HAAELEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. Aio. 3 No. 28. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. 144 van ZATERDAG 10 April $ad. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. ÏII.EPHOONNUMMEE TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG m VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet gp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prjjs 10 Cents. K R O ff I E K De vergadering van onzen Raad van 7 April was vrij voltallig. De Heeren Loomeyer, Kruseman en van der Steur waren met kennisgeving afwezig en de Voorzitter deed rnededeeling van het bedanken als raadslid van den Heer Hijmans. Mejuffrouw H. M. E. van der Laan, onderwijzeres aan de kostelooze school Lr. B, verzocht en verkreeg eervol ontslag. In behandeling kwamen de verschil lende aanvragen tot concessie der tram wegen, als I. C. J. van Vasen en J. Korevaar P.Az. voor twee lijnen: van Station Jansstraat, Parklaan, Kenaupark, Nas- sauplein, Gedempte Gracht, Raaks, Wilhelminastraat, Raamvest tot Groote Houtburg en: van StationJansstraat, Jansweg, Groote Markt, Zijlweg tot aan de grens van de gemeente Bloemendaal. II. D. E. L. v. d. Arend en J. A. G. van der Steur: het leggen van een tramlijn, tot verbinding van het zuide lijk gedeelte der stad met Zuid Zandvoort en hiermede in verband electrische tramverbinding, aanvangende in het Kenaupark en van daar gaande over de nieuwe brug tegenover de Pieter Kies- straat gelegen, vervolgens langs den Singe' tot de Ostadestraat. Daarna de Ostadestraat doorgaande om over de daarachter gelegen landerijen, waarover zij de beschikking hebben, te gaan tot aan de Delft. Vervolgens langs de Delft lot aan de brug in de Kleverlaan, door verbreeding van deze brug de Delft te kruisen en langs den zuidelijken berm van de Kleverlaan den weg te vervolgen tot in de gemeente Bloemendaal. III. G. Bonheur en Lubcké, een stoomtramweg van Haarlem naar Zand voort, in aansluiting met den bestaanden tramweg Haarlem Beverwijk, IV. Eduard J. J. Kuindersde spoor weglij n Amsterdam- Haarlem-Zandvoort. Door B. en W. was voorgesteld in beginsel te verklaren, dat aan den heer Kuinders voornoemd concessie zal worden verleend voor een spoorweg fusschen Haarlem en Zandvoort, onder voorwaarde, dat binnen één jaar na dagteekening van dit besluit zekerheid worde verkregen, dat de door hem in uitzicht gestelde aansluiting aan den door den heer T. Sanders ontworpen spoor weg tusschen Haarlem en Amsterdam zal worden verwezenlijkt en binnen dien termijn na tijdige indiening en goedkeuring van uitgewerkte plannen met de uitvoering van de werken voor den aanleg van den spoorweg Haarlem Zandvoort een aanvang zg gemaaktaan te houden de beslissing omtrent de aanvragen onder 2° en 3° vermeld afwijzend te beschikken op het onder 1° bedoelde adres. De Heer Willink verlangt het woord naar aanleiding van een motie onder teekend door vier Raadsleden. Hij maant aan tot voorzichitgheid met het oog op mogelijke gevolgen. De treinen zullen terrein noodig hebben tot rangeeren, wat het ver keer zal belemmeren. En dan, de spoordijken zullen de stad insluiten. De elektrische spoorweg naar Zandvoort kan in zijn oog geen genade vinden. Wenscht in zake concessies eene Commissie te benoemen. De Heer Stolp is teleurgesteld over het. voorstel van B. en W. Verbindt men Haarlem en Zandvoort met een elektrische tram, dan zal Haarlem er door gebaat zijn, wenscht het voorstel j van B. en W. niet aangenomen te zien, doch het plan van V. d. Arend en V. d. Steur behoort z. i. aangenomen. Van hetzelfde gevoelen is ook de Heer Beynes en de Heer Waller ziet in het plan Kuinders