en Elisabeth elk vijf millioen ontvangen. Het overige zou besteed zijn aan legaten, terwijl de bepaling is gemaakt, dat de Groothertog uit het hem toegevallen erfdeel in denzelfden geest als zij en in gelijken omvang als zij zelve het deed, instellingen van algemeen nut zal ondersteunen en liefdadigheid zou be trachten. In hoeverre echter dit bericht de officiêele waarheid mededeelt, is niet bekend. De toestand op Kreta is ongeveer het zelfde gebleven. Van de blokkade heb ben alleen de Kretenzers nadeel; de Grieken hebben nergens gebrek aan. Een voorstel om tot handhaving dei- orde van elk der mogendheden eene afdeeling troepen te zenden, schijnt niet in den smaak gevallen, althans men hoorde er niet verder van. De mogend heden schenen dus geen van allen de rol van politieagent voor Turkije op zich te willen nemen en nu wordt doorge dreven om de Turksche troepen van Kreta te verwijderen, maar van een maatregel tegen de Grieken wordt niet gerept, na de stellige verklaring van Koning George, dat hij niet zou wijken, ondanks het ultimatum der mogend heden. Zeer zeker zit men nu wel wat met de zaak verlegen en het is toch zeker wat al te gek, dat een nietig staatje als Griekenland zich zoo maar onge straft verzet tegen den uitgedrukten wil van Europa. De mogendheden zijn blijkbaar van meening de zaak op de eene of andere wijze in der minne te schikken, dit is het eenige wat er van begrepen wordt. Thans wordt bericht dat alle mogend heden hebben toegestemd in het btok- keeren der Grieksche kust om hierdoor een einde te maken aan de aanvallende houding van Griekenland. De Duitsche Rjjksdag had een krediet geweigerd voor twee kruisers, die door den keizer noodig werden geacht. Thans zullen die kruisers, waarop de keizer zoo zijn hart had gesteld, voor rekening van partikulieren gebouwd worden. Tot lid der Tweede Kamer is in het hoofdkiesdistrict Breukelen gekozen Jhr. I. E. Huydecoper van Maarsseveen en Nigtevegt en zulks ter vervanging van wqlen den Heer Rooyaards van den Ham. HAARLEM, 2 April 1897. De afdeeling „Haarlem en Om streken" van de Maatschappij tot Be vordering der Bouwkunst heeft uitge schreven de volgende Prijsvraag: Ontwerpen voor het Meubilair eener Arbeiderswoning. De beantwoording is voor ieder opengesteld. Er worden verlangd1°. Teekeningen op '/io der ware grootte van de ver schillende meubelstukken, benevens eenige detailteekeningen, op ware groot te, voor vorm en constructie. Isometrische perpectietteekeningen zijn wel ge- wenscht, doch niet vereischt. 2°. Een plattegrondteekeningop 1/i0 der ware grootte van de woning als situatie, waarop de plaatsing van de meubelen is aangegeven. 3°. Een gedetailleerde begrooting van kosten. De meubelen kunnen in verband ge bracht worden met of deels bestaan in de vaste betimmering der woning, als kasten, bedstede enz., in welk geval teekeningen daarvan gevraagd worden op gelijke schaal, als voor de losse meubelen is bepaald. Uit den aard der zaak moet het meu bilair zijn: soliede,goedkoop,eenvoudig, doch van goede verhoudingen en dege lijke samenstelling. Voor het beste, voldoende antwoord wordt een prijs van 50.uitgeloofd, terwijl aan het daarop in waarde vol gende een premie van ƒ10.zal worden toegekend. Wanneer geen der ingezonden ont werpen ten volle der bekroning waardig gekeurd wordt, heeft de Afdeeling het recht, op voorstel van de Jury of geen prijzen toe te kennen öf deze te verdeelen onder de inzenders van de best gekeurde ontwerpen. De antwoorden, waarvoor de prijs of een premie wordt toegekend, worden, zonder eenige beperking, het