HAARLEMSCE Wereldkroniek, Mo. 4 Eerste Blad. No. 32. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 24 April 1897. M toen. tot bevordemg van Zondagsrust. .Nieuwsberichten Ï1LEPHOONNTJMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stut Pr^js per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. CRESCENDO. De Haarlemsche Mannenzangvereeni- ging „Crescendo" gaf gisterenavond on der de getrouwe en beproefde leiding van den heer N. H. Andriessen haar tweede concert in dit seizoen. De muziek zaal der sociëteit „Vereeniging" was niet zoo gevuld, als dat anders bij de concerten van „Crescendo" het geval pleegt te zijn. Niet onwaarschijnlijk is het daarvoor al wel wat te ver in den tijd. Toch ontbrak het de uitvoerenden niet aan belangstelling en werden de verschillende nummers van het program ma met blijken van groote ingenomen heid ontvangen. Crescendo's Koor, bijzonder kernach tig van klank in de Bassen, zong met animo en toewijding Ver Abend van Jouret, Jehova van Wouters, L'Angelus van Deisemme en Op 'l Kerkhof van den heer Andriessen zeiven. Ruimschoots vond het. daarin gelegenheid, zich van goede, soms van voortreffelijke zijde te doen kennen. Het werk van den heer Andriessen werd met blijkbare voorliefde door de h.h. zangers ten gehoore ge bracht. Welverdiend is zeker de hulde, den geachten en volijverigen directeur door de aanbieding van een lauwerkrans gebracht. Zijn onvermoeid streven, steeds met ïCrescendo" goed voorbereid op te treden, heeft recht op erkentelijkheid en waardeering. Van de Solisten, welke bij dit concert hunne medewerking verleenden, moet in de eerste plaats genoemd worden, mejuffrouw Anna Blaauw uit den Haag. Opnieuw mocht men veel genieten van de talenten dezer sympathieke zangeres Begaafd met een heerlijk geluid maakt de zang van mejuffrouw Blaauw steeds een tredenden indruk. In 't bijzonder was dit thans het geval met het mooie lied van Bern. Zweers Mijn Verste. Dat verder de andere liederen van het pro gramma dezer gevierde kunstenaresse met warme ingenomenheid werden ont vangen, behoeft bij de bekendheid van mejuffrouw Blaauw aan ons concert publiek, niet in het breede te worden vermeld. Haar optreden is steeds, ook in onze concertzaal, een succes. Gedeeltelijk was dit ook het geval met den heer J. Postma, onzen vroege- ren stadgenoot, die uit Arnhem was overgekomen om het programma met eenige viool-solo's aan te vullen. De heer Postma speelde Moderato uit het 19de vioolconcert van Kreutzer, Romance van Svendsen en Mazurka van Wieniawski. Uit elk zijner voordrach ten bleek, hoezeer de heer Postma zich in gunstige richting ontwikkelt en ten opzichte van klankontwikkeling, techniek en voordracht eene belangrijke schrede voorwaarts heeft gezet. Eene goede toe komst in de kunstwereld zal zich, bij ernstige en deugdelijke studie, voor den jongen man gewis ontsluiten. Eene andere stadgenoote, mejuffrouw Nelly Veldheer, verplichtte „Crecendo" aan zich, door welwillend de begeleiding der Solisten op zich te nemen. De wijze waarop zij dit deed, kon zoowel aan de zangnummers als aan de viool voordrachten slechts ten goede komen, en getuigde van smaak en muzikalen zin. Met het welslagen van dit tweede Crescendo-Concert mogen wij derhalve alle medewerkenden gelukwenschen. B. E B 0 1? I E K De Raadsvergadering van dezen mid dag was in het begin niet sterk bezocht. Na lezing der notulen van de laatste twee vergaderingen, door den heer Van Slooten, hadden eenige mededeelingen plaats. De Heer D. Mars, leeraar in de