opgewekte man stil en afgetrokken en kon hij eten noch drinken. Het werd tijd dat hij in zijne kalme woning te Lys- acker bij Christiania weer op zijn verhaal komt. Te Houtrijk en Polanen is door de liberale kiesv. tot candidaat gesteld de Heer G. Vas Visser te Amsterdam. HAARLEM, 20 April 1897. Tengevolge van het ongunstige weder op de dagen Paschen voorafgaande, was het bezoek van vreemdelingen aan de bloemenvelden minder groot dan men, met het oog op den prachtigen bloei der bolgewassen, mocht verwachten. Toch was het gedurende de Paaschdagen droog gebleven, hoewel op den eersten dag wat minder guren wind en op den tweeden wat meer zonneschijn wel wenschelijk geweest was. Op de mooiste punten buiten de stad zag men weinig Haarlemmers, en vreemden nog minder. De veelbesproken wielertocht op Paaschmaandag viel ook tegen; men had blijkbaar minstens iets verwacht als het bloemencorso te Bloemendaal in April des vorigen jaars, doch van bloemen geen sprake en het getal wielrijders beantwoordde evenmin aan de verwach tingen. Een en ander belette evenwel niet dat gedurende de morgenuren een groot publiek op de been was. Later op den ochtend zag men echter met meerdere wielrijders en rijdsters ook de wandelaars toenemen, terwijl gedurende den ganschen dag de Bloe- mendaalsche tram voor de komenden en de vertrekkenden bijna geen rijtuigen genoeg beschikbaar had, niettegenstaan. de telkens met drie wagens werd gereden- Verder was het getal gewone rijtuigen tamelijk groot. De meeste vertrekkende vreemden hadden zich op den Bloemen- daalschen en den Overveenschen weg van bloemen voorzien. Te oordeelen naar de telkens nieuwe aanvoeren van hya cinthen zijn er heel wat bloemen ge plaatst. Telkens valt het op, hoe weinige Haarlemmers ooit verder hunne tochtjes uitstrekken dan tot „Kennemerland" te Bloemendaal. Weinigen zjjn bekend met de uitnemend schoone wandelgelegen heden ten westen van den Bloemen- daalschen straatweg en ten noorden van Bloemendaal, zooals het bosch, het Rij- perpark, de duinstreek ten noorden van de Zandvoort-spoorlijn, het Brederosche duin, voor zoover de toegang er niet is verboden en het mooie Neetbosch tus- schen den weg naar Meerenberg en den Alkmaarschen straatweg, waar gelukkig het vervelende „Toegang verboden" nog niet in toepassing wordt gebracht. In de laatst gehouden algemeene vergadering van het bestuur der Nuts- spaarbank te Haarlem zijn de rekeningen over '1896 gesloten en is de balans over dat jaar vastgesteld. De deelhebbers, ten getale van 4-204 hadden op 1 Januari 1896 van de spaar bank te vorderen 694,599,52 Daarbij werd ingebracht 126,328,13 en aan rente, tegen 3% bijgeschreven 19,562,551 849,490,20 Terwijl werd terugbe taald. 167,815,66 Aan 4110 deelhebbers bleef op 31 December ver schuldigd 672,674,54J Ingebracht werden 103 posten van minder dan ƒ1, 1727 van tusschen ƒ1 en ƒ10, 1897 van tusschen 10 en 100 en 288 van ƒ100 of meer. Te zamen 4015 posten. Terugbetaald werden '1770 posten van hoogstens 25, 372 van tusschen 25 en ƒ100, 238 van tusschen ƒ100 en ƒ500 en 68 van meer dan ƒ500. Een der deelhebbersrekeningen betreft de Schoolspaarbank, die in twee open bare scholen in werking is, Op 1 Januari 1896 waren daarin door 238 scholieren te zamen ƒ1527,235 belegd, Dit bedrag vermeerderde door inlagen met 788,26, door bijgeschreven rente met ƒ38,68 en verminderde door terugbetalingen met ƒ694,31, zoodat op 31 December 1659,815 belegd bleven, toebehoorende aan 251 scholieren. Het geheele kapitaal