eigendom van de Afdeeling, wanneer de betreffende inzenders de toegekende gelden aan vaarden. De Jury bestaat uit de heeren: J. Wolbers, architect, P. van Thiel, meu belfabrikant, J. Baron, leeraar aan de Ambachtsschool, H. Scholten en A. J. Scherpenhuizen, werklieden, allen te Haarlem. De ingezonden antwoorden moeten voorzien zijn van een motto. Voorts moet bij elke inzending ge voegd zijn een gesloten en verzegeld naambriefje, waarop aan de buitenzijde het motto en een correspondentie-adres zijn aangegeven. De stukken moeten uiterlijk 1 Novem ber 1897 vrachtvrij ingezonden zijn bij den Secretaris der Afdeeling, den heer J. W. G. Droste, architect, Klein Hei ligland 24, te Haarlem. Zoolang de stukken onder berusting van de Afdeeling zijn, zullen zij ter harer kosten tegen brandschade verze kerd zijn, elk voor een bedrag van 50. De Afdeeling heeft het recht, de ingezonden antwoorden publiek ten toon te stellen. Na afloop van deze tentoonstelling moeten de inzendingen, die niet aan de Afdeeling in eigendom zijn overgegaan, afgehaald worden binnen veertien dagen, nadat aankondiging daarvan in de Dag en Weekbladen zal zijn geschied. De heer E. F. Bruinsteen gaf Dins' dagavond in de Remonstrantsche kerk de 9e uitvoering met het door hem op gerichte Haarlem's a capella-koor. De belangstelling, daarbij door ons kunstminnend publiek aan den dag ge legd, was zeer groot. In het vriendelijke kerkgebouw, zoo uitnemend voor soort gelijke uitvoeringen geschikt, waren alle plaatsen bezet. De goede kwaliteiten van het uitge lezen Koor kwamen in klank en voor dracht voortreffelijk tot haar recht. De hooge partijen sopranen en tenoren gaven, wat klankontwikkeling betreft, in het bijzonder veel te genieten. Het programma bevatte koorwerken van Bach, Orlando Lasso en Palestrina, grootmeesters der gewijde kunst. Men mag er den heer Bruinsteen erken telijk voor zijn, dat hij, te midden van de moderne kunstuitingen, met zooveel volharding en goeden uitslag de belang stelling levendig weet te houden voor de verheven schoonheden van de vocaal- werken der oude meesters. Niet minder dan bij vorige uitvoe ringen mag hij op de resultaten van zijn ernstig streven in dezen terug zien. De dames en heeren van het Koor verdienen mede, voor hun toewijding een woord van dank. Naar wjj vernemen zal de opera van den heer Willem Landré, De Roos van De/cama, ook in den Haag worden uitgevoerd en wel door dezelfde dames en heeren, welke in onze concertzaal bij de uitvoeringen hebben medegewerkt. Eene zeer aannemelijke aanbieding maakt deze onderneming mogeljjk. Met een extra-trein zullen de uitvoerenden na afloop der uitvoering uit den Haag terugkeeren. Gedurende de maand Maart werden in de Asphyxiatie-inrichting van de vereeniging tegen het mishandelen van dieren alhier niet minder dan 60 dieren door gas gedood. In geen der vorige maanden werden nog zooveel dieren ingebracht. De inrichting, waarvan het nut reeds zoo overtuigend is gebleken, is alle werkdagen geopend, des middags van 2 tot 4 uur. Op het Populair Concert a.s. Zon dag 4 April te geven door het Haar- lemsch Muziekkorps in de Vereeniging, zal zich de alhier zeer gunstig bekende Komiekzanger Abram de Winter doen hooren, en wel in twee komische voor drachten, Jongens van Jan de Witt en Hannes de Klepperman, derde is een Indische schets: Onbeschaafde Negers, 't Belooft dus weer een drukke avond te zullen worden. Onze nieuwe tijd eischt nieuwe dingen. Wie in het heden iets aanvangt, hij doe het groots, eenig; dat wil de tijdgeest zoo. De Firma de Nobel Co. Lange Veerstraat, hebben