele, onvergetelijke vorstin verloren. De Nederlandsche Tweede Kamer heeft de officieele kennisgeving van overlijden met een brief van rouwbeklag beantwoord. Ontzettend hooge prjjzen worden reeds gevraagd en betaald voor huizen enz. van waaruit de groote optocht zal plaats hebben bjj het aanstaand jubileum van Koningin Victoria. Reeds hebben zich syndicaten gevormd, een soort van op j koopers-firma's, die met kapitaal op aandeelen alles huren wat op den weg ligt. Er is sprake van, dat keizer Wilhelm eene uitnoodiging heeft aangenomen tot een bezoek aan de tentoonstelling te Brussel. Be kwestie Kreta is voor het oogenblik stil. Griekenland heeft geprotesteerd tegen het blokkeeren van Kreta, doch de mo gendheden gaan voort de Grieksche schepen, welke proviand kunnen brengen te verwijderen, hoewel het toch enkelen gelukt de geheele of gedeeltelijke lading te lossen. Er gingen geruchten, dat de Duitsche rijkskanselier Von Hohenlohe zijn ont slag zou aangevraagd hebben, wat door den keizer zou zijn geweigerd. Het bericht werd echter tegengesproken. Dr. Leyds, staatssecretaris te Pretoria zal den heer Jhr. Beelaerts van Blokland te 's Gravenhage opvolgen. Als opvolger van Dr. Leyds wordt genoemd Fischer uit Oranje Vrijstaat. Ten gevolge van het geboorte eeuw feest heeft de Duitsche Keizer eene pro clamatie aan zijn leger gericht, lang ge noeg om hier niet herhaald te worden, maar waarin Keizer Wilhelm I door den kleinzoon „de Groote" wordt genoemd. De overige Duitsche vorsten hebben ook aan hun leger eene proclamatie gericht, waarin echter bij het noemen van den ouden Keizer de bijvoeging, pas genoemd, ontbreekt. Over 't algemeen meent men, dat het toevoegsel, hoewel door den Keizer niet het eerst genoemd, alles behalve past bij de figuur van den eenvoudigen, nobelen Wilhelm, die slechts met moeite was te overhalen om den keizerstitel aan te nemen. De onthulling van het National Denk mal te Berlijn, met Keizer Wilhelm I als middenpunt, is, door fraai weder begunstigd, Maandag om half twaalf, in goede orde, volgens program ma en onder toejuichingen eener tal rijke menigte toeschouwers, geschied. De Keizer had in persoon het com mando der medewerkende troepen en verder de geheele leiding op zich ge nomen. Aanwezig bij de plechtigheid waren de beide Keizerinnen, de meeste Duitsche Vorsten en vertegenwoordigers der vreemde Hoven. De vensters en daken der omliggende huizen waren dicht met toeschouwers bezet, die overigens door het overwegend militair element vrirj wel van de plechtigheid geweerd waren. Het blijkt, dat ter gelegenheid van Keizer Wilhelm's eeuwfeest een twee duizendtal personen, meest uit den om trek, naar Friedrichsruhe waren gekomen en daar aan Von Bismarck eene serenade met fakkellicht hebben gebracht. De Vorst was niet wel genoeg om naar buiten te komen, maar liet door Graaf Herbert en zijn schoonzoon Von Rantzau, voor wie men gedefileerd had, danken. Met een DeutscklandDeutsch!and Uier Mies! nam men afscheid. Een groot aantal dépêches werd dien dag op Friedriclisrulie ontvangen. Menigeen bevreemd het, dat op het pas onthulde gedenkteeken te Berlijn, nog wel een nationaal gedenkteeken, de naam van Bismarck in het geheel

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1