ken in 1885 weer werden ingesteld, in hoofdzaak hare programma's voor deze examens werden overgenomen en dat vele leden harer examencommissies werden aangezocht ook zitting te nemen in die, van Rjjkswege aangesteld, terwijl in 1883 op initiatief van Tesselschade en Arbeid Adelt eene afdeeling Kunst naaldwerk aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam, werd opgericht. Op dit gebied gaf de Vereeni ging twee uitmuntende handleidingen in het licht. In December 1885 werd de Vereeni- ging, na het vertrek uit Nederland van Prinses Hendrik, verblijd door dat het Harer Majesteit Koningin Emma be haagde, Beschermvrouw van Tessel schadete worden, eene bescherming, die zich steeds heeft geuit in welwillende en herhaalde inkoopen en bestellingen bij verschillende Afdeelingen en op Ba zaars der Vereeniging. Verder werd de Vereeniging door belangrijke legaten in staat gesteld het lot van hare zieke of oude werksters te verzachten. Opleiding en Voorlichting wordt nu Tesselschade1 s weg, maar daartoe heeft zij voortdurend den geldelijken en den belangstellenden steun harer leden noo- dig, ook de toewijding en het inzicht der Bestuurderessen. Ditstandpunt is dan ook de aanleiding, dat het werk geven en dat in verkoop brengen niet meer alléén het hoofddoel is, zooals bij den aanvang. Er zullen echter altijd vele vrouwen zijn, die door huiselijke omstandigheden verhinderd, niet veel anders kunnen doen dan door hulp van vereenigingen haar werk ten verkoop aanbiedenhaar zal de Ver eeniging blijven helpen zooveel in haar vermogen is, door de Dépots-Bazaars en het verschaffen van bestelwerk. Zij eenerzijds het arbeidsveld beperkt, daartegenover staat, dat juist de onver mogende vrouw uit den beschaafden stand jaar aan jaar grooter behoefte er aan heeft, dat hare onafhankelijke zuster voor haar uitziet waar en hoe werk te doen valt. Er is nog arbeid in overvloed voor de Vereening in de jaren, die zij voor zich heeft liggen. Het Hoofdbestuur blijft daarbij reke nen op de sympathie van de Nederland- sche vrouwen. HAARLEM, 13 April 1897. De muziekvereeniging „Harmonie" gaf Zondagavond eene uitvoering voor hare kunstlievende leden in de concert zaal van de sociëteit „de Kroon." Zooals men zich zal herinneren werd dit gezel schap voor eenige jaren opgericht door werklieden van „het oude station" met het doel de vrije uren na den arbeid nuttig en aangenaam te besteden. Dat dit inderdaad niet zonder vrucht geschiedt, bewees de uitvoering van de nummers, welke wij in de eerste af deeling mochten hooren. In eenheid en klank, in maatvastheid en duidelijkheid heeft de vereeniging reeds veel gewon nen. De bezetting is vrij volledig, zoowel wat de melodie als de middenstemmen betreft. Een en twintig executanten na men Zondag aan de uitvoering deel en gaven het mag worden herhaald onder leiding van den heer E. L. Weckes- ser veel goeds te hooren. Eenige letterkundige voordrachten wisselden het muzikale gedeelte af, blijk baar zeer ten genoege van de talrijke aanwezigen. Maandag namiddag te een uur was brand uitgebroken in een houten bergplaats voor hooi staande op het ter rein behoorende tot de stalhouderij van Voorting, Gasthuissingel alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch de schuur is geheel uitgebrand. De oor- zaak is onbekend. Het volgende schrijven is door den Burgemeester dezer gemeente gericht aan de leden van den Gemeenteraad naar aanleiding van het verzoek ten opzichte van de toepassing der Zon dagswet Naar aanleiding van het door uw collega tot mij gericht verzoek om geen uitvoering te geven aan de bepalingen der Zondagswet, totdat H.E. de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken geantwoord zullen hebben op uw adres om algemeene toepassing dier wet, heb ik de eer te