der spaarbank bedroeg op 31 December ƒ747,970,81, waarvan 75,296,25' de reserve uit maakt. Het bestuur der spaarbank bestaat op dit oogenblik uit de heeren: P. J. L. Huet, mr. Th. de Haan Hugenholtz (voorzitter), M. O. de Kanter, A. de Haan, A. J. Kluppel, dr. E. van der Ven, H. W. Grol!, J. Smits CJz. (kassier), J. A, Fontein (boekhouder), J. J. S. van Hamel, F. M. baron van Lijnden, K. A. L. Blok van Laer, J. de Koek, mr. C. G. von Reeken (secretaris) J. R. du Rieu, J. Willems (thesaurier), V. Loosjes, mr. W. Th. Pahud de Mortanges, J. C. van Bemmelen Jr., L. de Breuk, C. A. Joekes, mr. H. J. D. D. Enschedé, A. Bertling, mr. H. Ph. 't Hooft, W. C. de Vos, dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, dr. J. B. Wijnhof!, mr. A. E. A. S. van Stralen, U. J. K. Versfeit en P. H. Craandjjk. Onder den titel „Amsterdam Zee badplaats" is eene brochure uitgegeven door de Heeren Frans Anderheggen Jr. Electrotechnisch Ingenieur en L. J. Neu- meyer Jr. te Amsterdam. Er wordt in besproken het plan tot eene directe en vlugge verbinding van het middelpunt van Amsterdam met het Zeebad Zandvoort, over Halfweg, Haar lem Heemstede en Bloemendaal, met eene vertakking van Halfweg, over Spaarn- dam, Sandpoort, Velsen naar IJmuiden; als volgt: In het centrum van Amster dam, nabij het koninklijk paleis, op den N. Z. Voorburgwal, zal een sierlijk en practisch station opgericht worden, waarvan om het kwartier een electrische trein in de richting naar Haarlem en Zandvoort zal vertrekken. De lijn, welke de trein in Amsterdam volgt, loopt uitsluitend door zeer breede straten. Nabij het Postkantoor buigt zij de nieuwe Raadhuisstraat in, volgt deze, om recht over Westermarkt, langs gedempte Rozengracht en de Clerck- straat, spoedig de grens der gemeente Sloten aan de Kostverlorenvaart, te be reiken. De overtocht van deze vaart zal geschieden over een door de nieuwe Maatschappij te bouwen brug. Van hier bereikt zij weldra nabij Sloterdijk den straatweg naar Haarlem en volgt dezen door Halfweg en Haarlemmerliede tot dicht bij de Amsterdamsche Poort te Haarlem, van hier loopt zij zuidwaarts naar het Spaarne, waar eene electrisch gedreven rollende pont den overtocht bespoedigd. Deze rollende pont zal gebouwd wor den in den geest van den bestaanden Zeespoorweg tusschen Brighton en Rot- tingdean. Drie 'paar rails liggende op eene zware fundeering op den bodem van het Zuider-Buiten-Spaarne, dienen als spoor voor hare wielen. Men is overtuigd dat de toepassing van dit systeem eene goede oplossing geeft van het Spaarne-Vraagstuk, want daar de geheele aanleg de breedte van het Spaarne slechts met veertien meter ver mindert, blijft der. Scheepvaart nog circa 65 Meter voor onbelemmerde be weging. De draad voor de electrische stroom- toevoering zal zoo hoog gespannen worden, dat de schepen met staanden mast er onder door kunnen varen. Electrische booglampen zullen bij nacht of duisternis de geheele omgeving van het veer helder verlichten. Het publiek en de rijtuigen zullen van deze pont kosteloos gebruik kunnen maken; tot welk doel ruime balcons aangebracht zijn. De voordeelen van dit systeem, boven overbrugging bestaan in 1 eene geheel onbelemmerde scheepvaart 2° vermijding der lastige lange op ritten, waardoor ongunstige veranderin gen in den bestaanden toestand zouden moeten gebracht worden. De voordeelen boven andere ponten bestaan in 1° de geheele afwezigheid van gevaar 2° de volkomen onafhankelijkheid van waterstand en belasting; 3° den volkomen