fierste Blad. No. 31 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. 144 J.JL XX XX XV JLA JLXTJL kJ V AX mat AMSTERDAM. van WOENSDAG 21 April 1897. Nieuwsberichten. I tllEPHOON NÏMMJ B XT A A T3& T TP TVT fT TT TELEPHON18CHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtim wordm aangenomen tot DINSDAG m VRIJDAG S middags tm 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZF LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen by De Erven Loosjes, te Haarlem. EBERS (GEORG) Barbara Blomberg. Historische Roman InhetNederlandsch vertaald door Mej. Louise Stuart. 2 din. iDg. f 550, Geb. 650 MACLAREN (IAN) Van lang vervlogen dagen. Schetsen uit Schotland. Voor Nederland bewerkt door W. van Ne3. ing f 2.50, Geb. ƒ2.90 "WITT TALMAGE (T. DE) Trouwring. Voor Nederland bewerkt door S. Ulfers. ing. 2.50, Geb. 2 90 Boiteulandsche nieuw verschenen werken Aventurea (Le3) du Comte de Rochefort, racontées par lui-même.ing. 1.90 BOSC. jERNEST) Isis devoilée ou l'égyp- tologie sacréeing. 1.90 DIAZ (E L'Espagne picaresque..ing. 1.90 FONTAINAS (ANDRÉ) Crépusclcua. ing. .1.90 GYP. Joies d'amouring. 1.90 AFFOLTER (Dr. F. X.) Das römische Institationen-System, sein Wesen und seine Geschichte. Einl. Teil7.80 HOPE (ANTHONY) Phroso. 2 Vols... - 2.— Bovenstaande werken zijn voorhanden bjj de boekhandelaars de Es ven Loosjes. De Grieksche minister Deliannis moet verklaard hebben, dat de toestand aan de grenzen zoo niet lang duren kan. Griekenland kan niet geruimen tijd achtereen 80.000 man op de been houden, al heett de regeering in de laatste twee jaren goud opgelegd. Dit heeft haar wel in staat gesteld, de zware uitgaven te te dekken zonder een beroep te doen op de markt. Maar blijven kan 't zoo niet. Als Griekenland vechten moet, dan dadelijk. Sedert Zondagmiddag heeft de regeering geen tijding van de grens ontvangen. In het leger aan de grens wordt, verzekerde Deliannis, strenge tucht onderhouden en behalve een kleine schermutseling, waarbij een onderofficier gewond is, heeft het aan geen gevechten deelgenomen. Inmiddels wenschen de Kretensen niet eene zelfregeering, maar vereeniging met Griekenland. Er liep een gerucht, dat Griekenland en Turkije aan het onderhandelen zou den zijn. In de Grieksche volksvertegen woordiging is tot minister Deliannis een vraag in, deze gericht en medegedeeld ■werd, dat werkelijk onderhandelingen waren aangevangen, maar door officieuse tusschenkomst, dus niet door toedoen der mogendheden, doch ook dat partijen in deze niet door hen bemoeielijkt zijn. Niettegenstaande dit houdt men een oorlog tusschen Griekenland en Turkije voor onvermijdelijk. Nieuws van Kreta is er overigens niet. De Grieken blijven, de opstande lingen willen het zoo. Van tijd tot tijd een kloppartij tusschen Opstandelingen en Turken en dan de mannetjes der mogendheden er tusschen. Aan de grenzen tracht men conflicten te voorkomen, wat evenwel niet verhin derd dat soms de Turken worden aan gevallen door Grieksche vrijbuiters en omdat de laatste uniformen dragen gelijk aan die der geregelde Grieksche troepen, verklaren dan de aangevallenen dat zij door offieieele mannen bestookt zijn. Men begrijpt eigenlijk niet goed ■waarop thans het wachten is, maar geen der partijen schijnt de verantwoorde lijkheid van het initiatief op zich te willen nemen. Hoe lang die toestand duren kan, zal afhangen van den tijd gedu rende welken het opgespaarde Grieksche oologsgoud duurt, of zal de sultan nog voor zijne troepen geld kunnen bekomen van derden, want de financieele kracht der regeering reikt niet ver. Haast zou men meenen, dat ook de mogendheden de leer van afwachten in deze zijn toegedaan en als dit waar is, dan zijn die in Griekenland toch nog ergens goed voor. Dat in Griekenland werkelijk de finantieele toestand niet rooskleurig is, mag blijken uit het feit, dat de regeering is gemachtigd zestig millioen drachmen schatkistbiljetten uit te geven. Tegen zes procent zal nu hiervoor eene leening van twintig millioen worden aangegaan, terwijl verder