berichten, dat ik bereid hen aan dit verzoek te voldoen, in de hoop, dat dit bjj de regeering instemming zal vinden, tevens over wegende dat mijn handelwijze bevor derlijk kan zijn aan eene algemeene toepassing der Zondagswet, die natuur lijk verre te verkiezen is boven eene plaatselijke. De uitvoering van de Zangver- eeniging der Afdeeling „Haarlem" van"; de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst is bepaald op Woensdag 28 April. Alsdan zal worden ten gehoore gebracht Les Beatitudes van CésarFranck, voor Gemengd Koor, Solo's en Orkest. Het werk zal worden uitgevoerd met medewerking van de navolgende solis ten: Eleonore Blanc, Parijs; Anna j Blaauw, den Haag; Joh. Plomp, Haar lem Edmond Dequesne, BrusselGerard Zalsman, HaarlemJozef Orelio, Am sterdam en H. Ph. L., Haarlem, terwjjl het orkestrale gedeelte zal worden vervuld door het Orkest uit het Con certgebouw Ie Amsterdam. Tegen heden Dinsdag te één uur was een spoedeischende Vergadering van den Gemeenteraad uitgeschreven. De agenda bevatte slechts drie punten. Twee leden waren met kennisgeving afwezig. De Voorzitter deelde o.a. mede, dat was ingekomen een schrijven van den Burgemeester, als antwoord op het verzoek van den Raad in zake de Zon dagswet. Vervolgens ging de openbare zitting over in eene met gesloten deuren. Na heropening der vergadering kwam ter tafel het volgende voorstel: B. en W. te machtigen om voor de uit gifte eener3y3 pCt geldleening ten laste der gemeente, groot 1.800.000, gebruik te maken van de medewerking van eene bankiersfirma op de aan den Raad be kende voorwaarden. B. en W. uit, te noodigen zoo spoedig mogelijk de voorwaarden dier te sluiten geldleening aan de goedkeuring van den Raad te onderwerpen. Zonder discussie werd dit voorstel aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. In het seizoen 1897 zullen in het Brongebouw worden gegeven 60 Con certen, waarvan 20 Matinée's en 40 Soirée's, van gunstig bekende Muziek korpsen. De abonnementsprijs is per seizoen: voor één persoon, heer of dame, f 10 Bij elke hoofdkaart worden verstrekt: Bijkaarten ad. ƒ2.50, geldig voor dames, voor zoons of jongelieden van 12 tot 18 jaren oud, mits allen inwonend bjj den houder der hoofdkaart, of voor logé's. Bijkaarten ad. ƒ5.— geldig voor, bij houders van hoofdkaarten, inwonende zoons of mannelijke personen van 18 tot 23 jaren oud. Dames, alhier woonachtig, geen hoofd van een gezin en wier ouders niet in Haarlem wonen, kunnen ad f 5.een persoonlijk abonnement verkrijgen. Geabonneerden van het Brongebouw (houders van personeele kaarten) mits ingezetenen van Haarlem, kunnen op vertoon van hunne abonnementskaart, kosteloos van de Drinkhal gebruik maken. Naar wij vernemen zal het eerst volgend concert der Haarlemsche Man nen Zangvereeniging „Crescendo" plaats hebben op Donderdag 22 April a. s. in de Concertzaal der Sociëteit „Vereeniging". Op dit concert zullen als solisten medewerken mejufïr. Anna Blaauw, Concertzangeres te 's Gravenhage, en de heer J. Postma, onze vroegere stad genoot, thans lid van de Arnhemsche Órkestvereeniging. Door het koor zullen 3 nieuwe toon werken worden uitgevoerd „Der Abend" van Leon Jouret, ,,l'Angelus" van Jos. Delsemme, benevens „Jehovah" van Adolphe Wouters. Laatstgenoemd werk, een geschenk van een van Crescendo's eereleden, is het verplichte koor in de hoogste af deeling van het Internationale Concours te Brussel in 1896. In de op 6 dezer gehouden alge meene vergadering vaiv Commanditaire Venooten in de Haarlemsche Bankver- eeniging, firma Teding van Berkhout de Clercq, werd door beheerende vennooten verslag uitgebracht over de verrichtingen gedurende het boek jaar 1896. De verkregen winst veroorlooft eene uitkeering van 11 pet.; de reserve is na bijschrijving van f 