weerstand tegen strooming en winddruk. De trein loopt vervolgens door de Bakkerstraat, door een door de Maat schappij te maken verbinding van deze met de Badhuislaan, verder langs Bad huislaan en Baan naar het Houtplein in de nabijheid van Houtpoort, Bron gebouw en Dreef. De lijn vertakt zich hier eenerzijds over den Wagenweg, anderzijds over de Dreef en Hazepaterslaan, om zich weder in dubbel spoor te vereenigen en langs den Heerenweg en bezjjden den Zandvoortschen Straatweg het Strand van Zandvoort te bereiken. Teneinde vertraging bij de kruising der lijn HaarlemLeiden van de H. IJ. S. M. te voorkomen, is over deze lij n een brug geprojecteerd. Door de geheele lijn met dubbel Spoor aan te leggen, is elke vertraging en wachten in wissels uitgesloten en het licht dus voor de hand, dat de afstand in een minimum van tijd kan worden afgelegd. Van Halfweg af voert een zijlijn met enkel spoor langs den Spaarndammerdijk door Spaarndam naar Sandpoort en verder over Velsen naar IJmuiden, waar door een goede verbinding van Amster dam met de Haven van IJmuiden en de duindorpen nabij het Noordzeekanaal verkregen wordt. De wagens, de verschillende halten en de stations zullen electrisch verlicht zijn, terwijl alle straten en wegen in de bebouwde kom der gemeenten, waar langs de lijn loopt, met een heidereen doelmatige verlichting zullen voorzien worden. De brochure is fraai geïllustreerd en het omslag bevat een goed overzicht van de geprojecteerde lijn. Heden vierde de Heer J. Spaan, oud hoofdonderwijzer aan de kostelooze school lett. D. alhier, zijn tachtigsten verjaardag. Dat deze dag niet onopgemerkt was gebleven, mocht wel blijken uit de be langstelling den geachten jubilaris van verschillende zijden betoond. In den loop van den dag maakte ook een deputatie uit de Haarlemsche Onderwijzers hare opwachting bij den jarige en bood hem zijn fraai afgewerkt en uitstekend ge lijkend portret aan, geteekend door den onderwijzer W. W. Vallentgoed, terwijl eenige schoolkinderen, behoorende tot de laatste groep, tijdens zijn bestuur aan school lett. D. toegelaten, hem met een bloemgeschenk verrasten. Het deed den Heer Spaan goed, te bemerken, dat hij nog niet vergeten is. Men deelde ons mede, dat het hoofd bestuur der feestcommissie voor den Koninginnedag Donderdag 11. hare eerste vergadering in dit jaar heeft gehouden en dat besloten werd, dat ook dit jaar H. M. verjaardag feestelijk gevierd zal worden, doch dat plannen omtrent de feestviering afhangen van het geheele comité, waarvan de leden spoedig tot eene algemeene vergadering zullen wor den bijeen geroepen. Door de Heeren H. M. J. van Len- nep, J. A. Segaar en J. de Jong werd den Burgemeester der gemeente aangeboden een adres van dank in zake de Zondags wet. Naar men ons mededeelde, bevat het ruim drie en dertig honderd hand- teekeningen waaronder ruim driehonderd van neringdoenden. Het kapitaal van de Onderlinge Brandwaarborgvereeniging voor de ge meente Haarlem, vermeerderde in het eerste kwartaal 1896 met 170750, en 22 deelhebbers en verminderde met ƒ66360, en 10 deelhebbers, die de ge meente metterwoon verlieten. Het aantal deelhebbers op 1 Januari 1897 bedragen de 234 met een verzekerd kapitaal van ƒ1600270, vermeerderde in het eerste kwartaal 1897 tot246 met een ver- zekerder kapitaal van 1704670. De heeren J. W. Enschedé en M. C. Wildeman zijn benoemd tot leden van het Historisch Genootschap, geves tigd te Utrecht. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Vrijdag 23 April 1897, des namiddags te 1 ure, De vólgende stukken en puntemullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek eervol ontslag leeraar Hoo- gere Burgerscholen met 5- en 3- jarigen cursus. 2. Voorstel B. en W. W. met rapport commissie van financiën vaststel ling voorwaarden geldleeniag. 3. Id. id. vaststelling verordening tot aanwijzing van stemlokalen ver kiezing lid van de Tweede Kamer. 4. Id. id. bebouwing tuin van perceel aan het Kenaupark No. 9. 5. Id. id met rapport commissie van financiën adres Burgelijk Armbe stuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, gebruik van grond in gemelde gemeente. 6. Id. id. id. id. vaststelling staat tot beschikking uit onvoorziene uit gaven, dienst 1897. 7. Rapport commissie van financiën suppletoire begrooting St.. Elisa beth's of Groote Gasthuis, dienst 1896. 8. Id. id. af-en overschrijvings begroo ting voormalige corporatiën van neringen, ambachten en bedrjjven, dienst 1896. 9. Id. commissie voor de pensioenen adres Wed. Martens om onder stand. 10. Schrijven B. en W. W. recognitie gasfabriek. 11. Voorstel B. en W. W. overplaatsing onderwijzend personeel naar de 3e Tusschenschool. 12. Voordracht B. en W. W. benoeming eerste onderwijzers, plaatsvervan gende hoofden, 3e Tusschenschool en kostelooze school C. 13 Benoeming Raadscommissie tram plannen. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCUJ1FING. Van 1 Nov.'tot 17 April hebben zich de vol gende personen aangemeld: 38 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 3 voor waschvrouw. 1 voor stoel enmatter. 3 voor kookster. 6 voor naaister. 1 voor breister. 42 voor los werkman» 10 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 1 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 5 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. S voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishondster. 1 voor smid. 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 2 voor pakhuisknecht. 2 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 17 April zijn de volgende per sonen geplaatst. 30 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 2 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 4 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand* aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Boelen of Stadhui». Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft van Maart. 1897, welke stukken thans door de Afzenders, kunnen worden teruggevraagd. Brieven. H. v. d. Es, Alkmaar; Mej. T. v. Ittersum, Mej. R. Euchs, Mej. C. Rees, Mej. Becht allen Amsterdam; Mevr. Gollenkamp, Baarn; J. van Sprong, Breda; Mej. B, BuisingDamsté, Gin- neken; H. Chapelle, J.Greve, beiden 's-Gravenhage; Mej. D. Schön (2 st Mej. W. Ruis, Mej. v. Dant- zig, Weeling, Mevr. de Haan, allen Haarlem; Rijs wijk, Hardenberg; W. Roesthof, Middelburg (2 stuks); J. M. v. Tiel, Rotterdam; H. L. Oben- huysen, Utrecht; Moordas, Velsen; C. Dekker? Mej. Buurman? Buitenland. Geb. Maria. Poitiers; J. Koorevaar, Batavia. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 20 April 1897. Witte tarwe f 5.75. 6.50 Rogge 3.75 Haver f 3.25. 3.50 Gerst 4.25 Duivenboonen 5.5.25 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bsvokerk alhier, op Donderdag 22 April 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. PreludiumRheinberger. 2. Andante nit de 7e Symphonie. Beethoven. 3. FantasieWorp. 4. Vorspiel zu ParsifalWagner. g. Aria uit de MessiasHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2