een ernstig plan, evenals in dat van de Heeren V. d. Arend en V. d. Steur, doch meent het plan Kuinders het beste te zijn, omdat Zandvoort er door kan worden een badplaats van den eersten rang, wat gunstig kan werken op den toestand van onze gemeente. De Heer Schürmann zal tegen het voorstel B. en W. stemmen. Plan Kuin ders toch zal de reizigers voortij Haar lem voeren, doch dat van v. d. Steur en v. d. Arend brengt ze in Haarlem en dat heeft Haarlem noodig. De Heer Stolp wenscht ook het plan v. d. Arend en V. d. Steur. De heer Krol zal tegen stemmen, omdat het Haarlem in zijn mooiste punten vernietigt. De Commissie, hier- voren genoemd, kon hij echter niet goed vinden. De Voorzitter sluit zich aan bij de beweegredenen die de heer Waller aan- voerde tot aanneming. Haarlem zou, volgens het plan Kuin ders, van zijn schoonste punten beroofd worden, maar men zal toch na langer of korter tijd moeten overgaan tot het leggen van lijnen aldaar. Het gevaar van het gevreesde voorbij stoomen der vreemdelingen is niet goed gezien. De heer Willink vraagt nog eens het woord; De verbinding Kuinders kan nog lang duren eer zjj is daargesteld, wat bij plan V. d. Steur en V. d. Arend veel beter vooruitzichten heeft. De heer Macaré gelooft, dat het plan Kuinders kan strekken tot meerderen bloei van Haarlem en vraagt of de concessie Kuinders die van de Heeren V. d. Steur en V. d. Arend uitsluit. In behandeling komt het verleenen van concessie aan den heer Kuinders. Het valt met twee stemmen voor. Het voorstel om aan te houden het plan Van den Arend en V. d. Steur, die bedoelen electrische tram Haarlem Zandvoort en van een stoomtram door de heeren Bonheur en Lubecke komt thans aan de beurt. De heer de Kanter zou op Haarlems grondgebied geen bovengrondsche gelei ding willen hebben voor de elektrische tram, welk araendement ondersteund wordt. De heer Beijnes stelt nog even gerust ten opzichte van het gevaar der bovengrondsche leiding en ontraadt aanneming van het amendement. De heer V. Slyrum meent het amendement ontijdig te zijn. De heer Stolp wenscht dat de Raad zich uitspreekt. De heer Leupen wenscht bovengrondsche leiding; ondergrondsche is nadeelig voor water- en gasbuizen. De heer de Kan ter trekt zijn amende ment in en stelt een ander voor, dat niet ondersteund wordt, doch de heer Stolp heeft een amendement ten opzichte van concessie voor el. tram met boven grondsche leiding. De heer Sneltjes wenscht dit laatste punt te doen ver- vallen. Het voorstel tot benoeming van eene Commissie wordt aangenomen met 3 stemmen tegen. Door het aannemen van een en ander bleef van het voorstel B. en W. niets over. Namens S. Mok, verzoekt de Heer S. J. W. Mons vergunning tot het verbouwen van het winkelhuis Lange Veerstraat No. 18 en zulks omdat het bouwplan eene geringe afwijking aan toont ten opzichte van de hoogte. B. en W. adviseerden gunstige be schikking. De heer Roog wenscht het voorstel niet aan te nemen. Het verschil bedraagt veel meer, dan eene geringe afwijking. Ook de muurdikte is te gering. De heer de Breuk ligt de zaak toe. De heer Roog neemt met die verklaring geen genoegen. Voorstel B. en W. komt in stemming, wordt daarna aangenomen met 3 stem men tegen. Aangevraagd werd /3219.totrio- leering en bestrating van de straat tusschen de Brouwersvaart en het Oost Indisch vaartje ten Oosten van de As- sendelverlaan en 137.40 tot het maken van eene beschoeiing met leuning. De Raad besluit deze bedragen toe te staan. Een verzoek van P. van Cittert Jr. tot overdracht aan de gemeente van een gedeelte grond voor zijn perceel Zijlweg 31 en dit gedeelte van gemeente wege te doen bestraten, wordt