4125,tot f 96086.20 gestegen, zoodat die thans ruim 64 pet. van het gestorte kapitaal bedraagt. Balans en Winst- en Verliesrekening werden door de vergadering goedge keurd. Als een bewijs dat ook hier te lande de onthouding van alcoholhouden de dranken veld wint, kan gemeld worden dat binnenkort een bond van artsen geheel onthouders in Nederland wordt opgericht. De oproeping tot toetreding door het Comité aan alle geneeskundigen in ons land is mede onderteekend door onzen stadgenoot den Heer Dr. J. Tim mer, die volgens de in dit blad voor komende advertentie a. s. Dinsdag voor de afdeeling Haarlem der Ned. Ver. tot afsch. van sterken drank zal op treden. Evenals dit verleden jaar geschied is, zal de heer E. Bruynsteen niet het a Capella Koor in de Lijdensweek eene uitvoering geven van gewijde muziek en wel op Woensdag 14 April. Daarvoor hebben o. a. hunne mede werking toegezegd, de dames mevrouw S. C. S., mevrouw V. B. en de heeren Fr. Phlippeau (Amsterdam) en Gerard Zalsman. Twee redenen zijn er, die mogen doen verwachten, dat deze uitvoering druk zal worden bezocht. De deugdelijke wijze, waarop het a Capella Koor onder de leiding des heeren Bruynsteen zingt en het actueele van de te zingen werken. Het Verslag van de Haarlemsche Hulpbank over 1896 vermeldt de vol gende bijzonderheden. Het kapitaal bleef f 30000.de rente 3%. Het aantal leeners bedroeg 531. het bedrag verstrekte voorschotten 59290. Het laagste voorschot bedroeg f 20. het hoogste ƒ300. Schade door wanbetaling werd niet geleden. In elf gevallen werd door de borgen afbetaald. De boelen beliepen ƒ43,85, aan premi- ën werd uitbetaald ƒ295,20. In 1896 werd aan 48 aanvragen lot voorschot om verschillende redenen niet voldaan. De Heer W. D. Haitsma Muiier zag zich wegens drukke bezigheden verplicht ontslag te nemen als bestuurslid. Het Verslag brengt nog in herinnering dat de Voorzitter, de Heer P. J. L. Huet, in de vergadering van 1872 tot lid van het bestuur werd benoemd en nu gedu rende het vierde eener eeuw als zoodanig is werkzaam geweest. Uit het Verslag over 1896 van de Haarlemsche Hypotheekbank deelen wij het volgende mede. De gereede aftrek, dien de pandbrie ven vonden, noopte tot uitbreiding van het aandeelen kapitaal. De pandbrieven zijn gedekt door leeningen als eerste hypotheek op onroe rende goederen, waarvan de getaxeerde waarde het bedrag, daar op voorgescho ten met 43% overtreft, door het reserve kapitaal, het gestorte kapitaal en het nog opvorderbare deel van het aandeelen kapitaal. Gedurende 1896 viel geen enkel verlies te boeken. Door het toenemen der werkzaam heden werd de aanstelling van een adjunct directeur gevorderd, en als zoo danig werd benoemd de Heer P. H. Craandijk. Gedurende 1896 werd aangevraagd 2 410.640, van welk bedrag 1 066.390 is aangenomen en gesloten, benevens ƒ94.000 in 1895 in behandeling ge nomen. Het totaal der bij de Hypo theekbank gesloten leeningen bedraagt 5.670.830, waarvan wegens bedongen of vervroegde aflossing is afbetaald 1.262 367.76, zoodat aan de Bank op 31 December 1896 verschuldigd was ƒ4.408.462.24. De vastgestelde waar de der verbonden goederen bedraagt 7.706.520. Geplaatst kapitaal aan pandbrieven 31/J pet. 2.850 000, waarvan geamor tiseerd f 20.000 en 4% ƒ1.569.000. Het dividend bedraagt 7% van het ge storte kapi taal. In zake de Zondagsrust zond de Af deeling Haarlem van het Nederl. Werk liedenverbond Patrimonium het volgend j schrijven Aan den if el Edelen Achtbaren lieer Burgemeester van Haarlem. Het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" afdeeling Haarlem, thans in jaarvergadering bijeen; overwegende art. 4 van ons Sociaal program en het verzoek ongeveer twee jaar geleden naar aanleiding daarvan gedaan gezien de aanvankelijke toepassing der Zondagswet; brengt