nog aan drie banken werd toegestaan voor zes millioen aan papier van een en twee drachmen uit te geven. Te Athene verwachtte men ernstige gebeurtenissen. Met het oog hierop wei den de laatste toebereidselen tot den oorlog gemaakt. Prinses Sophia is naar Volo, dicht bij de grenzen vertrokken, waar een hospitaal is van den bond der Grieksche vrouwen en waar rëeds tien personen, in de schermutselingen gewond, werden verpleegd. De Grieksche troepen hadden nog maals de meest strenge bevelen om elk conflict aan de grenzen te vermijden, doch de bevelen schijnen niet opgevolgd, althans Zaterdag deelde de Turksche minister van buitenlandsche zaken mede, dat Vrijdagavond vijfTurkschestellingen door geregelde Grieksche troepen waren aangevallen, doch deze na een gevecht, dat vijf uur duurde waren afgeslagen; dat ten einde te kunnen vaststellen de aanval van Grieksche zijde werd begon nen, er twee Turksche hoogten in handen der Grieken gelaten waren. Tevens gaf de minister te kennen, dat dit een opmarsch van het Turksche leger ten gevolge zou kunnen hebben en dat men binnen enkele dagen Larissa zou bezetten. Dit vermoeden werd gedeeltelijk be waarheid. Tegen twaalf uur in den nacht van Zaterdag berichte de telegraaf, uit uit Konstantinopel, dat tengevolge van den pas vermelden inval in het Turksche gebied door de Grieken de oorlog was uitgebarsten dat den Turkschen gezant te Konstantinopel zijn paspoort was verleend en Edhem Pasja belast was met het opperbevel over het leger aan de grenzen. Medegedeeld wordt nog als zou het conflict veroorzaakt zijn door dien de Turken hebben getracht eene door hen verlaten stelling opnieuw in bezit te nemen. Als dit zoo is, dan zouden de de Turken zelf den aanval hebben uitgelokt. Het zal natuurlijk wel zóó loopen, dat geen der partijen zal willen toegeven begonnen te zijn. Welke gevolgen deze oorlogsverklaring nog hebben kan ten opzichte van den vrede voor het overige Europa is niet te zeggen. Wel is het sterk opgevallen dat, waar op Kreta de opstandelingen iets ondernamen tegen de Turken op het eiland, de Oostenrijksche bezetting op Kreta er altjjd het eerste bij was, om den laatsten paal en perk te stellen, doch daar Zondag en Maandag geene berichten dienaangaande inkwamen, mocht men het er voor houden, dat althans voorloopig de mogendheden een drachtig zich buiten de zaak hielden. Bericht wordt, dat de Fransche minis- i ter Hanotaux Zaterdag in eene verga dering van den ministerraad verklaarde, dat maatregelen zijn genomen voor het geval van een conflict tusschen Grieken land en Turkije. Nog steeds wordt de vraag behandeld hoe Paul Kruger zich zal houden bij het aanstaande jubileum van Koningin Vic toria. Naar men weet maakt Engeland, hetzij dan terecht of te onrecht, nog altijd zekere aanspraken op Transvaal en uit dien hoofde verwacht het eenige toeschietelijkheid. Maar koningin Victo ria heeft Paul Kruger nimmer eenige beleefdheid bewezen en daarom zal het de vraag zijn wat Kruger doen zal. Te Liverpool ontdekte men telkens brand in wagens, geladen met katoen, als zij door de stad gereden werden, zonder dat men de oorzaak wist. Ten laatste bleek, dat een man, langs wiens woning de wagens gingen, gloeiende sintels door zijn raam op de katoen wierp. Door den rechter ondervraagd bleek, dat hij dit deed om zijne vrouw werk te verschaffen. Zijn was in dienst bij eene bergingsmaatschappij. Het socialistisch gemeentebestuur van Marseille heeft zijne betalingen gestaakt. Eene uitgelote premie van 100,000 frs., den 15den Januari reeds vervallen, is nog altijd niet gekweten, en eene som van 10 millioen, het eerste gedeelte van 33 millioen aan noleeringswerken te besteden, den 28en Maart vervallen, evenmin. De prefect had herhaaldelijk vruchteloos tegen de verkwistingen der socialistische meerderheid zich verzet. Onder de Regeering van Koning George is het Grieksche grondgebied aanmerkelijk uitgebreid. Toen hjj in 1863 in den Piraeus landde, bracht hij de Grieken al dadelijk de zeven Ionische eilanden mee, en na het