goedge keurd. De rekening en verantwoording van het beheer over de bewaarschool van het vroegere Barbara Gasthuis wordt goedgekeurd met een bedrag van ƒ1603.27 in ontvangst en uitgaaf. Ook werd goedgekeurd de rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur over 1896, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 17573.51, alsmede die van de Stads-Apotheek tot een bedrag van ƒ4899.62». De onderwijzer 1ste klasse A. van Ekeren, aangewezen om het hoofd van school C bij ontstentenis te vervangen, heeft overplaatsing gevraagd in gelijken rang naar school B. Voorgesteld was het verzoek in te willigen. Nu zou men zoo meenen, dat, zoo eenvoudige overplaatsing niet moge lijk is, hiertoe genoemde onderwijzer eerst uit zijne betrekking behoorde ont slagen te worden en dan voor de nieuwe benoemd, doch alleen het laatste had plaats, en wel na eene vergadering met gesloten deuren op verzoek van den heer van den Berg. Deze vergadering zal echter waarschijnlijk op deze benoeming geen betrekking gehad hebben. Thans was aan de orde de benoeming van een leeraar in de geschiedenis en in de Nederlandsche taal aan de Hoogere Burgerscholen met 5- en 3-jarigen cursus. De voordracht was samengesteld als volgt: J. Huizinga, te Groningen, H. Boerma, te Groningen en J. Prinsen J. Lz., te 's Gravenhage. Benoemd werd de Heer J. Huizinga met 15 stemmen; de Heer J. Prinsen J.Lz. bekwam er elf. De laatste punten der agenda, be noeming van de stem bureaux voor de verkiezing van een lid voor den gemeen teraad, het aannemen voor kennisgeving van de verslagen over 1896 toestand hooger-, middelbaar en lager onderwijs en het verslag van den opzichter der gasverlichting over Februari, gaven geen aanleiding tot besprekingen. Door den Heer J. J. Sneltjes was ingezonden het volgende voorstel: jian den Raad der gemeente Haarlem. De ondergeteekende, lid van Uwen Raad, heeft de eer voor te stellen de volgende besluiten te nemen I. Tot de Heeren Ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Justitie het volgende adres te richten: De Raad der gemeente Haarlem: Gelezen eene publicatie van den Heer Burgemeester van Haarlem d° 17 Maart 1897, waarbij onder herinnering aan enkele bepalingen der wet van 1 Maart 1815, Stbl. no. 21, houdende voorschrif ten ter viering der dagen aan den openbaren Christelijken godsdienst ge wijd, uit overweging, dat de naleving dezer wettelijke bepalingen in vele opzichten te wenschen overlaat, aan de ingezetenen wordt bekend gemaakt, dat de plaatselijke politie in lust heeft de handhaving der wet bevorderlijk te zijn; en dat bij een tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld worden en wijders alle te koop uitgestalde goe deren verbeurd verklaard zullen worden. Overwegende, dat indien aan deze publicatie uitvoering wordt gegeven, de ingezetenen der gemeente Haarlem bq uitzondering met groote schade be dreigd worden, daar immers in andere gemeenten de wet niet aldus wordt opgevat, veelmin uitgevoerd. Óverwegende, dat het hier geldt de uitvoering van eene Rjjkswet, die alleen dan billijk kan werken, indien zij in het geheele Rijk op gelijke wijze wordt toegepast, Wendt zich tot Uwe Excellentiën met het ernstig en dringend verzoek, wel al zulke maatregelen te willen nemen als strekken kunnen om eene gelijkmatige toepassing der wet te ver zekeren en te voorkomen, dat hetgeen in de eene gemeente openlijk wordt toegelaten, in een andere ten strengste wordt tegengegaan. 't welk doende: II. Den Heer Burgemeester van Haar lem in het belang der burgerij te ver zoeken met verdere uitvoering der wet

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1