hulde en dank aan U E.A, en bidt van God toe kracht en wijsheid tot vroed beleid in de algebeele handhaving van die wetten die zoowel tot stoffelijk als tot geestelijk welzijn kunnen strekken. De Afdeeeling Haarlem van Patrimonium. J. H. SEGAAR, Voorzitter. W. F. MISSET, Secretaris. Weldadigheid naar Vermogen. Ingekomen giften van 1 12 April: B<j den Voorzitter: Netto opbrengst van de After noon tea f 1220.Totaal met de vorige 5 opgaven 2453.43V»- INGEZONDEN. Naar aanleiding der door den Burge meester van Haarlem afgekondigde pro clamatie in zake Zondagsrust, brengt het Bestuur der Afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging totbevorde- rin van Zondagsrust, het volgende onder de aandacht van het publiek. Het bestuur wenscht niet te treden in de vraag in hoeverre de Zondagswet van 1815 in onzen tijd valt te handha ven, wellicht mag de wenschelijkheid worden uitgesproken naar een nieuwe, of naar de eischen en behoeften van onzen tijd gewijzigde wet. Het mag worden geconstateerd, dat zeer velen onzer medemenschen tot groot nadeel hunner lichamelijke en zedelijke wel vaart Zondagsrust missen. Voor zoover vrijwillig geen Zondagsrust wordt geno ten, kan de beste wet en de meest volkomen toepassing geen often minste weinig verbetering brengen. „Wat zijn wetten zonder zeden." Ten opzichte echter van gedwongen arbeid, en het in dienst moeten zyn op den Zondag van het personeel, in deze kan en behoort een goede wet in 't belang van individu en maatschappij verbetering te brengen. Dat bij alge meene sluiting der winkels en stilstand van zeer vele werkzaamheden op den Zondag de handel en het verkeer een gevoeligen knak zouden krijgen, dat die sluiting en stilstand de algemeene en persoonlijke welvaart op denduur zouden schaden, niet in het belang zoo physiek en moreel zou wezen, door de meest bekende artsen en moralisten, groote staatslieden en staathuishoudkundigen, wordt dit op grond der ervaring ten stelligste tegengesproken, en hunne uitspraak wordt door vele mannen der practijk bevestigd. Zondagsrust is in ieders belang. Op 23 Juni van het jaar 1890 werd door sigarenhandelaren hier ter stede eene vergadering belegd met het doel om tot sluiting hunner winkels op Zon dag te geraken. Meer dan 20 hunner verbonden zich staande de vergadering, terwijl anderen wilden afwachten tot de afwezigen ook instemming zouden hebben betuigd. Wel is men tot alge meene sluiting daarna niet gekomen, doch velen hunner zijn tot gedeeltelijke sluiting op Zondag overgegaan. 't Is bekend dat banketbakkers en hunne bedienden, weinig of geen Zon dagsrust genieten, daarom, publiek, doe uwe inkoopen zoo bij hen als bij alle winkeliers in de week en geef uwe feesten en partyen niet op Zondag, laat het niet langer gezegd kunnen worden, dat het vooral de hoogere standen zijn die Zondagsrust tegenwerken. Vrouwen en mannen, hoogere en lage re standen, allen kunnen en behooren voor Zondagsrust iets te doen, meer te laten. Wil bij schoonmaken en verhuizen, bij uitgaan en ontspanning, denken aan uwe medemenschen, opdat stukadoors en behangers, ververs en kleermakers, koetsiers, café- en societeitsbedienden door uwe schuld de Zondagsrust niet derven. Voor zoovelen mogelijk zij en worde meer en meer de Zondag een blijde, vroolijke dag, doch daartoe is Zondagsrust een allereerst vereischte. 't Is terecht opgemerkt «Slechte Zon dagen maken slechte menschen". ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, cp Honderdag 15 April 1897 des namiddags v8n 2-3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en h'ugaJ. S. Bach. 2. KerkariaStradella. 3. SonateO. Dieuel. a. Allegro maestoso. b. Solemn March. c. Allegro. 4. hlarchc religieuseGigout. 5. Aria uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2