Berlijnsch con gres wist hij, door handige staatsmans kunst, Thessalië en een gedeelte van Epirus bij zijn Rijk te voegen. Bij zijn troonsbeklimming had Griekenland een uitgestrektheid van 47,500 vierkante kilometers, en thans beslaat het 63,600 vierk. kilometers een gebied, grooter dan Nederland en België te zamen. Tot eene geldboete van een shilling is veroordeeld een man te Spalding in Engeland wegens aanranding van eene vrouw. Hef geval had zich als volgt toe gedragen. Vroeger had hij omgang met die vrouw gehad, maar het engagement was afgeraakt. Kort geleden ontmoette hij haar, stelde haar voor de vriendschap te herstellen en legde toen vertrouwelijk zijn arm oin haar middel. De vrouw, die daarvan niet gediend beliefde te zijn, klaagde hem aan en niettegenstaande de man verklaarde, dat hij dikwijls haar middel omvat had zonder aangeklaagd te worden, veroordeelde de rechter hem, concludeerende, dat het omarmen van eene vrouw, zonder dat zjj dit wenscht, aanranding is. Te Rome is een moord gepleegd op Dr. Christiaan Modderman, zoon van den burgemeester van Groningen. Toen hjj een sujet, dat hem eene aalmoes vroeg, iets wilde geven, werd hem de porte- mommie ontrukt, terwijl hem een mes steek werd toegebracht, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. De dader is gearresteerd. De Grieksche Kroonprinses heeft op de uitnocdiging van den Duitschen Keizer, haren broeder, tot bijwoning van de Keizer Wilhelmsfeesten, geant woord, dat zij niet kon feestvieren ter wijl haar nieuw vaderland in zoo treu rige omstandigheden verkeert en dat zij zich geen dag aan hare plichten mocht onttrekken, „nu alle dagen zoo velerlei leed door hare hand moet wor den gelenigd." De laatste woorden hebben betrek king op de werkzaamheid der Kroon prinses in de Grieksche Vrouwenhulp- vereeniging", welke zich te Athene met het verzorgen van Cretenser vluchtelin gen, het ondersteunen van noodlijdende reserv^stengezinnen en het organiseeren van de ziekenverpleging voor het leger heeft belast. In die vereeniging, welke in acht afdeelingen is gesplitst, zjjn de Prin sessen van het Koninklijk Huis, de Ministersvrouwen en vele andere aan zienlijke dames dagelijks werkzaam, om voedsel, kleederen en andere benoo- digdheden aan de behoeftigen uit te doelen. De Prinsessen bezoeken ook een cursus, waar het behandelen en verple gen van gewonden wordt geleerd. De Prinsessen Sophie en Marie staan overigens gereed om uit Athene naar Volo te vertrekken, ten einde het bestuur over de ambulances op zich te nemen. Men meldt dat de Groot-Hertog van MecklenburgSchwerin, die te Cannes is overleden, zich van het leven zou hebben beroofd. De reden zou zijn, dat de geneesheeren hem verklaard hadden, dat hij nog maar enkele dagen te leven had. Men zegt, dat hij zich boven van het terras geworpen heeft van de villa die hij bewoonde. Een Poolsch jonkman van twintig jaar te Londen had gewed een kwart gallon, dat is ongeveer een, liter whisky achter elkaar te zullen opdrinken. Hjj won de weddenschap, maar stierf den volgenden dag aan de gevolgen. De lijkschouwer weigerde over te gaan tot vervolging van den herbergier waarde drank gekocht was. Te Londen is aangekomen Dr. Leyds, de Staatssecretaris van Pretoria. Hij deelde mede, dat hij den Heer Beelaerts van Blokland niet zal opvolgen; het vroegere bericht dienaangaande ver klaarde hjj volkomen uit de lucht ge grepen te zijn. De wereldtentoonstelling te Parijs voorspelt schitterend te zullen zijn, te oordeelen naar de groote aanvraag naar plaatsruimte. Reeds was veel meer terrein beschikbaar dan in 1889 en men komt nu al in de noodzakelijkheid nog meer terrein aan te vragen. Nansen, de veelgevierde Noorsche poolreiziger, heeft zich in de paar maan den, dat hij het overige Europa bezocht, meer vermoeid dan op zijn tocht in het hooge noorden. Te Kopenhagen kon hij zijn voordracht niet dan met moeite ten einde brengen en aan den maaltijd ter zijner eere aangericht, was de anders

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1