opperden bedenking tegen de bezwarende voorwaarden voor de aansluiting, door de Reg. gesteld, en drongen aan op wettelijke regeling der telefonie. De Min. van Waterstaat enz. wees er op, dat de overneming groote kosten voor den Staat zal medebrengen, en dat bij de nieuwe aansluitingen althans een behoorlijke waarborgsom moet gevraagd worden, om de financieele lasten niet te groot te maken. Hel wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ver der werd, na eene korte gedachten- wisseling tusschen den heer van Karne- beek en den Min. van Waterstaat over toekenning van subsidieën voor stoom tramwegen, aangenomen het ontwerp tot toekenning van een renteloos voor schot tot een maximum van 160 000 voor den aanleg van een stoomtramweg Joure-Lemmer. Daarna werden ver scheiden konkluzieën goedgekeurd. Bij die betreffende het peil van het Noordzee kanaal, aandringende op een nader onderzoek naar versterking der bemaling van het Noordzeekanaal, ter voorkoming van doorbraak der IJ-polders en voor ziening in de belangen der waterloozing, konstateerde de heer Rutgers van Rozen burg, dat niet alle leden der Kommissie de konkluzie wenschten, doch daarin hebben berust met het oog op de tijds omstandigheden. Spreker protesteerde tegen de bewering van den Minister, dat nog een onderzoek noodig zou zijn naar de voldoendheid van het stoom gemaal te Schellingwoude, wat in de konkluzie van het rapport niet is te lezen. De heer Conrad achtte een nader onderzoek noodig naar den omvang der te nemen voorzieningen. De heer Bastert herinnerde aan de strijdige belangen in deze zaak en drong aan op het benoemen van eene kommissie van onpartige des kundigen. De Min. van Waterstaat bleef nader onderzoek gewenscht achten. De heer Rutgers van Rozenburg meende, dat niet onderzocht moet worden, of het stoomgemaal te Schellingwoude te zwak is, maar hoeveel het te zwak is en wat er gedaan moet worden tot versterking, dat kon men in de konkluzie lezen. Verder betoogde Spreker, dat, waarde Reg. zelve erkent, dat het Noordzee kanaal een boezem-waterschap is, zij ook verplicht is voor bemaling naar behooren te zorgen. De heer Lely be streed de meening van den heer Rut gers, en daarna werd de konkluzie zonder stemming goedgekeurd. Aangeno men werd het ontwerp regelende den rechtstoestand van het reserve-personeel de landmacht, nadat de Min. van Oorlog amendementen van de Komm. van Rapp. en van de heeren De Beau fort c.s. overgenomen, en een opmerking van den heer Mackay beantwoord had. Vervolgens kwam in behandeling het ontwerp tot wijziging van art. 7-48 en 755 van het Wetboek van Koophandel (bepalingen omtrent los- en laaddagen voor schepen, die de rivieren en binnen wateren bevaren). De heer Plate wensch- te liever algeheele herziening, maar de Minister van Justitie en de heer Smeenge meenden, dat deze voor de binnenschip- perij noodzakelijke wijziging niet mocht worden uitgesteld. Vrijdag werd de behandeling van het laatstgenoemd ontwerp voortgezet. De Min. van Just, verklaarde over te nemen het am. van de Komm. van Rapp., waardoor, ingeval een vrachtbrief niet luidt aan een bepaald persoon, de schip per niet behoeft te verklaren, dat hij gereed is tot laden en lossen, maar de lostijd ingaat 's daags na aankomst van het schip. Art. 1 werd goedgekeurd, en evenzoo de overige artiekelen na geringe wijziging. Daarna werd het wetsont werp aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Aan de orde was toen de tweede lezing van het wetsontwerp, regelende de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Vooraf verklaarde de heer Goeman Bor- gesius, ook namens zijne vrienden, vóór te zullen stemmen, maar het ontwerp te beschouwen als eene noodregeling, niet als eene definitieve wet, terwijl de heer Pijttersen verklaarde