wis kunde aan de Hoogere Burgerschool met drie en vijfjarigen cursus, verzocht en verkrijgt eervol ontslag uit deze be trekking tegen 1 September en zulks wegens zijne benoeming tot leeraar in de wis-en zeevaartkunde aan de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam. In verband met het Raadsbesluit van 13 April worden voorgesteld de voor waarden voor de nieuwe leening groot f 1 800.000.waarvanvoorschoolbouw f 26.811.225, restant schietterrein 4.500, aanleg duinwaterleiding ƒ975 000, voor aansluiting van perceelen, watermeters en onkosten aan bestrating f 225.000, sluizen ƒ68.500, bestrating en openbare werken 1896 en 1897 19 730, aflossing der 4 pet leening van 1884 ad. ƒ228 000, makende met de vermoedelijke onkosten der leening ƒ1.800.000. De leening wordt aangegaan tegen 3Vs pet. en is verdeeld in obligaties van ƒ1000. De coupons worden betaalbaar ge steld 1 Juni en 1 December. In 1898 wordt afgelost 6000, van 1899 tot 1935 elk jaar minstens 38.000, van 1936 tot 1943 jaarlijks 32.000, en van 1944 tot 1947 elk jaar ƒ33.000. De gemeente kan deze leening ten allen tijde geheel of gedeeltelik aflossen. Obligaties en coupons vervallen, als zij niet binnen vijf jaar na den termijn van aflossing en verschijning zijn aange boden. De Heer Roog vraagt toelichting om trent ƒ225,000 voor aansluiting enz. De Heer Van Styrum meent, dat dit punt niet aan de orde is, waarbij zich de Heer Roog neerlegt. Het voorstel wordt artikelsgewijze behandeld. De Heer Van Styrum heeft nog eene kleine opmerking, beantwoord door den Heel de Kanter en den Heer Waller. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. Voorgesteld werd eene verordening van de Stemlokalen voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. zaken is het kiesdistrict Haar lem verdeeld in zeven stemdistricten. Zij zullen zitting nemen als volgt: stemdistr. I schoolgeb. Beeksteeg, „II Oude Gracht, III Klein Heiligland, IV Stads Doelen, V Raadhuis, VI schoolgeb. Fr. Varkenmarkt, VII W.Geldeloozepad. De Heer Tjeenk Willink maakt eene opmerking ter, opzichte van de lokalen voor II en VII en wenscht voor VII de school aan het Leidsche plein. De Heer de Breuk beantwoordt en zoo ook de Voorzitter. Aan den Heer J. Gerrits Jr. werd vergunning verleend tot het verbouwen van zijne villa in het Kenaupark, voor zoover betreft het bebouwen van den grond voor tuin bestemd. Het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude verzocht op nieuw voor 15 jaar in erfpacht te mogen bekomen een stuk grond gelegen binnen die gemeente, doch behoorende aan de gemeente Haar lem. De Raad besluit hiertoe. Vastgesteld werd een staat tot be schikking uit onvoorziene uitgaven dienst 1897 tot een bedrag van ƒ320.64, als mede eene suppletoire begrooting voor den dienst 1896 van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis bedragende in ont vangst en uitgaaf 2376.67s en eene af-en overschrijving op de begrooting der goederen van de voormalige Corpo- ratiën van Neeringen, Ambachten en Bedrijven. Elisabeth Mariens geb. Dankelman, weduwe van wijlen J. W. Mariens, Ontvanger van Haven- en Kaaigeld en vroeger Ager.t van politie, in welke betrekkingen hij de gemeente acht en dertig jaren diende, verzocht eenige on derstand of jaarlijksch pension. B. en W. overwegende, dat er tot het laatste volgens de verordening op de pensioenen geen termen bestaan, stelden voor eene gratificatie voor eens tot een bedrag van f 50. De Raad besluit in dien zin. Volgens den opgemaakten staat van gebruikt gas komt