dit in het oog gehou den bij de nieuwe inrichting van haar magazijn voor verlichtingsartikelen. Het gerestaureerde perceel toont een teeken- achtig geveltje en binnen ruimte en licht om de voorwerpen op het voor- deeligst te doen uitkomen. Men ga het zien De Heer'G. C. L. Hijmans heeft ontslag genomen als lid van den Ge meenteraad. In de maand Maart j. 1. is het stedelijk museum van schilderden en oudheden op het Raadhuis bezocht door 137 personen tegen betaling en door 313 personen zonder betaling. Gisteren avond ten ruim 8 ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den Heer M. wonende Rolhuizen No 2 op een bovenkamer, vermoedelijk ontstaan door het springen van een vonk eener brandende lucifer tusschen de gordijnen. Deze gordijnen zijn gedeeltelijk verbrand en het raam kozijn geblakerd. De brand is door den bewoner gebluscht. De slangenwagen der politie was aanwezig, maar heeft geene diensten bewezen. De staf der brandweer was spoedig ter plaatse. Door de rechercheurs Jansen en en Misset is proces verbaal opgemaakt tegen de bierhuishouders J. v d N. wo nende Leidschevaart en W. M. H. wo nende Berckheydestraat ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte ver gunning. Op bet Museum van Kunsnijver heid alhier zullen aanstaanden Zondag de wandschilderingen van Zegelaar nog tentoongesteld zijn. Eene tentoonstelling van het werk dei- leerlingen wordt voorbereid. Zondag is de toegang vrij. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer G. E. L. Hij mans is bepaald op 27 April e.k. en de herstemming zal noodig op 11 Mei d. a. v. Heden zijn door Burg. en Weth. in het openbaar verpacht de kiosken in den Hout. Ingeschreven is voor kiosk No. 1 door W. Warmerdam voor 95.voor kiosk No. 3 voor ƒ35. door J. Parson voor ƒ50.50. Uitspraak over 8 dagen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 31 Maart. J. Rensen en M. E. Slingerland. 1 April. G. de Brugn en A. C. Stuart. GETROUWD. 31 Maart. H. Vermeulen en T. Swaanswjjk. C. J. Bottemanne en W. Wasterval. A. Smits en A. Jaasma.S Groenewoud en L. Cauveren. 1 April. P. J. v. d. Wejjden en E. Latenstein v. Voorst. GEBOORTEN. 23 Maart. G. E. Hartman gab. Huijbaom d. E. Junge geb. v. d. Aart d. 2i Maart. J J. Adelaar geb. Heesemans d. G. Quist geb. v. Dijlz. 2r Maart. 1 Augustinusgeb.Bein- fema z. (levenlL. Hofsté geb. Greve z. M. Tieb'e geb. Koeleman z. 96 Maait A. AEi sing geb. Hallebeek z. 1. WSorgdragergeb. B jelhouwer d. 27 Maart. JC de Droog geb. Aarts z. C. Meersscliaert geb. Hiel d. M. J. B. C. Bosse geb Geijer z. A. v. Oest geb. Landsman z. 28 Maart. O. Mens geb. Woolt- huis d. O. P. J. M Coebergh geb. Schip pers z. H. JH. Veldwijk geb. Mekke d. J. H. J. de Vries geb. Boelen d. 29 Maart. M. E. Oderkerk geb. de Haan z. J. Schippers geb. v. d. Graal!' z. J E. M. Hendriks geb. de Graaffd. H. C. Stolvoort geb. v. d. Horst z. A. Bach man geb. Ligtenbergd. W. Meier geb. v. d. Wetering z. H. A. Vrugt geb. Gon z. M. C. v. d. Woert, geb. Kroon d. A. Koopman geb. Smanz. 3u Maart. M. Schabbing geb J ongbloed d. S. Sieraad geb Roesink z. A. M. Kroon geb. Muntz z. A. M. Veen geb. Huntinkd. -C G. Uitendaol geb. Kuijpers d. 31 Maart, A. Smits geb. Huijsmans d. J. Slingerland geb. Miezerus d. D. C. Roosen geb. v. Geuns z. A. M. Reijnen geb. Aarts z. S.J Scherpenkuijzen geb. de Lugtz. OVERLEDEN. 24 Maart. J. J. Daalen 45 j. L. Laken straat. 25 Maart. L. v. Lui zen geb. v. Delft 34 j. Gastliuisvest. M. Huijkman geb. Bo- gaardt 61 j. Ridderstraat. 26 Maart W.A. S. Verburg 79 j. Coornhertslraat. J de Vries geb Weesman 89 j. Kerkhofstraat. 