tegen te zul len stemmen, omdat hij de verantwoor delijkheid niet wilde aanvaarden, daal de nood van vele gemeenten grooter zal worden, wijl de buitengewone opcenten zijn vervallen. Het ontwerp werd aange nomen met 83 tegen 6 steromen. Tegen stemden de heeren van Gijn, Michiels van Verduynen, Veegens, Rink, de Boet en Pijttersen. De Kamer is daarop uiteengegaan. De Heer J. Borst, burgemeester van Delfzijl, heeft in een door hem achter gelaten brief aan een der wethouders kennis gegeven, dat hij de gemeente verlaten heeft. Financieele moeilij kheden, door achter uitgang van zaken veroorzaakt, zijn de reden van dit plotselinge vertrek, dat in de gemeente, waar de Heer Borst om zijn humaniteit als burgemeester veler ach ting geniet, niet weinig opschudding verwekte. Naar men vertelt, moeten verschillende personen in deze geldelijk getroffen worden. Het ontduiken van den vleeschaccijns door den landbouwer K. B. te Opeinde heeft vérstrekkende en treurige gevol gen. Werden voor twee weken zijn beide dienstboden tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het afleggen van een valsch getuigenis, thans is hij zelf voor den rechter van instructie te Heerenveen geroepen, onder verdenking zijne dienstbaren door omkooping tot hel afleggen van een valsch getuigenis te hebben overgehaald. Na verhoord te zijn is hij in voorloopige hechtenis ge houden. Het bezoek der Koninginnen aan Gouda is bepaald op Zaterdag 24 April en H.H.M.M. vertrekken van daar naar Amsterdam, waar het verblijf zal duren tot Vrijdag 30 April. Tot lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Delft is, ter vervanging van wijlen den Heer Beelaerts van Blokland, gekozen de Heer Mr. N. G. Pierson. HAARLEM, 16 April 1897. Men zal zich herinneren, dat uit het fonds, gesticht door wijlen Dr. P. W. Korthals, elk jaar eene som kan beschikbaar gesteld worden om prijzen uit te reiken aan leerlingen der koste- looze openbare scholen of hen te steunén bij de voortzetting van het onderwijs na het verlaten der school, alsmede dat het Bestuur der Vereeniging Door Ver maak tot Nut zich belast heeft met de regeling en uitreiking der prijzen. Tot dit doel waren Woensdagnamid dag in de school Lr. D. de belangheb benden bijeen, d. w. z. de kinderen die in de termen vielen deze onderscheiding te ontvangen, het Bestuur der Vereeni ging boven genoemd, eenige hoofden van scholen, terwijl tevens de Heer P. Droste, executeur van het Korthals fonds, door zijne tegenwoordigheid blijk gaf van belangstelling. Met een kort toespraakje werd de eenvoudige plechtigheid geopend door den Heer P. Dyserinck, en daarna had de uitreiking plaats der diploma's, welke de volgende voorrechten verleenen: Aan Johannes Wensing en Govert van Dijk, tot het bezoeken van de Bur ger Avondschool alhier gedurende vier jaren. Aan Anton Rees, Pieter Essenius, Klaa3 Cornelis Lugtig, Sjouke Oom en Hendrik Jan Wesseling tot het bezoeken van de Ambachtsschool gedurende drie jaren. Aan Thomas Jacobus Quée tot het bezoeken van de openbare Burgerschool gedurende twee jaren. Aan Jan van Gulik, die niet tot het bezoeken van een der genoemde inrich tingen in de termen viel, werd een prijs in anderen vorm uitgereikt. Aan Jansje Zurendonk en Wilhelmina van Honsohoten tot het bezoeken resp. gedurende drie en twee jaren van de Wilhelmina Naaischool. Aan Femmina Maria Hartog tot het bezoeken van lessen in het costuum- naaien bij mejuffrouw L. van Goor. Bovendien werden nog aan vier en twintig nog ter schoolgaande kinderen van wege de Vereeniging Door Vermaak tot Nut Rijks Postspaarbankboekjes met eene inschrijving van ƒ2.50 uitgereikt, waarbij gewezen werd op het aangename en het nuttige van het sparen. Na een woord tot afscheid van de kinderen en dank aan de onderwijzers werd de