der gemeente toe een bedrag van 578.99 en wegens 10 pet. korting op gas door de gemeente gebruikt 365.26, alzooo te zamen 944.25. B. en W. gaven hiervan ken nis aan den Raad en de Raad nëemt het bericht aan voor kennisgeving. Tot onderwijzer le Klasse, plaatsver vangend hoofd aan de 3eTusschenschool, werd benoemd de Heer G. K. ter Heege, na twee vrije stemmingen en eene her stemming en tot dezelfde betrekking aan school C de Heer W. H. Hoefman. De Heer Klein maakte vooraf opmer kingen ten opzichte van de volgorde der voordracht. De Heer Waller ver dedigt de voordracht. De Heer Bijvoet wenscht voor 't vervolg eene alphabeti- sche voordracht, Ook de Heer Stolp wenscht dit. De Heeren Waller en de Kanter zijn niet van deze meening. De Heer Van den Berg is ook de alpha- betische voordracht toegedaan, om den Raad meer vrijheid te laten. De Voor zitter vindt het wenschelijk dat de Raad zich uitspreekt. Vervolgens hadden eenige overplaat sin gen plaats van onderwijzend personeel naar de 3e Tusschenschool. Ten slotte werd benoemd de Raads commissie in zake de tramplannen. Zij zal bestaan uit de Heeren Joh. de Breuk, H. D. Tjeenk Willink, S. Roog, J. J. F. Beynes en W. Stolp. Al spoedig na de oorlogsverklaring heeft een bloedig samentreffen plaats gehad, Zondag bij Damhsi, waar de Turken poogden Thessalië en Larissa te naderen. De Revessi-pas, die hiertoe moest doorgetrokken worden, werd door de Grieken verdedigd. Deze slag kostte den Grieken duizend dooden, aan de Turken nog meer. Maandag ochtend werd de strijd voortgezet. Het blijkt, dat de Turken den pas genomen hebben en nu kunnen optrekken naar Larissa. De slag van Zondag had twintig uren achtereen geduurd. De Turken bezetten alle hoogten, die hen nog van Larissa scheiden, de Grieken hebben nog eene hoogte bezet. De berichten over het beschieten van Prevéza loopen uiteen, zoodat men eigen lijk nog niet de geheele waarheid kent. Voor alles wat de Turken in Ep:rus noodig hebben is Prevéza de voorname invoerhaven. Zooals te verwachten was, werpen de Grieken de verantwoorde'ijkheid van het uitbreken van den oorlog van zich af. De slag aan den Revessi pas blijkt voor de Turken beslist eene schitterende overwinning geweest te zijn. Omtrent de eene hoogte, nog door de Grieken bezet moest geducht bestreden worden, men behoort echter voorzichtig te zijn met het onvoorwaardelijk voor waar aan nemen zelfs van de officieele berichten. De Duitsche Generaal, dien Keizer Wilhelm naar de grens zond hij kon het niet latenom beide legers te inspecteeren, heeft gerapporteerd, dat hij de Turken schat op 140,000 man en de Grieken op ongeveer de helft, op 80,000, cijfers, die ernstig te denken geven. In zake Creta meldt een officieus telegram uit Weenen„Op goeden grond kan verzekerd worden, dat het uitbreken van den oorlog op geenerlei wijze in vloed zal oefenen op den toestand op Creta, waar de Mogendheden verklaard hebben voor de veiligheid der Muzel- mansche bevolking te zullen instaan. De Mogendheden zullen derhalve, als vroeger, voortgaan met hunne pogingen om het eiland te pacificeeren en het te plaatsen onder een zelfstandig bestuur." De mogendheden zijn tot heden nog zeer eendrachtig en algemeen schjjnt men gerust wat het behoud van den vrede voor het overige Europa betreft. Te Weenen twijfelt men er niet aan of de Turken zullen er in slagen door de bergpassen te breken, om dan in de vlakte op Grieksch grondgebied hunne overmacht te ontwikkelen. Een tusschen-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1