27 Maart. W. E. Berkemeier geb. Biesjot 71 j. Ged.Oude Gracht. M. Sachse geb. Japikse61 j. Kou- denhorn. L. C. Nederkoom geb. v. Amstel 60 j. Klein Heiligland. 29 Maart. M. v. d- Meide geb. Anderson 74 j. Leidachevaart. 30 Maart. C. de Beer geb. Le Grand 80 j. KI. Houtstraat. A. v. d. Meij geb Sikman 64 j. Oranjebooaistraat. 31 A. M. Schous 6 d. d. Ged. Oude Gracht. 1 April. T. Blom geb. IJfs 66 j. Teijlerstraat. Postkantoor Haarlam. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft van blaart. 189'7, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven, v. d. Broek, J. Monsma, C. de Iteyk, R. v. d. Haak, allen Amsterdam; W Dijkstra, Arnhem; H. Tenlissea, 's GravenbageKaptein, Kok, beiden Haarlem; W. Lampe Botterdam; Van der Lis, Viaardingea. Briefkaarten. Gu06sen, J. Veliog, Sloete. allen Amsterdam; Wed. C Schouten, Gouda; Verhey, Leiden; B. Vrieling? Buitenland. C. F. Fleumer, Johannesburg; K. E. de Waai Malefijt, Kaapstad; C. B. Hermann, London; D. Darnels, New-York H. Betel, Pretoria; P. Groen, Robbeneiland(2 elnka) F. M. Vuist, Sauer. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van PoUtie die da gelijks uitgezonderd des Zondags; van s' middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een rozenkrans. Een fleschje met bruine poeder. Een pakje waarin een lap gele katoen. Een paar kinder kousjes. Een zilveren oorknopje. Een bril. Een lorgnet met gouden montuur. Een twee strengs bloed koralen armband. Drie koperen or namenten van kandelaars. Een gou den oorbelletje. Een bril in étui. Twee schilderspenseelen. Een gouden oorknopje met zwarten steen. Een portemonnaie met eenig geld. Twee honden. Een moer van een kinder wagen. Een rol tapijt. Een koperen ring met steen. Eenige sleutels. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Maart 1897. Boter. Aangev. 623 verk. 602 KG. L. pr. 0.90 H. pr. 1.40 p.KG. Biggen. Aangev. 875 verk. 723 stuks. L. pr. 5.00 H. pr. 11.00 p. stuk. Schrammen. Aangevoerd 391 verkocht QA-I af ulro L. pr t 8 00 H. pr. 19.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 361 H.L. verkocht 273 H.L. L. pr. 1.00 H. pr. f 3.00 p. H. L. Appelen. Aangev. 205. HL. verk. 152 HL. L. pr. 3.50 H. pr. ƒ8.00 p. H.L. Peren. Aangev. 133 H. L. verk. 100 H.L. L. pr. f 3.00. H. pr. 7.00. p. H.L. VEEM AR KT 31 Maart 1897. Aangevoerd: Prjjs. 13 Koeien 205 N. Kalveren 56 Schapen 2 Lammeren ƒ150.— ƒ170.— e 5.- 8.- 11.18. KAASMARKT van 31 Maart 1896. Verkocht 13 stapels, uitmakende 1693 kazen, wegende 3367 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ21. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 6 April 1897, des namiddag» van i—-2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FngaJ. S. Bach. 2. ToonstukNiels Gade. 3. Sonate No. 2Mendelssohn. 4CommunionGigout. 5. NachapielR'nck. Sociëteit,, VEREENIGING", CONCERT door de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap", op Donderdag 8 April 1897, des avonds ten 71/s uur- Directeur de Heer W. ROBERT. PROGRAMMA. 1. Rudolph ron Werden berg (koor). Pr. Hegar. 2. Ave Maria nit das Feuerkrenz (zang) Mac. Bruch. 3. Fantasie Apaasionnata (viool)... Yieuxtempa. 4. Die Flüchtlinge (koor)R. Hol. 5a. Das Begrabnias der Rosel A. Dregert. b. Spinn! Spinn!g.. H. Jüngat. c. Alt Niederlandisches Lied' Krenner. 6a. Romance.) Svendsen. b. Polonaise.) YVieniawaki. 7. Liederen: a. Lied der Margaretha.) H. Riedel. bSommernacht^oor Lorleberg. c. Widmnngi R. Schumann. d. SerenadeS. de Lange. 8Magnificat (op vereerend verzoek). (koor). F. Riga.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2