aardige bijeenkomst gesloten met een kort woord van den Heer M. Sterk. De Kie.svereenigiug „Vooruitgang" vergaderde Woensdag in een der lokalen van de sociëteit „Vereeniging", ten einde een candidaat te stellen voor den Ge meenteraad (vacature G. E. L. Hijmans). Van de vier voorloopige candidaten had de heer A. F. Kremer bedankt. Uit de overblij venden werd gekozen met 26 stemmen de heer Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman, terwijl de heer Jhr. H. M. Speelman en Mr. L. C. Kronenberg resp. 11 en 5 stemmen op zich vereenigden. Dr. J. Nieuwenhuys Kruseman is dus candidaat van „Vooruitgang". De kiesvereeniging „Burgerplicht" heeft gesteld den heer J. B. van der Kamp. De Katholieke Kiesvereeniging daarentegen heeft geen candidaat gesteld, aangezien hare organisatie nog niet voldoende is voorbereid. Ook de Anti- revolutionnaire Kiesv. zal zich onthouden. In de vergadering van „Vooruitgang" is tevens besloten, een adres aan den Raad te zenden, houdende het verzoek, de regeling van het loon en van den arbeidstijd op te nemen in de be stekken voor gemeentewerken zoo spoedig doenljjk ter hand te nemen en kan het zijn, op bevredigende wijze vast te stellen. Dit adres staat in verband met het verzoek van verschillende werklieden- vereenigingen aan den Raad over deze zaak toegezonden. Aanstaanden Zondag zullen in het Museum van Kunstnijverheid tentoon gesteld zijn eenige teekeningen en schilderwerkstukken, vervaardigd door de leerlingen der School voor Kunst nijverheid alhier. Naar wij vernemen, zal op den tweeden Paaschdag in den Hout door Haarlemsch Muziekkorps van 2Va tot 4 uur een buitengewoon concert gegeven worden en zal de fontein dien dag in werking zijn. Op het stedelijk museum zullen gedurende deze maand tentoongesteld zijn afbeeldingen uit den stedelijken atlas van de Glip, Bennebroek en het kwartier ten zuiden dezer stad. Zondags is de toegang vrij, le Paasch dag is het museum gesloten. Voor de gehouden aanbesteding ten Raadhuize van het bouwen van eene bewaarderswoning op een terrein, gren zende aan de in aanbouw zijnde school aan de Leidschevaart zijn ingeleverd drie biljetten. H. J. Geijl Jr. voor 3775 J. J. Guldemond voor ƒ4009.enJ. T. Duin voor ƒ4019.Uitspraak over 8 Volgens achterstaande advertentie is het laatste Populair Concert door het strijkorkest van het Haarlemsch Muziekkorps op 2den Paaschdag en zal de hier zoo gunstig bekenden komiek zanger Nico de Haas zijne medewerking verleenen, en o. a. voordragenWerk man en Dichter, humoristische scène; Reis-avonturen van Mijnheer Prikkebeen, en De Courantenman, kluchtige solo scène. Het belooft dus een drukken avond. De Heer D. Mars, leepaar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus alhier, is als zoo danig benoemd aan de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 April. E. C. Dufour en L. Lolir. 13 April. C. E. i. Velsen en M. M. W. Drenth. 14 April. J. C. v. Stade en J. H. Neijenhuis. N. C. Hille en M. W. v. d. Hoven. P. J. Mulder en E. Geiivoet. J. J IJkel en A. v. Oldentnark. P. KI os en M. li. M. Oudolf. C. Valk en WSgla. L. Rog en M. Brug man. H. J. E. Ebenhorsc en M. P. Graaman IJ. Valk en E. Rooijers. A. Jansen Hen driks en H. A. V. Dam. 15 April. P. H.Buis- ma en O. v. d. Steeg.J. Huijboom en H. C. Geeven, J. Bier boom en C. M. de Laat. J. de Graaif en M. E. Vermeer.— E. IJpeij en Jonkvr. W. C. Hooft. D. J.v. Dantzigen A. M. Bouwman. N. E. Vosseen A. M. v. Emmerik. GETROUWD. 14 April. A. Oogjes en J. Hartog. H. B Homburg en M. H. Gielen. 15 April. G. de Bruijn en A. C. Stuart. GEBOORTEN. 7 April. M. M. Swart geb. Ruijsenaars d. J. C. H. Merwart geb. Ruijgrok z. A.M. Vasen geb. Snijders d. G. M. J. Uhlen- broek geb. Testas d. 8 April. K. Koper geb. Kraaijer z. L. Schouten geb. de Jong d. O. J. v. Riemsdijk geb. v. Toomburgd. 9 April. A. Kooij geb. Bakker d. 10 April. J. C. Sepp geb. v. Giften d. M. Kelderman geb. Zuidam d. J. M. A. Hiep geb. de Vink d. A. de Waard geb v. d. Berg z. G. L, M. Al leman geb. Duin d. 11 April. M. v. d. Molen geb. Meijer z. H. P. Waleveld geb. Gans z. A. Smits geb. Jaasma d. A. M Oomengeb Hoft' d. - - A. Hoogland geb. de Boer z. A. Krens geb. Prent v. Dalen z. C. M. HoPer- man geb. Mons d. 12 April. J. E. M. Bonke geb. Bolmers z. M. E. Kruijer geb. Soher- penhnizen z. E. Roest geb. Haalcbos z. A H. Spiekerman geb. v Dijk z. 13 April. T. v. Duffelen geb. Honweling d. A. v. d. Zalm geb. Kuijper z. M. J. Webergeb. v. Maas d. M. J. v. Kampen geb. Pistoor z. P. C. Gieliam geb. Bouwmeester d. 14 April. J. M. M. de Jong geb. Stammeijer d.E. Gouka geb. Agterbergd. A. M. Gigengack geb. Gerrita d. - 15 April. A. v. Strien geb. Jongbloed z. C. E. Bogaard geb. v. d. Erf z. OVERLEDEN. 8 April. J. Stolwijk geb. v d Groote Port 77 j. Heerenhek. H. W. Sikkink 4 j. z. Hee rensingel. Ph. H. Boom 7 m z O.I. Vaartje. M. Peereboom geb. Wijngaarden 65 j.Eran- kestraat. J H Visser 8 m. z. Gr. Heiligland. 9 April. J. E M. H Travaglino4t j. Ged. Oude Gracht. D. Porre gen. Giesken 57 j. L. Poellaan. 10 April. J, E. v. Harreveld geb. Wallbrink 5t j. Palmstraat. J. Koud- s'aal 1 m. z Berckheijde»tr. 11 April C. P. Knape geb. Kroonenburg 74 j Burgwal. Tb. J. Robbé 6 m. d. Saenredamstraat. 12 April. G. Robijns geb. Schroder56 j Harmenjansweg. 13 C. Reitü. 17 m. z. Scboterweg. 14 April. H. Tb. v. Wel 57 i. K. Zijlstraat. J. C. Elfering m. d. Dubb. Buurt. J. C. P. A. Lanzing66j Zijlweg. Voorwarpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: In de opgehaalde vuilnisstoffen en terug te bekomen bij den Hoofdopzich ter der Gemeentereiniging bureau Har- mejansweg. Een gouden damesring. Een zilveren theelepel. Een lorgnet. Een bos sleutels. Een fransch leerboek en Cahier. Een goud kettinkje. Een Chari vari (hoefijzertje). Eenige honden. Een grijze pellerine. Een honden halsband. Een rood koralen armband met gouden sluiting. Een nikkelen luchtpomp, 3 Engel: sleutels en twee gummi slangetjes alles van een rijwiel. Een witte zakdoek met f 1.28®. Een nikkelen remontoir horloge. Een goud oorbelletje. Een zwarte tricot blouse. Een rozekrans. Een por- temonnaie inhoudende een rozekrans. Een beursje met 0.27%. Een leeg biervat. Eenige sleutels. Een vuile wasch. Drie petjes. Een portemonnaie met ƒ1.72. PAARDENMARKT van 9 April 1897. Aangev. Prijs. 50 paarden ƒ220.ƒ60. Allen werkpaarden van Inlandsch ras. Handel matig. Markt van 12 April 1897. Boter. Aangev. 134, verk. 134 K.G. L. pr. 0.90. H. pr. 1.00 p. K.G. Biggen. Aangev. 237, verk. 202 st. L. pr. 7.H. pr. 9.p. st. Schrammen. Aangev. 71, verk. 53 st L. pr. 11.H. pr. ƒ15.p. st. Aardappelen. Aangev. 74 verk. 74 H.L. L. pr. ƒ1.H. pr. ƒ2.25 p. H.L. Appelen. Aangev. 11, verk. 11 H.L. L. prijs 3 50. H. pr. f 7.p. H.L. Peren. Aangev. 7, verk. 7 H.L. L. pr. ƒ.3.H. pr. ƒ7.p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 12 April 1897. Witte tarwe f 6.25 Rogge 3.60 Haver f 3.30. 3.55 Bruine ioonen 5.6. KAASMARKT van 14 April 1897. Verkocht 19 stapels, uitmakende 2254 kazen, wegende 4309 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ21.50. VEEMARKT 14 April 1897. Aangevoerd: Prijs. 47 Koeien 90.— 250.— 6 Vette Kalveren. 156 N. Kalveren 3.9.— 42 Schapen 10 Paarden. ,13.— 18.- 0R6EL6ESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 20 April 1897, des namiddags van i—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fnga op den naam BachSchnmann. 2. Sonate No. 2J. S. Bach. a. Vivace, oLargo, c. Allegro. 3AndanteVolckmar. 4. Fantasie No. 2Fr. Kiel. 5. Lied ohne WorteMendeUsohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2